MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Burzliwa dyskusja nad podwyżkami

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 18 listopada 2015, 10:01
Aktualizacja: Piątek, 20 listopada 2015, 16:46
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Ostatnia (17.11) sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry toczyła się w napiętej atmosferze. Służby prezydenta prowadziły z radnymi przeciwnych obozów niemal 5–godzinną dyskusję na temat zmian zaproponowanych przez Marcina Zawiłę. Ostatecznie wprowadzono kilka, których mieszkańcy mają praktycznie nie odczuć, a budżet Miasta ma się wzbogacić o ok. 800 tys. zł.

Na początek radni na wniosek prezydenta podjęli uchwałę w sprawie uchylenia Uchwały nr 120/XVIIl/2007 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 3 listopada 2007 roku w sprawie określenia dziennych stawek opłaty miejscowej. Tym samym, od 1 stycznia 2016 r. opłata miejscowa nie będzie już pobierana. Jak podkreślała skarbnik Miasta Janina Nadolska – rocznie do budżetu trafia z tego tytuły 50 tysięcy zł, z czego 8 tysięcy wydaje się na egzekucję, więc na czysto wychodzi 42 tys. zł.

Kolejny punkt porządku obrad powoli podgrzewał atmosferę. Wniosek prezydenta podnosił opłatę uzdrowiskową na 3,5 zł/ dobę, zaś przewodniczący RM Leszek Wrotniewski zgłosił poprawkę, by stawkę określić na maksymalnej wysokości dopuszczalnej ustawą, czyli 4,27 zł. - Opłata uzdrowiskowa nie była zmieniana od 2007 r. - podkreślali wnioskodawcy. Roczne wpływy do budżetu miasta to ok. 350 tys. zł i stanowią one do podstawę do uzyskania takiej samej kwoty z budżetu państwa na działalność uzdrowiskową (miasto uzyskuje równowartość pobranej opłaty uzdrowiskowej z budżetu państwa, którą może przeznaczyć na dowolny cel).

W odpowiedzi radni Prawa i Sprawiedliwości punktowali zapisy projektu. Ustawa mówi o opłacie na terenie miejscowości, a nie jej części – mówił Oliwer Kubicki, z którego opinią nie zgadzał się radca prawny Ratusza Roman Słomski. Na inny zapis zwrócił uwagę Józef Rypiński, z czym zgodzili się wszyscy zgromadzeni na sali. - Ustawa mówi o opłacie przy pobycie powyżej doby, a propozycja prezydenta dotyczy każdej rozpoczętej doby – zauważył radny. Po przerwie wykreślono zapis „za każdą rozpoczętą dobę”, więc zgodnie z ustawą opłatę liczy się powyżej doby.

W punkcie szóstym porządku obrad radni pochylili się nad uchwałą o opłacie targowej, o czym pisaliśmy we wczorajszym artykule. Następnie obradowano nad zmianami w opłatach od środków transportu, gdzie najlepiej obeznany w temacie był Wojciech Chadży przestrzegający przed odpływem przedsiębiorców np. do gminy Janowice Wielkie, gdzie opłaty z tego tytułu to zaledwie 30 proc. tego, co obowiązuje w Jeleniej Górze. - Na komisji okłamano nas, że mamy najniższe stawki w regionie – mówili oburzeni radni. Wojciech Chadży, który prowadzi firmę transportową przedstawił radnym jakimi stawkami Gmina Janowice Wielkie zachęca przedsiębiorców do rejestracji na ich terenie. W związku z tym zdecydowano pozostawić obecne stawki. - Była to próba przemycenia nieuzasadnionej podwyżki. Sekretarz gminy Janowice Wlk. sam obdzwania wszystkich przedsiębiorców, czyli robi dobry marketing i ściąga ich do siebie pokazując nową uchwałę z 29 października br., która ma podatki na poziomie 30 proc. jeleniogórskich – powiedział Wojciech Chadży dodając, że pozostawienie podatków od środków transportu na poziomie z ubiegłego roku i tak skazuje Jelenią Górę na ucieczkę przedsiębiorców.

W sprawie podatku od nieruchomości radni PiS złożyli wniosek o pozostawienie kilku stawek na starym poziomie, co według szacunków pani skarbnik dałoby znacznie mniejszy dochód. Emocje sięgały już w tym momencie zenitu. Prezydent zaznaczył, że są braki w edukacji i jest zagrożenie niższych dochodów jeśli zostanie obniżona kwota wolna od podatku.

