MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Chcą rewitalizować zapomniane kąpielisko

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 19 listopada 2007, 8:15
Aktualizacja: Wtorek, 20 listopada 2007, 9:27
Autor: carioca
Fot. Archiwum Czytelnika
Wprawdzie do sezonu na wodne rozrywki jeszcze bardzo daleko, mieszkańców troską napawają ruiny ośrodka rekreacji „Rakownica”, który kiedyś był najbardziej popularnym kąpieliskiem na obrzeżach Jeleniej Góry. MOS chce sprzedać ten teren. Nie ma jeszcze decyzji.

– Basen świetnie działał do początku lat 90. ubiegłego wieku aż do chwili decyzji ówczesnych władz miasta o zamknięciu ośrodka – napisał do nasz Czytelnik z Jeleniej Góry. Dodaje, że to sami jeleniogórzanie Rakownicę zbudowali w 1974 roku.

Powodem decyzji samorządowców miała być brak wody w źródle zasilającym nieckę. Ale kiedy dziś odwiedza się to miejsce widać, że wody jest pod dostatkiem. – Obficie płynie pobliskim potokiem – podkreśla Internauta.

Po likwidacji losy kąpieliska były różne. Przez jakiś czas zarządzali nim harcerze. To właśnie wtedy rozebrano pobliskie zabudowania niegdyś służące za szatnie i bazę dla ratowników. Ich ruiny straszą do dziś. A skauci urządzali przy Rakownicy przez kilka sezonów letnią bazę obozową.
Mieszkańcy potraktowali to miejsce jako dzikie wysypisko śmieci.

Dziś zdewastowany ośrodek jest we władaniu Międzyszkolnego Ośrodka Sportu, który skierował do prezydenta Jeleniej Góry wniosek o sprzedaż terenu. Zdaniem Czytelnika warto cały ośrodek rewitalizować występując o wsparcie z Unii Europejskiej. – Miasto tylko mogłoby na tym zyskać – argumentuje.
Tyle mówi się o potrzebie budowy aquaparku, kosztującego fortunę, a zaniedbuje się to, co już istnieje. A przy nowoczesnych technikach można na Rakownicy stworzyć wodny ośrodek z prawdziwego zdarzenia.

Jak na razie nie ma jeszcze decyzji co do sprzedaży tego atrakcyjnie położonego terenu, na którym tylko szumiąca woda i ruiny niecek przypominają o dawnej świetności.

Sonda

Czy warto odbudować Rakownicę?

