MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bunt na Staszica – nie przeniosą przystanku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 26 listopada 2007, 7:51
Aktualizacja: 10:10
Autor: JEN
Fot. Archiwum
Mieszkańcy Cieplic złożyli protest do prezydenta Marka Obrębalskiego przeciwko przeniesieniu przystanków autobusowych na ulicę Staszica. Nie chcą smrodu spalin pod swoimi oknami. Decyzja w tej sprawie została na razie zawieszona.

– O planach przenosin przystanku dowiedzieliśmy się z internetu i od razu zareagowaliśmy. Nie zgodzimy się na to z wielu względów – powiedziała Krystyna Grelewska, mieszkanka ul. Staszica.

Twierdzi, że taka decyzja mija się nie tylko ze zdrowym rozsądkiem ale i przepisami. Przystanki wyznaczono pod budynkami 2 i 4 z jednej strony oraz 9/11 z drugiej. W tych miejscach nie będzie można stworzyć zatok dla autobusów, bo pas zieleni ma niewiele ponad metr. Protestujący pytają, kto będzie o 4 rano odśnieżał chodniki dla pasażerów i sprzątał przystanki po zakończeniu kursów? Dlaczego już o 5 rano mieszkańców mają budzić pierwsze autobusy?

– Do tej pory znosiliśmy jakoś smród spalin, ale autobusy tylko tędy przejeżdżały. Co innego, jeśli będą się zatrzymywać. Smród będzie jeszcze większy. A podobno mieszkamy w zdrojowej części miasta – stwierdza Edward Adamiak.

Leszek Chmielewski z Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego powiedział, że kłopot rozpoczął się w momencie, gdy właściciel gruntu, gdzie znajduje się pętla, zażądał zapłaty za korzystanie z jego terenu. – Musieliśmy więc zaproponować inne miejsca na przystanki – mówi. Jak dodaje, ostateczna decyzja co do lokalizacji przystanków należy do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Tam z kolei dowiedzieliśmy się od Zbigniewa Kaczora, że MZDiM nie ma prawnego obowiązku konsultowania z mieszkańcami, gdzie będą przystanki. Zgodę na lokalizację wydaje, choć nie w każdym przypadku, komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ta uznała, że postawienie wiat przy ul. Staszica nie budzi zastrzeżeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jazda z Mikołajem