- Powszechność tego podatku sprawia, że brak tych pieniędzy w budżecie będzie problemem, a dla podmiotów jest to np. przy 100 mkw. 10 zł więcej – podkreślał Marcin Zawiła. Po przerwie i rozmowach kuluarowych doszło do głosowania. Za propozycją PiS-u, czyli 0,74 zł za 1 mkw. (prezydent proponował 0,75 zł) zagłosowało 12 radnych (Chadży, Iwaniec, Kubicki, Ładziński, Łojek, Miedziński, Rypiński, Sikora, Szklarska, Szymański, Wrotniewski i Ziętek), nieobecny na sesji był Wojciech Łużniak, a pozostali głosowali za opłatą o 1 grosz wyższą. W sprawie propozycji prezydenta dot. stawki dla budynków i ich części pod działalność gospodarczą w wysokości 22,06 zł troje radnych (Iwaniec, Sikora i Szklarska) opowiedzieli się już głosem „za” - w odróżnieniu od poprzedniego głosowania. PiS wnosił tu o stawkę 21,32 zł. Z kolei przy głosowaniu o pozostawienie stawki dla parkingów wielopoziomowych na dotychczasowej wysokości – 21,32 zł (prezydent wnioskował o obniżenie o połowę) radni w identycznej konfiguracji, jak przy pierwszej poprawce zdecydowali się pozostawić stare stawki.

Poprawka PiS-u dot. podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej również uzyskała większość głosów (11 za, 9 przeciw, nie głosował J. Kusiak). W ostatniej poprawce mówiącej o podatku od pozostałych gruntów, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego zabrakło jednego głosu, by propozycja PiS (0,41 zł/ m kw.) weszła w życie (stosunek głosów 10 do 10, jeden wstrzymujący się (Krzysztof Kroczak). Za stawką proponowaną przez prezydenta (0,43 zł) byli: Bałkowska, Dziedzic, Iwaniec, Kusiak, Obaz, Paczóski, Ragiel, Sikora, Wachowicz-Makieła i Wójcik.

- Czekam na sesję budżetową po Bożym Narodzeniu. Wszyscy będą chcieli budować kolejne obwodnice, będą uważali, że wszystkich nauczycieli trzeba zatrudnić – na to trzeba wziąć pieniądze, to trzeba uczciwie ludziom powiedzieć – powiedział po sesji prezydent Marcin Zawiła, który stwierdził, że wyniki głosowania nie są najgorsze. Niech mieszkańcy pamiętają o tym głosowaniu w trakcie sesji budżetowej – dodał włodarz miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Danuta Sadownik o uzależnieniach

