MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Cenne negocjacje o milionach euro dla regionu

Wiadomości: Region
Piątek, 16 maja 2014, 7:42
Aktualizacja: Sobota, 17 maja 2014, 8:18
Autor: Angela
Fot. Angela
Na znacznie większe pieniądze niż planowano może liczyć Aglomeracja Jeleniogórska. Obecnie mowa jest już nie o 130 mln euro, a o 200 mln euro. Udało się też wypracować zdjęcie ograniczeń skorzystania gmin z innych programów unijnych – to dwie najważniejsze informacje podsumowujące kolejny etap negocjacji finansowych w sprawie programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Trzecią dobrą wiadomością jest włączenie budowy obwodnicy Maciejowej do większego projektu, co daje gwarancję jej realizacji.

O nowych ustaleniach mówiono podczas wczorajszej (15.05) konferencji, w której udział – poza prezydentem Marcinem Zawiłą i jego zastępcą Jerzym Łużniakiem, wzięli również posłanka, Zofia Czernow oraz członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj. W konferencji wziął udział także burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński - jako reprezentant gmin wchodzących w skład Aglomeracji Jeleniogórskiej.

- Jesteśmy już na dobrej drodze do pełnego porozumienia – powiedział prezydent Marcin Zawiła – bowiem większość naszych wniosków dotyczących korekt wysokości kwot i ich przesunięć została uznana. Pojawiły się ponadto nowe informacje. Są one jeszcze bardziej satysfakcjonujące, niż dotychczasowe, bowiem wiemy, że Aglomeracja Jeleniogórska ma szanse na kwotę zdecydowanie wyższą, niż planowane pierwotnie 130 mln euro.

- To prawda – potwierdził Jerzy Tutaj. – Kwota 130 mln euro jest „wyjściową”, bo szacujemy, że w konsekwencji będziemy rozmawiać o ok. 200 mln euro, być może nie z jednego źródła. Ustalamy kwoty na poszczególne sfery zadań. I – co najważniejsze – mogę już powiedzieć, że jeśli Aglomeracja wyda wspomniane 130 mln euro, to może liczyć na kolejne pieniądze, z „mechanizmów zwrotnych” czy EWT. Ale to nie wszystkie z dobrych wiadomości. Finalizujemy bowiem starania, by wpisać do pilnej realizacji łącznik do S 3 wraz z obwodnicą Bolkowa, ale i obejściem Maciejowej, co oznacza, że terminy wykonania tych ciągów dróg będą elementami większego projektu z gwarantowanym harmonogramem realizacji.

W dalszym (ale nieodległym) planie jest „Droga Sudecka”, to znaczy trasa Zgorzelec – Jelenia Góra – Kowary – Kamienna Góra – Nowa Ruda – Kotlina Kłodzka. Trasa ta powinna być atrakcją samą w sobie, z punktami widokowymi i innymi atrakcjami, a przede wszystkim stanowić część „ringu” turystycznego polsko-niemiecko-czeskiego, otwierającego Sudety dla turystyki i gospodarki, jeszcze bardziej intensywnej.

To wymaga zainwestowania także w infrastrukturę sportową, z czego skorzysta Szklarska Poręba i Karpacz, w których już dziś odbywają się imprezy o światowym zasięgu i chcemy ten trend utrwalać. W tej „geografii wydatków” twardy pas startowy dla lotniska w Jeleniej Górze o długości 1.200 m i wartości kilkunastu mln zł jest już relatywnie niewielkim, więc realnym wydatkiem. A chcielibyśmy, by to lotnisko było postrzegane jako istotne nie tylko ze względów sportowych i komunikacji małych samolotów, ale też bezpieczeństwa, w tym – współpracy z GOPR. Poszerzenie spectrum pojmowania wagi tego lotniska daje większe szanse na pilną realizację tej inwestycji.

