MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Chcą powrotu pociągów na lokalne torowiska

Wiadomości: REGION
Niedziela, 9 października 2011, 7:46
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 października 2011, 8:24
Autor: Angela
Dworzec w Kowarach został ostaatnio uporządkowany. Ostatni kursowy pociąg wyjechał stąd w 1985 roku.
Fot. Archiwum
Dolnośląskie Społeczne Towarzystwo Kolejowe zbiera podpisy poparcia dla rewitalizacji trzech byłych szlaków kolejowych: Jelenia Góra – Kamienna Góra, Kamienna Góra – Chełmsko Śląskie oraz Mysłakowice – Karpacz o łącznej długości 63 km. Sprzeciwiają się tym samym przekształceniu torowisk na drogi rowerowe.

Cel: przywrócenie połączeń kolejowych tam, gdzie ich kursowanie od dawna jest zawieszone: Jelenia Góra – Kamienna Góra przez Mysłakowice i Kowary o długości 41 km, Kamienna Góra - Chełmsko Śląskie przez Krzeszów (15 km) oraz Mysłakowice – Karpacz przez Miłków (7 km).

–Jesteśmy przekonani, że kursujące na tych torach szynobusy przysłużą się do rozwoju gospodarczego powiatu jeleniogórskiego i kamiennogórskiego, a mieszkańcom pomogą w dojazdach do pracy czy szkoły. Pozytywnie wpłyną też na ekologię. Wierzymy, że nastąpi też wdrożenie małego ruchu towarowego, co odciąży mocno zatłoczone drogi w naszym regionie – argumentują zwolennicy komunikacji szynowej.

Członkowie towarzystwa liczą na to, że przy pracach porządkowych mogliby pomóc mieszkańcy, tak jak pod koniec września br. kowarzanie sprzątali teren byłego dworca PKP Kowary. Pieniędzy na realizację swojego pomysłu chcą szukać natomiast w funduszach europejskich oraz w poparciu Ministerstwa Infrastruktury i Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

– Nie może być tak, że te linie zostaną tylko zamienione na drogi rowerowe. Szlaki rowerowe można wytyczyć wszędzie, a po torach powinna jeździć kolej – mówi Tadeusz Tomaszak z Kostrzycy, jeden z założycieli Dolnośląskiego Społecznego Towarzystwa Kolejowego.

W naszym regionie gęsta sieć lokalnych połączeń kolejowych mocno się przerzedziła. Zaczęto je likwidować w 1983 roku, kiedy to przestały jeździć pociągi z Lwówka Śląskiego do Świeradowa-Zdroju. Ostatnią linią, którą zamknięto dla ruchu, było połączenie Jelenia Góra – Karpacz. Ostatni rozkładowy pociąg wyjechał w trasę w kwietniu 2000 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Taśmą pod pod kolej linową na Kopę

Na roboczo o partnerstwie

W Żeromie z... Żeromskim!

