Środa, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 11190
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Centrum integracji w Karpaczu coraz bliżej

Sobota, 17 czerwca 2023, 15:15
Autor: Jacek
Karpacz: Centrum integracji w Karpaczu coraz bliżej
Fot. Jacek
Została podpisana umowa na roboty budowlane dotyczące rozbudowy budynku przy ulicy Konstytucji 3 Maja w Karpaczu, gdzie ma powstać centrum integracji, edukacji oraz kultury.

Gmina Karpacz 12 stycznia wystosowała wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wniosek przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego został rozpatrzony pozytywnie i zatwierdzony uchwałą w dniu 24 stycznia bieżącego roku. Kwota dofinansowania to 1.380.430 złotych.

Poniżej treść wniosku Gminy Karpacz do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z argumentacją i wyjaśnieniem celu starania się o dotację. 

"Celem bezpośrednim realizacji projektu jest długoterminowa integracja osób przybyłych z Ukrainy w wyniku wojny ze społeczeństwem Karpacza. Cel zostanie osiągnięty poprzez przebudowę i wyposażenie budynku położnego w Karpaczu przy ul. Konstytucji 3 Maja 24 na potrzeby stworzenia centrum integracji, edukacji oraz kultury uwzględniającego potrzeby osób niepełnosprawnych umożliwiającą organizację zajęć pozaszkolnych integrujących społeczność Karpacza z osobami
przybyłymi w wyniku wojny z Ukrainy. Dzięki realizacji projektu wykonany zostanie I etap przebudowy budynku położonego przy ul. Konstytucji 3 maja 24, w wyniku którego powstanie infrastruktura społeczna pozwalająca na organizację zajęć mających na celu integrację dzieci - stworzenia dla nich miejsca spotkań po zakończonych zajęciach w placówkach oświatowych. Konieczność organizacji zajęć dla dzieci wynika przede wszystkim z aktywizacji zawodowej ich matek w miejscowości o charakterze turystycznym - praca w trybie zmianowym, a także w święta i w weekendy. Taka specyfika pracy powoduje, że po szkole dzieci pozostają bez odpowiedniej opieki, wsparcia w odrabianiu lekcji, nie integrują się z
polskimi rówieśnikami, co prowadzi do ich wykluczenia oraz nawarstwiania się trudności adaptacyjnych. W szkole dochodzi do konfliktów oraz podziałów, dzieci ukraińskie mają także trudności w nauce, co wywołuje u nich poczucie frustracji, tymczasowości i braku motywacji do nawiązywania relacji koleżeńskich.

W długoterminowej perspektywie projekt przyczynia się do poprawy warunków
społeczno-ekonomicznych poprzez:
- poprawę warunków i zwiększenie komfortu życia wszystkich mieszkańców dzięki powstaniu
infrastruktury społecznej centrum Karpacza;
- przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu osób przybyłych do Karpacza w wyniku wojny na
Ukrainie poprzez zwiększenie aktywności społecznej;
- stworzenie miejsca integracji mieszkańców z osobami przybyłymi z Ukrainy, którym obecnie Gmina
nie dysponuje;
- dostosowanie infrastruktury publicznej dla potrzeb osób niepełnosprawnych - likwidacja barier
architektonicznych w budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 24, umożliwiająca uczestnictwo w
zajęciach osób z niepełnosprawnościami.  

W wyniku realizacji inwestycji w budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 24 organizowane będą zajęcia pozaszkolne, uzupełniające do zajęć realizowanych w szkole, mające na celu integrację osób przybyłych w wyniku wojny z Ukrainy z mieszkańcami Karpacza takie jak: nauka języka polskiego, zajęcia i warsztaty kreatywne mające na celu integrację i rozwijanie zainteresowań. W nowo powstałej sali planowane jest przygotowywanie a następnie za sprawą planowanej do wykonania sceny realizacja wspólnych przedstawień oraz występów muzycznych. Wytworzona w ramach realizacji projektu infrastruktura - wielofunkcyjna sala wraz z zapleczem będzie wykorzystywana bezpłatnie w czasie, gdy nie będą się odbywały zajęcia dla dzieci przez Wnioskodawcę oraz udostępniona nieodpłatnie na wydarzenia bezpłatne organizowane m.in. przez Szkoły Podstawowe, Przedszkola, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Muzea z własnych ich środków. Wobec powyższego w przypadku projektu nie wystąpi pomoc publiczna/de minimis jak również projekt nie będzie
generował dochodu."

Na ogłoszone przez inwestora (UM Karpacz) zamówienie odpowiedział jeden wykonawca z Wrocławia, który zaproponował kwotę 5.937.210 złotych. Inwestor zamierzał przeznaczyć na to zadanie 3.160.000 złotych, różnica ma zostać pokryta ze środków zewnętrznych, jak i z budżetu miasta, w którym są zabezpieczone środki na ten cel.

Twoja reakcja na artykuł?

5
19%
Cieszy
3
11%
Hahaha
2
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
22%
Złości
11
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
440
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group