MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bundeswehra doskonali się w Borach Dolnośląskich

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Piątek, 27 czerwca 2008, 10:27
Aktualizacja: 10:28
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Grupa niemieckich żołnierzy przyjechała do Świętoszowa pod Bolesławcem, aby wziąć udział w historycznych ćwiczeniach wojskowych. W polskiej jednostce Niemcy dostaną oficerskie awanse.

To wydarzenie bez precedensu. – Niemców gości 10. Brygada Kawalerii Pancernej. Grupa podchorążych Bundeswehry zalicza w Świętoszowie praktyki dowódcze. Jak mówi jeden z nich, Matthias Kuc, ćwiczenia w polskiej jednostce są zwieńczeniem szkolenia trwającego 3,5 roku – doniosło Polskie Radio Wrocław.

Na świętoszowskich poligonach ćwiczą między innymi, plutony kompanii łączności oraz pancerne i ogólnowojskowe Niemcy korzystają z polskiego uzbrojenia, w tym oczywiście ze znanych sobie czołgów Leopard, w które wyposażona jest brygada. Maszyny trafiły do Polski kilka lat temu.

– Uroczystości awansowania niemieckich podchorążych na pierwszy stopień oficerski zaplanowane są na 1 lipca, z udziałem niemieckich dyplomatów i rodzin młodych żołnierzy. Zdarzy się to po raz pierwszy w historii – anonsuje Polskie Radio Wrocław.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie ze Smarzowskim

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Nauczyciele dzieciom

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~_pozbawionynickaprzeznieudacznika___ 27-06-2008 13:17
Ciekawe kto się przebierał za "partyzantów" ? ;)))
piipi 27-06-2008 13:53
..~Cudowna przyjazn miedzy zolnierzami.~TAK TRZYMAC,a konflikty wojenne przemina.Pozdrawiam Fajnych Zolnierzy.*piipi.
~Pamiętający 27-06-2008 16:46
Nie wiem czy nie jest to trumfalny taniec TYPU PARADENMARSZ... na tysiącach bezimiennych mogIł?!?. Przecież Świetozów to jedna wielka mogiła jeńców z pierwsej wojny światowej. Do dziś zachowal sie tam na cmentarzu wojennym dwugłowy orzeł CARSKI strzegący a właściwie mający strzec mogił wielu jeńców rosyjskich. Dziś tych mogił NIE MA !!! II wojna to 16 tys jeńców rosyjskich zmarłych ŚMIERCIĄ GŁODOWĄ!! ( Obóż SAGAN !) Mogił tych też nie ma!!! Rozkaz Stalina nr 227 " NI SZAGA NAZAD" skutecznie pozbawił nie tylko obywatelstwa , ale i człowieczeństwa jeńców, którzy najczęściej z uwagi na niedostateczne wyposażenie i druzgocąca przewagę niemców dostali się do niewoli. O ile tylko ONI zginęłi to jeszcze mniejszy ból - gorzej, jeśli NKWD dowiedzialo sie o niewoli - Rodziny jako wrogów ludu lądowały na Sybirze lub zwykłym dole ziemnym z obowiem w głowie. Potem do 92 r. Wojska Radzieckie Dwa nowe cmentarze. Jeden na którycm większość nazwisk pogrzebanych znana i drugi ? Chyba też ślad tragediii!!! 53 nagrobki z gwiazda i tylko 35 nazwisk Według prywatnych rozmów z ludźmi tam zyjącymi, jak i innych danych( w tym i prywatnej rozmowy z jednym z dowódców Garnizonu) sa to groby rozstrzelanych w 1968 r. zołnierzy z "Uśmirenia Czechosłowacji' Groby w których podobno leży i po 20 - 30 szkieletów.. Ci żołnierze rosyjscy ( wielu narodowości) też " mieli nas bronić przed niemcami..." Do dziś przed Wieżą ciśnień w Swietoszopwie stoi tobola w której wystrzelany kwadrat o wymiarach 25x 25 cm. To było podwórze wiezienne na którym wykonywano wyroki śmierci!!! Historyszne więzienie rozebrano, ale świadek pozostał... Dziś naprawde mam psychicne i