MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Chcą zmiany uchwały związanej z parkowaniem w centrum

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 27 stycznia 2012, 13:54
Aktualizacja: 14:10
Autor: Petr
Fot. Petr
Niepełnosprawni z Jeleniej Góry chcą zmiany uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości opłat za parkowanie w centrum miasta i sposobu pobierania tych opłat. Pod wnioskiem skierowanym do komisji komunalnej podpisało się ponad 500 osób.

Co na to komisja? – Wniosek został zaopiniowany negatywnie. Bez żadnych rozmów z ludźmi pełniącymi funkcję pełnomocników osób niepełnosprawnych i bez podania jasnej przyczyny. Nie rozumiemy, dlaczego? Jak można w tak obojętny sposób przechodzić wobec stanowiska ponad 500 mieszkańców naszego miasta – irytuje się Stanisław Schubert, prezes KSON oraz Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych.

– Niepełnosprawni ciągle napotykają na jakieś bariery; cały czas mamy problem z miejscami do parkowania czy zezwoleniami na parkowanie. Chciałbym podkreślić, że negatywna opinia dotycząca naszego wniosku jeszcze bardziej determinuje nas do działania. Chcemy by sprawa została podjęta na posiedzeniu Rady Miasta – dodaje.

Obecnie niepełnosprawni czekają na informację, na której z najbliższych sesji radni faktycznie będą mogli wziąć sprawę w swoje ręce. – Gdy tylko się tego dowiemy od razu skontaktujemy się z mediami. Pragniemy, by wreszcie rozpoczął się dialog między nami a samorządem. Tak, po prostu, nie może być – podsumowuje Stanisław Schubert.

Ogłoszenia

Czytaj również

KD zmodernizują szynobusy

27. Polsko–Niemiecko–Czeskie Forum Kooperacji Firm

Kiedy zniknie ten wykop?