- Z mojego punku widzenia, akceptowanego zresztą przez Zarząd Województwa – powiedziała Zofia Czernow – ważne są także inne aspekty, w tym likwidacja niskiej emisji oraz (co się z tym wiąże) termomodernizacja. Pracując w zespole uzdrowiskowym w Sejmie mam pełne przekonanie m.in. o tym, że nawet najlepsza realizacja programu KAWKA i podobnych przez pojedyncze miasta uzdrowiskowe nie rozwiąże w pełni problemów ze smogiem nad uzdrowiskami, leżącymi przede wszystkim w naszym, dolnośląskim przypadku, w terenach podgórskich. Potrzebne są szersze programy, obejmujące miejscowości pobliskie, jak w przypadku Cieplic – samorządy całego powiatu jeleniogórskiego. KAWKA jest konieczna w Jeleniej Górze, niemniej musimy wesprzeć starania mieszkańców m.in. Karpacza, Szklarskiej Poręby, Podgórzyna, Jeżowa Sudeckiego czy Starej Kamienicy o zmianę systemu ogrzewania, by skutecznie przeciwdziałać dymom i pyłom nad Cieplicami. Podobne problemy ma Szczawno czy Polanica, i in. To działanie musi być realizowane równolegle m.in. z Drogą Sudecką i innymi inwestycjami, które w istocie rzeczy promują atrakcje turystyczne. Te ostatnie trzeba „odświeżyć” inwestycjami w ekologię i wszelkie programy ochrony środowiska w każdej postaci muszą być ważnym elementem ZIT.

Grzegorz Sokoliński mówił natomiast, że dla małych samorządów pewną barierą w pełnym wykorzystaniu tak dużych pieniędzy, może stanowić konieczność posiadania środków na wkłady własne i mała liczba urzędników zajmujących się inwestycjami. - W mniejszych gminach, takich jak Szklarska Poręba jest jeden lub dwóch pracowników, a takie zespoły są zbyt małe, by skutecznie prowadzić zadania o wartościach, o jakich dziś mówimy. Ale... takie kłopoty zdają się być do pokonania – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Rusza JBO 2021  

IMGW: burze, deszcz i silny wiatr (aktualizacja)

