MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Cała sala tańczyła „Greka Zorbę”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 20 maja 2011, 22:06
Aktualizacja: Sobota, 21 maja 2011, 16:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Sympatyczny wieczór w gorących rytmach i pośród śpiewu pełnego ciepła serca zgotowali dziś publiczności wykonawcy okolicznościowego koncertu w ramach Dni Muzyki Greckiej. Zabrzmiały lubiane, choć nie wszystkie znane, dzieła Mikisa Theodorakisa.

Kompozytor ten znany jest w Polsce głównie dzięki muzycznej ilustracji do filmu „Grek Zorba”. Jednak jego dzieło jest znacznie szersze, a w ojczyźnie uznawany jest za jednego z największych narodowych twórców. W klimat koncertu słowem wprowadził dr hab. Illias Wrazas, który także był jednym z wykonawców.

Theodorakis sięga zarówno do kultury ludowej, wręcz marginalnej, lecz także inspiruje się literaturą wysoką.
Głównie jednak ten kompozytor, a także były polityk i bojownik w latach wojny domowej, stał się sławny dzięki wyniesieniu na salony muzyczne piosenek środowiskowych, nierzadko z kręgów wyjętych spod prawa. Na tej bazie powstała „artystyczna muzyka popularna”. Łączy z sobą pewną prostotę z kunsztem: opiewa nieszczęśliwą miłość, samotność, smutek, rozstanie i tęsknotę. Illias Wrazas porównał ten trend do portugalskich pieśni fado.

Później była już tylko muzyka: w sumie w jednym stylu pełnym rytmu, tempa, z charakterystycznym accelerando, momentami obłędnym prestissimo, a nieraz rozwlekłym, ale jakże przejmującym largo. Świetnie wczuwających się w greckie klimaty filharmoników dolnośląskich poprowadził Maestro Janusz Powolny. Kluczową postacią koncertu był Janis Buras. Jako solista grał na buzuki (charakterystyczna grecka mandolina), a także śpiewał wraz z małżonką Magdaleną Januszkiewicz-Buras. Wystąpił także charyzmatyczny Jorgos Skolias, który – śpiewając – wybijał sobie rytm uderzając się w piersi. Jak wspomnieliśmy, do wokalistów dołączył także Illias Wrazas.

- Pewnie część z Państwa nie wie, skąd tu się wzięli Grecy, którzy śpiewają po grecku i mówią po polsku. Otóż jesteśmy synami emigrantów politycznych, komunistów, którzy po przegranej wojnie domowej, musieli opuścić kraj i przyjechali do Polski – wyjaśnił Illias Wrazas. Dodał, że wyliczył, iż sam został poczęty w Rumunii, a urodził się we Wrocławiu. Do dziś na Dolnym Śląsku są spore skupiska mniejszości greckiej, między innymi, w stolicy województwa oraz w Zgorzelcu.

Na finał koncertu nie mogło zabraknąć tańca z filmu „Grek Zorba”. O tyle ciekawego, że został wykonany przez publiczność. Ramię w ramię tańczyła Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta miasta, wicemarszałek Jerzy Łużniak, Zuzanna Dziedzic, dyrektorka Filharmonii Dolnośląskiej wraz z mężem Stanisławem, a także pozostali słuchacze, którzy licznie wypełnili dużą salę koncertową.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ambasadora Grecji w RP, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzego Pokoja oraz Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. Koncert zorganizowała Agencja SOLO.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dachowanie audi

Dużo drożej za śmieci

PiS apeluje do mieszkańców

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Prorok 22-05-2011 7:37
Ta" cała sala" w "chocholim tańcu" przygotowuje nas do wejścia Polski do "elitarnego klubu" takich potęg gospodarczych i politycznych jak:Islandia,Irlandia,Portugalia i przede wszystkim Grecja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drakońskie podwyżki za odpady komunalne?!

Bilety MZK też podrożeją?

Zaczytaj się z Jelonką.com

Papiernicza historia w Muzeum Karkonoskim  

Kolejowa po remoncie

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
345
Tak
23%
Nie
75%
Nie mam zdania
2%