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Droga po remoncie

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~johnny rozkraczony 26-11-2007 8:42
Ludzie co się dzieje? Nagłe zmiany w lokalizacji przystanków, nagle hałas, nagle przeszkadza natężenie ruchu, nagle i smród spalin, itp. itd. Mam tak samo i potrafię to po prostu olać albo zamknąć okno. Czyste przepychanki o kase, bo gdyby tak pieniążki dostawali za to że tu śmierdzi, tu hałas a tam mi się nie podoba to pewnie by pasowało każdemu wszystko. Szukanie i czepianie nadrobniejszych szczegółów... I niech nikt mi nie mówi, że tam jest gorzej bo co mają powiedzieć ludzie z centrum. Siedzą tacy w domu przy oknie i szukają haków do zadym, znajdźcie sobie mili Państwo coś innego do roboty a nie kręcicie ludziom problemy i niepotrzebnie się wzburzacie z powodu postępu technologicznego. Mi też śmierdzi, też jest głośno i przy tym wibrują szyby, ale tak jest i nie będzie inaczej. To jest współczesność a nie era kamienia łupanego. Jak ktoś chce mieć sielankę, to zapraszam na wieś. Skoro mieszkamy w mieście musimy się liczyć z takimi niedogodnościami. Zaraz wszyscy będą chcieli przenosić przystanki, budynki (bo mi zasłania widok), drogi (a bo daleko mam do pracy), albo może cała Jelenią przeniesiemy? (bo bliżej do Wrocławia) Te przenosiny są naprawdę złym pomysłem. Postawiłbym ekrany dźwiękochłonne, lecz z drugiej strony dlaczego macie mieć lepiej niż inni? Koniec i kropka.
Janeck83 26-11-2007 8:57
Na ulicy Rataja nie ma żadnej pętli, więc redakcja podaje niesprawdzone informacje. Na Rataja jest tylko przystanek, a nie ma żadnej pętli tam.
~Rataj 26-11-2007 9:17
Jaka pętla, na jakiego Rataja???? Oni nawet nie wiedzą, gdzie przystanki mają, a już je przenoszą...
~mmm 26-11-2007 9:50
Jakiego Rataja???????????!!!!!!!!!!!!!! Redakcja nie sparwdza co pisze??????? Pętla jest na 14 na Staszica, a 27 jest na osiedlu Orlim? Niech ktoś się weźmie porządnie weźmie za czytanie komunikatów MZK.
~ad 26-11-2007 10:26
Rozbraja mnie takie zachowanie tych ludzi. Na miejscu MZk (ktore poszlo na ustepstwo i pomyslalo nad dobrym rozwiazaniem) spakowalbym te pomysly do worka, pocalowal mieszkancow w 4 litery i poprowadzil 14 jak poprzednio na Osiedle Orle. Wtedy mieszkancy nie beda narzekac na jakiekolwiek spaliny, bo ich Staszicką uliczke autobusy beda po prostu omijac szerokim łukiem. Eh Polska, Polska, Polska.
~EBE 26-11-2007 11:07
Tak się w Jeleniej Górze utarło, że mieszkańcom wszystko przesszdza. Sztuczne lodowisko, bo gra muzyka, Autobusy , bo jeżdżą i hałasują. W jeleniej Gorze nie ma nocnych lokali, letnich działających do późna w nocy ogródków piwnych, bo ciągle ktoś protestuje. Uważam,że za dużo tych protestów. W końcu jest to miasto. We Wrocławiu jeżdżą tramwaje, także w nocy i nikomu to nie przeszkadza, ludzie siedzą w knajpach , piją piwo i tam jest to normalne. A u nas ? PROWINCJA przez duże P !!! A co do autobusów na Staszica, to całkiem niedawno mieszkańcy tej ulicy krzyczeli w mediach, że MZK ich dyskryminuje, bo muszą daleko chodzić do autobusu ! Teraz autobusy im przeszkadzają. Proponuję likwidację i tak nierentownej linii na Staszica. Nie chcę aby za moje podatki fundować tam przystanki rozkapryszonym mieszkańcom. Pozdrawiam: EBE
~bull-e 26-11-2007 11:39
Proponuję przenieść kilkadziesiąt innych przystanków, które znajdują się pod oknami, bo przecież smród spalin i hałas, wiec nie można spokojnie spać. Kompletny kretynizm!Pamiętam jak klika lat temu Automobilklub Karkonoski zorganizował na placu nieopodal jedną z prób KJS-u to mieszkańcy Staszica zadzwonili po policję z powodu hałasu silników.
Janeck83 26-11-2007 13:52
To jest totalny kretynizm ludzi z ulicy Staszica. Pamiętam tą sytuację sprzed kilku lat na ulicy Staszica, kiedy mieszkańcy zadzwonili po policję, bo... samochody hałasują. Trzeba mieć nieźle pod kopułą, żeby wzywać policję. Niech jeszcze Szanowne Państwo z ulicy Staszica napiszą petycję do Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Pana Marka Otrębalskiego o zamknięcie dla ruchu kołowego ulicę Staszica, jeśli im przeszkadzają jeżdżące tamtędy ulicą samochody. Dlaczego mieszkańcom największego osiedla mieszkalnego na Zabobrzu nie przeszkadzają autobusy, które jeżdżą setki razy pod ich domami? .
~John 26-11-2007 15:57
