MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Burza mózgów przed „Jeleniosferą”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 5 sierpnia 2010, 13:22
Aktualizacja: 13:23
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W kolejną fazę weszły dziś warsztaty „Lato w teatrze”, które trwają w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Po trzech dniach poznawania rozmaitych środków języka teatru, uczestnicy LWT zostali podzieleni na sekcje, które przygotują etiudy. Z nich powstanie spektakl „Jeleniosfera”.

- Co związanego z Jelenią Górą chcielibyście pokazać na scenie? Może jest taka osoba charakterystyczna dla miasta? – spytał młodzież Jan Kochanowski, który przygotuje warsztatowiczów pod kątem etiud pantomimicznych, gdzie słowa zostaną ograniczone do minimum, będzie za to maksimum ruchu.

Adepci sceny wpuszczeni w tę „burzę mózgów” wspomnieli o Stanisławie Nagajku, jeleniogórskim bardzie, o „Paryżance”, czyli pani, która jest obecna na wszystkich imprezach kulturalnych, zawsze elegancka i dystyngowana z kwiatkiem w dłoni. Była mowa o Celwiskozie i parku, byłym cmentarzu przy Kościele Łaski, zwanym „garnizonem”. Zasugerowano też, aby wykorzystać motyw wycieczek Niemców, którzy tłumnie odwiedzają nasze miasto.

Uczestnicy mają za zadanie opracować etiudy, z których prowadzący wybierze pewne elementy i zbuduje scenę pantomimy. Na początek próbowano dziś ustawiać epizod z robotnikami, którzy podążają do pracy w Celwiskozie. Chód robotów, grymas zniewolenia na twarzach. Grupa chce pokazać także miasto kontrastów, gdzie – oprócz tych sekwencji industrialnych – będą sceny poetyckie.

O spektaklu myślą też pozostałe grupy, którymi opiekują się Katarzyna Janekowicz, aktorka Teatru im. Norwida, oraz Łukasz Duda, szef Teatru Odnalezionego. – Mamy czas do soboty, kiedy to każda z sekcji zaprezentuje to, co udało się przez ten czas opracować – mówi Łukasz Duda. Zaprezentowane sceny posłużą w budowaniu całości „Jeleniosfery”.

Spektakl nie jest jeszcze do końca zdefiniowany, bowiem zadaniem „Lata w teatrze” są także twórcze poszukiwania młodzieży, która – w pewnym sensie – będzie współautorem tego widowiska. Częściowo narodzi się ono podczas spotkań w przyszłym tygodniu. Premiera: 14 sierpnia o godz. 19, drugi pokaz – nazajutrz o tej samej porze. Wszystko w sali widowiskowej JCK przy ulicy Bankowej.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Ogłoszenia

Czytaj również

„Muflon” po japońsku

Nowa posada dla radnej

Protest oświaty

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Nietoperz 5-08-2010 23:34
Podczas sceny pantomimy o Wiskozie,proszę pamiętać o woni Cs2 ogarniającej całą Kotlinę Jeleniogórską.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Egzaminy gimnazjalne w mieście (mimo strajku) trwają

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

Powstaje autorski film w Karkonoszach

Prace Gertrud Staats w Muzeum Karkonoskim

Co mówią herby miast

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
350
Tak
68%
Nie
30%
Nie wiem
2%