MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Budynek socjalny zasiedlony w kwietniu. Przez zimę – pusty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 marca 2011, 7:59
Aktualizacja: Czwartek, 10 marca 2011, 8:20
Autor: Angela
Budynek socjalny w dniu otwarcia: 17 listopada 2010 roku.
Fot. TEJO
17 listopada ubiegłego roku hucznie oddano do użytkowania przystosowany na dom socjalny dawny akademik Uniwersytetu Ekonomicznego. Obiekt do dzisiaj świeci on pustkami. Lokatorzy mają się wprowadzić wiosną. Dlaczego tak późno? Przez procedury.

Mowa o budynku socjalnym przy ul. Wyczółkowskiego w Jeleniej Górze, gdzie stworzono 49 nowych mieszkań spełniających standardy socjalne po gruntownej przebudowie wnętrza domu. Wymieniono praktycznie wszystkie instalacje, przebudowano węzły sanitarne, budynek ocieplono i zamontowano nowe okna. Nowe – jak spod igły – mieszkania uroczyście przekazał do użytku poprzedni prezydent Marek Obrębalski na kilka dni przez pierwszą turą wyborów samorządowych. Całość pochłonęła ponad 2,5 mln zł.

Wtedy zapowiedziano, że pierwsi lokatorzy mieli się tu wprowadzić jeszcze przed zimą ubiegłego roku. Ale do dziś budynek stoi pusty. Kaloryfery ogrzewały powietrze, a ludzie, którzy mogliby tam zamieszkać, nie dostali – często bardzo upragnionych – nowych czterech kątów. Dlaczego?

– Aktualnie przyszłym lokatorom tego budynku zostały wydane skierowania do zawarcia umów. Procedura przewiduje, że najemcy z tymi "skierowaniami" idą do ZGL i tam zawierają umowy najmu oraz podpisują protokoły przejęcia mieszkania, opisujące stan i urządzenia znajdujących się w każdym z mieszkań. Później mają do 30 dni na wprowadzenie się do lokali. Jako, że zdecydowana większość przyszłych lokatorów już odebrała skierowania, to można mniemać, że w pierwszych dniach kwietnia dom zostanie w pełni zasiedlony – pisze w odpowiedzi na nasze pytanie Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Do nowych mieszkań przekwaterowane zostaną rodziny o sytuacji materialnej poniżej przeciętnej i mieszkające w złych warunkach bytowych. Warunkiem jest jednak brak zaległości w płaceniu czynszu czy zobowiązań bieżących.

Ogłoszenia

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Promesy dla strażaków  

Czyżby Andrzej Duda?

