MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Chcieli przeszmuglować zabytki i papierosy

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Piątek, 3 października 2008, 9:28
Aktualizacja: 9:29
Autor: TEJO
Fot. ŁOSG
Obywatel USA zamierzał wywieźć z kraju zabytkowe przedmioty z przełomu XIX i XX wieku. Z kolei rodacy usiłowali przemycić do Niemiec cztery tysiące paczek papierosów bez znaków akcyzy.

W Bogatyni podczas kontroli patrol straży granicznej ujawnił przedmioty noszące cechy zabytku. – Pogranicznicy zatrzymali do kontroli pojazd marki Ford Transit, którym podróżował obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki. W przestrzeni ładunkowej busa strażnicy graniczni ujawnili ponad 90 przedmiotów noszących cechy zabytku – poinformowała kpt. Joanna Woźniak, rzeczniczka prasowa Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Wśród ujawnionych rzeczy znajdowały się drewniane skrzynie, obrazy, klasery, drewniane matryce, książki, koperty oraz teczki ze wzornikami, pochodzące z końca XIX i początków XX wieku. Mężczyzna twierdził, iż przedmioty kupił na terenie Czech, a następnie zamierzał wywieźć je do Niemiec. Amerykanin nie miał jednak żadnych dokumentów umożliwiających mu wywóz przedmiotów z Polski. Dlatego zostały one zabezpieczone w Placówce SG w Bogatyni.

Z kolei w Jeleniowie pogranicznicy ze Zgorzelca ujawnili papierosy bez polskich znaków akcyz. Patrol straży granicznej zatrzymał do kontroli samochód osobowy, którym podróżowało dwóch mężczyzn – mieszkańców województw mazowieckiego oraz łódzkiego. Wieźli ponad cztery tysiące paczek papierosów o szacunkowej wartości około 30 000zł. Jeden z kontrolowanych mężczyzn przyznał, że papierosy kupił na targu w okolicy Radomia, a następnie zamierzał wywieźć je i sprzedać na terenie Niemiec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Trzeba posprzątać

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (9) Dodaj komentarz

piipi 3-10-2008 10:18
...ON tylko kombinuje i liczy na latwy zarobek !!.~Kto to jest..WIADOMO. Dobrze,ze Straz Graniczna tam jeszcze pracuje i tych kretaczy wylapie.
panet 3-10-2008 12:23
W Czechach spróchnialá skrzynké monzna wywiezc za granice gdzie sie komu podoba.W Polsce okazuje sie ze taka skrzynka jest bezcennym zabytkiem kultury polskiej.Na pewno panstwo polskie dobuduje dodatkowe skrzydlo w muzeum narodowym aby owa skrzynka cieszyla wzrok tlumy zwiedzajacych....Amerykanin przyjezdzajac do Polski myslal ze PRL juz upadl,a Polska jest krajem cywilizowanym.
~Bartek 3-10-2008 15:20
nie zgadzam się z przedmówcą wydaje mi się, że do tego powołane zostały właśnie te śłużby, aby zapobiegać handlowi kradzionym towarem zarówno zabytkowym jak i nie. Jest to niezmiernie ważne jeśli chcemy jeszcze przez jakiś czas "cieszyć wzrok" naszymi zabytkami ponieważ ktoś mógłby je poprostu wywieźć i sprzedać naszym zamożniejszym sąsiadom Niemcom, którzy tylko czekają na takie okazje, aby w salonie postawić sobie połowę polskiego muzeum ...
~ 3-10-2008 16:41
panet 3-10-2008 17:51
Panie Bartek,proszé przeczytac ten artykul jeszczcze raz,i prosze podac gdzie tam jest napisane ze przedmioty byly kradzione?W normalnych krajach istnieje cos takiego jak prawo wlasnosci.TZN jak za cos sie zaplaci to jest jego.Panskie argumentuy sa niepowazne,takie klamoty sa w Europie duzo tansze niz w Polsce.
~Sabath 3-10-2008 21:22
dobrze że straż graniczna wyłapuje a nie ignoruje i przepuszcza
~Sławek 3-10-2008 22:33
Bardzo dobrze. Zwłaszcza w kontekście wiz do USA !!!
~ 3-10-2008 22:44
Panie Bartek,proszé przeczytac ten artykul jeszczcze raz,i prosze podac gdzie tam jest napisane ze przedmioty byly kradzione?W normalnych krajach istnieje cos takiego jak prawo wlasnosci.TZN jak za cos sie zaplaci to jest jego.Panskie argumentuy sa niepowazne,takie klamoty sa w Europie duzo tansze niz w Polsce.
~xxx 4-10-2008 6:53
szkoda ze straz raniczna tak nie potrafi odnalesc samochodow kradzionych,poszukiwanych ludzi itp pewnie facet kupil na rynku staroci a tutaj wielka akcja przemytnika zlapali.Zalosne to jest zwlaszcza ze to co pisze ~ wszystkie te klamoty mozna o wiele taniej kupic za granica.szkoda gadac.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Wzrost bezrobocia w powiecie lwóweckim

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Bobry na Zabobrzu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2057
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%