Komentarze (61) Dodaj komentarz

~Yrezi Rewor 16-05-2014 8:03
Przedwyborcze cuda czas zacząć..;-)
~sed 16-05-2014 8:04
Chłopcy z Ratusza już się cieszą.... ,jest kasa do wyrwania do własnej kieszeni .Wprost eldorado dla tych przy korytku.....
~picer 16-05-2014 8:08
Zobaczymy co ten Tutaj tutaj powie po wyborach. Bo teraz bzdura go ni bzdurę, a Zawiła cieszy się jak dziecko w piaskownicy
~18 sqandal 16-05-2014 8:19
.... negocjacie to jeszcze nie pieniądze , pomarzyć to sobie mogą ( Ci z ratusza ) konkretna kasa się liczy a ile tego będzie ? ano wlasnie czas cudów przedwyborczych się zaczoł . Dowiemy się po wyborach ile tej kasy aglomeracja ( to to za twór ta agromelacja w takiej mieścinie i okolicach ) dostanie
~fanp 16-05-2014 8:43
Jak ujawniła „Gazeta Polska”, w latach 90. gang pruszkowski miał związki biznesowe z Wiktorem Kubiakiem, sponsorem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, czyli partii Donalda Tuska. Temat okazał się na tyle niewygodny, że media głównego nurtu, stając murem za premierem, nie wspominają o nim ani słowem.
~ 16-05-2014 8:46
pamiętamy zosia twoje głosowanie 67 lat
~ 16-05-2014 9:04
Czy to prawda,że p. Zofia C. z Urzędu Miasta J.G. otrzymuje 10.064zł /m-c.
~nie wyborca 16-05-2014 9:07
po prostu WYBORY WYBORY WYBORY
~jelgor 16-05-2014 9:23
A po wyborach będzie:"Sorry,nie dali nam tych pieniędzy". Przysłowia są mądrością narodów:"nie dziel skóry na niedźwiedziu".
~Zit 16-05-2014 9:23
Grzegorz Sokoliński ze Szklarskiej Poręby znowu górą!!!!! W sprawie wydatkowania tych środków unijnych wypowiada się ze wszystkich najbardziej rzeczowo i najbardziej inteligentnie. Wiadomo, że to człowiek wykształcony i bardzo oczytany. Ma własną księgarnię i kolekcjonuje widokówki.
~Muchomorek 16-05-2014 9:23
OMG! Jak się zabrała za to Czernow i obecni watażkowie, to pozamiatane.
~ad 16-05-2014 9:24
jak to Smoleń mówił do Laskowika "bez kozery powiem pięćset "
~ad 16-05-2014 9:27
jak szkodliwe są dla mieszkańców Jeleniej Góry dokonania pani Czernow-http://www.sprawdzampolityka.pl/index.php/sejm/poslowie/item/74-czernow-zofia
~ 16-05-2014 9:32
Cieszą się jak dzieci-tyle kasy do defraudacji i robienia wałków.
~Andrzej6 16-05-2014 9:36
Będą teraz intensywniej myśleć, co można jeszcze spieprzyć w Jeleniej Górze
~eco 16-05-2014 9:41
Za ponad 10 mln. unijnej dotacji "zrewitalizowali" nam Park Zdrojowy. Wyobraźcie sobie co będą w stanie sp.eprzyć za taką kasę!? Przysłowia są mądrością narodów. "Łatwo przyszło - łatwo poszło". Królik i zaprzyjaźnione stadko z głodu nie umrze.
~eco 16-05-2014 9:51
Jak powszechnie wiadomo - GOPR korzysta z SAMOLOTÓW ratunkowych wymagających "twardego" pasa startowego o odpowiedniej długości. Te 1200 m. powinno wystarczyć. Kiedy juz wszystkie "Globemastery" będące w gestii GOPR-u przetransportują ofiary lawin i własnej głupoty - pas będzie mógł obsługiwać cudeńka z Podgórzyna. Wiadomo przecież, że dzięki unijnym dotacjom każdy mieszkaniec Jeleniej G/D/ziury będzie mógł sobie pozwolić na zakup takiego "odrzutowca".
~no 16-05-2014 10:12
Brawo brawo taką partie popieram w końcu władza co umie rządzić
~Johnny b Bad 16-05-2014 10:31
Kolejna okazja dla kolesiostwa,,dalej juz wiecie sami.
~xxx 16-05-2014 11:05
