MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Była debata w sprawie niepełnosprawnych dzieci

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 20 października 2013, 7:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 października 2013, 7:39
Autor: Org
Fot. Organizator
Jelenia Góra, Plac Ratuszowy. Grupa związkowców z Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność rozkłada namiot i montuje nagłośnienie. Kilka ciekawych osób staje w pobliżu i pyta o cel realizowanych działań. Mowa o debacie, która odbyła się ostatnio w sprawie niepełnosprawnych dzieci.

Organizatorami akcji byli: Jeleniogórski Region NSZZ Solidarność i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Kowarach.

Kilka tygodni wcześniej z inicjatywy Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Kowarach doszło do spotkania z Przewodniczącym Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność. Rodzice skupieni w kole ze wzburzeniem mówili o rosnących problemach dotykających dzieci niepełnosprawne i opiekunów. Wskazywali na śmiesznie niskie dodatki i zasiłki, mówili o kłopotach z dostępem do specjalistów i rehabilitacji, wyrażali swoją bezradność wobec lekceważenia ich problemów przez decydentów lokalnych i obecnie rządzących naszym krajem.

Na tym spotkaniu narodził się pomysł o wyjściu na zewnątrz i przedstawienia mieszkańcom Jeleniej Góry problemów osób niepełnosprawnych, zrodził się pomysł spotkania z parlamentarzystami i przygotowania petycji do parlamentu i rządzących.

W ciągu kilkunastu dni związkowcy z NSZZ Solidarność i rodzice dzieci niepełnosprawnych wspólnie opracowali ulotkę, treść petycji i zaplanowali harmonogram działań.

- Po godzinie 11.00, w poniedziałek, 14. bm. mieszkańcy kamienic przy Placu Ratuszowym oraz przechodzący jeleniogórzanie usłyszeli informację o problemach osób niepełnosprawnych. O tym mówił tez prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Stanisław Schubert. Wypowiadała się Krystyna Sławińska ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych "Światełko" – relacjonuje Franciszek Kopeć, przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność.

Podczas tych wystąpień jak i w późniejszym okresie niepełnosprawne dzieci i ich opiekunowie rozdawali ulotkę w której opisane były ich problemy. Szczególną uwagę kierowano na:
1. niskie progi dochodowe niejednokrotnie uniemożliwiające uzyskanie świadczeń (zasiłek rodzinny, dodatek rehabilitacyjny, dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego).

2. Śmieszna wysokość świadczeń pielęgnacyjnych, rent socjalnych, zasiłków pielęgnacyjnych, dodatków rehabilitacyjnych uniemożliwia funkcjonowanie na poziomie minimalnej egzystencji. Świadczenia te są zbyt niskie aby móc prowadzić normalną rehabilitację. Wszystkie te świadczenia, które dzisiaj są jednymi z najniższych w Europie powinny być zdecydowanie podniesione i adekwatne do stopnia niepełnosprawności.

3. świadczenie pielęgnacyjne otrzymywane przez rodziców w kwocie 820 zł, w sytuacji kiedy koszt miesięcznego pobytu w zakładach opiekuńczych wynosi od 3500zł wzwyż?

4. problem z dofinansowaniem zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i środków do pielęgnacji z PFRON-u (PCPR). Turnusy rehabilitacyjne, mimo dopłat z PCPR-u, są bardzo drogie, często są tak wielkim obciążeniem dla rodzin, że nie ma możliwości skorzystania z tej formy prawa i rehabilitacji dzieci.

5. brak działań ze strony rządu, które wskazywałyby na jakąkolwiek aktywność w sferze walki z bezrobociem osób niepełnosprawnych? Dzisiaj dzieci niepełnosprawne po uzyskaniu pełnoletności i nawet zdobyciu wykształcenia skazane są na bezcelową, samotną, pozbawioną jakikolwiek perspektyw egzystencję w domach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sytuacja w spółce Sanikom

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~xyzq 20-10-2013 13:09
Drodzy Państwo 14 października 2013 rozpoczęła się w Jeleniej Górze kampania wyborcza. Teraz już nie tragedia smoleńska a dzieci niepełnosprawne będą drogą do parlamentu :(
~franciszel K 20-10-2013 17:02
xyzq nie dość że problemy najsłabszych masz w d... to jeszcze dodatkowo jesteś totalnie głupi i tą głupotę przekazujesz w internecie
~doFranciszka 20-10-2013 19:04
Sorki, ale akurat nie mam tych słabszych w .... , pytam tylko co zrobiła posłanko Machałek w 2 kadencjach na rzecz niepełnosprawnych? A agitowała, że trzeba mieć w Sejmie większość by przeforsować ustawy na rzecz niepełnosprawnych. Co zrobiła Solidarność, kiedy od 9 lat nie są waloryzowane zasiłki pielęgnacyjne? Co przez 10 lat działania zrobił np. kson, żeby rodzice dzieci z niepełnosprawnością otrzymywali godziwe wynagrodzenie za swoją ciężką całodobową pracę a nie 620zł teraz od lipca 820zł - przy całkowitym zakazie pracy zarobkowej?
~ 20-10-2013 19:18
teraz WSZYSTKIE partie będą udowadniać, jak im leży na sercu los słabszych, szkoda, że nie czynią ich losu lżejszym, gdy są u władzy...
~do19.18 20-10-2013 22:01
usta pełne obietnic i pochylanie nad maluczkimi odbywa się tylko raz na 4 lata a po wyborach Polaku radź sobie sam :(
~zdziwiony 20-10-2013 22:23
stasiu szubert i Solidarność! stasiu szubert i PIS! KONIEC ŚWIATA BLISKI!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Trzeba posprzątać

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2159
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%