nie tylko opory czy to nie będzie PARADENMARSZ" NAD GROBAMI ŚPIACYCH TU NIE Z WŁASNEJ WOLI ludzi?!?!..Czy to istotnie będzie " CUDOWNA PRZYJAŹŃ zamęczonych i zamordowanych?? CZY to nie będzie triumfalny taniec wnuków morderców na mogiłach??? Czy naprawdę będzie to moralne??? Może by tak mianowanie na pierwszy stopień oficerski zrobić na Westerplate, nad Bzura, pod Lenino czy tylu innych miejscach uświęconych krwia męczeńska przelana w znacznie mniejszym rozmiarze niz tu W ŚWIETOSZOWIE !!!! I to nie uraz dio Niemców przeze mnie przemawia i rusofobia. Z mojej KRESOWEJ rodziny też wielu użyźniłow syberyjska ziemię ... Ale czuję moralny opór - dlatego też te uwagi. I trudno mo jest powstrzymać się od odpoowiedzi na głos MARKIETANKI Piiipi!!! No cóż dziewczę, jak dziewczę - nie zna HISTORII tej ziemi, dlatego też pisze...a komputer nie potrafi sie rumienić... A że przy tym pokrzykując o cudownej przyjaźni między żołnierzami, konfliktach wonennych, i Fajnych Żólnierzach (przebiera nóżkami na myśł o euro - to już historia z zupełnie innej bajki.... I nie miejsce na jej opowieść , a zawłaszcza morał który sobie sama winna dośpiewać. Tym bardziej, że oprócz niemców gustuje w czechach wzgl słowakach - bo nie okreśłono dokładnie kim jest zbójnik Rumcajs, który zawędrował w lasy jicyńskie.
~x do pamiętający 27-06-2008 21:38
Niemcy w przeciwieństwie do rosjan nigdy nie udawali fałszywej przyjażni,i dlatego mimo że nie darzę jednych i drugich sympatią,wolę postawić na sojusz wojskowy z dawnymi zatwardziałymi wrogami niż z fałszywymi przyjaciółmi. A jak Pan nie jest rusofilem to niech mnie diabli wezmą.
piipi 27-06-2008 21:56
..do - [~Pamietajacy..]... znam historie i placze nad mogilami poleglych..w ciszy i smutku.~Wybaczenie i do jest droga do przyszlosci,a przyszlosci wolnej od nienawisci !!.~Pozwol,ze przytocze teraz te slowa,slowa Naszego Niezapomnianego Papieza Jana Pawla II. cyt: "Z woli Boga Niemcy i Polacy sa sasiadami.Dlatego NASZYM WSPOLNYM zadaniem i odpowiedzialnoscia jest zyc w zgodzie".~Papiez wypowiedzial te slowa pod berliska Brama Brandenburska....slowa te POWTORZYLA Angela Merlel 16.03.07,a ktora wtedy nasz kraj odwiedzila.~OD NAS zalezy,aby byla spokojna przyszlosc !!.
~All 28-06-2008 1:36
w 1939 też pewien okręt przypłyną się szkolić?
piipi 28-06-2008 11:43
...do - [~Pytajacego..]...Swiadkiem nie bylam,ale film o Jedwabnie ogladalam..~My Polacy MUSIMY sie zastanowic i powiedziec: JEZU.JAKIE TO BYLO POTWORNE !!!.~Tak jak Niemcy musieli sie zmierzyc z wlasnym wstydem.Bo jezeli tego NIE potrafimy zrobic,to NIE jestesmy wielkim narodem.Trzeba uderzyc sie w piersi i powiedziec:..NASZA WINA !!!. ~Moj dobry znajomy,a ktory jest z pochodzenia Zydem mieszkal w Krakowie i to byla jego Ojczyzna.~Wygnanie jego nastapilo po II-wojnie swiatowej i Polacy TO uczynili.~Moj znajomy jest Cudownie Dobrym Czlowiekiem,a z pochodzenia ZYDEM~Czy wiesz Pytajacy,jaka masz odpowiedz..MEA CULPA !.
piipi 28-06-2008 15:37
..."dotarlam" do Swietoszowa,a tam CUDOWNE DZIEWCZYNY odkrylam. ~Pozdrowienia dla Odwaznych Kobiet,a ktore nosza mundur zolnierski.
piipi 28-06-2008 15:56
..do - [~Pytajacego..]...a moja dobra znajoma tez PAMIETA,gdy w latach 80-tych chciala do swojej corki dolaczyc.~Warunek byl wtedy jeden:za otrzymanie paszportu,kobieta musiala "oddac"swoje wlasnosciowe mieszkanie.~Byly pracownik SB teraz tam zamieszkuje z nowa rodzina i TO JEST PEWNE !!.
