MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

By nie być analfabetami. Potyczki ortograficzne gimnazjalistów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 3 kwietnia 2011, 8:25
Aktualizacja: 8:26
Autor: Mateusz Barta
II LO im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Godzina 11. Pierwszego w piątek. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak w dzisiejszym, postnowoczesnym świecie, gdzie wyszukane programy komputerowe poprawiają błędy, ważna jest umiejętność poprawnego pisania.

– Wewnętrzna wartość, to umiejętność pisania – mówi dyrektor II LO Jadwiga Dąbrowska, współorganizator IV edycji dyktanda zainicjowanego przez polonistkę Halinę Lejczak. – Organizujemy je po to, by nie stać się analfabetami. Nie pozwolę marginalizować dyktanda. Dopóki pracuję takowe będą organizowane, byśmy nie zapomnieli, jak piszę się: hołubiony, czy dziewięćdziesięcioletni.

„ Bum-cyk-cyk, gżegżółka, hołubiony, mahoń” - to tylko kilka z dziesiątek ortograficznych pułapek, których nie brakowało w miniony piątek w cieplickim „Norwidzie”. Całość otwarta została przez dyrektor szkoły, która w krótkim powitaniu starała się zachęcić przybyłych gimnazjalistów, aby nie lekceważyli ortografii.

Na laureatów szkolnych eliminacji czekało nie lada wyzwanie. Musieli się zmierzyć z tekstem niełatwym, opowiadającym o Czesławie Miłoszu. Największym problemem okazało się pisanie „nie” razem i osobno. Wielu osobom przysporzyła niemałych problemów „ Literacka Nagroda Nobla”

Po co organizujemy dyktanda? – pytamy uczestników. – Żebyśmy nie popełniali taki błędów jak prezydent Komorowski albo były premier Kaczyński” ...”Trzeba pokazać ż e słownictwo polskie, te znaki są wiele warte. Nawet w dzisiejszym świecie”

O dziwo, to, co niekoniecznie wpisane do słownika języka polskiego przed wieloma laty sprawiło niemałe problemy. Na gimnazjalistów oprócz tradycyjnych, słownikowych wyrażeń, czyhały obecne nazwy. – Mało kto potrafił poprawnie napisać słowo „McDonald’a „ mówi finalistka dyktanda dla szkół średnich – Paulina Olejniczak.

Wpatrzeni w okna gimnazjaliści z niecierpliwością czekali na ostateczne wyniki. By spożytkować wolny czas, laureaci wzięli udział w wykładzie na temat związków frazeologicznych, przygotowanym przez norwidowskiego nauczyciela języka francuskiego. Nie tylko ortografia, ale i frazeologia powinny stać się nieodłącznym elementem naszego życia. „ Poznając związki frazeologiczne poznajemy samych siebie”. Zaraz po frazeologii powróciła ortografia.

– Nie był to tekst prosty, nie był to tekst trudny- stwierdzili członkowie jury.
Sam zwycięzca, Radosław Dawiec z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze, nie miał większych problemów z napisaniem dyktanda. Podobnie Kornelia Figas z Gimnazjum przy Zespole Rzemiosł Artystycznych, czy Adriana Zawierucha z Gimnazjum nr 1. Na laureatów czekały nagrody rzeczowe i dyplomy. Zwycięzca dodatkowo otrzymał trzy punkty do rekrutacji na rok szkolny 2011/ 2012.

– Nie można bagatelizować ortografii. Polskie znaki są zbyt ważne, by zaprzepaścić ich największe wartości – mówi uczeń Gimnazjum przy jeleniogórskich Rzemiosłach. W dyktandzie, oprócz wyżej wspomnianych udział wzięli uczniowie z Gimnazjum w Kowarach, Sosnówce i Piechowicach. „A nam pozostaje wdzięczność Miłoszowi za opisanie świata”.
A nam pozostaje wdzięczność wszystkim gimnazjalistom, którzy zjawili się i nie zbagatelizowali ważnego dziś problemu: ortografii.

autor jest licealistą, uczniem II LO im. Norwida w Jeleniej Górze

Ogłoszenia

Czytaj również

Rodzice: będzie walka o szkołę aż do skutku

W cieniu pandemii

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Greg 3-04-2011 8:46
Pamiętam lekcje historii z Panią Jadwigą. Nigdy w życiu nie spotkałem nauczyciela, który w "taki" sposób prowadziłby lekcje. Czy ktoś wie, o jakim sposobie mowa ? Kto miał jeszcze historię z Panią Jadwigą ?
~Kasss 3-04-2011 16:47
Radku, gratuluję!!!!!!!!!!!!
~gosccccc 3-04-2011 17:20
zwycięzca nie otrzymał 3 punktów, tylko laureaci 3 pierwszych miejsc otrzymali po 1 punkcie rekrutacyjnym.
~jos 3-04-2011 17:42
Ortografia, ortografia, bo inaczej czeka nas los pRezydĘta Bronka bul nadzieji Komoruskiego.
~ 3-04-2011 19:07
Dobre jos, niestety:)
~ 3-04-2011 21:01
hahaha
~ 4-04-2011 14:25
Uczcie sie, uczcie....bo czytajac wpisy na Jelonce (czy na ten przyklad na NK lub innych forach) jezy sie wlos na glowie. JEZY NIE przez RZ kochani Rodacy.I tak dalej. Jest mi naprawde przykro, kiedy czytam niektore teksty tu, na Jelonce. Ortografia pod psem Burkiem.
~ 4-04-2011 16:46
Podpisuje sie pod ostatnim wpisem. Tyle bledow, ile czyta sie na polskich forach widze rzadko. Takze komentarze do wiadomosci jelonkowych wolaja o pomste do nieba. Najwazniejsze, ze kazdy posiada komputer. Co tam ortografia! Tresc sie liczy... ale i ona przewaznie jest do niczego. Polscy pisarze- gawedziarze. Potomkowie Mickiewicza i Slowackiego. Jeden madrzejszy od drugiego a blad bledem pogania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Nowe zasady w szkołach

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Minister z wizytą w KPSW

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
861
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%