MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Burza ws. wysypiska

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 30 lipca 2018, 7:33
Aktualizacja: Środa, 1 sierpnia 2018, 7:26
Autor: WAC
Fot. WAC
Kontrowersjom, które narosły w ostatnich tygodniach wokół Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Kostrzycy poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu.

Burza wokół instalacji do przerobu odpadów na pelet wybuchła po pożarze na terenie KCGO w czerwcu. Oliwy do ognia dolała jeszcze niedawna decyzja Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników KCGO, która niewielką większością głosów dała możliwość pozyskiwania we własnym zakresie odpadów spoza terenu Związku Gmin Karkonoskich i Jeleniej Góry przez właścicielowi przetwórni spółce Green Energy Power. Ma to być sposób na wsparcie mającego problemy finansowe podmiotu. Budzi to jednak niepokój wielu osób. Zwłaszcza, że na terenie KCGO zgromadzono już około 20 tysięcy ton odpadów. Niektórzy mieszkańcy okolicznych miejscowości boją się katastrofy ekologicznej. Nie brak też takich, którzy obawiają się, że w przypadku gdyby spółce „podwinęła się noga” i jej sposób na śmieciowi biznes nie wypalił, to samorząd zostanie z problemem góry odpadów.

– Nie grożą nam kary za to, że na terenie KCGO są zgromadzone odpady – mówił w Bukowcu dyrektor biura ZGK Witold Szczudłowski. - Mogą być składowane przez trzy lata i są one na bieżąco przerabiane. Pamiętajmy, że instalacja jest na rozruchu, że inwestor czyni wszelkie starania, aby zwiększyć jej wydajność. Instalacja spełnia wszystkie normy wymagane przepisami ochrony środowiska Jest też poddawana wszystkim możliwym kontrolom różnych inspekcji.

W. Szczudłowski podkreślał korzyści ekonomiczne, jakie przynosi funkcjonowanie instalacji.

- To, co istotne to firma, płaci nam za odpady, które przerabia na pelet. Gdybyśmy utylizowali je na zewnątrz musielibyśmy płacić co najmniej 200 złotych za tonę odpadów – podkreślał. Dyrektor biura ZGK odniósł się też do niedawnych protestów osób niezadowolonych z funkcjonowania KCGO - Ci którym nie podoba się ta instalacja, niech odpowiedzą na pytanie: co mamy z tymi śmieciami, które wytwarzają sami mieszkańcy zrobić. Jeśli nie będziemy ich przerabiać, to czeka nas potężna podwyżka stawek za wywóz śmieci

Na konferencji byli obecna grupa mieszkańców oraz radnych gminy Mysłakowice. Jak można było się zorientować z reakcji na wypowiedzi W. Szczudłowskiego, argumenty te nie do końca ich przekonały. Musiał on wraz z obecnym na sali wiceprzewodniczącym Związku Gmin Karkonoskich, burmistrzem Piechowic Witoldem Rudolfem wysłuchać gorzkich słów na temat braku właściwej transparentności dialogu z mieszkańcami oraz polityki informacyjnej.

- W jaki sposób ma zniknąć ta duża hałda odpadów, skoro według informacji podawanych przez KCGO co miesiąc przyjmowane jest 10 tysięcy ton śmieci, a obecnie przerabiana jest podobna ilość – pytali. Chcieli też dowiedzieć się czy istnieje możliwość zobaczenia z bliska jak działa instalacja do przerobu śmieci.
- Nie mamy nic do ukrycia – przekonywał W. Szczudłowski. Po uzgodnieniu telefonicznym, każdy mieszkaniec może przyjechać do Kostrzycy i zobaczyć jak funkcjonuje KCGO – mówił.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Szansa na remont "zameczku"