~rymcycymbał 28-06-2008 19:43
Ty "partyzant" lepiej się nie przebieraj, bo stracisz drugiego nicka...
piipi 28-06-2008 22:53
...do - [~postu z godz.19:43..]...~ROZBOJNIKU WROCLAWSKI,zostaw Naszego Rymcycymcy w spokoju,bo on jest nam potrzebny !!.
~do piipi 29-06-2008 12:38
To nie Rymcycymcy tylko Rymcycymbał - sam jest nieudacznikiem, bo tak łatwo dał sobie odebrać swojego nicka. Jakby trochę pogłówkował, to by bez problemu go zachował, i nie grałby teraz przed całą Jelonką skrzywdzonej sierotki...
~Pamiętający 29-06-2008 13:37
Piipi! Nie wiem skąd w Twoich odpowiedziach znalazły się zapisy o Żydach, i innych sprawach., np. mieszkaniach, a wynikłe z mojej wypowiedzi...? Ja przwecież w sposób jednoznaczny wskazałem NA MÓJ STOSUNEK I POGLĄD MORALNY organizowania na terenie Świetoszowa wielkiej fety dla potomków ICH DZIADKÓW ODPOWIEDZIALNYCH ZA STRASZNĄ ( GŁODOWĄ ) ŚMIERĆ W CZASIE II WOJNY (!!!) na tym terenie OKOŁO 16 TYS LUDZI, bo o innych - około 500 ( brak dokladnych danych) jeńcach z I wojny światowej, którzy zmarli tu najprawdopodbniej śmiercia naturalna wspomniałem jedynie na marginesie - podobnie jak o o śmierci innych żołnierzy , jako nie związanej bezpośrednio z Niiemcami. Nie uważam również za coś nagannego przyjaźń z Niemcami i nie musisż mnie dziewczę epatować cytatami Pamieża, czy Merkel - bio w istocie to MUSIMY zyć w koegzystencji zarównioz Niemcami, jak i Rosjanami, w stosunku do których "rachunów krzywd" w żadnym wypadk nie możemy porównywac czy ważyc, kto wiecej?... Dlatego też uważam,że jest wiele innych terenów poligonowych i "zelonych garnizonów" których bez tego moralngo kaca można mianowac do stopnia oficerskiego.... Może to nie zbyt brutalne porównanie, ale Zresztą Świętioszów w historii Polski nie posiada zbyt przychylnej dla nas karty!!! To właśnie tu uczyła sie armia opancerna Guderana uderzająca w 1939 r. w rejonie Łomży na Polske , to tu leczyli rany "wojaki" UPa ( banderowy - o rozbiciu ich pod Brodam. i potem te nauke wykorzystali przy rzeżi polaków na Kresach... Blisko 350 tyś wymordiowanych - to w znacznej mierze wynik tego szkolenia... Mieszkania?! Nie wiem Piipi o czym mówisz? Czy o zabtranych mieszkaniach osobom wyjeżdzajacym w latach 60 do NRF czy o mieszkaniach z których w 1968 r, wyrzucono TYCH KTÓRZY SERCEM ODDANI BYLI POLSCE I TAK POZOSTALI.. czy może tych, których UBowskie i SBckie działania pozbawiły mienia. W zupełności się z Toba zgadzam, że są to trudne do n[prawienia OLBRZYMNIE KRZYWDY. Ale znam jeszcze grupe osób, głównie kobiet, które wyszły za mąż za oficerów radzieckich - różnych narodowośc. Gdy wojska rosyjskie ( nazwa od 1992 r.) wycofywały sie te kobiety, które oddały dowody osobiste i stały sie obywatelmi radzieckimi - łącznie z dziećmi musiały wyjeżdzać i i nie można im było pozostać tu w Polsce... Podobny dramat był i z Czeczenami - ale to nie jest miejsce na opis bo trudno te dramaty zmieścić.. Zgadzam sie z Toba iż drwmat - zwłaszcza POLSKICH ŻYDÓ jest też specyficznym.. Tez w 1968 r i nieco wcześbniej w 1957 - 58 o czym się mało mówi pożegnałem wielu dobrych znajomych - w tym i kolegów i