"W tej „geografii wydatków” twardy pas startowy dla lotniska w Jeleniej Górze o długości 1.200 m i wartości kilkunastu mln zł jest już relatywnie niewielkim, więc realnym wydatkiem. A chcielibyśmy, by to lotnisko było postrzegane jako istotne nie tylko ze względów sportowych i komunikacji małych samolotów, ale też bezpieczeństwa, w tym – współpracy z GOPR." To juz teraz się uśmiałem ciekawe co jeszcze nam obiecaja i po co? A co to gopr odrzutowcami bedzie transportował rannych? To juz lepiej niech im kupia helikopter na pewno bedzie bardziej uzyteczny bo wyląduje prawie wszędzie i ma gotowe ladowisko przy szpitalu, ale nie bedziem budowac utwardzony pas po to by kilka awionetek rocznie wiecej zlądowało a przede wszystkim kolesie zarobią na budowaniu pasa!
~ 16-05-2014 11:11
Ich troje. Marcina, Zośkę i Jurka powinni zamknąć w izolatce w Gostyninie...
~ 16-05-2014 11:17
"Finalizujemy bowiem starania, by wpisać do pilnej realizacji łącznik do S 3 wraz z obwodnicą Bolkowa, ale i obejściem Maciejowej, co oznacza, że terminy wykonania tych ciągów dróg będą elementami większego projektu z gwarantowanym harmonogramem realizacji." BZDURA. W żadnym oficjalnym piśmie, w żadnym oficjalnym planie takich inwestycji na lata 2014-20 nie ma!!!
~foto 16-05-2014 11:19
Ta kobieta zawsze potrafi się ustawić i "ustawić"...
~wyborca PO 16-05-2014 11:33
oczekuję od PO i prezydenta przed wyborami obietnicy dostępu Jeleniej Góry do Bałtyku
~BIMARISTAN 16-05-2014 12:02
CZY WIESZ ŻE: mają (zofija, marcinek) i nie tylko... akcje Uzdrowiska Cieplice, to się cieszą... zawsze coś tam, coś tam do przodu...na pewno coś do kieszeni skapnie... a zosia to jeszcze rencistka kombatancka, ponoć komuna ją molestowała, a marcinek jej medal zafundował (PRO PATRIA) i 4000 pln renty kombatanckiej co miesiąc dodatkowo jest... teraz zosia marcinkowi też jakiś medal zapewne da... może medal "ANILUKSU"...? tylko na wybory samorządowe mus poczekać... podczas zamiany stołków najlepiej robi się interesy... maja wprawę... w wałkach, wałach i wałeczkach... ot kłamcy...
~buuu 16-05-2014 12:18
Tej ekipie już dziękujemy.
~oko 16-05-2014 12:19
wyrachowana propaganda .... tu maja najwiekszy sukces............................................
~ 16-05-2014 12:24
DOLNOŚLĄZAK. Każdy grosz jest cenny. Nie byłoby tej kasy, gdyby przedwyborcze notowania PO w naszym regionie nie były zagrożone. Po harcach Protasiewicza oraz rewolucji, zorganizowanej przez grupę aktywistów - nie tylko z PO - przeciwko własnemu prezydentowi, notowania tej 50-osobowej - skonfliktowanej - partyjki, są przygruntowe, niczym przymrozek wiosną. Regionalne zagrożenia PO-partii są monitorowane w centrali, która - w budżecie państwa - nagle znajduje niebagatelną kasę i jak koło rzuca tonącemu, dla ratowania przed utratą władzy. Wg klasyka: "Ciemny lud to kupi". Aglomeracja jest tymczasową atrapą samorządową. Nasz region zasługuje na więcej. Od 1975 r. J.G. była województwem. Przez ponad 20 lat pozyskiwano kasę, którą nie dzielił Wrocław.
~manipulka 16-05-2014 12:26
Ten temu, tamten tamtemu, a za to ten tego, tamten tamtego, ci tamtym, tamci tym, a wszystko to dla dobra mieszkańców.
~ad 16-05-2014 12:43
jak to ktoś napisał"jedna świnia drugiej świni d..pe ślini "
~elf 16-05-2014 12:43
może postawią nowa fontanne tylko teraz nie za dwa miliony pln tylko za dwa miliony euro
~zzz 16-05-2014 13:09
Tylko jęki i typowo polaczkowa zawiść na tym forum,ten naród nigdy nic nie osiągnie przy takim podejściu do życia.
~Popieram 16-05-2014 13:21
Do 12.43. Popieram elfa. To wina prezydenta! Za milion złotych można było przeciez postawić w Jelenij Górze milion tryskajacych z ziemi wodą rurek. Oznacza to milion fontann! Na pewno jedna z rurek powinna byc w pobliżu chałupy elfa!