Komentarze (82) Dodaj komentarz

~oj 9-10-2011 8:08
Chcieć to móc,niby pomysł zacny lecz tak bardzo nie realny jak SKM w jelonce.Powiedzmy szczerze,niby kaska spadnie z nieba!?,wystarczy popatrzeć jak lokalni włodarze dbają o swoich mieszkańców przy układaniu rozkładów jazdy i dofinansowywaniu kursów wykonywanych przez MZK.Jednym słowem Dolnośląskie Społeczne Towarzystwo Kolejowe żyje swoim życiem nie w tym świecie.
~ 9-10-2011 8:32
To nie jest nierealne. Jeśli poszukają w funduszach europejskich, to jest na to ostatni gwizdek, bo one się kończą w 2012. Najlepiej, aby to był projekt wspólny z Czechami, wtedy będzie łatwiej. Pomysł uważam za bardzo dobry. Coś zostanie po tych funduszach, a nie tylko jakieś przeżarte miękkie projekty - szkolenia dla szkolących, po których nic nie zostanie dla mieszkańców - uczestników szkoleń. Naprawdę to ma szansę, i to teraz, a nie w bliżej nie określonej przyszłości. Ostatni gwizdek! "Oj", nie masz racji. ;-) A odnośnie szkoleń realizowanych częściowo ze środków unijnych - one mają rację bytu, gdy dają ich uczestnikom jakiś realny zawód, kończą się dyplomem np. ukończenia szkoły średniej lub wyższej lub dają konkretny zawód, np. kierowca, operator koparki, operator dźwigu.
~kioczek 9-10-2011 8:34
Na Dolnym Śląsku jest bardzo gęsta sieć linii kolejowych. Niestety poza głównymi szlakami wszystko pozamykane. Dlaczego w Czechach do każdej "wiochy" może być połączenie kolejowe, a u nas nie?? Jaka to oszczędność czasu dla młodzieży dojeżdżających do szkół
~... 9-10-2011 8:47
...jestem jak najbardziej za koleją ale...nasze społeczeństwo,rozpasane,leniwe woli własne samochody...nieważne ze korki,że benzyna droga jak szlag i mało parkingów a jak juz sa to tez troche kosztuja...Panisko musi miec auto...choc troche sie im nie dziwie jak widze stan naszego PKP..smród i ubóstwo
~kick 9-10-2011 8:55
W Czechach wiele linii zostało zawieszonych zupełnie. To nie prawda, że pociągi jeżdżą wszędzie. To, że w Czechach coś się udaje, a u nas nie, to slogan powtarzany często, ale nieprawdziwy. W Czechach niektóre trasy żyją tylko dlatego, że operatorami są prywatne firmy, które walczą o każdą koronę z urzędu hejtmana. I tyle. Nic więcej i nic mniej. A pasażerowie nie wrócą na tory do Karpacza czy Kamiennej Góry, bo szybciej i wygodniej jest tam dojechać samochodem.
~xxx 9-10-2011 8:57
świetny pomysł, popieram !
~emerad 9-10-2011 9:17
Podpisuję się pod tym pomysłem obiema rękami. Sam mieszkam w Jeleniej Górze, ale myslę, że uruchomienie linii z Jeleniej Góry do Karpacza i Kamiennej Góry stanowiłoby uzupełnienie czy nawet konkurencje dla komunikacji autobusowej, do której samorządy i tak dopłacaja niemałe pieniądze. Warunkiem jet ażeby urządzić odpowiednią liczbę przystanków.
~trakt 9-10-2011 9:21
Wystarczy prosty rachunek. Ile to będzie kosztować? Dziesiątki albo setki milionów złotych. Ile da zysku? Na pewno o jedno zero mniej. Za tą kasę można zrobić dużo innych rzeczy.
~Dead 9-10-2011 9:22
Przestali by sobie wtedy może przewoźnicy busy palić ! Mój ziomek jednemu za 500 złotych spalił-frajer
~KEDAR 9-10-2011 9:29
do Dead- frajer to ty jestes ze o tym piszesz a z drugiej strony to piszesz ze to twoj ziomek zatem z kim sie zadajesz takim sie stajesz frajerze!!!
~ 9-10-2011 9:29
do 09-10-2011 09:22 | ~Dead | - Widziałam takiego spalonego busa parę miechów temu przy wjeździe do Kowar. Spalony doszczętnie.