koleżanki ze studiów a tam przyjaźń jest szczególna... Byli to przyjaciele POLACY !!! narodowośc żydowskiej.. Ich cechą co słusznie zuwazyłać to ten szczególny stopień inteligencji , którą ktoś nazwał SMACZNĄ . Tem niepowtarzalny urok kultury, słowa i kojarzenia... To co nazwała cudownie dobrym człowiekiem ! iSTOTNIE SERCE NA DŁONI!!! ALE POWIEDZ SAMA - CZY JESTEŚ POJEDYNCZO W STANIE TEMU PRZESZKODZIĆ!?! iCzy czasami nie odnosisz wrażenia, że takie " fale emigracji i wywłaszczenia" sa okresowe i dyktowane aktualnymi potrzebami " młodych wilków" dochodzących do władzy, dla których juz zabtrakło łupów...??? Zestaw daty różnego rodzaju wywłaszczeń, przekształceń, restrukturyzacji itp dziwnych słów powodujących zubożenienie majatku narodowego , a zwłaszcza poszczególnych osób??? To nie tylko mieszkania, ziemia, fabryki...!!! Ale to nie to miejsce na rozważania w tym zakresie.
piipi 29-06-2008 15:17
...do - [~postu z godz.12:38..]..~Hi,piszesz tak tajemniczo..i moja znowu wyobraznia dziala.~Chyba w pokera z nim grales,..a to jest fajna gra i mozna cudownie przyjemne trophy zdobyc !!.~Uwazaj,bo poker jest rowniez gra szczescia.
~Pamiętający 29-06-2008 15:50
Piipi - jeśli mas na myśłi to co napisałem ZYDACH pisząc o smacznym - to jest to ICH sposób myślenia i wyrażania się. Miałem jeszcze przyjemność poznac osobiście moich KRESOWYCH sąsiadóww. m.in. Horacego Safrina z Kołomyjii a żyjącego ongiś we Wrocławiu- ( pożycz w bibliotece Jego książke " Przy szbasowych świecac" " to zrozumniesz. A i potrawy... To własmie jest ta Ich wiekowa mądrość... Dlatego też byli tak niszczeni przez naszych Dwóch Wielkich Sąsiadów... Dlatego do Jedwabnego, Kielc i podobnych miejsc potrzeba dystansu w ich ocenie , a zwłaszcza w poznaniu ich kulis Dlatego też śmierć i krew jest zawsze czymś co wymaga powagi i rozsądku ... nawet przy takich okazjach jak Świetoszów, a raczej zwłaszcza jak śWIĘTOSZÓW.
~ 29-06-2008 17:14
..do - [~Pytajacego..]..~naleze do nowego pokolenia,a pokolenia ktore wojne z opowiesci dziadkow i ojca zna.~Zawsze jest mi smutno,gdy jest ten temat.~Moja rodzina pochodzi z Sambora/k Lwowa.~Mieszkali tam razem tyle ludzi o innej narodowosci i przyszedl TEN,a ktory ich ten ulozony porzadek zburzyl.~Mieszkamy teraz tutaj na tych Ziemiach Odzyskanych,a gdzie my Polacy NIE MAMY korzeni.~Nasz wspanily Artysta Czeslaw Niemen tez pochodzil z tamtych stron i on tak powiedzial:"Jest cos,co kocham najbardziej,cos od czego oddali mnie czas,lecz myslami wracam najczesciej do dziecinnych zabaw i minionych lat.~Jest taki dom daleko,za nim pole i las,a za lasem tam nad rzeka rosna kwiaty,ktorych juz nie zobacze"...i moi bliscy tez tesknili,a szczegolnie moja babcia z jej cudownymi piosenkami z JEJ Kochanych Stron...~Pytajacy,wiem jak myslisz o ludziach pochodzenia zydowskiego i rozumiem to slowo "smak".~Wspomnialam Tobie,ze naleze do nowego pokolenia. ~Chcialabym..tak z calego serca,aby ludzie gniewni inaczej mysleli.~Pozdrawiam Ciebie.piipi...i jeszcze jedno mam do Ciebie pytanie:Czy mozna umiescic w koszarach tabllice pamiatkowa ?...a dla tych,co taka okrutna poniesli smierc.
