MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

By Bóg się narodził… w nas. Po pasterce w Bazylice

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 25 grudnia 2011, 9:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 grudnia 2011, 8:15
Autor: RED
Fot. RED
– Jeżeli Jezus będzie na pierwszym miejscu, wszystko będzie na swoim miejscu – to słowa ks. dziekana Bogdana Żygadło, który o północy w Uroczystość Narodzenia Pańskiego odprawił w Bazylice Mniejszej pw. świętych Erazma i Pankracego koncelebrowaną Mszę Świętą Pasterską.

W tym roku w Bazylice celebrowano dwie pasterki. Pierwsza – przeznaczona dla rodzin z małymi dziećmi – miała miejsce o godzinie dwudziestej drugiej. Tradycyjnie celebrowano uroczystą liturgię bożonarodzeniową o północy. Drugą mszę ubarwił śpiewem liturgicznym i kolędami parafialny chór pod dyrekcją Bernarda Stankiewicza. Warto podkreślić też majestatyczny śpiew chorałowy księdza Roberta Bielawskiego. Żłobek z Nowonarodzonym, symbolizujący stajenkę betlejemską znalazł się tym razem przed głównym ołtarzem uroczyście przystrojonym iluminowanymi choinkami.

– Życzę wam pięknych, mądrych i szczerych oczu, by Pan Jezus naprawdę narodził się w każdym z was – mówił do wiernych w homilii proboszcz parafii świętych Erazma i Pankracego ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski. Dodał, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo publicznie przyznać się do wiary, bez oporów iść na Pasterkę i zaprosić do serca Pana Jezusa. I na nowo samemu narodzić się z ducha.

Tym bardziej więc świadectwo Bożego Narodzenia powinno być śmiałe i głośne. Kapłan podkreślił także zatracanie sacrum świątecznego, co sprawia, że czas ten przeżywany jest płytko i niesie jedynie powierzchowną i przemijającą radość a nie wewnętrzną przemianę człowieka. – Jeżeli Pan Bóg będzie na pierwszym miejscu, to wszystko będzie na swoim miejscu – podkreślił ksiądz Bogdan Żygadło. Bywa tymczasem tak, jak w czasach Bożego Narodzenia, że brakuje miejsca dla Pana Jezusa, który przecież stał się jednym z nas.

Po uroczystej liturgii przy brzmieniu kolęd wierni podzielili się ze sobą opłatkami roznoszonymi przez ministrantów i księży. – Jesteśmy jedną parafialną rodziną, a często stoimy obojętni obok siebie, nawet się nie znając. Niech ten zwyczaj przełamie nasze opory i otworzy nas na bliźniego – zachęcał ksiądz proboszcz.

Pierwsza Bożonarodzeniowa Msza Święta Pasterska otwiera oktawę obchodów liturgicznych związanych z tajemnicą Wcielenia. To symbol oczekiwania pasterzy na Narodzenie Pańskie, a także modlitwy tych, którzy podążali do Betlejem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~parafianin 25-12-2011 18:53
Sprostowanie! Pasterkę sprawowaną o godzinie 22:00 śpiewem kolęd ubarwiła schola Soltanto Tu pod dyrekcją pani Zdzisławy Kubów i pana Macieja Cytarzyńskiego.
rymcycymcy 25-12-2011 20:23
Kiedyś na pasterkach, to nie było gdzie palca wcisnąć (babcia mi opowiadałą)... :) ...a wczoraj takie jakby luzy ...duch w narodzie opada, lenistwo wzrasta, albo co ?! :)
Piipi Jelonkowa 25-12-2011 21:03
..do - [~Rymcycymcy ] .. nie ! ~JESTESMY .. lecz tylko lekko oddaleni od Ojczyzny ! ~Wiesz ? ..ale warto zobaczyc,jak wygląda Pasterka u "obcych" ~Moje nie zapomniane wspomnienia,.. to CUDOWNE zobaczenie tego,co poruszyło moje serce do płaczu: .. kosciółek katolicki w Rojales / poł.Hiszpania /.. *palmy *ozdobione *swiecidełkami,bo przecież jest Boże Narodzenie.Decyduje się uczestniczyc w Pasterce u "obcych" Jestem sama .. brakuje -"Dzisiaj w Betlejem.." tej polskiej kolędy lecz ..widzę wchodzących ludzi,którzy przyszli na Pasterkę .. z Dzieciątkiem Bożym ze "swojej" domowej szopki i przytulając do swojego serca figurkę Dzieciątka Jezusa,wierzyli .. TAK naprawdę w *moc Cudownego Narodzenia ! ~Wiesz ? .. to byli przybysze z Ekwadoru.. nie jestem sama ! ~FAJNIE !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Nowy program "Moja woda"

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Bobry na Zabobrzu

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2061
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%