Przeszkadzali gapie

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~Jożin z bażin 18-11-2015 10:21
Lekki temat... wesołe towarzystwo...
~Real 18-11-2015 10:45
Miasta (a nawet państwo) od lat rozumieją swoją rolę jako poborcy podatkowego. Głównie skupiają się na narzucaniu kolejnych podatków, czy podwyżek. Zapomniano całkowicie ze zarządzanie miastem, państwem, to prowadzenie firmy. Trzeba inwestować, rozwijać się, funkcjonować na rynku krajowym (miasta), czy międzynarodowym (państwo). Dlatego tez tak ochoczo sprzedano wszystko co można było. Po co zawracać sobie głowę zarządzaniem - to nudne i w dodatku robić trzeba. Państwo przyzwyczaiło się, że można narzucać bezkarnie podatki. Dlatego wyzbyło się majątku i chce utrzymywać się z podatków. Socjaliści uważają, że prywatną działalność gospodarczą prowadzi się nie po żeby zarabiać pieniądze, ale po to żeby płacić podatki. To jest myślenie "dobre" na czasy dobrej koniunktury gospodarczej. Rozdawać!
~Gość 18-11-2015 11:19
Z Ł O D Z I E J E, ZŁODZIEJE, złodzieje.............
~Kolejny skandal w PO? 18-11-2015 11:53
Sekretarz gminy Janowice Wlk. sam obdzwania wszystkich przedsiębiorców i zachęca ich do rejestracji na terenie gminy środków transportowych. Sekretarzem gminy jest niejaki Miłosz Kamiński, mieszkaniec Jeleniej Góry, członek PO, współpracownik papajowców. Nie wiem co myśleć o papajowcach. Czy te wrogie działania papajowców przeciw miastu rozlewają się już na cały powiat? A może nadszedł już czas na wymianę zarządu powiatowego PO?
~MAICHA 18-11-2015 12:16
U Miedzińskiego, jak zwykle... czoło myślą nie skażone.
~Gość 18-11-2015 12:23
Jak tak dba się o budżet miasta czyli NAS MIESZKAŃCÓW,to proszę mi powiedzieć KTO zapłaci za remont miejsc postojowych na postoju TAXI przy prywatnym PKS-ie.Który to PKS-Tour Spółeczka zoo,korzystał z MIEJSKIEGO !!!! placu i czy z tego tytułu wpłynęło coś do miejskiej kasy ????? W rozmowie z pracownikiem PKS-u,pracownik powiedział że oni przewrócą tylko Barejowe rondko a zdewastowane i powgniatane (trzy wielkie doły z kałużami) miejsca postojowe taksówek naprawi MIASTO- czyli MY !!!!! Mieszkańcy - podatnicy !!! Przez ten cały okres kaska miejska zubożała z braku wpływów z miejsc parkingowych przy prywatnym folwarkujakim jest PKS !!!!!!! Proszę sprawdzić jak zdewastowana jest ulica Obrońców Pokoju po jazdach ciężkim taborem autokarów.Wydrukują ????
~wyprowadzka 18-11-2015 12:26
Po co męczyć drobnych przedsiębiorców mających działalnośc w lokalach.I utrzymywać ich w ciagłej agonii.Podnieść od razu o 200%podatek od nieruchomości .Zlikwiduje sie wtedy od razu konkurencje dla duzych sklepów.Jelenia Góra bedzie wtedy prawdziwym eldorado dla molochów. Panowie radni mało pustych lokali i to w centrum.Czy naprawdę tego nie widać!!!NIe tylko wam ma być dobrze tylko ludzia którzy tu mieszkają
~18 sqandal 18-11-2015 13:00
,,,,,,, a co to za wpływy 800 tys zł ?.... podatki nie uratują tego zapyzialego i zrujnowanego miasteczka. Tu potrzebne inwestycje , rozwój gospodarczy a nie grosiki zdzieranye z obywateli .!
~kajmannasmyczy 18-11-2015 13:24
"miasto uzyskuje równowartość pobranej opłaty uzdrowiskowej z budżetu państwa, którą może przeznaczyć na dowolny cel" - czyli podniosą opłatę, żeby dostać więcej od państwa i wydać wg własne widzimisię... wow, stawiam na premie dla prezesów i dyrektorów z zawodu.
~Ryś z Klanu 18-11-2015 13:34
"Ostatecznie wprowadzono kilka, których mieszkańcy mają praktycznie nie odczuć, a budżet Miasta ma się wzbogacić o ok. 800 tys. zł." A ile miasto"zaoszczędziło" układając na ul. Koziej asfalt a rok później zrywając go?Czy nie były to "oszczędności" na poziomie 1,7 mln zł? Czy osoba ,która "zaoszczędziła" dostała"nagrodę" ???
~ 18-11-2015 13:54
A nie była dyskutowana podwyżka dla radnych i prezia ? Szkoda ,oni tacy bidni
~Janek z 18-11-2015 15:02
A co panowie i panie radne zrobili aby obniżyć koszty funkcjonowania urzędu i instytucji podległych?
~2+2=4 18-11-2015 15:09
A skarbnik niech powie ile pójdzie na podwyrzki dla urzędnikow ,ile na odprawy .
~rumcajs54 18-11-2015 16:12
Skąd ten kretynizm o "pochylaniu się nad ..."?
~t-tryk 18-11-2015 16:13
Proponuje prezydentowi przewietrzenie administracji samorządowej i firmach zależnych i dokładne przejrzenie kosztów osobowych w szczególności kierownictwa, radnych i swojego bliskiego otoczenia. A pare milionów gwarantuje ,że się znajdzie.