~ 9-10-2011 9:41
A "trakt" pewnie taryfiarz albo busiarz, bo pisze o nie swoich milionach złotych. "Trakt", uspokój się, to miliony społeczeństwa, które chce je wydać na swoje dojazdy, na dojazdy swoich dzieci i swoich starych rodziców, którzy nie powinni prowadzić samochodów z różnych względów, a nie mogą również jeździć autobusami, bo i tak się zdarza niejednemu wiekowemu. To przyniesie w przyszłości ochronę środowiska naturalnego, bo będzie mniej spalin w powietrzu, przez to mniej chorych na na raka z powodu zatrucia oparami z metali ciężkich, mniej ludzi do leczenia w szpitalach, na które państwo też łoży miliony, więcej dochodu narodowego wypracowanego przez tych zdrowszych ludzi. Patrz na to szerzej, a nie przez pryzmat własnego interesu.
~Z innej beczki 9-10-2011 9:46
Dlaczego akurat dziś, jak chcę sprawdzić gdzie mam głosować, zamiast strony "Jelenia Góra pl.", pojawia mi się czerwony ekran, z napisem "Designet by Ventosstudio"?
~RTe 9-10-2011 9:52
Popieram, na rowerze, to sobie można pojeździć gdzie indziej!!!!
~ 9-10-2011 9:54
Szynobus na trasie JG-Korenov coraz częściej jest zawieszany i zamiast niego kursuje autobus zastępczy -niby przez awarie szynobusu. Tylko patrzeć jak ten autobus zostanie na stałe. Koleje Dolnośląskie już pewnie podliczyły koszty i widocznie jest za drogo
~xscottx 9-10-2011 9:59
Popierammmm niech jezdza pociagi:)
~kokoo 9-10-2011 10:07
to jest dobry pomysł -napewno wiekszosci osob jest za tym zeby pociagi powrocily w nasze regiony .
~kumaty 9-10-2011 10:16
Pociągi zastąpić rowerami ,rowery hulajnogami ,samoloty lotniami,statki i promy kajakami ,a tak poważnie to cofamy się w rozwoju ,aż huczy. Dolny Śląsk,Polska,Europa i nasza zachodnia cywilizacja stopniowo pada.Daliśmy całemu Światu wzorce.Japonia pierwsza to wykorzystała teraz robią to wszyscy i to lepiej niż my.Jak nie otrząśniemy się z tej bylejakości to już po nas.Vide: starożytny Egipt,Grecja i Rzym ,państwa kolonialne,ZSRR,a teraz obserwujemy stopniowy ,ale nieunikniony upadek USA. Największy przyjaciel Wuja Sama-Izrael,szuka już opiekuna w Pekinie. Europejczycy ,do dzieła !
~qerkus 9-10-2011 10:28
Bardzo dobry pomysł. Czy można go poprzeć przez internet?
~HD 9-10-2011 10:32
Jestem jak najbardziej za przywróceniem ruchu kolejowego z JG do Kamiennej Góry i Karpacza. W Anglii trasy kolejowe retro cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, pomimo wysokich cen biletów. Jednak w pierwszej kolejności należy zmodernizować połączenie kolejowe JG z Wrocławiem. Nawet w stylu retro, gdyż przed wojną pociągi kursowały z większą prędkością, niż w XXI wieku.
~lukasuka 9-10-2011 10:41
Pomysl fajny, ale nierealny. Kto bedzie sprzatal po wandalach na stacjach? kto odgarnie masy sniegu w zimie. Pol roku to prawie martwy sezon w gorach, a wiec generowanie dlugow kolei. Jestem na nie Wiecej takiej kasy z Unii nie dostaniemy. Lepiej odnowic dworce i przeksztalcic je w muzea, restauracyjki, odnowic tereny wokol dworcow. A pozniej sie zobaczy. Sama kolej nie wystarczy
~Dead 9-10-2011 10:51
Kedar frajerze ! ! Ty też byś spłoną ale nic nie masz gnoju bity w ryj
~www 9-10-2011 11:06
POPIERAM REKAMI I NOGAMI :)
~Abraxas 9-10-2011 11:18
Świetna idea popieram,oby się udało,pociągi jako transport ekologiczny to jest to.Dość tych śmierdzących busów i aut.