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~szofer 27-01-2012 14:09
Kiedy nastąpi weryfikacja zezwoleń,dosyc cizia+ karta ,kark + karta ,pensjonat w SP,K,+ karta ,
~sqandal 27-01-2012 15:03
te niepełnosprawni to nie maja nic innego tylko domagać sie uprawnien czy roszczeń od małego wpajają tym niepełnosprawnym ze dla nich wszystko a tak nie jest stac Go na samochód to niech płaci jak każdy za parkowanie , dośc wyciągania rąk drodzy niepełnosprawni , nie macie umiaru w rządaniach , co za straszne zauchwalstwo!
~tr 27-01-2012 15:11
Gdy tylko zweryfikuje sie karty dla tych , którzy powinni je mieć i doda kryterium dochodu, to problem przestanie istnieć. Nikt nie będzie protestował. Zwolnienie to powinno przysługiwać niepełnosprawnym, ktorych stan majątkowy uzasadnia udzielenie tego rodzaju pomocy społecznej.
~do `sqandal 27-01-2012 15:46
ŻYCZĘ CI ABYŚ ZNALAZŁ SIĘ KIEDYŚ NA MIEJSCU OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ I NIEULECZALNIE CHOREJ !!! i zobaczysz jak to jest fajnie i cudownie !!! jak każdy dzień to walka o odrobinę normalnego życia bo na leki, które mogą pomóc Cię nie stać (9000 zł. mc), na rezonans czekasz 8 mc, na wizytę u specjalisty także ten czas musisz odczekać... a niestety jak chcesz w miarę normalnie funkcjonować to idziesz prywatnie na wizytę i co Ci zostaje hmmm na rehabilitację Cię nie stać więc jedyne to oszczędzanie kilku złotych na parkowaniu...zakupy robić też trzeba, a sił brak na przejście kilkunastu metrów i dla Ciebie to nic, a dla mnie jak wyprawa na Kilimandżaro !!! Ty nie jesteś w stanie tego pojąc ale życie jest tylko życiem i kiedyś to Ty możesz być tym co będzie walczył o każde 2 zł.Brawo za myślenie!
~ddd 27-01-2012 15:59
Przykład idzie z góry jak rozmawiać ze społeczeństwem prawda POradni
~x 27-01-2012 16:53
panie Schubert, gdyby mr. Zawila mial w familii kogos lub sam utykal to gadka byla by inna. ludzi kalekich wladza ma w D. to dla nich kula u nogi. te fakty potwierdzaja sie w zyciu codziennym, nawet po b. nielicznych ulatwieniach komunikacyjnych dla poruszania sie (najazdy, podjazdy, windy) Zus Walbrzych, na pietro po schodach, takich spraw mozna mnozyc. Szkoda slow pSchubert. Ich zachlannosc na pieniadze nie ma granic. "poki zyjesz plac, nie masz z czego=zdychaj,bo masz pecha". miasto Nowa Sol- Tam nikomu nie jest znane jakies placenie na ulicach i parkingach bez ochrony, miasto swietnie egzystuje, aut tam tez masa, ale maja wojnosc parkowania. To P Schubert zalezy od PANA I WLADCY miasta.
~pero 27-01-2012 17:23
to nie jest tak że ktoś wam zazdrości. Jesteście pełnoprawnymi obywatelami to dzielcie się też obowiązkami tego państwa. Dlaczego jamam płacić a ty nie bo jestes niepełnosprawny. Druga rzecz aby karty mieli ludzie z utrudnieniami ruchowymi i dla nich nie powinno pobierać się opłat. Inni to na wczasy jedzie ale już w mieście to jest kaleka.
~skand57 27-01-2012 17:49
Inicjatywa szlachetna,ale niesprawiedliwa.W ten sposób walczymy o uprawnienia w większości dla tych,którym się nie należą/niewłaściwych kart jest znacznie więcej/.Walczmy o weryfikację kart,lekarze z komisji niech dostaną twarde wytyczne, straż miejska niech robi swoje i okaże się ,że problem sam się rozwiązał.Walcząc o przestrzeganie i egzekwowanie prawa nie będziemy postrzegani jako naciągacze, którym się wszystko należy.
~-- 27-01-2012 17:53
dno
~gorilamagila 27-01-2012 18:24
A może by tak zainstalować parkomaty które wydają resztę? Jeżeli mam coś do załatwienia w 30 min a mam 5 zł w portfelu to albo zasuwam po tym smutnym jak p.......... mieście i rozmieniam albo dostaje mandaty, których i tak nigdy nie zapłacę.
~lipa 27-01-2012 18:43
proszę zobaczyć jaki mietek stoi na miejscu dla niepełnosprawnych na ulicy okrzei i rogu klonowica moze i jest to osoba niepełnosprawna ale auto mysle ze warte jest z sto tysiecy myslę stać go na zapłacenie za parking zwlaszcza ze wielu ludzi pracuje za 1200 zl i musi płacic a po drugie jest wiele gorszych chorób i trzeba pracować i za wszystko płaćic
~@ pero 27-01-2012 19:28
