MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Celne ujęcia Łukasza Skąpskiego

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 15 maja 2008, 19:39
Aktualizacja: 19:56
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Szwajcar opowiadający o narodzie, którego opis jak ulał pasuje do Polaków, ludzie – od dzieci do dorosłych – demolujący bez skrupułów samochód, górale zachwalający ciągniki samoróbki, mężczyzna strzelający z łuku i mówiący „przepraszam” – taką mieszankę filmowych sytuacji przedstawił w czwartek Łukasz Skąpski.

Artysta był gościem Biura Wystaw Artystycznych w ramach spotkań „Słownik sytuacji 2”. Impreza pod hasłem "Mieszkając na księżycu" odbyła się jednak nie w siedzibie biura przy ulicy Długiej, lecz w Klubie Kwadrat. Powód? Hałasy związane z trwającymi jednocześnie Juvenaliami.

Łukasz Skąpski, krakowianin związany z grupą Azurro, przyjechał do Jeleniej Góry po raz pierwszy. – Widziałem miasto i Śnieżkę. Jestem bardzo zadowolony – mówił.
Spotkanie oparte było na projekcji filmów nakręconych przez Skąpskiego. Dzieł nietypowych, bo obrazujących różne zjawiska za pomocą prostych i wymownych scenek. Rodzaj dokumentu z głębokim podtekstem.

W „Lustracji” mężczyzna strzela z łuku i od czasu do czasu kogoś trafia mówiąc „przepraszam”. – Podczas prawdziwej lustracji podobnie łatwo jest kogoś zranić i powiedzieć „przepraszam” – wyjaśnił Skąpski. W innym filmie „7’” mieszkańcy osiedla demolują samochód i nikt im na to nie zwraca uwagi. W obrazie „Und” Szwajcar na tle pięknych alpejskich krajobrazów opowiada o narodzie złożonym ze złodziei, łapówkarzy, nierobów, oszustów oraz kłamców. Na usta ciśnie się, że to opis Polaków.

Była też część „Przewodnika po Krakowie”. Nietypowego, bo ujętego w podróż po betonowych osiedlach. – To prawie 90 procent tego miasta, a mało kto o tym wspomina – mówił artysta. I wreszcie film „Maszyny” – o fascynacji górali z Podhala ciągnikami własnej produkcji. Te samoróbki złożone z różnych części są „lepse niźli kuń” – jak opowiada jedna z bohaterek. Mają silniki z mercedesa i wyciągają od sześciu do stu kilometrów na godzinę. Wehikuły są niezastąpione i – choć brzydkie jak noc – ukochane przez mieszkańców podgórskich terenów.

Łukasz Skąpski bystrym okiem obserwatora rejestruje wady i zalety swoich bohaterów, czy też plusy i minusy zjawisk, a jego filmy to cenna lekcja zmuszająca do refleksji o otaczającym nas świecie.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rajd zdewastował las?

Wyjątkowy spektakl, wyjątkowi aktorzy

Stowarzyszenie Niedosłyszących „Lira” zaprasza

Autobus elektryczny w Jeleniej Górze

Prezes DIOZ za kratkami

Koło ratunkowe dla Flory?

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Maraton charytatywny

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
666
Tak
53%
Nie
43%
Nie mam zdania
4%