~ 9-10-2011 11:19
DOLNOSLĄZAK. Skomunikowanie J.G. z Miłkowem /niestety bez Karpacza/via Łomnica, Mysłakowice, Kowary, przy wykorzystaniu istniejacej szynowej solidnej inżynierskiej budowli to pomysł godny realizacji. Oprócz szynobusu-tramwaju obsługującego mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej /wielkości miasta Gdańska/ warto przemysleć wprowadzenie pociągu jak na dzikim zachodzie oraz drezyny do obsługi turystów. Obok pałaców i ogrodów, Parku Kulturowego Kotliny, byłby to hit turystyczny. Torowisko zamiast do Karpacza można doprowadzić do Western City. Myśle, że samorzadowy Pokój to klepnie, gdyz czuje sprawę i wie o co w tym wszystkim biega.
~ 9-10-2011 11:28
Cd. z 11:19. Na PKP nie ma co liczyć, gdyż liczni urzednicy i związkowcy kierujacy ogromem spółek funkcjonujących w ramach tego po-PRL-owskiego i posolidarnosciowego tworu, nie mają głowy do takich przyziemnych prozaicznych przedsiewzięć.
~koloooooo 9-10-2011 11:33
Do 11:19 Realna jest tylko REWITALIZACJA !! czyli po istniejących trasach. Wykup gruntów pod nowe trasy to utopia, wystarczy popatrzeć jak idzie budowa nowych dróg. O Pieniądze można warto się starać - przykładem są trasy SzP-Harrachov czy Wro-Trzebnica. Do roboty zanim zatkamy sie jak Zakopianka !!!
~Zacny 9-10-2011 11:38
Do Karpacza to już się raczej nie da :) Zamiast stacji kolejowej już MOK budują.
~ass 9-10-2011 12:00
To tylko marzenia,do realizacji takich planów i wykonania daleka droga.Niemcy te trasy kolejowe mieli w ciągłej eksploatacji i przed wojną była już na trasie do Kamiennej Góry sieć elektryczna.Tylko lepiej było to zniszczyć bo Polak nic więcej nie potrafi,żyje marzeniami i obiecaniami co to można zrobić.Ja jeszcze jeździłem z Kowar do Wrocławia i Poznania pociągami i wspominam to z łezka w oku bo było naprawdę wygodnie dla mieszkańców Dolnego Sląska.
~kk 9-10-2011 12:20
żeby zrobić UE da kasę, ale co potem? Kto to będzie utrzymywać? Może zamknąć jakąś szkołę i przekazać na kolej te pieniądze? Jeśliby się to opłacało to jakiś prywaciarz już by wykupił i uruchomił te szlaki. Więcej takich "genialnych" pomysłów poproszę.
~ 9-10-2011 12:24
BARDZO DOBRY POMYSL POPIERAM GO W 100% GDZIE MOGE PODPISAC PETYCJE?
~Jan,L. 9-10-2011 12:26
Brawo Tadeusz,tak trzymać.
~miejscowy 9-10-2011 12:36
Skoro DSTK tak bardzo chce mieć pociągi na nieczynnych, albo wręcz rozebranych liniach, to trzeba było coś zrobić przez te kilkadziesiąt lat, gdy były tory, a pociągi już nie jeździły. Teraz, gdy pojawiają się sensowne plany wykorzystania dawnych torowisk (po których - nie łudźmy się - pociągi NIGDY NIE POJADĄ), oni bojkotują te plany. Koszty odbudowy linii do Kam. Góry czy Chełmska będą ogromne, jeszcze więcej kosztowałaby później eksploatacja pustych pociągów, do których dopłacalibyśmy my, podatnicy. I co? Torowiska dalej będą leżeć i zarastać trawą, bez żadnego sensownego wykorzystania? Moglibyśmy mieć wspaniałe ścieżki rowerowe, które na pewno cieszyłby się zainteresowaniem i przyciągały turystów, tak nie będziemy mieli nic! Działalność DSTK jest szkodliwa dla regionu i mieszkańców!!!
~jajko 9-10-2011 12:46
Po mojemu to pociągi wrócą na tory ja będzie biedronka i inne syfy na torach !!! co nie droga rado miasta i prezydenciku ?
~koloooooo 9-10-2011 12:51
