MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Całoroczna trasa już służy narciarzom

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 października 2017, 7:19
Aktualizacja: Sobota, 7 października 2017, 9:29
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie miłośnicy sportowego trybu życia trenują już na całorocznej trasie do narciarstwa biegowego, która została wykonana w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2017.

Z trasy narciarskiej może korzystać każdy. Zazwyczaj do południa korzystają z niego dzieci i młodzież z klas sportowych, natomiast po zajęciach lekcyjnych każda osoba dorosła, jak i nieletni (pod opieką osoby dorosłej) mogą korzystać bezpłatnie. - Na miejscu jest sprzęt – wypożyczamy narty, buty, kije – to ten sam sprzęt, którego używamy zimą – powiedział Zbigniew Stępień, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 15 w Sobieszowie. - Za wypożyczenie nie bierzemy żadnych pieniędzy, natomiast przyjmujemy dobrowolne datki do 10 zł na konserwację sprzętu, bo jak wiadomo zużywa się – dodał Z. Stępień.

Jak podkreślają użytkownicy, śliskość tworzywa jest znacznie lepsza od igielitu. Trasa w jeleniogórskim Sobieszowie jest w Polsce pierwszym takim obiektem zamontowanym na stałe. Jak zapewniają zarządcy obiektu, trawa która wyrosła na trasie w niczym nie przeszkadza, ale ze względów wizualnych zostanie usunięta za pomocą „roundupu”, na co producent mat wyraził już zgodę.

Tor wykonany jest z tworzywa NP 50 CL i SK marki NEVEPLAST o śliskości śniegu i służy do stylu klasycznego i stylu dowolnego na długości ok. 200 m. Tor w postaci kolorowych mat połączonych w jednolitą trasę, pozwala spacerować na nartach, ćwiczyć technikę biegu, trenować narciarstwo biegowe, a także organizować mini zawody w sprincie technikami narciarskimi: klasyczną i dowolną. Trasy nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych i technicznych. Dodatkowo poprzez odpowiednie ich ułożenie na pochyłościach można je wykorzystywać np. do rekreacyjnych zjazdów na pontonach w okresie letnim. - To jest komponent tworzyw, gdzie w produkcji stosuje się dodatek suchych smarów, więc jest naturalnie śliskie – mówił nam wykonawca inwestycji w Jeleniej Górze, który przytoczył wyniki badań wykonanych przez Uniwersytet w Bergamo, określając współczynnik tarcia kinetycznego tego tworzywa jako 0,05, a śnieg ma wartość 0,04 (śnieg zmrożony) do 0,01 (śnieg mokry).

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Spotkania z Beatą Kempą

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~sole 6-10-2017 8:42
A co to za trawa wystaje? Tak ma być?
~Jacek 6-10-2017 8:50
Randup jest wysoce szkodliwy dla środowiska ,w wielu krajach jego sprzedaż jest zakazana lub został wycofany ze sprzedaży.Dziwie się że dyrekcja KPN milczy przecież to jest w bezpośrednim sąsiedztwie KPN.Ewentualne opryski nie będą przecież punktowe.Widac że zużyta bedzie spora ilość tej trucizny.W g mnie to wykonawca źle przygotował podłoże pod maty.Mozliwe że nawet nie było żadnego przygotowania tylko zostały rozwinięte na trawie.Natomiast rozrost trawy świadczy że z obiektu niewiele się bądź sporadycznie się kozysta
~Potw Jacek 6-10-2017 9:09
Jestem codziennie na trasach gdzie trenuje. Tak jak zauważył Jacek nikt z tego nie korzysta. NIGDY powtarzam NIGDY nie widziałem żeby ktoś tam biegał. Ile kosztowała ta trasa?
~rumcajs54 6-10-2017 9:47
Z tego co pamiętam to w ramach budżetu obywatelskiego miał być wykonany chodnik do tego Centrum.
~123 6-10-2017 10:16
Mieszkam w sasiedztwie i non stop jest tam pusto... porobiliby asfalt tam gdzie nie ma a potrzeba a nie takie bzdury
~ 6-10-2017 10:22
Ja też jeszcze nigdy nie widziałam nikogo trenującego na tej sztucznej trasie (mieszkam niedaleko)
~Jacek 6-10-2017 10:41
Biegają w czpakch niewidkach.Dwa tygodnie temu rosły tam jeszcze około metrowe lebiody.Budzet obywatelski w tej formie to totalna porażka UM.
~vici 6-10-2017 10:55
Czy to prawda że ta inwestycja kosztowała 200 tys. zł ? Spaceruje tam często i nie widzę żeby ktoś z tego korzystał. Byle jakie ogrodzenie się rozpadło, a chodnika do centrum jak nie było tak nie ma i ludzie chodzą rolnikom po polach, bo nie maja dojścia do centrum.
~Jacek 6-10-2017 11:00
Doczytałem o tym rundapie to jest również środek rakotwórczy .Jeżeli tam mają po opryskach biegać dzieci to coś tu nie tak z panem dyrektorem inicjatorem tej szopki.
~Leśniczek 6-10-2017 12:31
Przestańcie pisać w komentarzach farmazony, miasto coś dla was robi a wy tylko wyzywacie, macie we łbach tak napaćkane że szkoda gadać, pierwszy raz się o tym dowiedziałem a jestem z okolicy. Chętnie z tego skorzystam, dziękujemy za info.
~do 10:55 6-10-2017 12:53
Młodzież z klubu ćwiczy codziennie rano i popołudniu.Dzieci z pobliskiej szkoły też w ramach lekcji wf , a na lekcji wf nie tylko się biega też są inne zajęcia do realizacji. Do centrum można dojść od strony ulicy Zamkowej. Teren, co miał być wybudowany chodnik, niestety należy do prywatnych właścicieli , a Ci się nie zgadzają . Do czasu postawienia profesjonalnego ogrodzenia , postawiono prowizoryczny płotek przed zwierzętami.
~... 6-10-2017 13:10
A ja z innej beczki ... Kiedy po trasie zabroni się prowadzania piesków i to bez smyczy i kagańca ?! Miałem już okazję zostać przez nich poszarpany po nogawce.Sprawa nadawała się na zgłoszenie do odpowiednich służb , tylko szkoda zrobiło mi się starszej pani , która oznajmiła mi , że nie wiedziała że trzeba pieska uwiązać. Przecież ta trasa jest dla niej i jej pupila ,a pan i te dzieci tu jeżdżące mi przeszkadzacie . Ręce opadają o wiedzy mieszkańców na temat obiektu sportowego !
~Paweł z Łodzi 6-10-2017 16:48
Świetnie, że taka inwestycja powstała. Planuję wkrótce skorzystać. Zostawcie tylko tą trawę i darujcie sobie Randap (vel Roundup) !!!
~ 6-10-2017 20:35
Całoroczna ? A jak spadnie śnieg ?
~Chmmmmm 7-10-2017 11:11
A jak spadnie śnieg to będą odśnieżać. :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci zaleją gminę Podgórzyn?

Co PKP Cargo zrobi z lokomotywą?

Rondo – czy w tym roku się uda?

Posypały się mandaty – słusznie?

Wsparcie leczenia po zawale

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
954
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%