Oddanych
głosów
137
Tak
98%
Nie
1%
Nie mam zdania
1%

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Spór o edukację seksualną

Ślubowały pierwszaki

Komentarze (36) Dodaj komentarz

marl 19-11-2007 9:20
Woda teraz to wszędzie płynie obficie, gorzej latem, okoliczne strumyki ledwo płyną, a tak duże ilości wody w nieckach trzeba uzupełniac na bieżąco - i wtedy skąd brać wodę?
~Ebe 19-11-2007 10:15
Sprzedaż nie jest złym pomysłem, ale mądra sprzedaż. Inaczej Rakownica podzieli los innych basenów w okolicy Jelenie Góry sprzedanych prywatnym osobom. Tak jest bowiem w Przesiece i Sosnówce. Właściciele hodują sobie w basenach rybki. A tak na marginesie to nasze jeleniogórskie władze nadal nic nie robią. To skandal, aby w tak dużym mieście nie było porządnego kąpieliska. Baseny w Cieplicach, Sobieszowie + Rakownica to kompletne ruiny. Na dzkich kąpieliskach panoszy się PZWi i nikogo do wody nie douszcza, co też jest skandalem . Akwaparku jak nie było tak nie ma i..... nie będzie. No będzie w Karpaczu, bo tam władza ma jakieś cele. I cóż tu więcej pisać , żal sece ściska jak się jest.... mieszkańcem Jeleniej Góry ! Pozdrawiam: EBE
~Ebe 19-11-2007 10:16
Sprzedaż nie jest złym pomysłem, ale mądra sprzedaż. Inaczej Rakownica podzieli los innych basenów w okolicy Jelenie Góry sprzedanych prywatnym osobom. Tak jest bowiem w Przesiece i Sosnówce. Właściciele hodują sobie w basenach rybki. A tak na marginesie to nasze jeleniogórskie władze nadal nic nie robią. To skandal, aby w tak dużym mieście nie było porządnego kąpieliska. Baseny w Cieplicach, Sobieszowie + Rakownica to kompletne ruiny. Na dzkich kąpieliskach panoszy się PZWi i nikogo do wody nie douszcza, co też jest skandalem . Akwaparku jak nie było tak nie ma i..... nie będzie. No będzie w Karpaczu, bo tam władza ma jakieś cele. I cóż tu więcej pisać , żal sece ściska jak się jest.... mieszkańcem Jeleniej Góry ! Pozdrawiam: EBE
Ramzes 19-11-2007 10:35
W pełni popieram tę koncepcję. Prezydent Obrępalski powinien pozyskać środki z UE na odbudowę tego co zniszczył jego poprzednik p. Kusiak. Jest to piękny teren na którym możnaby było odpocząć od zgiełku miasta, a Jeleniej Górze potrzebne jest takie miejsce. Basen na ul. Sudeckiej nie jest żadną atrakcją, a mimo to miasto inwestuje w ten obiekt.
joten52 19-11-2007 10:59
Jesten ZA. Na Rakownicy spedziłem sporo fajnych chwil w latach 80-tych.
~mysia29 19-11-2007 11:44
Duży plus dla internauty-pomysłodawcy!Teren,na którym znajduje się Rakownica jest położony w super miejscu. Ludzie "z ulicy" nie zaglądają na korzystających z tej formy rekreacji, nie przejeżdżają tamtędy setki samochodów, wokół jest tylko zieleń i spokój. Mam nadzieję,że znajdzie się więcej osób popierających koncepcję odbudowy kąpieliska,bo na prawdę warto!Panie Prezydencie,liczymy na Pana!!
~Ostatni Mohikanin 19-11-2007 12:17
Gdyby doszło do rewitalizacji tego obiektu byłoby świetnie przecież Rakownica była i mam nadzieję że będzie najlepszym kąpieliskiem w mieście.Włodarze róbcie co w Waszej mocy aby do tego projektu doszło!!!
~Tomy M. 19-11-2007 12:31