Do Chełmska to trudno o frekwencję nawet latem, lecz do Karpacza nie będzie kłopotów. Problem leży w hmmmm...nieprzemyślanej (delikatnie mówiąc) polityce zarzadców tras. Tzw. pkp ma kierunek Jelenia Góra-Wrocław, Poznań czy o zgrozo Jelenia G. - Berlin w wielkim poważaniu, a tam mieszkają potencjalni turyści i tłumy pasażerów do przewiezienia. Klasycznym przykładem jest wykonany remont trasy SzP- Harrachov (DSDiK) i dopiero ogłoszony remont odcinka SzP-Jel.Góra - to przecież ukochane pkp, które ma konkurenta w d.pie . Czy "miejscowy" jest zainteresowany rozgrabieniem resztek żelastwa z istniejących tras, że tak mu przeszkadza DSTK ? Ścieżki rowerowe można zrealizować na każdej polnej drodze będącej własnością Gminy - bez przekazywania gruntów, taniej i szybciej !!
~Rademenes 9-10-2011 12:52
Po co wam te pociagi? Kto bedzie tym jezdził. marnotrastwo pieniedzy! dajcie na luz! albo budujcie za swoje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Adu 287 9-10-2011 13:05
Oby te połączenia przywrócili. To może na prawdę wpłynąć dobrze na nasz region.
~jajko 9-10-2011 13:05
Ludzie pomyślcie troche !! jak pan X który ma firmę przewozową w jeleniej i będzie miał jakotaką władze to czy pociągi wrócą na tory ?
~oma 9-10-2011 13:41
Gdyby facet myślał perspektywicznie to kolej miał by za sprzymierzeńca, no cóż...
~ 9-10-2011 13:54
ad. ~ass. Rzeczywiscie linia elektryczna powstała gdzieś ok. 1934 roku. W roku 1945 r. jej demontaż przeprowadzili nie Polacy a Armia Radziecka, która potraktowala cała maszynerię elektryczną jako zdobycz wojenną. DOLNOŚLĄZAK.
~pytanie 9-10-2011 15:14
Gdzie jest SKM ?!
~miejscowy 9-10-2011 15:56
Po co było kasować. Byłem temu przeciwny i tłumaczyłem ówczsnym decydentom o braku ich determinacji w tej kwestii. Większość z nich jest obecnie przy tym samym korytku. Pokazywano mi kółka na czole. Teraz to ja wam je pokazuje, od teraz!
Tomy M. 9-10-2011 15:57
Nie wolno niszczyć obecnych linii kolejowych.Koszty budowy linii kolejowych nijak się mają do kosztów budowy ścieżek rowerowych. Robienie ścieżek rowerowych na torach kolejowych to PORONIONY POMYSŁ!!! Optymalnie byłoby gdyby REGION KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ ODKUPIŁ TE TOROWISKA OD PKP! Na ten cel muszą się złożyć okoliczne miasta. Gdy tory będą NASZĄ własnością (a nie PKP) to wtedy można realizować jakikolwiek cel przywrócenia tych linii. Analogicznie żaden prywatny inwestor nie będzie wkładał pieniędzy w nie swoją własność.
~miejscowy 9-10-2011 16:25
Do 15:56: A ty czemu podszywasz się pode mnie? Administratora proszę o usunięcie postu tej osoby.
~@ Tomy M. 9-10-2011 16:27
Jasssne... Ty zapłacisz za te pociągi z własnej kieszeni. To co ty napisałeś to jest dopiero poroniony pomysł.
~ja ja 9-10-2011 16:46
ale po co
~:/ 9-10-2011 16:55
Bądźmy realistami. We wszystkich wymienionych przypadkach w przeważającej części tych tras nie ma mowy o rewitalizacji. Te szlaki trzeba odbudowywać od podstaw. Pomysł szczytny ale utopijny. Gdyby przy którejś z wymienionych tras zaczęto wydobywać jakieś surowce lub powstałaby duża fabryka wtedy przywracanie połączeń kolejowych miałoby sens. W przeciwnym razie nikt nie zainwestuje milionów złotych w infrastrukturę kolejową wyłącznie dla romantycznego podziwiania widoków.
~do 9:54 9-10-2011 17:21