piipi 29-06-2008 20:29
..do - [~Pytajacego..]..jezeli jest Pan bylym Zolnierzem,a ktory za Nasza Polske walczyl..moje slowo DZIEKUJE !!.~Post z godz.17:14 jest moim postem.~Z serdecznymi pozdrowieniami.piipi...i bardzo chcialabym,aby w Swietoszowie byla tablica pamiatkowa,a ktora upamietni tragiczna smierc ludzi przez Niemcow zamordowanych.~Niech odpoczywaja w pokoju.
~Zbój Hans z Budziszyna 29-06-2008 22:39
Do piipi: nie ma za co dziękować temu żołnierzykowi - gdyby nie on i jego koledzy od 60 lat byłby u Was Reich czyli Raj. Żylibyście sobie w Waszym Hirschbergu jak pączki w maśle, a na zakupy jeździlibyście do Drezna albo Berlina. I poza tym nie musielibyście uczyć się w szkole języka niemieckiego, bo każdy z Was znałby go od dzieciństwa.
piipi 30-06-2008 0:10
..do - [~Zboj Hans Z Budziszyna...]..gdyby,a gdyby..to bym nad Niemnem kwiatki zrywala..~Hans,czy ty masz kompleksy,a moze marzenia o Bautzen.
piipi 30-06-2008 0:36
..do - [~Zboj z Budziszyna..]..~Niemcy dzisiaj przegrali..~Fajnie ?.
~Pamietający 30-06-2008 12:08
Do Piiipi i wnuka KRESOWIANKI! : 1) Nie byłem ostatnio w Świetoszowie - więc nie wiem wszystkieg. Jest przy wjeździe od strony Dworca Kolejowego i publicznej drogi od autostrady pamiatkowy głaz z tablica w języku rosyjskim mówąca o ofiarach.. Są te dwa cmantarze i smutny ORZEŁ na pomniku z fundacji carskiego księcia... Co do tablicy pamiatkowej w języku polskim można pomyśłeć, ale niepokoją mnie odgłosy o zamiarze keshumacji tych bezimiennych żołnierzyków z cmentarza - bo brak pieniędzy na opiekę nad grobami... Pisze o żołnierzykach - bo gdzy widziałem dosłownie dzieciarnie służącą w Świętoszowie - to przeciez ich wygląd i postura to odpowiada naszym 13 - 14 latkom. 2. Co do Kresów - U nas w Jeleniej działa Towarzystwo Miłośników Lwowa i Ziem Południowo - Wschodnich - przy ul. Bohaterów Getta gdezie często się spotykamy. Mamy bogfata literaturę, z tych Ziem, a i co roku są organizowane wycieczki - pielgrzymki do MIEJSC OJCZYSTYCH. Nieprawdą, ze nie mamy KORZENI. Nasze gorzsenie sa w sercacgh wszystkik Kresowia, czy to sa z Wołynia, Podola z nad Niemna . A Festiwale pieśni i muzyki Kresowej w Mrągowie.. Woprawdzie jest nas coraz mniej bo z uwagi na wiek powoływani jesteśmy na wieczna słżbe na Kresach Najjaśniejszej, ( i tych zachodnich) ale wielu młodych przejmuje tradycję... Popatrzcie tylko na portał "Nasza klasa" gdzie Kresowianie skrzykują sie pod nazwy ( Familie ) rodowe. Jest nas naprawde jeszcze wielu, którzy jeszcze w pamięci mają tę kresiową przyrode i te srebrnosine jasne od gwazd noce, aczkolwiek dla wielu zabarwione łuna pożarów... Co do Sambora. Zajrzyj przyjacielu na Google jest tam wiele zdjęć z Sambora, i Starego Sambora i okolic, a i tu w Jeleniej jest wielu jeszcze znających te strony.. i Jaremczę i Gorgony ... Byc może sie jeszcze spotkamy. zapraszam 3) Co do wypowiedzi Zbója Hansa ( piszącego z Wrocławia) - człeku - prośba - przestań się wygłupiac - naprawdę to nie uchodzi - zwłaszcza w tak przykrej sprawie nad jaka dyskutujemy.
