MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Centrum Sztuki i basen w Staniszowie. W XVIII–wiecznym folwarku

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Poniedziałek, 16 stycznia 2012, 8:40
Aktualizacja: Wtorek, 17 stycznia 2012, 8:33
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Sztuki plastyczne zagoszczą wkrótce w Pałacu Staniszów, przy którym zostanie otwarte Centrum Sztuki w wyremontowanych zabudowaniach folwarcznych. W pałacowo–parkowym kompleksie mają znajdować się również nietypowe stylistycznie Centrum SPA z basenem.

Prace remontowe dobiegają końca, a nieoficjalne otwarcie centrum planowane jest na czerwiec lub lipiec. „Opera Pałacowa” w reżyserii Marka Janiaka zainauguruje we wrześniu oficjalne jego otwarcie.

- Naszym celem jest rewitalizacja i zachowanie autentycznej atmosfery tego miejsca, aby oddać jego prawdziwą magię i wartość historyczną. SPA powstaje na bazie starego spichlerza i będzie miało rustykalną formę. Przy basenie będzie nawet kominek, a także wiele elementów drewnianych – powiedziała Agata Rome-Dzida, Prezes Fundacji Forum Staniszów.

W obiekcie budowany jest 20 metrowy basen, przy którym od strony parku będzie znajdować się taras z widokiem na Śnieżkę. W środku będzie także bar i recepcja, a na górze pokoje gościnne. Natomiast pod basenem planowane są sauny suche i parowe, turecki Hammam, oczyszczanie ducha i ciała oraz bicze wodne, ale także masaże klasyczne, czy leczące kręgosłup.

- W Centrum Sztuki, które zostało urządzone w XVIII-wiecznej stodole, oprócz galerii i sali koncertowej, będzie znajdował się także sklep z rzemiosłem artystycznym, wyrobami rękodzielniczymi, tradycyjnymi i lokalnymi tj. nalewki, wyroby kół gospodyń wiejskich, w tym przede wszystkim Koła ze Staniszowa. Chcemy pokazać również twórczość niemieckich artystów tworzących w Karkonoszach do 1945 r. z tzw. Kolonii Artystycznej, ale również współczesnych artystów z naszego regionu. Nie zabraknie jednak światowych sław – dodała Agata Rome-Dzida.

Warto przypomnieć, że park przy Pałacu Staniszów jest częścią dawnego Traktu Królewskiego, który prowadzi przez Pałac w Mysłakowicach. W parku wciąż znajdują się kaskadowo połączone cztery stawy, do dziś zachowała się malownicza grobla i tajemnicze cmentarzysko koni, a także Wisząca Skała, która tuż za Aleją Kasztanową, zwisa wbrew prawom grawitacji i opisywana była przez Izabellę Czartoryską.

Fundacja Forum Staniszów od siedmiu lat podejmuje działania związane z propagowaniem kultury i sztuki. Obok wystaw, jest organizatorem cieszącego się coraz większą popularnością Festiwalu Muzykalia Staniszowskie. Program tegorocznego festiwalu zapowiada się szczególnie ciekawie.

W programie: 13 koncertów, jedno wydarzenie interdyscyplinarne łączące sztuki plastyczne i muzykę z okazji uroczystego otwarcia Centrum Sztuki w Staniszowie oraz interdyscyplinarna, tradycyjna Wigilia Artystyczna. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom publiczności, do udziału w tegorocznym festiwalu zaproszono najwybitniejszych wykonawców muzyki klasycznej i jazzowej. Novum w stosunku do poprzednich edycji, będzie wprowadzenie sztuk plastycznych do jego programu, co związane jest z pozyskaniem przez fundację nowego miejsca do ich profesjonalnej ekspozycji w jednym z zabudowań folwarcznych założenia pałacowo - parkowego w Staniszowie.