Drogi gamoniu, KD to tam obsługuje JEDEN kurs, tylko do Szklarskiej P. Górnej i tylko "w soboty, niedziele i święta w okresie: 1-22 VI, 1 IX-10 XII oprócz 1 XI, a codziennie w terminie 23 VI-31 VIII 2011". Kursy do Korenova obsługują Przewozy Regionalne. Jeden kurs z/do Warszawy jest obsługiwany przez Intercity. Także radzę się zamknąć jak się nie ma pojęcia.
~ 9-10-2011 18:15
do 09-10-2011 17:21 | ~do 9:54 | Drogi Leszku, a kogo to obchodzi, kto obsługuje tę trasę? Dla zwykłego pasażera te spółki kolejowe to jeden grzyb i nikt ich nie rozróżnia.
~krzysiekM 9-10-2011 19:53
do 16:27.TomyM ma racje.Nie wolno tego niszczyć, ponieważ w przyszłości nie będzie środków,żeby to odtworzyć.Ty tez nie musisz płacić z własnej kieszeni al znajda się tacy, którzy zapłacą.jakiś czas temu pewien człowiek na własny koszt zrobił drezynę, wyczyścił tory i woził turystów.Świetna atrakcja ale PKP założyła blokady i nie pozwoliła mu z nich korzystać.Nikt mu wtedy nie pomógł!Skandal!Zapewne znaleźli by się inni, którzy zrobiliby kolejki do przewozu turystów,np. z przewodnikiem, który po drodze opowiadałby o historii regionu.Takich ludzi należy wspierać.Droga rowerowa do Karpacza w połowie już istnieje.Dalej niech Karpacz sobie zapłaci.Dlaczego Jelenia Góra ma ponosić koszty dla nie swoich interesów.
~j23 9-10-2011 20:11
POPIERAM !!!
~mieszkanka 9-10-2011 20:21
jak najbardziej jestem za ponieważ w naszej mzk nr trzy jezdzimy jak śledzie w beczce o każdej porze bilety wzrosły a miejsc brak może by nasz kochany pan wójt coś w koncu zrobił z tym fantem.
~do 17.21 9-10-2011 20:57
tak jak zauwazyl 18.15, jestem zwyklym pasazerem i te wszystkie spolki to jeden "shit". a uzylem nazwy KD bo kiedys gdzies wyczytalem ze oni uruchamiaja to polaczenie. i nie nazywaj mnie gamoniem -nie kazdy ma infokolej w malym palcu. pozdro
~aaa 9-10-2011 21:04
Za kilka lat jak już szejki nie będą mieć tyle władzy i żydki wyczują interes w napędzie elektrytcznym będą jeździć autobusy elektryczne - wtedy po co te tory i bez przerwy zamykane przejazdy? A propos mam pomysł: na każdym przestanku autobusowym pantograf na czas postoju łączy się z siecią i rozpędza koło zamachowe, które pomaga w ruszaniu między przestankami wtedy akumulatory w sumie mają mało pracy. Kto to opatentuje?
~joł 9-10-2011 21:34
i dlatego głosowałem na same "niemieckie nazwiska" podczas dzisiejszych wyborów. I co? i "ruch Palikota" dzięki mnie ma tyle ile ma. Sprzedajcie nas Niemcom! Będzie jak ręką odjął - od razu lepiej!
~Ratrak 9-10-2011 22:11
Droga mieszkanko z 20:21. Twój wójt niczego nie zrobi. On nie musi się o nic starać, gdyż już od 2008 roku nabył uprawnień emerytalnych, z których nie korzysta na czas sprawowania urzędu.
~Rex 9-10-2011 22:40
do asss NIE POLAK TYLKO ZWIAZEK RADZIECKI zniszczyl cala siec elektryczna na kolei dolnoslaskich w sumie to na dwie strony poszlo bo dzieki temu parowozy wrocily do lask... Co jak co ale do Milkowa oraz z Myslakowic do Ogorzelca powinien jezdzic pociag retro na pare!!!!!!!!!!
~do Ratrak 9-10-2011 22:47
masz CALKOWITA RACJE Emerytom mowimy STOP!!! Ten emeryt blokuje miejsca mlodym. Przez takich jak on mlodzi nie maja pracy a takich zachlannych jest wiecej....
~ 9-10-2011 23:19
