MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Były mistrzostwa w edukacji dla bezpieczeństwa

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 18 marca 2015, 10:44
Aktualizacja: Czwartek, 19 marca 2015, 7:27
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Wczoraj (17.03) odbyły się 9. Mistrzostwa Jeleniej Góry w „Edukacji dla bezpieczeństwa”. Uczniowie od zerówek po szkoły ponadgimnazjalne prezentowali swoje umiejętności, które nabyli na lekcjach. Czołowe „trójki” awansowały do półfinałów mistrzostw Dolnego Śląska.

Zawody były formą sprawdzianu poziomu edukacji o szeroko pojętym bezpieczeństwie w poszczególnych placówkach na terenie Jeleniej Góry.

W starszych klasach wynika to z podstawy programowej, wśród młodszych niestety jest to związane z inwencją nauczycieli, wychowawców. Dlatego, że są ogólne zapisy kierunkowe, ale nie ma podstaw programowych do tego – tłumaczył jeden z organizatorów Maciej Gałęski. Chcielibyśmy tymi mistrzostwami dokonać pewnej korekty, sprawdzenia. Dla nauczycieli to jest informacja na jakim etapie są w porównaniu z innymi. Konkurs jest po to, by dokonywał inspiracji do pracy – dodał przedstawiciel Euroregionu Nysa.

Trzy pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach oznaczały promocję do półfinałów Dolnego Śląska – dla strefy byłego województwa jeleniogórskiego zawody odbędą się 17 kwietnia na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Finał zaplanowano na 22 maja na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyńskiej.

Konkurs obejmuje wszystkie dziedziny związane z bezpieczeństwem na poziomie, z którym możemy się zetknąć w życiu codziennym. Zupełnie przypadkiem część uczniów była świadkami akcji straży pożarnej na Placu Ratuszowym, która przybyła na wezwanie o wykryciu tlenku węgla w jednym z mieszkań.

Na terenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Biura Wystaw Artystycznych, Książnicy Karkonoskiej oraz Ratusza rozlokowano w sumie 30 stacji, gdzie sprawdzano wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, edukacji ekologicznej, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przeciwpowodziowej, ruchu drogowego, „bezpiecznie z prądem”, ochrony zabytków ,itp. Stacje w możliwie zbliżonych warunkach imitowały rzeczywiste zdarzenia, tu warto podać przykład z Ratusza, gdzie imitowano pożar w domu. Ku zaskoczeniu radnych na chwilę przerwano sesję Rady Miejskiej ponieważ włączył się system alarmowy. - Nie wszyscy byli zadowoleni z powodu przerwanej sesji, zakłóciliśmy pracę niezwykle poważnym osobom, ale sędziowie słusznie zauważyli, że sesja nie jest momentem, gdzie nic nie może się zdarzyć, więc akurat był to też element ćwiczebny dla osób dorosłych – powiedział Maciej Gałęski.

W grupie „zerówek” zwyciężyło Miejskie Przedszkole nr 13 (opiekunka Arleta Łapacz), które wraz z MP 11 (op. Renata Kielijańska) oraz MP 10 (op. Alicja Trojanowska) awansowały do półfinałów. W klasach I-III czołowe miejsca zajęły: Szkoła Podstawowa nr 8 (op. Monika Ramus), SP 2 (op. Jacek Kubicki) oraz SP 7 (op. Monika Seweryniak). W klasyfikacji klas IV-VI awans uzyskały: Szkoła Podstawowa nr 11 (op. Tadeusz Pazurkiewicz), SP 8 (op. Agnieszka Gigiel) oraz SP 2 (op. Izabela Oleksy). Wśród uczniów na poziomie gimnazjum wyłaniano najlepszych zawodników, gdzie najlepsza okazała się Maja Wrotniewska z ZSO nr 1, drugie miejsce zajął Łukasz Chocianowicz (Gimnazjum nr 1), a trzecie Kinga Dzik (ZSO nr 1), jednak ze względów regulaminowych (jeden reprezentant danej szkoły) awans uzyskał czwarty w klasyfikacji Jacek Piastowicz z Publicznego Katolickiego Gimnazjum. Podobna sytuacja miała miejsce w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych. Zwyciężyła Katarzyna Gorzycka z II LO, a dwa kolejne miejsca zajęły uczennice ZSO nr 1 Aleksandra Zimmer i Aleksandra Klementowska (za nią awans uzyskała Martyna Matusiak z ZSOiT).

Niezbędną pomoc w przeprowadzeniu konkurencji i ocenie poziomu zawodników świadczyli przedstawiciele służb związanych z bezpieczeństwem tj. straż pożarna, policja, ratownicy medyczni czy straż miejska.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Trwa budowa punktu widokowego

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Maciej Gałęski 18-03-2015 17:20
Bardzo proszę by podać instytucje, bez których nie dałoby się zrobić tych Mistrzostw : Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, Karkonoski Klub Owczarka Niemieckiego , Karkonoska Grupa GOPR, Straż Miejska w Jeleniej Górze Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze Uniwersytet Ekonomiczny w Jeleniej Górze Urząd Miasta w Jeleniej Górze OSP w Podgórzynie Książnica Karkonoska Biuro Wystaw Artystycznych Jeleniogórskie Centrum Kultury Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze Szkoła Podstawowa nr 2 w Jeleniej Górze Przedszkole nr 27 “Okrąglaczek” w Jeleniej Górze Tauron Dystrybucja SA w Jeleniej Górze Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Jeleniej Górze Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
~mi 18-03-2015 19:11
szacun:) właśnie, nie zapominajmy o wysiłku tych,bez których nie byłoby tej imprezy!
~jankowski 19-03-2015 8:46
Impreza godna pochwały z zapytaniem : dlaczego w udziale pominięte zostały dzieci z przedszkoli niepublicznych. - Czyżby obawiano się konkurencji ?
~Maciej Gałęski 19-03-2015 9:30
I jeszcze do podmiotów wspierających poprawna nazwa : ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I GIMNAZJUM NR 3 W JELENIEJ GÓRZE. Informacja o Konkursie rozsyłana była na cały Dolny Śląsk z kuratoryjnej bazy mail, czyli teoretycznie do wszystkich przedszkoli. W praktyce wiele adresów okazało się już nieaktualnych lub przepełnionych. W tej skali nie jest możliwe dotarcie do każdego oddzielnie. Z Jeleniej Góry zgłosiły się niepubliczne Kacperek i Stokrotka, oba jednak na Mistrzostwa nie przyszły. Nie znam powodów i trochę przykro bo narobiliśmy się wszyscy nie dla siebie tylko dla dzieci. Ale może były ważne powody, np. choroby dzieci bo to dość powszechne zjawisko.
~kolnik 19-03-2015 12:42
W ponadgimnazjalnych wygrała Katarzyna Gorzycka, czy to nie jest córka wieloletniego byłego dowódcy JRG 1. Stary był niezłym fachurą, więc czym skorupka za młodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Laptopy dla uczniów z gminy Podgórzyn

Mobilizacja przed II turą

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wakacje czas zacząć!

Radosna edukacja w przedszkolach

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2162
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%