Wydarzenie to pod nazwą „Opera Pałacowa” z udziałem Opera Choir of Reykjavik będzie wspólnym przedsięwzięciem artystycznym według scenariusza i w reżyserii Marka Janiaka, na które składać się będzie: koncert chóru, ekspozycja dzieł sztuki, happening i performance. „Opera pałacowa” poszerzy dotychczasową działalność wystawienniczą Fundacji Forum Staniszów i 16 września zainauguruje działalność Centrum Sztuki w Staniszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Motocyklowe Karkonosze dzieciom

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 16-01-2012 9:50
I bardzo dobrze, miejsce ma klimat, jest jak najbardziej przyjazne zarówno lokalnej społeczności, jak i gościom przyjeżdżającym z kraju i zagranicy.
~kbk 16-01-2012 9:57
Dobrze, że ludzie mają takie pomysły i chce im się je realizować. Jeśli stopień zaawansowania remontu/budowy jest taki jak na zdjęciach to termin czerwiec/lipiec jak dla mnie nie jest realny...
rymcycymcy 16-01-2012 11:13
Takie tam normalne zabiegi SPA ...jakieś wyciskanie pryszczy, to ja to rozumiem ...ale Oczyszczanie Ducha !? ;) ...brzmi groźnie, mam nadzieję, że to nie lewatywa ! :)
~iga 16-01-2012 11:25
Magiczne miejsce często tam bywam.Jestem za
~ość portalu 16-01-2012 12:04
Adoptować można dziecko. Pomieszczenia się adaptuje. A nadużywane w ostatnich latach słowo "natomiast" już dawno nikomu nie dodaje powagi.
~odlotnik 16-01-2012 12:21
ALE WSTYD DLA JELENIEJ GÓRY! W TAKICH WSIACH BUDUJE SIĘ TAKIE LUKSUSY A W JELENIEJ GÓRZE ROZWIJA SIĘ TYLKO "WODNIK" DZIĘKI SWOJEJ WIELKIEJ ORKIESTRZE RACHUNKOWEJ NA KTÓRĄ SKŁĄDAJĄ SIĘ MIESZKAŃCY. KOCHAM TO MIASTO , DO TEGO STOPNIA ŻE SIĘ NIEDŁUGO WYPROWADZAM
~nooooooooooo 16-01-2012 13:23
do 12:21 : nie tylko mieszkancow ale takze unijnych pieniedzy!dlatego nie powinni brac kasy od mieszkancow
~muzykant 16-01-2012 14:04
Gdzie jest SKM ?!
~czytelnikk 16-01-2012 15:45
"Wisząca Skała, która zwisa wbrew prawom grawitacji". A zgodnie z prawami grawitacji to by sterczała do góry, prawda Agrafka?
~do 09:57 16-01-2012 16:16
"Ludziom się chce i mają takie pomysły" bo mają z tego wymierną finansową korzyść. To chyba logiczne.
~Super hit 16-01-2012 20:28
Wsie w okolicach Jelonki mają to do siebie ,że zawsze miały więcej do zaoferowania niż miasto bo tam mieszkali majętni i światli ludzie ,często z najwyższych sfer . To oni kreowali wszystko co jest najlepszą tradycją regionu. Myśmy to zniszczyli a komuna dobiła. Dobrze ,że ponownie odradza się prawdziwy duch regionu oparty na wysokiej kulturze .Rozwój kulturalny i intelektualny ,oparty na najlepszych wzorcach nie może być sterowany przez urzędników i polityków. Brawo wszyscy którzy tworzą centra w:Łomnicy,Wojanowie,Bukowcu,Czarnem i Staniszowie.Dzięki za to co robicie. Za waszym przykładem pójdą inni i wtedy będziemy tu mieli jedyne w swoim rodzaju miejsce na Ziemi.
Piipi Jelonkowa 16-01-2012 21:10
.. "przy basenie bedzie komniek,a takze wiele elementow derwnianych " .. ~OJEJ ! .. to duze ulatwienie dla Strazakow,bo beda mogli uzywac wody z basenu .. gdy kominek dobierze sie do .. elementow drewnianych !
~M.J 16-01-2012 23:10
w Staniszowie takich budynków jest jeszcze kilka... Super informacja , staniszów piękne miejsce n niech odzyskuje blask
~życzliwy 26-01-2012 20:32
"Jeśli stopień zaawansowania remontu/budowy jest taki jak na zdjęciach to termin czerwiec/lipiec jak dla mnie nie jest realny..." Nie jest realny także dlatego, że organizacja tak w hotelu, jak i w fundacji pozostawia wiele do życzenia. No ale... "jakoś to będzie", to zdaje się motto włascicieli pałacu. "mają z tego wymierną finansową korzyść. To chyba logiczne." Mają. I to dużą. Bez korzyści dla pracowników, którzy niemal charytatywnie załatwiają wiele spraw - nie są one zresztą w zakresie obowiązków pracownika hotelu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

O jeleniogórskim rynku

Lwówek dla pszczół

W Żeromie z... Żeromskim!

zDolne NGO nagrodzone – wśród nich jest KSON

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
793
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%