Szanowni! Zanim opowiecie się za powrotem pociagów to przespacerujcie się po nieczynnych torach. Ja chodzę i widzę wszelkie drewniane podkłady i wszystkie rozjazdy, zwrotnice to pruchno. Podkłady betonowe często leżą w przedziwny sposób. Właściwie z torów pozostały nasypy, które trzeba wykarczować. Całą automatykę, łączność i rogatki odtworzyć. O dworcach szkoda gadać. Frekfencji w pociągach nie będzie bo widać ją w pociągach do Szklarskiej. Reasumujac, trzeba wydać duże pieniądze, a dochodów nie będzie.
~koloooooo 10-10-2011 0:15
Do 21:04 - Autobus z kołem zamachowym widziałem w jakiejś encyklopedii ? czy w Młodym Techniku z lat 60tych. Nazywało się toto żyrobus i kursowało chyba w Szwajcarii, pewnie na eksperymentach się zakończyło. Do 23:19 - Kilka lat temu gdy jeszcze drewniany dworzec w Jakuszycach wyglądał jako tako, w najśmielszych marzeniach nie sądziłem że pojadę do Harrachova pociągiem. A jednak znalazła sie kasa i wykonawca. "A można ?" Trzebnica też potrafiła. Więc do roboty !!! Frekwencja do Szklarskiej P. ma się brać z Jeleniej Góry ??? Dziadostwo z pkp nie przywozi pasażerów do JelGóry to i dalej marnie. Kolej to jest sieć to musi działać jako całość a nie tylko fragmentarycznie.
~ 10-10-2011 14:50
3,5 godziny jazdy pociągiem z Jeleniej Góry do Wrocławia, 2,0 godziny autobusem. Wybór należy do klientów. Nie wiem ile bilety kosztują ale czas to pieniądz. Po prostu najpierw trzeba zejść poniżej dwóch godzin jazdy między Jelenią Górą a Wrocławiem, później myśleć o uruchomieniu komunikacji w naszym powiecie. A i tak nie będzie to opłacalne albowiem do komunikacji pasażerskiej wszędzie się dopłaca. Marnie to widzę.
~x 10-10-2011 16:15
dzisiaj? po likwidacji poniemieckiej infrastruktury to kosmiczny pomysl na skale NASA.sam tunel w Ogorzelcu, ktory sie juz wali ( ostatnio konserwowany przez hitlerowskie koleje wytrzymal torture czasu komuny i pa,pa! a male, piekne stacyjki? to poroniony pomysl, no chyba imitacja pociagu w obudowanym ciagniku rolniczym i przyczepach. taki drogowy pociag ,to realnosc dla towarzystwa. obudzili sie! gdzie byli gdy cieto szyny, sygnalizatory i osprzet stacji myslakowice, lomnica ,kowary itp. az dziwne ze most w lomnicy jest,ale to szmelc stalowy.
~fab134 11-10-2011 8:17
WALCZCIE! I nie pozwólcie na niszczenie szlaków kolejowych! Jeśli ONI dziś wam wmawiają że zrobią ścieżkę rowerową w miejscu torowiska aby w przyszłości w razie potrzeby układać tory to jest to wredne kłamstwo! Znam masę takich przypadków - gdy rozbiorą to nie ma już powrotu! Teraz REWITALIZUJCIE linie kolejowe nich ludzie mają szansę dojechac pociągiem-szybko-tanio i bezpiecznie!
~Pomurnik 12-10-2011 6:34
Obudzili się rychło w czas! A gdzie są te łotry (dlaczego nie znamy ich z nazwiska?!), które tę kolej nam zniszczyli i zlikwidowali. Mają szczęście, że żyją tu. W Chinach, trafiliby na stadion jako dawcy organów.
~ 12-10-2011 21:19
Kowary Kamienna Góra to piękna linia kolejowa trzeba ją jak najszybciej wyremątować popieram pana Tadeusza czekamy na efekty
~Mefa 14-10-2011 11:52
mogliby chociaż do Karpacza uruchomić szynobusy trasa krótka wiec nie potrzeba dużych nakładów...
Rolof 7-11-2011 13:12
Każdy wie jak długo jedzie się do Wrocka. Dlaczego nie zrobić trasy nowej ( starej ) przez Marciszów, Wojcieszów, Świerzawę do Legnicy. Z Legnicy pociąg jedzie 40 czy 30 minut od Świerzawy czy trochę dalej istnieje linia elektryczna, to by było około 20 czy 30 km remontu starej linii kolejowej.Optymalny czas przy prędkości tylko 80 km. to do Wrocławia by się jechało 1 godz, i 30 minut. przy większej prędkości jeszcze mniej.