Co z basenem w Sobieszowie. ?!Ciągle jakieś gadki o aqua parkach a basenu nie widać. Aquapark ??? A po cholerę to komu potrzebne. KGHM grubo dopłaca do tego w POLKOWICACH ... ale ich stać. W jeleniej górze potrzebujemy BASENÓW PŁYWACKICH a nie aquapraków. Aquapark jest atrakcyjny 2-3 razy ... a później się nudzi (zakładając że nie zawiera basenu pływackiego z wierzą do skoków, a to jest regułą.) Sprzedanie jakiegokolwiek obiektu tego typu (Rakownica , Sobieszów)w prywatne ręce kończy się standardowo. Parcela zostaje podzielona na działki budowlane i sprzedana. Jeżeli komuś wydaje się że wolny rynek zadba o nasze potrzeby to się myli. Inwestycje typu basen przy wolnorynkowej gospodarce pojawiają się dopiero w zamożnych społecznościach. Wolnorynkowy basen pojawi się w Jeleniej Górze najwcześniej za 30-40 lat.
~wiarygodny 19-11-2007 12:42
Nie zwalajcie wszystkiego na Kusiaka.Przed Kusiakiem byli jeszcze :Marcin Zawiła oraz Zofia Czernow i to się stało za ich panowania.
~gemba 19-11-2007 12:53
Dobra , dobra! W tytule stoi napisane , że CHCĄ . Od zachcianek do wykonawstwa daleka droga . Prędzej się naród w Jelonce pływać oduczy. Dlaczego tak jest u nas , że najpierw trzeba doprowadzić do ruiny aby potem chcieć sobie radośnie rewitalizować ?
~MB 19-11-2007 13:08
Żal ściskał , gdy przez lata można było obserwować dewastację Rakownicy. To był piękny ośrodek, Sudecka nie dorasta mu do pięt. Niestety, obecnie w całkowitej ruinie. Jeśli znajdzie się kupiec, który rzeczywiście kupi obiekt z zamiarem udostępnienia Mieszkańcom , po uprzednim wyremontowaniu, będzie to bardzo pozytywne osiągnięcie. No i duży punkt dla obecnych władz Miasta.
~sks 19-11-2007 13:32
a co z Sobieszowem ?? Wygląda na to że inwestor się wycofał , na terenie b. basenu żadnych prac .
~Góral 19-11-2007 13:45
Jeleniej Górze i innym miastom regionu brak nowoczesnej bazy sportowej. Turów musi grać mecze w Libercu. Piłkarki ręczne jeżeli wejdą do pucharów europejskich będą musiały grać mecze w Świebodzicach, bo parkiet nie nadajesię do poważnej gry. Dzisiaj cieszymy się lodowiskiem w Cieplicach, krytym basenem szkolnym, basenem otwartym przy Sudeckiej. Czy naszego miasta nie stać na coś bardziej nowoczesnego?
~ 19-11-2007 13:52
Nikt nie zwala winy na Kusiaka. On poprostu jest winny tego co się stało na Rakownicy i nie poniósł za to żadnych konsekwencji - nie wspomnę nic o targowisku na Kilińskiego i wielopoziomowym parkingu samochodowym - Jak to dobrze, nię będzie go w Senacie - by wstyd przynosił !!!
~Jeleniogórzanka 19-11-2007 14:21
nareszcie jakies swiatełko w tunelu, niech miasto przestanie dopłacac do basenu na Sudeckiej, bo to jest żenujace, woda jak ścieki, i jeszcze te spaliny, kto wymyslił taki obiekt w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy, co innego Rakownica, cisza, spokój, swierze powietrze, mam nadzieje że nie skonczy sie na planach i rozmowach.
~weni 19-11-2007 14:48
juz od dawna tego miejsca nie odwiedzalam,a to co tobaczylam na w/w zdieciach bardzo mnie zasmucilo.Pamietam jeszcze te minione wspaniale lata 80-te,kiedyto wspolnie z kumplami mozna bylo tam fajnie odpoczac.lLubialam to miejsce szczegolnie na polozenie jego blisko lasu.Pamietam wakacyjne wolne chwile,kiedy to moj chlopak z pobliskiego losu przynosil mi poziomki.
~jeleniogórzanin 19-11-2007 14:51
Panie Prezydencie w Panu pokładamy nadzieję na uratowanie Rakownicy. Ma Pan tylu mądrych i zdolnych pracowników, a ponadto Donald Tusk obiecał, że będzie budował nowoczesne obiekty. Pan ma przepiękny teren i obiekt, który wymaga remontu - to już dużo. Nic tylko brać się do pracy i budować. Niech ekipa Kusiaka widzi, że teraz miasto ma dobrych gospodarzy:)
