MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Chcą Wenecji w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:05
Autor: TEJO
Fot. Krzysiek, K. Piortrowski
Czy jest szansa, aby kanał Młynówka został w końcu oczyszczony, a wzdłuż cieku powstał teren rekreacyjny ze ścieżką i ławkami? Urzędnicy właśnie opracowują dokumenty, aby tak się stało. Mają pomóc pieniądze z funduszy Unii Europejskiej.

Sprawa posprzątania Młynówki wraca jak bumerang od kilku lat. Zaniedbany, brudny i śmierdzący kanał przepływa w prostej linii zaledwie kilkaset metrów od ratusza oraz kilkadziesiąt od przyległych zabudowań przy Osiedlu Robotniczym, ulicach Kilińskiego i Pijarskiej oraz Podwalu.

Zimą wygląda niemal jak uroczysko. Śnieg zasypał brudy i śmieci, a reszta wody cieknąca kanałem zamarzła. Gorzej jest w ciepłych porach roku. Fetor wydobywający się z mułu osadzonego w kanale jest wyczuwalny z daleka. Nad brzeg Młynówki lepiej się nie zapuszczać, bo niemal na całej jego linii jest nielegalne wysypisko śmieci.

Czy to się zmieni? Według samorządowców tak, ale budżet miasta rewitalizacji kanału i okolic nie udźwignie. Konieczne jest wsparcie z pieniędzy Unii Europejskiej.

Inwestycja będzie bardzo kosztowna, bo – oprócz oczyszczenia kanału i urządzenia jego brzegów – trzeba będzie zadbać o podłączenie do sieci kanalizacyjnej części przyległych do niego kamienic. Dziś ścieki z niektórych domów odprowadzane są bezpośrednio do kanału. Kanalizacji nie ma część kamienic przy Osiedlu Robotniczym.

Zdaniem urzędników do brudu w Młynówce przyczyniają się także okoliczni mieszkańcy, którzy kanał systematycznie zanieczyszczają. Tak napisano w informacji o stanie zadań ujętych w programie prezydenta na lata 2002 – 2006.

Pierwsze wzmianki o kanale Młynówka (Muhlar) pochodzą z 1280 roku. Powstał jako źródło napędzające siłą prądu wody młyny zlokalizowane wzdłuż tego cieku. Po 1945 roku – z nieznanych powodów – stanowił własność Zakładów Chemicznych „Celwiskoza”. Od kilku lat jest skomunalizowany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bus był zepsuty?

Gminy pomogą

Bilety MZK też podrożeją?

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~srodmiescie 13-02-2006 12:32
WENECJA ????? hahahahhahaha trzeba to jak najszybciej zasypac anie wyrzucac pieniadzie doslownie w bloto i gowno!!!! co to za pomysl wogole????
~jeleniogórzanin 13-02-2006 14:49
wbrew pozorom zasypanie kanalu nie jest proste i pewnie rownie kosztowne, co jego rekultywacja i oczyszczenie - wg mnie ma on wartosc historyczna, bo stanowil czesc tzw fosy miejskiej w sredniowieczu - moze to marzenia - ale jak by tam zrobic park i wywalic mety spoleczne co brudza - to bylo by calkiem spoko miejsce - a jeszcze pare knajpek przy tym....
~Autohton 13-02-2006 16:07
Kanał zniszczyła malutka prywatna elektrownia postawiona przy wejściu do kanału. Należy usunąć sztucznie wybudowaną groblę przy elektrowni i powiększyć przepływ przez kanał tak jak to było do czasu wybudowania elektrowni parę lat temu. Nie było wówczas problemów, nie śmierdziało a wartki prąd wody spłukiwał wszelkie nieczystości. A swoją drogą tak elektrownia daje tyle prądu że tylko oświetla siebie i placyk na którym stoi. Oczywiści nasi włodarze piętrzą trudności i wietrzą prywatny interes a wystarczy tylko przespacerować się do wejścia kanału i wówczas wszystko zrobi się jasne nawet dla urzędników.
~siwy 14-02-2006 12:50
Jeżeli chodzi o mnie to mam nadzieję , że zaczną to zasypywać naszymi urzędnikami z ratusza na początek ...tak na poważnie to widzę tu większy problem niż ta cuchnąca "rzeka" . Może ktoś wreszcie założy okulary i naprawi to biedne miasto, które niczym nie różni się od tej cuchnącej nikomu nie potrzebnej sadzawki.. Jest tak wiele do zrobienia w jelonce że naprawdę myślę , że jak pływało to gówno tyle lat to jak pośmierdzi przez jakiś czas to nikomu chyba korona z głowy nie spadnie...
~siwy 14-02-2006 12:50
Jeżeli chodzi o mnie to mam nadzieję , że zaczną to zasypywać naszymi urzędnikami z ratusza na początek ...tak na poważnie to widzę tu większy problem niż ta cuchnąca "rzeka" . Może ktoś wreszcie założy okulary i naprawi to biedne miasto, które niczym nie różni się od tej cuchnącej nikomu nie potrzebnej sadzawki.. Jest tak wiele do zrobienia w jelonce że naprawdę myślę , że jak pływało to gówno tyle lat to jak pośmierdzi przez jakiś czas to nikomu chyba korona z głowy nie spadnie...
~jeleniogórzanin 14-02-2006 14:36
Z pewnością rekultywacja tego kanału w sposób profesjonalny dałaby możliwość na utworzenie miejsca odpoczynku dla mieszkańców.Okolice Osiedla Robotniczego obecnie naprawdę tylko odstraszają po tym jak wyburzono tam najpierw kamienice, a następnie odlewnię dawnej Fampy.Przydałoby się zagospodarowac te tereny jesli już nie pod budownictwo, to chociażby właśnie pod rekreację, uporządkowac teren,zasadzić drzewka, wyznaczyć alejki, postawić kilka lamp a wtedy właśnie całosc ze wspomnianyum kanałem mogłoby tworzyć jakiś pozytywny wizerunek. Bo jak na razie to niestety za przeproszeniem syf straszy a urzędnicy udają że problemu nie ma :(
~siwy 14-02-2006 16:02
Jest problem z czystością w naszym mieście -jak mieszkam tu sporo czasu tak nigdy takiego syfu , brudu i niechlujstwa nie widziałem... Osoby bezdomne żyjące na nasz koszt - czyli podatników zajmują się w wolnych chwilach ,zbieractwem , żebraniem itp. Można im w jakiś sposób pomóc: niech zajmą się tą rzeczką jak i całym zawalonym śmieciami miastem , być może wtedy tanio i z pożytkiem dla wszystkich problem się rozwiąże..........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Świetne półkolonie

Kolejowa po remoncie

Dużo drożej za śmieci

37. MFTU rozpoczęty!

Kiedy warto udać się do dermatologa?

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
631
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%