MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Chcą pracować, niekoniecznie w Polsce

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 7 grudnia 2007, 7:12
Aktualizacja: 14:06
Autor: Angela
Fot. Angela
Etat w jednym z państw, które swoje granice rynku pracy otwarły także dla Polaków, to marzenie niejednego i nie tylko młodego człowieka. Wyobrażenie o zatrudnieniu w krajach UE mogli porównać z rzeczywistością dzięki giełdzie pracy zorganizowanej w czwartek w siedzibie Politechniki Wrocławskiej w Cieplicach.

O ile liczba miejsc pracy ostatnio przybywa, o tyle warunki wiele się nie zmieniły. Dlatego pojawia się coraz więcej chętnych na etat zagranicą. Jak przyznają zainteresowani, nie jest tam zbyt łatwo, ale przynajmniej wiadomo, za co tam się pracuje. Aby przekonać się, jakie są realia, w czwartek można było odwiedzić pałac Schaffgotschów w Cieplicach, gdzie odbyła się jeleniogórska odsłona Dni Mobilności Pracowniczej.

Jak wygląda życie za granicą i jakie są możliwości pracy? O tym mówili specjaliści z Europejskich Służb Zatrudnienia Eures. Wśród nich pojawili się przedstawiciele sześciu państw, między innymi, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Holandii oraz Danii. Celem spotkania było nawiązanie kontaktów osób chętnych do pracy z zagranicznymi pracodawcami oraz pomoc w wybraniu najbardziej odpowiedniej oferty.

– Te są bardzo różne: począwszy od prac sezonowych w rolnictwie, gdzie nie wymagana jest znajomość języka, po propozycje na stanowisku inżynier projektu – mówi Małgorzata Kociuba, doradca Eures z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

Wiele osób przyszło tu również z ciekawości. Jak na razie nie chcą wyjechać jeszcze z Polski, bo wierzą, że w końcu będzie tu inaczej.
– Wolałbym znaleźć pracę u nas, jeśli jednak się nic nie zmieni, będziemy musieli wyjechać – mówią studenci Politechniki Wrocławskiej, Mariusz Włodarczyk i Rafał Trefler.

Wśród najczęściej wymienianych krajów, w których chcieliby pracować jeleniogórzanie, pojawiały się Niemcy i Wielka Brytania. Do wyjazdu za granicę najbardziej zachęcają wysokie zarobki oraz wyższy standard życia.

– Pracowałam już za granicą sezonowo i dlatego teraz już chciałabym pracować i mieszkać w Niemczech ucząc tam języka polskiego – mówi Marlena Karska, absolwentka NKJO we Wrocławiu. – Dowiedziałam się jednak, że muszę skończyć jeszcze trzy miesięczny kurs przy Uniwersytecie Wrocławskim. Po jego zakończeniu wyjadę. Tam będę miała zdecydowanie większe możliwości rozwoju niż w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Klasyki w Kowarach

Zlot Klasyków w Kowarach  

Finał procesu dwójki działaczy KOD–u

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Kate 7-12-2007 12:14
Jakie są najlepsze i najbardziek "przyszłościowe" kierunki na politechnice w jelonce?
~swiezak 7-12-2007 21:57
Nasz kraj to porazka...dziwia sie ze mlodzi ludzie wyjezdzaja lub chca wyjezdzac,a czego maja tu szukac...pracy za 1000 zl jak za mieszkanie trzeba zaplacic 1100 a gdzie do tego jeszcze koszty codziennego zycia!!! mlodzi ludzie w polsce w wiekszosci nie maja szans na godziwe zycie i spelnianie swoich marzen, za ganica moze niejest kolorowo ale przynajmniej za pieniadze zarobione tam mozna realizowac swoje cele...ceny u nas robia sie europejskie ale zarobki jak w Gruzji... nie obrazajac gruzinow :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rajd zdewastował las?

Podniebne wspomnienia Józefa Puszczyńskiego

Wspólne posiedzenie finansów i oświaty

Śladami uczestników jeleniogórskiej wyprawy na Annapurnę

KSWiK spotka się z Karpaczem w sądzie?

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
135
Tak
38%
Nie
59%
Nie mam zdania
4%