~michałł 16-05-2014 13:36
czy to przeznaczy na pensje dal rodziny i znajomych
~ 16-05-2014 14:44
Pas startowy o długości 1200 metrów na obecnym lotnisku?! To długość geograficzną można dowolnie rozciągać?
~Gość 16-05-2014 14:54
Niech lepiej Zawiła i Czernow juz za nic w tym miescie sie nie biora ,bo za co sie nie wzieli to wszystko z.......i i nic dobrego nie zrobili ,chocby ,,termy ,, pseudo bo tyle tam wody termalnej co kot naplakal ,murawa stadionu porazka ,park zdrojowy totalna z..........a ,fontanna przy zbiegu ulic wojska polskiego - wolnosci szkoda mowic ,wiec pytam tego szanownego Zawiłe co to tak w czwartek w godzinach popoludniowych stal przed ta galeria niby zreszta grodzka i wymadrzal sie ,co zrobil zeby te inwestycje byly wykonane jak sie nalezy ,pytam p.Zawila
~ 16-05-2014 15:00
ile razy przeczytam z jakimi problemami musi ciągle zmagać się burmistrz Szklarskiej to mi zwyczajnie żal chłopa
~Jammm 16-05-2014 15:15
Zawila chociaz cos zadialal! Jelenia sie rozwija na dobre!! Rosnie I rosnie!! Oby tak dalej!!
~ 16-05-2014 15:19
co zmieni w mieście obwodnica Maciejowej? - jeszcze większy ścisk w Śródmieściu i korki na całej długości JPII i Wojska Polskiego
~28 16-05-2014 15:25
milionach euro dla regionu = dodatkowe miliony złotych długu publicznego
~Mieszkaniec 16-05-2014 15:30
Ależ Jelenia jest zacofana i pusta... Komentarze o tym świadczą. Czyli w waszym mniemaniu PO zrobiło niesamowicie dużo dla naszego miasta? OK, oby tak dalej, to skończymy jak Prypeć.
~Boss 16-05-2014 17:08
200 baniek do przeżarcia bankiety,szkolenia,delegacje,projekty typu ochrona chrząszcza gnojnika żniwa dla kacyków partyjnych ich kolesi i rodzin będą referaty po 50-60 tysięcy za wydukanie 10 stron A4 BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ a dla małych firm reklamy i propaganda o dotacjach których nie ma ,lekarz idzie dostaje 100 tysięcy na dwa procent z programów unijnych na co chce na samochód,sprzęt podatnik który go utrzymuje chce na narzędzia pracy to go śmiechem zabijają albo dadzą 10 tysięcy i każą oddać 30 bo to taki kraj POLSKA rozdać kasę do przeżarcia pasożytom a ludzie niech potem na nich doginają za grosze ,pieniądze z UE powinny trafiać do firm,do ludzi wytwarzających dobra i usługi prawdziwych podatników a nie darmozjadów utrzymywanych z tych podatków
~blabla 16-05-2014 17:09
"Ring" to jest ale tutaj w Berlinie, gdzie pociągi kursują co 5 minut;)
~wersy lalki 16-05-2014 17:09
PO podniosło podatki wydłużyło wiek emerytalny będziemy pracować do śmierci zniszczyło stocznie zmierza do sprzedaży Polskich lasów i ziemi na naszą ziemie ściąga obce wojska zniszczyło Polską Armię co dobrego zrobiło nie wiem może ktoś mnie oświeci i napisze co dobrego przyniosło nam PO
~wersy lalki 16-05-2014 17:18
a jeszcze jedno jeśli chodzi o PO w Jeleniej Gorze PO podniosło podatki ceny biletów autobusowych podskoczyły do góry zlikwidowali szkoły min 7 w centrum miasta wprowadzili płatne parkomaty
~ortograf 16-05-2014 18:57
wyobrażacie sobie co działo by się gdyby do takiej forsy dorwała się formacja PiS ? O matko i curko !!
~wersy lalki 16-05-2014 19:14
co by się stało bo ja nie wiem weś mnie oświeć łaskawie i przestań nas straszyć PISsem nikt sie na to już nie nabierze
~Nick 5 16-05-2014 20:06
A kiedy skończycie I etap obwodnicy południowej, t.j., II zadanie od Grabarowa do Podgórnej, łapiecie się za obwodnicę Maciejowej, a kiedy skończycie to co już zaczęte ? bo ponoć czekaliście na fundusze, to konkretny cel, a Maciejowa i lotnisko to niby co , kiełbasa wyborcza?
