MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Centrum głośne i ruchliwe

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 4 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 4 sierpnia 2006, 11:07
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Poziom hałasu oraz liczbę przejeżdżających samochodów sprawdzano w czwartek przy fragmencie ulicy 1. Maja między Wojska Polskiego, Okrzei i Kubsza. Badania przeprowadzono też w innych punktach miasta. Wyniki poznamy wkrótce.

Jak się okazało, miejsce tylko z pozoru wydaje się mało ruchliwe. Jak podpatrzyliśmy, doliczono się – między godzinami 12 a 13 30 – 511 pojazdów, które tym fragmentem ulicy przejechały. Średni poziom hałasu wynosił około 70 decybeli.

Miernicy dokonywali pomiarów na zlecenie urzędu miasta: mieli profesjonalne urządzenia: mikrofon na statywie, miernik natężenia dźwięku, GPS oraz elektroniczny licznik, który rejestrował przejeżdżające pojazdy. Tylko wszystkie dane musieli zapisywać na blankietach ręcznie.

Z badań wynika, że natężenie ruchu jest uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. To jednak i niewiele w porównaniu z tym, co dzieje się na pobliskiej ulicy Wojska Polskiego. Tamtędy przez dobę przejeżdża ponad dziesięć tysięcy pojazdów, w tym autobusy miejskie i hałaśliwe ciężarówki.
Powoduje to drgania w okolicznych, zabytkowych kamienicach. Projektanci nie przewidywali aż takich zagrożeń.

Ruch rozładowałaby obwodnica północna, która ułatwiłaby przejazd ciężkim pojazdom kierującym się w stronę Karpacza. Nie wiadomo, jednak, kiedy ta inwestycja drogowa powstanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trio Vocalis operetkowo w Parku Zdrojowym

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Klasyki zjechały do Kowar

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~wyplosz 4-08-2006 10:45
Nie tylko tam prowadzono pomiary ja przynajmniej widzialem w kilku miejscach na ulicy Wolnosci jak byli rozstawieni. Jestem ciekawy jakie sa wyniki pozostalych pomiarow szkoda, ze podaliscie tylko wyniki z tego jednego miejsca.
~ciekawy 4-08-2006 13:46
ktoredy ma przebiegac ta obwodnica, moze ktos wie i moglby napisac. Czy bedzie omijac Maciejowa?jak dalej jest planowana.
~mieszkanka placu 4-08-2006 14:48
proszę zbadać drgania kamieniczek na Placu Ratuszowym podczas koncertów, u mnie "chodzi" podłoga i drgają szyby.
~IRYS 4-08-2006 16:13
na ulucy matejki jest podobnie mimo ze to ulica jednokierunkowa a przeciez mozna nawet bez obwodnicy zabronic przejazdu ciezkim samochodom np. w okreslonych godzinach a obwodnica bylaby idealnym rozwiazaniem ale nasze wladze sa raczej malo aktywne na tym polu
~rak71 4-08-2006 16:20
@mieszkanko placu!To tak nie szalej w domu podczas koncertów!!!
~Walenrod 4-08-2006 17:50
Do: Ciekawy. Od Grabarowa, przez teren dawnych koszar i wylot przed nowym cmentarzem. Takie przynajmniej plany widziałem. Sęk w tym, zę to byo przed którymiś wyborami samorządowymi: 4 albo już8 lat temu. Sam nie wiem. Pan Kusiak takie mapki rozdawał, co to on nie zrobi. Cóż większość pozostała na papierze. Aha! w planach to ta niby obwodnica miała iść potem wzdłuż Jelonki ponoć aż po Cieplice, ale togo to już nawet ja chyba nie dożyję, może moje wnuki.
~Do ciekawy 4-08-2006 19:52
Planowane jest obiecywanie obwodnicy i innych rzeczy przed wyborami, a potem nic nie będzie bo pewnie Kusi.... wygra, o przepraszam zapomniałam --- może być tylko więcej marketów.
~kazimierzp 5-08-2006 11:43
Obwodnica Maciejowej ma przebiegać od rogatek miasta (zaraz za wybudowanym zakładem Schneidera w Radomierzu) na południe pomiędzy Maciejową a Jasiową Doliną. W Grabarowie ma się łączyć z Obwodnicą Północną, a nastepnie omijając łukiem lotnisko, wiaduktem nad torami i przebić się poprzez tereny dawnej jednostki do Sudeckiej. Dalszy przebieg jest jescze przdmiotem debat. Na ten odcinek obiegający Maciejową jest juz dokumentacja, są przeprowadzone wykwaterowania. Na przeszkodzie stanęło zablokowanie inwestycji przez Zarząd Województwa Dolnoslaskiego mimo, ze wniosek był przez zespół opiniujący oceniony bardzo wysoko. Dyskusja na ten temat odbywała sie już na różnych forach. Powodem nie dania pieniędzy było to, ze Jelenia Góra chciała za duzo, a tak naprawdę "niezgodność opcji politycznych miasta, a zarządu województwa". Tzw prawicowy Zarząd Województwa nie chciał aby tak zwany lewicowy Prezydent Miasta miał jakis sukces. Podejrzewam, ze gdyby było odwrotnie to byłoby podobnie. Wszyscy ci tzw "politycy" maja w d... interes społeczności róznych miast a jedynie swoje - swoich partii. Dlatego jestem zwolennikiem wyborów bezposrednich na radnych wszelkich gremiów, a nie wyborów partyjnych kiedy radni sa niewolnikami bosów partyjnych, a nie wyborców!!!
~kawa 5-08-2006 14:08
ktoś pisze o tym ze mu ściany się trzęsą podczas koncertów, ale niech ta osoba zastanowi się nad tym że koncerty sa bardzo żadko. Natomiast róch uliczny przy 1 maja jest ciągły i przy skrzyżowaniu kamienice sa w takim stanie ze podczas chodzenia i większego wiatru wszystko sie trzęsie!!!
~Lech: do kawa 5-08-2006 15:41
Rozumiem, że podczas chodzenia po mieszkaniu. Najlepiej siedzieć i oglądać tv albo komputer jak to czyni jeden z komentujących tego portalu... A co do wiatru...- pozamykać okna!!!
~kmam 5-08-2006 15:58
Do kawa: co oznaczają słowa "żadko" i "róch"?
~Bezrobotny 6-08-2006 20:57
do kazimierzap Był Pan we władzach miasta.Może Pan zdradzi z jakiej opcji.Co do obwodnicy północnej prawda jest taka że zawaliło miasto i to pion Sarzyńskiego a Pan tam pracuje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Urząd czynny krócej

Śmierć na żwirowni

Kolejowe inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
416
Tak
40%
Nie
55%
Nie wiem
6%