Może dlatego, że Ty masz wybór, czym przyjedziesz - autem czy MPK, a ja tego wyboru nie mam, bo od przystanku nie dojdę? Może dlatego, że tu podobno nie dżungla, tylko cywilizacja umożliwiająca funkcjonowanie słabszym? Chociaż... Znajomego inwalidę w UK wszędzie wożą / odbierają własnymi autami wolontariusze (za darmo) - na zabiegi, na zakupy, do kina... Może byś się zgłosił do takiego wolontariatu? Nie musiałabym parkować nigdzie i problem byłby rozwiązany, gul by Ci nie latał. Póki co, też jestem za weryfikacją kart - mam dość wysłuchiwania, że jestem w gronie oszustów.
~Ala 27-01-2012 19:35
Zaskarżyć miasto do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka! Więcej odwagi!
~ 27-01-2012 20:09
a co prezydent ma zrobić ? zafundował za nasze pieniądze urzednikom miejsca na parkingu wielopoziomowym i starczy inwencji !! a ja bym zamienił się z ludzmi pełnosprawnymi możliwościami. kiedyś nie wydawało mi się problemem przejście paruset kroków, a teraz ... co do zasadności i uprawnień to też jestem za weryfikacją. znam parę osób które posiadają kartę wystawioną na osobę która dawno nie żyje.
~/-/ 27-01-2012 20:50
Panie Szubert najpierw proszę przeprowadzić korektę uprawnień do korzystania z miejsc do parkowania. Znam osobiście osobę która uzyskała orzeczenie u lekarza orzecznika a nie od lekarza ZUS. Nigdy nie pracowała. A teraz jezdzi do Niemiec jako opiekunka. Wracając po zmianie do Polski korzysta z uprawnień jako niepełnosprawna bo wszędzie sobie wjedzie. A w czasie jej pobytu w Niemczech z uprawnień korzysta siostra. Najpierw prosze tę sprawę rozwiązać, dopiero pózniej domagać się zmian.
~witam 27-01-2012 20:53
wow wow dwaj superheros na fotografii 100 % mężczyzny wow
~thx1138 27-01-2012 23:37
najlepiej by było gdyby dla wszystkich było za darmo bo już wystarczająco dużo rząd nam kradnie
~bez obłudy! 28-01-2012 0:48
To w końcu o co faktycznie chodzi? O miejsca do parkowania, czy zwolnienia z opłat za parkowanie? Pewnie o jedno i drugie, tylko jak to się ma do sprawiedliwego udziału w prawach? Przecież udział w równym ponoszeniu kosztów nie jest żadnym krzywdzeniem niepełnosprawnych! Czy inwalida z dochodem powiedzmy 2200 złotych jest w gorszej sytuacji finansowej od pełnosprawnego z dochodem 1500 złotych? Dość obłudy! Miejsca do parkowania - tak. Płatność za parkowanie - TAK!
goscniedzielny 28-01-2012 1:22
widac, ze czerpanie przychodow od ludzi, ktorzy mają problem ze zdrowiem to w naszym miescie standard. Płatny parking przy szpitalu wojewodzkim, płatne parkowanie w miescie. Odnosze wrażenie, że dla miasta podstawowym zrodłem dochodow jest zdzieranie kasy od ludzi niepełnosprawnych bądz chorych. Bo jesli problemem jest zwolnienie tych ludzi z opłat parkingowych, to inaczej tego rozumiec nie można...
~ 28-01-2012 2:00
Zgadzam się ze sqandalem i szoferem. Dziś żądają bezpłatnych miejsc parkingowych, a jutro dopłat do paliwa, TO JAKAŚ KPINA!!!!! Ok. mogę się zgodzić, że prawdziwym niepełnosprawnym z reguły nie zostaje się z wyboru, ale są jakieś granice ludzkiej przyzwoitości. To nie komuna, że Państwo dopłacało do wszystkiego i potworzono multum przywilei i ulg, większość zresztą niesłusznych i niesprawiedliwych w stosunku do reszty społeczeństwa. To samo tyczy się niepełnosprawnych, z jednej strony chcą żeby traktować ich jak zdrowych, a z drugiej chcą mieć przwileje, przecież to HIPOKRYZJA w czystej postaci!!!!! Pomijam fakt, że jak napisał to szofer, część tych rzekomo niepełnosprawnych to ZWYKŁE CWANIACZKI, którzy dziwnym trafem zdobyli kartę inwalidy. Nigdy nie zapomnę,...
~ 28-01-2012 2:11
cd....jak któregoś razu pod Castoramą widziałem Hummera (oczywiście stał na "kopercie"), który za szybą miał taką kartę, hmmmm... nie chciało mi czekać, żeby zobaczyć kierowcę, ale dam sobie rękę uciąć, że na 100% nie był to inwalida, ale właśnie taki cwaniaczek.
~az 28-01-2012 8:35
Niepełnosprawne parkometry. Parkometry nie obsługują nominałów groszowych i banknotów, nie wydają reszty. Przy próbie opłaty banknotem odmawia się sprzedaży biletu parkingowego. Na terenie R.P. prawnymi środkami płatniczymi są monety i banknoty emitowane przez NBP. Narusza to K.W. art. 134, 135,138, Konstytucję, prawa obywatelskie, ustawę o NBP