~elżbieta 19-11-2007 18:13
A ja pamiętam, jak na znajdującym się obok stawie, można było wynająć rowery wodne. To były czasy:-) Prezydencie Obrębalski, cała nadzieja w Panu!!
~Wiarygodny 19-11-2007 18:21
Do jeleniogórzanki. Szanowna Pani. Zanim Pani napisze swój komentarz do artykułu to proszę się głeboko zastanowić.Basen przy ulicy Sudeckiej został wybudowany przez Niemców.Pojęcie"spalin"wtedy nie funkcjonowało.Za tamtych czasów były to granice miasta a ulica Sudecka była spokojną i cichą ulicą. Również woda na basenie podlega kontroli SANEPIDU i wrazie zagrożenia bakteriologicznego ,placówka zostanie natychmiast zamkinęta.
~ 19-11-2007 19:15
Do Wiarygodnego. Samo to, że Świerka wybudowali Nimcy nie znaczy, że był on lepszy od polskiej Rakownicy. Nigdy nie dorównywał Rakownicy, ale p. Kusiak umiał tylko niszczyć - wielka szkoda.
~T-tryk 19-11-2007 20:59
Dajmy spokuj fantazjom, co możemy spodziewać się po obecnym samorządzie ,to se popatrz co masz po 10 latach poprzednich rządów chyba :- że będzie mozna zrobic na tym indywidualną kase.
~obserwator 19-11-2007 22:33
Pan J. Kusiak jest też winny że Jelenia Góra , jest najlepszym miastem w Polsce w pozyskiwaniu pieniędzy z Unii Europejskiej. Jest winny także za to, gdy prawda nie dochodzi do głosu to nie wiedzący oklaskują kłamstwa.
~J27 19-11-2007 22:49
Do Ramzesa i podobnie piszących " Nie w każdej wielkiej głowie znajduje się pomieszczenie dla rozumu " Więcej rozwagi szanowni państwo.Pan Prezydent Kusiak , był b. rozsądnym człowiekiem.
~do autora tekstu ! 19-11-2007 23:08
Dlaczego tak się stało z " Rakownicą " autor powinien zapytać w Urzędzie Miasta : Naczelnika wydziału kultury i sportu , oświaty a może nawet pana Gałkę , który za te sprawy odpowiadał przez 12 lat będąc wiceprezydentem miasta, oraz oczywiście szefa MOS.Artykuły opatrzone takimi wypowiedziami są b.wiarygodne. Jelonka powinna tak postępować , w innym przypadku upodobni się do " Nowin ....".
~jeż 20-11-2007 12:57
dla ogółu mieszkańców Sobieszowa losy basenu kąpielowego i obietnice z nim związane- będą głównym weryfikatorem oceny pod kątem wyborów samorządowych i prezydenckich Jeleniej Góry!!!!!
~jeż 20-11-2007 12:58
dla ogółu mieszkańców Sobieszowa losy basenu kąpielowego i obietnice z nim związane- będą głównym weryfikatorem oceny pod kątem wyborów samorządowych i prezydenckich Jeleniej Góry!!!!!
~ja 20-11-2007 18:56
... jestem również za tym aby odnowić cały obiekt !!
~weni 20-11-2007 19:02
A co takiego zrobil Bogus Galka,a przepraszam ex.wiceprezydent spec od oswiaty,kultury,ktory ukonczyl Technikum Przemyslu Drzewnego i studia rowniez w tym kierunku.Jego robote mozna "podziwiac" na sciezce rowerowej do Perly (powalone pale drewniane zle zabezpieczone).Ostatnio dowiedzialam sie,ze "specyjalista od drewna" zrobil sciezke J.PawlaII na Chojnk.
~ 20-11-2007 20:39
Do J27 "Pan Prezydent Kusiak , był b. rozsądnym człowiekiem" Szczególnie wtedy jak go taksówka straży miejskiej do domu woziła. Porządnie umiał wspierać tylko tę inicjatywę, która mu się opłacała - reszta się nie liczyła. J27 - Obrońco usieśnionych proszę wyjaśnij mi dlaczego ten wspaniały fachowiec - gospodarz nie potrafił zmodernizować Rakownicy tylko ją zniszczyć. Skoro tak dobrze czerpał środku z UE to dlaczego nie wsparł tego obiektu drobnymi remontami bo wtedy jedynie takich ten basen wymagał !!!
