MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Było święto reportażu

Wiadomości: Janowice Wielkie
Poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 6:52
Aktualizacja: Środa, 29 sierpnia 2018, 7:24
Autor: WAC
Fot. KED
Tłumy miłośników literatury przybyły do Miedzianki na drugą edycję Festiwalu Reportażu „Miedzianka Fest”, która odbył się w miniony weekend (24 – 26.08). Do miasta, które zniknęło zdmuchnięte wiatrem historii ściągnęła ich możliwość obcowania z wartościowymi książkami, a przede wszystkim z ich autorami.

Spotkania autorskie, odbywające się głównie w kościele w Miedziance, cieszyły się olbrzymim powodzeniem. Wśród pisarzy i reportażystów, którzy przyjechali na „Miedzianka Fest” znaleźli się między innymi: Olga Tokarczuk, Filip Springer, Jarosław Mikołajewski, Anna Kamińska, Ilona Witkowska i Mariusz Szczygieł. Ten ostatni wystąpił również w roli jednego z organizatorów imprezy.

- Byłem w Miedziance już w ubiegłym roku, podpisywałem książki pod krzyżem i po raz pierwszy w życiu miałem spotkanie autorskie w kościele – mówi M. Szczygieł. - Już wtedy urzekli mnie ci ludzie, którzy tu przyjechali z różnych stron Polski, aby spotkać się z autorami. Że czytelnikom chciało się przyjechać do miasteczka, którego w zasadzie nie ma i do którego nawet trudno jest dojechać. I dlatego do Miedzianki wrócimy i będzie kolejna edycja i następne. Samo to miejsce jest świetnym symbolem XX wieku, czyli zmienności i nieuchronności człowieczego losu.

Spotkania z pisarzami nie wyczerpują oczywiście listy atrakcji przygotowanych dla gości Miedzianki Fest. Wśród nich nie zabrakło między innymi wycieczek tropami historii tego miejsca, koncertów oraz warsztatów. Na chętnych czekała też gra geologiczna Uniwersytetu Warszawskiego, wystawa „Wycinków w termosie” i plansz z drugiej części komiksu o komisarzu Ueberschaerze, zaś dzieci mogły wziąć udział w twórczych animacjach razem z Etnowarsztatami i Naszą Księgarnią.

Dodajmy, że podczas „Miedzianki Fest” była zbiórka pieniędzy na remont wieży kościoła w Miedziance.

Twoja reakcja na artykuł?

14
70%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Czyżby Andrzej Duda?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 27-08-2018 9:22
Wyjatkowe miejsce wylansowane ksiazka Springera. Szkoda, ze piwo w miejscoeym browarze nie jest smaczne.
~Gall Hieronim 27-08-2018 11:05
Wszystko ok tylko brakuje jakiejś zabawy w środku tej imprezy na styl Janowianek dużo ludzi się o to pyta
~ 27-08-2018 12:48
do: ~Gall Hieronim (11:05)
tak, i dziesiątki napitych ochlaptusów demolujących tablice informacyjne...chyba nie halo z tą zabawą...
~Gall Hieronim 27-08-2018 15:19
do: ~ (12:48)
Przynajmniej nie było by tak nudno
~do wyżej 27-08-2018 14:12
to takie same "tłumy" jak u Pana Kurskiego to pewnie i oni powinni dostać teraz ze 300 milionów dotacji z naszego Rządu, a że to nasze w sumie pieniądze to jestem za, a tych co demolują tablice to z pewnością poubierają w "specjalne" koszulki ze specjalnym napisem zaczynającym się na "K"?
~ 27-08-2018 14:19
do: ~do wyżej (14:12)
Ty rozumiesz swoje teksty?
~ping-pong 27-08-2018 21:55
do: ~do wyżej (14:12)
to ten Kurski z Wyborczej?
~Bylam! 28-08-2018 8:58
Byłam i całośc OK! Nawet bardzo OK jedyne co mi się strasznie nie podobało to miejsce dawnej szkoły. Jeden z organizatowór zachwalał i zapraszał do tego miejsca aby porozmawiać z właścicielem jakie ma plany na to miejsce... okazuje się, iż gośc niespełna rozumu... ten budynek powinien być zgłoszony jako zabytek! Okazuje się, iż ów nowy właściciel zakupił mieszkanie w tej nieruchomość w drodze rokowań gminnych za cenę 20tyś złotych na raty ok 400zł miesięcznie... OK... ale to, że kupił nie uprawnia go do dewastacji tak cennej pod względem historycznym nieruchomości. Do dnia dzisiejszego wyrządzono więcej szkód niż pozytku... m.in zdjęto zdachu przepiękne łupkowe pokrycie i niedbale, przybito papłe wykorzystując fragmenty pozostałości łupka, przerobiono okno na drzwi i dobudowano prowizoryczne taras / wejście od tyłu we wnętrzu wcale nie jest lepiej... całą niruchomość okala syf... i nie jest to syf ogolnobudowalny! Kto wydaje pozwolenia na takie zmiany!? Bryła budynku traci swój urok, a przecież chodzi o miejsce historyczne! Co robi konserwator i architekt w tej gminie, że dopuszcza do takiej dewastacji!? Smutne to wszystko... :(
~Aaaaaab 28-08-2018 9:10
do: ~Bylam! (8:58)
To jak oni mają zamiar zrobić hostel? W mieszkaniu? Wiesz, jak jest remont to jest syf, pewnie czyszczą z rupieci, a tam nie ma wywozu gabarytów jak w Jg co miesiąc. Babka, co tam dalej mieszka też nam mówiła, że oni kupili część, ale mówiła coś, że to kupione od jakiejś rodziny, czy jej rodziny... Niestety nie wyglądała na łatwe sąsiedztwo dla hostelu ze względu na brak higieny i woń alkoholową, i próbę wyciągnięcia z nas kasy za pokazanie szybu.
~aaab 28-08-2018 15:35
babka powyżej Ciebie pisze o rujnowaniu zabytku i najprawdopodobniej pracahc bez pozwolenia na budowe... niestety ale jak najbardziej ma racje. Nie mozna niszczyc zabytku tworząc coś co się wymyśliło... samowola jednym słowem co do syfu to każdy remont też można przeprowadzić się dbając o otoczenie. a Ty gal widzę straszny frustrat jesteś ;) hahahah dla Twojej informacji ten gośc co prowadzi pracę w starej szkole uruchamia noclegi tj. bedzie jeszcze więcej turystów ;) radzę się przeprowadzić :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policyjna akcja "Pieszy"

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Trwa nabór do Straży Granicznej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
751
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%