MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Ceremonie pożegnań w „Muflonie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 października 2017, 8:38
Aktualizacja: 9:44
Autor: Paweł Guszała
Fot. MDK "Muflon"
Od 18 do 21 października w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie odbywać się będzie kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – tradycja inspiruje. Wydarzenie jest warte uwagi. Dlaczego?

Na przestrzeni lat Międzynarodowy Festiwal Folkloru prezentował w ciekawy sposób wierzenia, obrzędy, zwyczaje ludowe funkcjonujące niegdyś na polsko-czeskim pograniczu. W trakcie tegorocznej 8 edycji motywem przewodnim spotkań z folklorem będą ceremonie pożegnań. - Temat bardzo poważny, ale szlachetny zarazem w swoim wyrazie – przekonuje Aleksandra Jarocińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”. - Mówi o ostatecznym etapie życia człowieka. Tym tajemniczym, niezbadanym momencie kiedy człowiek umiera i padają pytania: Co dzieje się z jego ciałem? Co dzieje się z jego duszą? Odpowiedzi na nie być może będzie można uzyskać w trakcie festiwalu.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru rozpocznie się w środę (18.10) o godzinie 9:30 warsztatami dla najmłodszych. Uczestnicy, wraz z prowadzącą zajęcia pedagog Agnieszką Kubik Jaśko, wybiorą się w krótką podróż śladami tych, którzy odeszli. Tego samego dnia o godzinie 16:00 odbędzie się otwarcie wystawy, gdzie wystawione zostaną prace wykonane w ramach konkursu zrealizowanego w Polsce oraz Czechach. Udział w nim mógł wziąć każdy, wystarczyło jedynie przygotować pracę malarską, fotograficzną lub plastyczną. Efekty artystycznego kunsztu mieszkańców naszego regionu będzie można podziwiać od 18 października w sobieszowskim domu kultury.

Kolejny dzień, czwartek 19 października również rozpocznie się o godzinie 9:30, ale tym razem za sprawą warsztatów pn. „Tradycja i źródła obrzędów pogrzebowych w kulturze”. Zajęcia poprowadzi historyk i kulturoznawca dok. hab. Piotr Grochowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykład dotyczyć będzie starych wierzeń związanych ze śmiercią, panel uzupełni występ czeskiego eksperta, który opowie o tradycjach związanymi z obrzędami pogrzebowymi po drugiej stronie granicy. Na godzinę 17:00 zaplanowano wernisaż ś.p. fotografki Ewy Andrzejewskiej. Wystawa będzie hołdem dla artystów ludowych wśród których swoje specjalne miejsce miały wiejskie płaczki. Po wystawie odbędzie się panel dyskusyjny: Przeszłość Dolnego Śląska i ludzie, którzy stąd odeszli - czy i dlaczego powinniśmy o nich pamiętać? Do rozmowy zaproszeni zostaną kulturoznawcy, historycy, regionaliści, ludzie kultury i sztuki oraz publiczność.

Kolejne wydarzenia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru będą miały miejsce w piątek (20.10). Dzień rozpoczną o godzinie 10:00 warsztaty pieśni pogrzebowych dla młodzieży. Zajęcia poprowadzi dwóch muzyków z Lubelszczyzny Paweł Grochocki i Paweł Odorowicz. O godzinie 18:00 aktorzy Teatru Karawana zagrają widowisko muzyczno-poetyckie oparte na ludowych tekstach odnoszących się do motywu pożegnania.

Finał Międzynarodowego Festiwalu Folkloru zaplanowany został na sobotę (21.10). O godzinie 19:00 odbędzie się koncert w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie w trakcie którego wystąpią: Zespół Sybiraczki, Kresowianie, Chór Ekumeniczny z Karpacza oraz duet Grochocki – Odorowicz. Artyści zaprezentują pieśni pogrzebowe w nowym, ciekawym wydaniu.

Projekt „VIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie pożegnań” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz budżetu miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Nowa wystawa w Muzeum Tkactawa

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 4-10-2017 13:07
gratulacje zmierzenia się z takim tematem.... podziwiam....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Tak nie wolno parkować!

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

26. edycja "Prezentacji"

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
197
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
14%