MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Cenna ceramika przetrwała przez wieki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 6 września 2010, 7:49
Aktualizacja: 7:50
Autor: Agrafka
Fot. Przemysław Nocoń
W miniony piątek zakończył się trzeci sezon wykopalisk archeologicznych prowadzonych przy wieży książęcej w Siedlęcinie przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski. Dokonano odkryć ciekawych przedmiotów sprzed stuleci. Znaleziska złożą się na przygotowywaną wystawę.

W bieżącym roku badania archeologów skoncentrowały się wewnątrz budynku dworu, przylegającego do wieży od południa. - Podczas prac udało się odsłonić między innymi południowo-wschodni odcinek dawnego średniowiecznego obwodu obronnego, który otaczał kiedyś wieżę wraz z dziedzińcem. W trakcie badań odkryto również wiele fragmentów średniowiecznych i nowożytnych naczyń ceramicznych oraz szklanych.

Niektóre fragmenty udało się nawet wykleić w prawie kompletne naczynia, które w przyszłości znajdą się na wystawie archeologicznej w wieży. Do najciekawszych, odkrytych w tych wykopach zabytków należy XVI-wieczne, zdobione zapięcie pasa – poinformował dr Przemysław Nocuń z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Inny wykop archeologiczny, usytuowany przed budynkiem dworu, odsłonił fragment XVI-wiecznego tarasu oblewanego dawniej przez zasypany w XIX wieku południowy odcinek fosy.

Do dziś zachowała się jedynie część fosy od strony wschodniej i północnej wieży. Prowadzone w tym miejscu badania pozwoliły także odsłonić narożnik nowożytnego budynku dworskiego, którego mury zostały następnie wykorzystane przy budowie XIX-wiecznego dworu stojącego obecnie przed wieżą. W tym miejscu pozyskano również wiele fragmentów ceramiki, datowanej na późne średniowiecze oraz czasy późniejsze.

Ważnym elementem tegorocznych prac przy wieży było przygotowywanie wystawy zabytków z poprzednich sezonów badań, które odbywały się w latach 2008 i 2009 - dodał.
Uczestniczący w badaniach studenci pod opieką naukową prowadzących badania doktora Przemysława Nocunia z Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktora Lecha Marka z Uniwersytetu Wrocławskiego, dokonali wyboru zabytków, a także przygotowali wstępne wersje ich opisów oraz sposobu prezentacji.

Wykorzystane zostaną one w wystawie archeologicznej, której otwarcie zaplanowane jest w wieży książęcej w Siedlęcinie na wiosnę 2011 roku. Termin bowiem zależny jest od czasu, w jakim uda się pozyska środki na zakup gablot i wykonanie tablic oraz makiet. Studenci przeprowadzili również drobne prace zabezpieczające odkrywanych obiektów, dzięki czemu będą one mogły być oglądane przez odwiedzających wieżę turystów.

Średniowieczna wieża, która stoi prawie nad samym Bobrem, została zbudowana około 1314 roku przez księcia Henryka I Jaworskiego. Dopiero w późniejszym czasie przeszła w ręce rycerskie. To odróżnia ją od innych śląskich wież mieszkalnych budowanych przez rody rycerskie, które są tzw. wieżami rycerskimi. Termin ten w odniesieniu do wieży w Siedlęcinie jest nieścisłością, gdyż jako fundacja księcia winna być nazywana wieżą książęcą. W wielu bowiem przewodnikach i mapach można znaleźć błędną nazwę.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Koniec remontu tunelu

Są kolejne zakażenia (aktualizacja)

Doczekają się ronda

A mury runą...

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Trwa "Davos" w Karpaczu

To było bezpieczne?

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
765
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%