~rumcajs54 18-11-2015 16:14
I jeszcze: po jaką ch... tyle fotek o niczym ?
~~ 18-11-2015 17:02
Żebyś mógł sobie wybrać kto ma Cie wy..........mać
~~~ 18-11-2015 18:22
Projekty uchwał pisze urząd Zawiły . Czego Wy się radnych czepiacie? Szczęście ze coś wyrwą od Zawiły, ale często nie mają wyboru. Wszystkie te podwyżki im przyniesiono i chwała że część wywalili. Miastem zarządza wyłącznie Zawiła , oni mogą go tylko kontrolować. ale jak , jak część radnych sprzyja Zawile za "stołki". Na pewno nie sprzyja mu PiS i część PO. Lewica - jak dziewica (po kilku...). ;)
~🙈strasznie 18-11-2015 18:51
Ja Tylko dziś wysłałem pomysł na 200 000 000 dla nowego pomysłu co by nowi ludzie w komisjach mieli osiągnięcia Że braki z Platformy naliczają biednych ludzi , 🙉.
~ 18-11-2015 19:59
jak wybory to na bazarek a potem podwyzki
~Jel.. 18-11-2015 22:31
za sesje radnym nie płacić tak jak KSON nie płaci wynagrodzenia pracownikom to pieniądze się znajdą
~aaa 18-11-2015 23:55
może my powinni śmy ustalić im podatek od krzesełek ...
~Wspomnienia 19-11-2015 0:27
,,Krzysiek jakie wspomnienia zabierze twój kolega wyjeżdżając na wyspę Jersey ?" A No takie jak widać , na zdięciu obok Rafała;) to autor tego przemówienia do Ciebie:) ale o moim życiu mowa:). Zapomniał dodać o podsłuchach w miejscu pracy i podsłuchu pod domem pozostawionym pośród kamieni pod słupem i Pani słuchającej i piszącej notatki , ....M wam serce. 👼wiem to moja wina udawałem głupiego dając wam przewagę .jak się można POczuć ? Po takimś czymś? Jak Gów. No:)
~` 19-11-2015 10:30
Curias simulant, Bacchanalia vivunt
~firma 19-11-2015 12:26
Człowiek kupił ziemie wybudował zaciągając kredyty , stworzył firmę działającą na Jeleniogórskim rynku pracy , zatrudnia ludzi kształci młodzież i płaci prawie 22zł od metra- 7tys rocznie podatku od nieruchomości za to że ma odwagę w swoim życiu coś osiągnąć i takie hieny żerują wyciągają łapę aby dobić początkującego prywaciarza , zamiast dać obniżkę na start symboliczną złotówkę aby miał szansę na rozwój pozyskanie klientów , ale po co są zamożni na stołkach którzy mają wywalone na jednego Jeleniogórzanina który coś tam sobie sworzył. Na gotowo najlepiej od jego nieruchomości brać duże siano. I tak hieną trzeba płacic za to co moje.
~ 19-11-2015 12:48
tak sie pochylają ze niektorym zakrecilo sie w glowie i upadli- - popatrzcie jak popadali ci z PO PSL- a BURY by nie padl to CBA przybieglo go podtrzymac ha ha ha
~lejonek 19-11-2015 14:25
"Sekretarz gminy Janowice Wlk. sam obdzwania wszystkich przedsiębiorców, czyli robi dobry marketing i ściąga ich do siebie pokazując nową uchwałę z 29 października br., która ma podatki na poziomie 30 proc. jeleniogórskich " Czyli ze gdzies poszli po rozum do głowy i znaczy ze mozna tak?
~socdem 19-11-2015 15:15
Widzisz dziś "firmo" jak to działa ? Wystarczy zostać działaczem partyjnym dostać etat w ratuszu ,następnie załatwić etat "rodzince " i żyć nie umierać . Mieszkanie za 1% ,po co tyrać ,oszczędzać.Tak powstaje nowy feudalizm i feudałowie.
Grzegorz Urbanczvk 19-11-2015 22:09
będą mieli co kraść
~sarna 20-11-2015 7:54
a za psy będziemy płacić czy nie ?
~sowa 22-11-2015 18:12
tyle zbierają szmalu za uzdrowisko a targowisko w Cieplicach to strach patrzeć wizytówka dla kuracjuszy ładuje się w jelenią a cieplice powinny zachęcać kuracjuszy do wydawania pieniędzy ale gdzie ?
~mieszkanka Cieplic 26-11-2015 14:08
Za to nieczyste powietrze w Uzdrowisku Cieplice goście, turyści, kuracjusze maja zaplacic 4 zl??!!!!! To nie tylko hańba, ale WSTYD dla prezydenta za takie absurdy!!!!! Oby pewien turysta wygrał sprawę ! A Pan Panie Prezydencie nie opędzi się od spraw sądowych w tej sprawie!!
~Ryniu 23-12-2015 23:13
A p.CHADZY powinien dac swoim kierowcom na parking.a nie chowaja sie jak lisy po norach i blokuja miejsca dojadu do posesji. Wstyd . Albo stoja na Podwalu po 1 godzinie i blokuja przystanki .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Kosztowne parkowanie

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Nowy wóz dla strażaków

Energetyczny prolog!

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
741
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%