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Flakka 💉Drugs 30-07-2018 9:34
Szczerze powiem ,że jestem rozdarty szkodai tych ludzi co tam mieszkają ,ale też szlodai pracowników ,już mówili że nie wiadomo co to będzie
~sajmon 30-07-2018 16:17
do: ~Flakka 💉Drugs (9:34)
Hmmm... Dla mnie to jest śmieszne :) To ile szeregowy mieszkaniec do ręki dostaje szkodliwego żeby było jasne ?
~No, tak 30-07-2018 11:24
Przede wszystkim mamy dość własnych odpadów i tylko te powinny być poddawane recyklingowi, a nie odpady z innych zakątków kraju. Ludzie mają dość fetoru i palących się śmieci. Czy to tak trudne do pojęcia?
~Dikanda 30-07-2018 12:03
Nie dajcie się,trzymam kciuki.
~Jol 30-07-2018 14:58
kto poniósł odpowiedzialność za pożar w Kostrzycy?
~Flakka 💉Drugs 30-07-2018 15:03
do: ~Jol (14:58)
Podobno Liczyrzepa
~Real 30-07-2018 15:06
...Nawet nie ma sensu tego logicznie komentować. NIE ISTNIEJE, NIE MA takiego rachunku ekonomicznego, planu biznesowego, który usprawiedliwiałby zwożenie śmieci z Polski pod Śnieżkę. Wyrażający na to zgodę muszą mieć karton falisty zamiast kory mózgowej, albo być wyjątkowymi cynicznym cwaniakami i kombinatorami !
~ben 30-07-2018 19:41
do: ~Real (15:06)
Zaraz niemcy posmarują i zaczną zwozić swoje śmieci.
~ttpp 30-07-2018 21:36
do: ~Real (15:06)
oczywiście..
~Real 31-07-2018 9:19
do: ~Real (15:06)
Specjalnie dla tych 'minusujących' - nie ma usprawiedliwienia, nie ma takich pieniędzy, nie ma wytłumaczenia dla zwożenia pod Śnieżkę śmieci z Polski. "Czy konie mnie słyszą ?" )))
~- Uczestnik 30-07-2018 16:29
Jedyne media które w miarę obiektywnie ( w miarę bo GEP nie płaci) przedstawił relacje , pozostałe media zmanipulowały informacje . Przedstawiając sytuacje w zupełnie innym świetle jak było i naginając dane na korzyść ZGK .
~Ibrahim pasza 30-07-2018 16:37
do: ~- Uczestnik (16:29)
Dla mnie to moga nawet na gównie mieszkać faryzeusze hahaha dobrze im tak
~ooSS 30-07-2018 23:42
do: ~- Uczestnik (16:29)
To prawda.. dobrze i prawidłowo napisane..
~ben 30-07-2018 19:39
Ale będą mieli smród !! Dobrze że tam nie mieszkam 😆
~JG 30-07-2018 20:46
Od strony śmietniska płynie leśny strumień...jak sądzicie, w którą stronę...i chyba ta woda za mało minerałów ze sobą niesie..., że chcą jeszcze coś z Polski dowieźć... Zacznijcie zarabiać na produkcji ziemii z bioodpadów, skoro bogatszym się opłaca...i zadbajcie o okoliczny las, bo w tym tempie szybko go wytną.
~Grześ 31-07-2018 9:16
Nikt nawet sie nie zająknie , jak tego typu sprawy załatwiane sa w ościennych krajach, a jak ma się to do naszych proponowanych rozwiązań. Warto brać przykład od Niemców, Austriaków, Czechów. Pewnie oni przerabiali te tematy wcześniej i doświadczyli się na błędach. Wystarczy teraz podkupić sprawdzone i dobre metody. Inną rzeczą jest usytuowanie wysypiska. Ono nie powinno tam wogóle być. To było miejsce na wybudowanie ( ze względu na panoramę) pięciogwiazdkowego hotelu i przyciąganie spragnionych wrażeń estetycznych turystów ze świata. Wysypisko śmieci w takim miejscu! To powinno zniknąć a na pewno nie może być rozbudowywane i jego działanie kontynuowane. I nieważne czy w formie produkcji peletu, spalarni, wytwórni biogazu, czy cokolwiek innego co jeszcze da się wymyslić. Jeszcze trochę to smog jaki snuje sie nad dnem kotliny nas zatruje, a przecież podobno dbamy o nasze zdrowie." Pozdrawiam" tych wszystkich którzy swoimi działaniami i podpisami na dokumentach przyczynili się i nadal przyczyniaja do degradacji naszej okolicy. I apeluję. Zbliżaja się wybory dao samorządów. Pamiętajcie przy urnach o tym kto nam podarował tan problem.
~ 31-07-2018 11:03
a może tak pełne dane osobowe wszystkich którzy chcą tam zrobić to wysypisko ?
~HJj 31-07-2018 15:16
w razie czego zawsze może wybuchnąć pożar i śmieci same się zutylizują
użytkownik facebook 1-08-2018 10:19
Jest to bardzo ciekawy temat... tylko co dalej...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kowary liczą straty po nawałnicy

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Kapitalna wiadomość w sprawie linii kolejowej do Karpacza i Kowar!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
469
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%