piipi 30-06-2008 16:38
..~Witam Pana,..moj Dziadek w Smborze dom wybudowal i z zawodu byl zdunem.~Babcia kwiaty kochala i miala maly ogrodek...i tam byla ich naj- drozsza Ojczyzna.~Przyjechali na te Ziemie Odzyskane,jak wielu innych ludzi ~Moj Dziadek juz nigdy odwiedzil Straconych Stron ..moze bylo to dla niego zbyt bolesne.~Powoli umieral...wpadl w alkoholizm i tylko moja Babcia,tak spiewala"Tam na cmentarzu w ciemnym gaiku,klecze mlodzieniec przy grobie i rzewnie placze..Kogom kochal juz nie zobacze.." ~Moja mama byly tam i po powrocie,tak strasznie plakala..moze nad tym zapomnieniem..~Naleze do nowej generacji i tutaj na tych Ziemiach Odzyskanych brakuje mi "korzeni",bo gdzie sa groby naszych najblizszych..tam daleko za Bugiem,czy Niemnem...~Gdzie rosnie dab,a przez mojego Dziadka zasadzony...
~Pamietający 1-07-2008 16:45
Witaj Piipi! Cieszy mnie, ze Twoje korzenie - KRESY ŻYJĄ W tWYM SERCU. Nie jest ważnym, kto sie gdzie urodził, ale to czy czyje sie KRESOWIANINEM. CZY ROZUMNIE TĘ ZIEMIĘ! W KTÓRĄ WSIAKŁO NAJWIĘCEJ KRWI W OBRONIE NAJJAŚNIEJSZEJ. O ile żyje Twoja Matka ( wybacz tę fomę bezpośrednia przecież Kresowiacy to jedna bliska rodzina) to zrób Jej niepodziankę i pokaż w Internecie Sambor, Stary Sambor,Sozań. Domy, ulice, drzewa - może i Dziadkowy dąb.. Jest na Googlach EARTH saletotana mapa, a własciwie zdjęcie m.in. Kresow/ Tren pokazany jest w wysokości około 300 metrów i można rozróżnić nawet idących w tym casie ludzi. Szczegółowy opis dojścia do tej mapy podam na dniach , gdzy córka mnie naucy pracować na tym programie bo dla mnie komputer t o maszyna do pisania A co do poznania korzeni - to w nastepnych spotkaniach na Jelonce.Mam ograniczony przyczynami zawodowymi czas. A o Kresach i ich historii - w tym i Sambora, jak i dziejów rodzin , rodów i familiii też wiele Ci musze przakazać, abyś zrozumniała, a może i odkryła rodowód z którego niewatpliwie możesz być dumna. Bo ja swoj z obydwóch stro ( po mieczu i po kądzieli) odszukałem stosunkowo głeboko. Pozdrowienia
~Pamiętający 2-07-2008 14:03
Tejo. Czy na terenie Świętoszowa odbyły się zapowiedziane uroczystosci? Dlaczego naraz takie milczenie w tej sprawie w której tak piano z zachwytu?
piipi 2-07-2008 17:58
..~Piipi..tez chce wiedziec,co z tymi wspolnymi historycznymi cwiczeniami. ~Tejo,a gzie sa zdjecia ?.~Chce zobaczyc Naszych Bohaterow,bo przeciez 10.Brygada Kawalerii Pancernej kobiety-zolnierzy zatrudnia.~Nigdy tam nie bylam i Swietoszow jest dla mnie jeszcze tajemnica !.
~Pamiętający 2-07-2008 19:23
A o mnie piipi zapomniałaś i o moim Lwowie??? I Sybirze, na którym pół życia spędziłem???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rok niespełnionych obietnic

Święta coraz bliżej

Dzieci gościły u pograniczników

Motocyklowe Karkonosze dzieciom

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
831
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%