~do 20;39 20-11-2007 23:28
<naruszenie regulaminu, tekst wyedytowany> a co do Rakownicy to proszę zapytać osoby które ją nadzorowały , jak ktoś napisał powyżej ,Naczelnika Wydziału Oświaty, Sportu i Kultury , Szfa MOS bądż pana Gałkę.
~ktos 22-11-2007 13:36
Super pomysl jestem za by odnowic rakownice w JG mamy tylko basen na sudeckiej malo wystarczajacy ..
~detox 23-11-2007 9:47
jestem mieszkanką osiedla pomorskiego znajdującego się w pobliżu rakownicy i serce mnie bolalo kiedy widzialam jak to wszystko powoli niszczalo teraz przecież już nawet nie ma co niszczeć.wladze miasta powinny robić wszystko żeby przywrócić do życia rakownicę , to powinno być centrum rekreacyjne jeleniej góry!a nie jakieś baseny i campingi przy glównej drodze i cmentarzu które nie sprzyjają raczej wypoczynkowi na lonie przyrody.To miejsce jest zbyt piękne żeby tak poprostu z niego zrezygnować, ma olbrzymi potencjal tyle tylko że potrzeba tu mądrej odważnej i twórczej glowy aby osiągnąć cel reaktywowania tego miejsca-dla nas jeleniogórzan i turystów których na pewno to miejce przyciągnęlo by wielu!Ratujmy RAKOWNICę!
~ 24-11-2007 16:49
Popieram tę inicjatywę! Władze miasta powinny jak najszybciej stworzyć na tym terenie nowoczesne kąpielisko, a redakcja Jelonki powinna to cały czas bacznie obserwować i informować na bieżąco Jeleniogórzan. Prezydencie do pracy!!!
~Mieszkaniec 25-11-2007 18:53
Poza basenem w sobieszowie jest jeszcze jedna inwestycja , chodzi o ulice Kamiennogórską od nr.14 do konca , od 40 lat ludzie piszą petycje jedną po drugiej, o przyzwoitą droge (np. z asfaltu) , a władze miasta jedne po rugich się uwzieły na mieszkańców tejże ulicy i co najwyżej stosują środki zastępcze (niefunkcjonalny i źle zrobiony rynsztok , od czasu do czasu jakiś piasek lub glina etc.) NARESZCIE COŚ TRZEBA ZROBIĆ. TU TEŻ MIESZKAJA POTENCJALNI WYBORCY .
~mieszkaniec 28-11-2007 18:33
ha Kamiennogórska przyjedzcie na moją ulicę w centrum Jeleniej NADBRZEŻNA jest gorzej niż na czołgowisku .Z tego co wiem z histori to od 19 wieku jest taka sama.Uwaga dojazd wskazany autem terenowym( rasowym) na pieszo tylko w gumowcach.
~Ania mieszkanka JG 9-07-2008 12:43
dobry pomysl na odbudowanie rakownicy ja mieszkam kolo niej a do basenu na Sudeckiej mam daleko ni chce mi sie jechac przez cale miasto jak bylam mala codziennie tam chodzilam z rodzicami zal mi teraz jest patrzec jak zbuje rozbieraja to miejsce kilka lat temu byl tam oboz harcerzy a jeszcze wczesniej bylo to kpiesko z ktorego kazdy mogl kozystac od rana do wieczora teraz jak chodze sie przejsc z moimi przyjaciolmi to az mi zal jest paztrzec na to miejcse jtore przed laty bylo piekne CO MOZE LUDZIE MAJA SIE KAPAC W STAWIE KTRORY JET ZASYFIONY ????????? ludzie zastanowcie sie troche czy chcecie o tym miejscu zapomniec ? ja napewno nie zapomne i tylko wam powiem tyle ze dzieci ktore mieszkaja blisko tego miejsca chcialy by tam sie kapac zastanowcie sie czy dzieci maja przez takich d... cierpiec ktorzy nie chca odbudowac RaKOWNICY

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Seniorzy świętowali

Kontrole palenisk

Nie trzeba się bać defibrylatora

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
299
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%