~wróżka 28-01-2012 11:37
Jaki gospodarz takie obejście,Jaki Pan taki kram, Jaki wójt taki luj itd. Nie respektowane prawo KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. KARTA PRAWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MONITOR POLSKI NR 50 UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Z DNIA 1 SIERPNIA 1997.POZ.474 i 475 nie respektowana przez Prezydenta-wójta Jeleniej Góry. TO WSZYSTKO Z NUDÓW "WYSOKI SĄDZIE" ? !!
~wróżek 28-01-2012 12:04
Właśnie wróciłem z turnusu rehabilitacyjnego czyli sanatorium po 23 m-cach oczekiwania z NFZ-wrocław.3.000 zł płaci NFZ za 21 dniowy turnus. Gdybym opisał Wam w jakich warunkach mieszkałem w jakim brudzie i jak zorganizowano nam niepełnosprawnym pobyt to byście zdziwili się ,że jeszcze coś takiego istnieje za rządów PO. Dopłaciłem do tej kuracji leczniczej 800 zł i schudłem poniżej normy 3 kg wagi takie było podłe jedzenie ,bulgotanie w jelitach codziennie. Na koniec lekarz pytał czy była biegunka? To nie biegunka to podtruwanie pacjenta ,4 wizyty Pogotowia Ratunkowego. Mam dosyć takich sanatoriów dobrze że przeżyliśmy dokupując jedzenie własne. Za 3.800 zł na osobę potrafię zorganizować znakomite wczasy poza sezonem. Niedoinformowanym zdrowym zazdrośnikom rozjaśniam nie wiedzę.
~@ 28-01-2012 14:23
Karta "parkingowa" to nie jest pomoc socjalna, tylko ułatwienie komunikacyjne, umozliwiające skrócenie odległości do przebycia pieszo. I uwaga, cytat:"ludzie sprawni nie zdają sobie sprawy z tego, że są sprawni tylko przez przypadek"... Niepełnosprawność każdy może "uzyskać" w każdej chwili...Nie namawiam.
~szofer 28-01-2012 14:36
A ja mam pomysł,,kierowców parkujących na "kopertach" bez zezwolenia nie karac pieniężnie tylko do odpracowania w 50 godz,w domach opieki!
~do lipa 28-01-2012 14:53
Tym mietkiem jeździ Pani doktor, która przyjmuje tylko prywatnie. Ten mietekświadczy o jej dochodach, ale na 2 zł na parking nie ma !!! 90 % inwalidów to inwalidzi cwaniaczki chcący dostać karte zwalniającą z pewnych obowiązków w przepisach ruchu !
~:( 28-01-2012 15:11
A czy ktoś z Was pomyslał, że można być bogatym i mieć ciężko chore dziecko, które chce uczestniczyć w życiu rodzinnym. Koperta jest po to by osobę niepełnosprawną dowieźć jak najbliżej miejsca do którego się udajemy! Pieniądze na bilet parkingowy nie mają znaczenia!!! Znaczenie ma wolne miejsce. I jeszcze jedno, nikt z Was nie rozumie, że można mieć chorobę, której nie widać.
~S.T. 28-01-2012 15:19
Do "wróżek" - "co ma piernik do wiatraka"? Czy żądanie zwolnienia z opłat parkingowych wpłynie na podniesienia świadczenia usług sanatoryjnych? To nie ten temat! Skargę należało kierować do instancji kompetentnych w tym zakresie, a nie do forumowiczów. A tak co do tematu zasadniczego - ułatwienia w parkowaniu - jak najbardziej, ale zwalnianie z opłaty parkingowej, obowiązującej wszystkich - z jakiej racji? Skoro stać na auto, a brakuje kasiory na opłatę parkingową - może by tak wystąpić o zapomogę? To nie złośliwość w stosunku do inwalidów! To taka sama obłuda, jak tych, co to obłudnie domagają się zwolnienia z opłaty, zastawiając się niepełnosprawnością. Może by tak wymagać od nich zaświadczenia o ich "ubóstwie"?
~S.T. 28-01-2012 15:29
Do "wróżek" - "co ma piernik do wiatraka"? Czy żądanie zwolnienia z opłat parkingowych wpłynie na podniesienia świadczenia usług sanatoryjnych? To nie ten temat! Skargę należało kierować do instancji kompetentnych w tym zakresie, a nie do forumowiczów. A tak co do tematu zasadniczego - ułatwienia w parkowaniu - jak najbardziej, ale zwalnianie z opłaty parkingowej, obowiązującej wszystkich - z jakiej racji? Skoro stać na auto, a brakuje kasiory na opłatę parkingową - może by tak wystąpić o zapomogę? To nie złośliwość w stosunku do inwalidów! To taka sama obłuda, jak tych, co to obłudnie domagają się zwolnienia z opłaty, zastawiając się niepełnosprawnością. Może by tak wymagać od nich zaświadczenia o ich "ubóstwie"?