~gregor1 8-11-2011 21:46
jestem jak najbardziej za przywróceniem pociągów na trasie J GÓRA -KOWARY -K GÓRY i dalej przepiękna kręta trasa raj dla turysty i nie tylko towarowy ruch wskazany kto zbiera podpisy jesteśmy na tak
~ufo 8-11-2011 21:51
szlaki rowerowe co za kretyństwo to PRO KOWARY wymyśliło i inne GAD.... kolej na tak
~GREGOR 8-11-2011 21:56
Kolega Rolof ma dobry pomysł
~ufo 8-11-2011 22:01
szlaki rowerowe co za kretyństwo to PRO KOWARY wymyśliło i inne GAD.... kolej na tak
~GREGOR 8-11-2011 22:13
kto zbiera podpisy i gdzie można spotkać pasjonatów kolei
~Ian,L. 5-12-2011 10:46
Pomysł bardzo dobry,wiem z pewnych żródeł że jak najbardziej realny,człowiek który zajął się tą sprawą jest wręcz uparty w dążeniach do realizacji swych celów świadczą o tym jego wizyty w różnych instancjach począwszy od regionalnych aż do centralnych,widzę że na forum jest wielu którym pomysł się spodobał,mam nadzieję że dzięki takim pasjonatom jak Tadeusz.T.nasze piękne okolice można będzie znów oglądać z okien kolei szynowej.
~PaulinaBdg 18-01-2012 14:06
Popieram i pozdrawiam:)
~ 22-04-2012 14:43
lomnica diolna pszatnkow naprwa torow pkpsa lomnica gura pszatnkow naprwa torow pkpsa lomnica srednch dworca naprwa torowpkpsa mysakowic dworca piresca podzmnegio torow pkpsako piresca podzmnegio torow pkpsa kostrztcy dworca naprwa torow pkpsa kowary dworca glomnego kiedy naprwa torow pkpsa kowary zdroi pszatnkow naprwa torow ppkpsa kowary srednch dworca torow pkpsa wiadkty kowary gurna pszatnkow naprwa torow pkpsa tunlie ogorezlca dworca torow naprwa pkpsa kamenna gura dworca torow pkpsa lubawka dworca torow pkpsa kreszow dworca torow pkpsa walbrzych mastio dworca piresca podzmnegio torow pkpsa walbrzych glomnegio dworca piresca podzmnegio torow pkpsa minsrtwo sfatruktury
~ 22-04-2012 14:50
kowary sredch dworca naprwa torow pkpsa kowary zdroi wiadkty kowary gorna pszatnkow naprwa torow tunlie ogorezlca dworca naprwa torow pkpsa kamenna gura dworca torow pkpsa lubawka dworca torow pkpsa kreszow dworca naprwa torow pkpsa walbrzych mastio dworca piresca podzmnegio torow pkpsa walbrzych glomnegio dworca piresca podzmnegio torow pkpsa minsrtwo sfatruktury koleiowy torow pkpsa r
~KACPER S. 4-08-2013 15:02
POPIERAM
~Seba 7-11-2015 11:41
To jest realne- pisze to do tych którzy nie wierzą w powodzenie inwestycji/rewitalizacji. W 2015 roku byłem w Komańczy. Wioska również odcięta od świata niczym Chełmsko Ślaskie. Kiedy grupa radnych i sympatyków Ziemi Bieszczadzkiej załatwiło pociąg do Komańczy zaczęły jeździć pociągiem tabuny wiernych i turystów z Jasła /Krosna/Sanoka. Na razie Bieszczadzki Szynobus jeździ w sezonie letnim ale jak mają tam takich zaradnych radnych wierzę w sukces tamtejszej trasy kolejowej. Toteż na Śląsku jest to możliwe bo tereny piękne.
~ 23-01-2016 13:25
KO
~ 3-05-2016 12:33
KO
~ 4-01-2018 17:33
KO
~ 25-07-2018 16:25
KO

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ważna informacja dla klientów ECO  

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

O jeleniogórskim rynku

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Międzypokoleniowe warszaty świąteczne

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
793
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%