Zgadazm się z ab - najlepiej prenies ta pętle z staszica na orle i bedzie spokój. A ja mieszkańcy ulicy staszica będą protestowali ze nie mają mozliwości korzystania z komunikacji miejskiej - przypomnieć im ze sami nie chcieli przystanku.
~Adam K. 26-11-2007 19:20
Proponuje następujące zmiany w trasach: Linia 4 - Opuści Dworzec PKP - od Teatru pojedzie p/Sudecką, Działki aż do Nowego Cmentarza. Linia 10 - modyfikacja trasy: od Szpitala, przez Bacewicz, Sygietyńskiego, ZUS i Carrefour i dalej po staremu. Linia 14 - Na stałe opuści Dworzec PKP. Pojedzie od pętli przy ul. Koziej do Osiedla Orlego Linia 19 - połączona z 16 = Wiejska, Oginskiego, Kochanowskiego, Urząd Miejski, Bankowa, C-Sklodowskiej i dalej trasą "19" Linia 17 - połączona z 26 i 27: Os.Orle - Cervi - Daniłowskiego - Korona - ..... - Mała Poczta - Sąd- Teatr - Bankowa - Podwale - JPII - Paderwskiego - Różyckiego - Ogińskiego i dalej po staremu. Linia 23 - wydłużona do Jeżowa Sudeckiego. Linia 25 - wydłużona do Dworca PKP Linia 16, 26 i 27 = likwidacja
~artis 26-11-2007 22:53
istotnie przydałoby sie trochę pozmieniać linie autobusowe w mieście i ceny biletów zaokrąglić bo cała Polska sie z nas śmieje!!!! ile to osób jeździ na PKP skoro tam pociągów jak kot napłakał? a linie 25, 0, 26, 17 - komu one potrzebne - chyba tylko aby numerów więcej było bo w takim mieści wypada!!! a tym ze Staszica zabrać połączenie niech chodzą na pieszo jak im przeszkadza !
~Oki 26-11-2007 23:04
<i> komentarz usunięty po zgłoszeniu internauty </i>
~Radca Prawny Radosław Pluciński 27-11-2007 0:12
Po pierwsze pełnomocnictwo udzielone mojej osobie jako radcy prawnemu zostało wypowiedziane z momentem objęcia funkcji radcy prawnego w Urzędzie Miasta Jelenia Góra ze względu na konflikt interesów.Takie postępowanie jest zgodne z zasadami etyki zawodowej , a klientów się nie wybiera .Każdy kto zgłosi się do Kancelarii otrzymuje pomoc prawną.Próba oczerniania mojej osoby przez kolejnego anonimowego internautę skończy się w sądzie, gdyż narusza to moje dobre imię jako osoby publicznej wykonującej zawód wymagający publicznego zaufania .Jestem także rzecznikiem dyscyplinarnym OIRP w Wałbrzychu.Wyrażnie komuś na tym zależy.Poza tym wielu osobom nie podoba się ,iż jako v-ceprezes Stowarzyszenia Miłośników Cieplic walczę o interesy mieszkańców tej części miasta , między innymi w sprawie planowanej dzielnicy uzdrowiskowej. Z poważaniem Radosław Pluciński radca prawny
~Kazik 27-11-2007 0:33
Jestem mieszkańcem ulicy staszica i mam 16 lat. Nicku używam z przyzwyczajenia bo i tak zna mnie pod nim pół cieplic. Chciałby tylko poruszyć kilka spraw. 1) "Bunt" opisany przez Pana redaktora. Czemu od razu bunt? Chcemy spokojnie załatwić sprawę. Jestem pewien że każdemu by przeszkadzało gdyby nagle ktoś bez ich wiedzy postanowił ustawić w miejscy gdzie zawsze parkują, wprost na przeciw ich drzwi, przystanek autobusowy. 2) Ustawić wiaty, usunąć stary przystanek to wszystko są koszty nie lepiej było by te pieniądze przeznaczyć na coś pożytecznego? Dawno to Jelonka pisała o koncercie dla Soni? Te pieniądze bardziej by się przydały na jej leczenie niż na stawianie spornych przystanków. 3) Johny rozkraczony - na wieś? To są obrzeża miasta, część uzdrowiskowa, nie centrum. Sam do niedawna hodowałem królika na podwórku ale ktoś go niestety ukradł, więc ja się tu czuje bardziej jak na wsi niż jak w mieście. A co do przenosin to właśnie o to chodzi że nie chcemy przenoszenia przystanków, Chcemy by zostały tam gdzie były i w tej chwili jeszcze są. 4) Odnośnie ostatniego akapitu tekstu, może i nie ma prawnego obowiązku ustalania z mieszkańcami gdzie mają stanąć wiaty, ale ja wcale nie mam obowiązku konsultować się gdzie chce rozstawić leżak i dziwnym trafem mogę go ustawić tuż przed stojącym na przystanku autobusem. :P P.S 4 punkt potraktujcie bardziej jako poradę że nie trzeba brać wszystkiego aż tak poważnie i można podejść do życia z odrobiną luzu, a nawet i traktować życie jak żart. Jest o wiele łatwiej i przyjemniej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rok niespełnionych obietnic

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

SiaDkarska Integracja  

Karpacz już w świątecznej szacie

zDolne NGO nagrodzone – wśród nich jest KSON

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
831
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%