~ 16-05-2014 20:11
Czy tej ekipie marnotrawcow mozna powierzyc pieniadze? Znowu powstana bzdety typu fontanny, galerie i..... wycieki na konta. ONI JUZ POWINNI PODDAC SIE ROZLICZENIU MAJATKOW I ZASLOG< A NASTEPNIE SCHOWAC SIE Z OCZU LUDZIOM.
~art 16-05-2014 20:25
Zawiła zdudje koljną fontannę, juz nie za 1 100 000,0 zł, ale co najmniej za 2 mln zł
~cieplik to j 16-05-2014 20:31
Bzdury obiecują,choć by lotnisko dziś ma ono około 900m długości.Co wyburzą Wicka Pola,czy baseny wodne Wodnika,kiełbasa wyborcza nic więcej.
~ 16-05-2014 20:46
A może by tak wybudowac druga droge przez Strzegom [obok tej] do Wrocławia z Jeleniej,bo przecież do Berlina dojedziemy łatwiej i szybciej niz do swojej Stolicy. PO jestescie podli ,nie słuzycie dla ludu,wasze tow.są interesy wazne.
~Andrzej6 16-05-2014 20:50
Niewypałem i wyrzuceniem pieniędzy jest budowany skrót obwodnicy z ul. Spółdzielczej do Lubańskiej. Komu to było potrzebne? Przecież jak zostanie otworzona, to będzie przy ul. Lubańskiej jeden wielki korek szczególnie przy przejeżdżaniu pociągów.Za taki szmal można by było wyremontować wszystkie główne ulice w Jeleniej Górze.
~wersy lalki 16-05-2014 22:18
wiecie co się stanie 1 września jak PO nie wygra wyborów
~sąsiad 17-05-2014 1:15
Kotecki tradycyjnie trolluje. Nie wysilaj się Kotuś, i tak nikt nie wierzy w twoje pomyje pod adresem burmistrza, a wszyscy wiedzą że to ty pod wieloma nickami.
~Jan 17-05-2014 1:31
I tak Wrocław jak zwykle wszystko rozkradnie. Na sam tunel pod wrocławskim lotniskiem wydaje 500 mln zł. Porównajcie to sobie z naszymi 200 mln, na cały rok i dla całej aglomeracji. Dopóki nie wykopie się ze stołków Protasiewicza z Dutkiewiczem, nie ma co liczyć, że Wrocław będzie bardziej myślał o Dolnym Śląsku. Wrocław ma ponad miliardowy dług i nie bez powodu tak się śpieszyli z koalicją, żeby zdążyć przed rozdaniem pieniędzy unijnych. jedynym wyjściem dla Jeleniej Góry jest odłączenie się od złodziejskiego Wrocławia i stworzenie odrębnego województwa.
~ab+ 17-05-2014 4:28
Co tam województwo księstwo..na wzór Monako,Lichtensztain,banki,kasyna tory wyścigowe,
~tamas05 17-05-2014 8:12
zwykła propaganda WYBORCZA, każdy z Nas marzy o dobrej drodze do Zgorzelca, obwodnicy Bolkowa i milionach Euro dla miasta, więc słyszymy to co lubimy słyszeć, ale to BAJKI!!!
~Ciekawski 17-05-2014 9:56
Gdzie mogę zobaczyć projekt obwodnicy Maciejowej?
~bolko 17-05-2014 13:54
He hee, negocjacje. Na razie Tutaj przywiózł swoje plakaty wyborcze i rozkleił w mieście a pieniądze? obiecać można i Inflanty.
~arch. 17-05-2014 21:59
Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dr Jerzy Tutaj – kolega Donalda Tuska jak sam się chwalił na uczelni – wykorzystał bazę danych byłych i obecnych studentów Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, aby wysłać na koszt szkoły gdzie był dziekanem i Poczty Polskiej zaproszenia do udziału w wyborach samorządowych pod przykrywką jakiejś imprezy. Ciekawe czy ujął ten sposób promocji swojej osoby w sprawozdaniu wyborczym i finansowym? Pan radny może się czuć usprawiedliwiony, bo okradanie poczty i parlamentu przez byłych posłów – zwłaszcza z kręgów narodowo-patriotycznych – jest powszechnie praktykowane.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Ruszyła procedura ws. referendum

Wybory uzupełniające w Kowarach

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1447
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%