~bezczelność! 28-01-2012 15:48
Problemem naszego społeczeństwa jest to, że pokutuje w nim opinia, że jak niepełnosprawny to na 100% musi być biedny, a w rzeczywistości g.... prawda. Pokrój osób niepełnosprawnych jest taki sam jak całego polskiego społeczeństwa. Więc z jakiej racji zamożny inwalida ma być zwolniony z opłaty parkingowej??? Tylko z tego względu, że jest inwalidą?? Pomysłodawcy tej propozycji są BEZCZELNI!!!
~bezczelność! 28-01-2012 15:57
Problemem naszego społeczeństwa jest to, że pokutuje w nim opinia, że jak niepełnosprawny to na 100% musi być biedny, a w rzeczywistości g.... prawda. Pokrój osób niepełnosprawnych jest taki sam jak całego polskiego społeczeństwa. Więc z jakiej racji zamożny inwalida ma być zwolniony z opłaty parkingowej??? Tylko z tego względu, że jest inwalidą?? Pomysłodawcy tej propozycji są BEZCZELNI!!!
~ 28-01-2012 16:02
to niech zrobia darmowe parkingi dla wszystki osob a nie tylko dla niepelnosprawnych, nie dosc ze macie 'koperty' to jeszcze zwolnienia z oplat? a czemu my mamy za was placic?? skoro jezdzicie samochodami to tak samo jak my powinniscie placic. a moze jeszcze zazadacie, ze bedziecie zwolnieni z mandatow za wykroczenia? pffff co za kraj. tylko stad wyjechac i nie wracac.
~bezczelność! 28-01-2012 16:22
Problemem naszego społeczeństwa jest to, że pokutuje w nim opinia, że jak niepełnosprawny to na 100% musi być biedny, a w rzeczywistości g.... prawda. Pokrój osób niepełnosprawnych jest taki sam jak całego polskiego społeczeństwa. Więc z jakiej racji zamożny inwalida ma być zwolniony z opłaty parkingowej??? Tylko z tego względu, że jest inwalidą?? Pomysłodawcy tej propozycji są BEZCZELNI!!!
~upss 28-01-2012 17:23
Właśnie. Nikomu nie życzę niepełnosprawności, ale spora ich część ma renty duuuuużo wyższe niż ludzie pracujący 8 h/dziennie na chleb i margarynę wypłaty. Szanowni niepełnosprawni, bądźcie uczciwi, po prostu. Bezrobotni bez prawa do zasiłku mają finansowo gorzej i sobie radzą.
~zgon 28-01-2012 18:12
w normalnych krajach do 15 minut wogole sie nie placi.
~ 28-01-2012 21:36
Aż się wierzyć nie chce,czytając ten artykuł i co niektóre komentarze! W takich sytuacjach WYŁAZI prawdziwa natura "polaczków"!Za parę złotych "dali by sobie ogolić(!)"!To się tyczy zarówno "władz" jak i komentujących pokroju żałosnego > sqandal-a
~J.S. 28-01-2012 21:54
Przeczytajcie na www.kson.pl
~inny 29-01-2012 19:18
Moi sąsiedzi, małżenstwo, oboje pracowali w straży pożarnej przy Orle w Mysłakowicach i rętę otrzymali oboje jeszcze za komuny i znaczek inwalidzki do TIKO, niewiem z jakiego powodu, bo nie jeden niepełnosprawny chciałby się cieszyc takim zdrowiem. A od duższego już czasu oboje pracują w Irlandii i w Polsce pobierają ręty a jak przyjadą do kraju na wypocznek, to poruszają sie wszędzie tym autem ze znaczkiem i udają inwalidów. A inni ludzie są poważnie chorzy, czasami bezrobotni i nie mają żadnych przywilei, czasem nie mają nawet pienędzy na leki, czy oto wam chodzi drodzy niepełnosprawni.
~niespr.jg 30-01-2012 14:28
To prawda,że jest wiele osób,które nadużywają uprawnień wynikających ze swojej orzeczonej niepełnosprawności.Jest też wielu jeszcze,którzy te uprawnienia wyłudzili.W Niemczech np.przypadek opisany przez "inny"byłby zbadany przez odpowiednią komisję.Znamy przypadki inwalidów wzroku z I lub z II grupą,którzy pracują jako kierowcy.Jednak większość niepełnosprawnych to rzeczywiście najsłabsi obywatele,którzy tracą na tym tle swój wizerunek.Może czas na ujawnianie podobnych przypadków i nie ma to nic wspólnego z donosicielstwem.
~wr o zka 31-01-2012 7:44
Wnioski po przeczytaniu powyższych wpisów : najwięcej wpisów wpisali z zawodu ogrodnicy, lekarze i wszystko wiedzący czyli niedouczone gaduły przy i po sikaczu ( pseudoalkoholu).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Trwa budowa atrakcji KPN

Była przychodnia – teraz będą mieszkania

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
455
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
11%