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~abe 9-03-2011 8:15
Na czyj koszt budynek był ogrzewany?, no tak ZGL-e mają długi to jeszcze im trochę dołóżmy. Mieszkańcy zapłacą.
~sqandal 9-03-2011 8:17
.. i to Polska wlasnie , procedury , glupie przepisy a Jelenia Góra to Polska i zgnilizna urzędasów jak wszędzie , brak słów, pozdrawiam
~dreda 9-03-2011 9:12
Ludzie którzy nie czekali na ieszkanie ani dnia dostali je,ja czeka 5 lat i też nie jestem zadłużona ....
~plotka 9-03-2011 9:25
a co z budynkiem socjalnym obok? kiedy remont, stan obiektu jest straszny.
~Panika 9-03-2011 9:35
jeśli to wszystko idzie przez ZGLe to powodzenia- może do końca tego roku ktoś się wprowadzi
~a może 9-03-2011 9:37
No właśnie a może nowy prezydent zmienił listę osób, które miały otrzymać te lokale i stąd zwłoka?
~mm 9-03-2011 9:57
Obiekt do dzisiaj świeci on pustkami - ON świeci - i kto za to płaci?
~taka prawda 9-03-2011 10:39
Normalny człowiek zasuwa jak idiota w robocie, składa grosz do grosza, odmawia sobie albo zaciąga wieloletni kredyt żeby móc mieszkać na swoim. A tu wystarczy być nierobem, krętaczem i wyłudzaczem zasiłków z MOPS żeby dostać mieszkanie na koszt podatników. Ja rozumiem jakąś doraźną pomoc dla ludzi, którzy nagle znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Ale dawać pasożytom tylko dlatego, że maja siłę i tupet "wychodzić" sobie mieszkanie twierdząc, że im się należy bo nie mają (przepili, przebalowali)?
~smutnaPrawda 9-03-2011 11:32
Niestety, ale wpis "taka prawda" to smutna prawda. Mało kto z klientów MOPS (wiem, bo mam kontakt zawodowy) powinien dostawać pomoc państwa - czytaj żyć na koszt innych pracujących uczciwie i płacących podatki od każdego grosza. Roszczeniowość niektórych ludzi jest przerażająca - należy się wszystko. Wyobrażacie sobie, że po zasiłek potrafią taksówką podjechać??? A z drugiej strony są osoby za wszelką cenę radzące sobie same - np. starsza Pani (90+) która stanowczo, lecz grzecznie odmawia naszej pomocy, bo twierdzi, że całe życie sama sobie radziła to i teraz urzędnikom głowy sobą zawracać nie będzie.
~ 9-03-2011 12:28
I kto za to zapłaci,oczywiście zarządca zrobi fikcyjną podwyżkę,wszystko się wyrówna i rozejdzie po kościach jak zawsze.
~Prawda to 9-03-2011 13:58
niestety co napisano powyżej - Taka i smutna prawda. Poj.bane jest to wszystko. Nieroby i naciągacze ( większość oczywiście, nie wszyscy, bo kogoś mógłbym obrazić ) spod igiełki wyremontowane mieszkanka. Ja żeby wyremontować swoje muszę włożyć ok. 15 tysięcy. Zarabiam 1,5 tysiąca. Mam niepełnosprawne dziecko, na które żona za to że się nim opiekuje dostaje od PAństwa - bagatela - 520,00 zł śWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO + 153,00 ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO. 673,00 złote - za tyle według PAŃSTWA POLSKIEGO mają przeżyć dwie osoby. No oczywiście gdyby mnie nie było, żona dostałaby jeszcze jakiś ochłap z MOPS, powiedzmy około 200,00 zł + dodatek mieszkaniowy ok. 150,00 zł. Gdybym nagle zginął, to jest padaczka - żona z niepełnosprawnym dzieckiem żyć musiałaby za 1023,00 zł miesięcznie. Dobre, co ??? A tak dorabiam na czarno, coś ukradnę i żyjemy jakoś. Ale mieszkania nikt nam nie dał i nigdy nie da.
~do "a może" 9-03-2011 14:14
Chyba masz rację z tą zmianą listy i z tego tytułu zwłoką, tyle że to chyba nie Prezydent a Pani Zofia Cz.
~DANKA 9-03-2011 14:26
Bylam kiedyś w takim budynku socjalnym. Luksusy i kto tam mieszka.
~kasztan 9-03-2011 14:39
Jak się wprowadzą, to niedługo ten budynek będzie wyglądał tak samo jak ten obok będącym wylęgarnią pijaków i patologii - człowiek uczciwie pracujący musi brać kredyt, płacić wysoki czynsz i wynajem komuś i nigdy się nie doczeka wyremontowanego mieszkanka. Szkoda gadać.
~Tutejszy 9-03-2011 15:07
@ Danka. Każdy wieśniak (bez obrazy dla rolników) który kupił mieszkanie w mieście i zrobił z niego wiochę, mówi, że ktoś ma luksusy.
~pero 9-03-2011 16:16
To skandal i nie ma znaczeniqa kto zainił aby nie zasiedlić przez prwie rok oddanego budynku. Panie Prezydencie to jest żenada i czekam na wpis, że Pan wyciągnął ko0nsekwencje. Współczuję przyszłym lokatorom jeżeli są tak traktowanie przez władze jak przez jelonkowiczów.
~miś 9-03-2011 19:24
ponoć rządzą liberałowie, więc skąd budynki socjalne, pomoc mops, becikowe, podwyżka vat, rosnące bezrobocie i inne patologie? Ktoś tworzy ustawy, akty pr. miejscowego (uchwały itp.) Kwiat polskiej inteligencji ponoć głosował na obecną formację czyli nieroby i patologia musiały głosować p-ko socjalowi.
~Meg 9-03-2011 19:25
To zwykły skandal żeby " zawarcie umowy najmu oraz podpisanie protokołu przejęcia mieszkania " trwało 4 miesiące, a jeszcze okazuje się, że nie do wszystkich trafiło skierowanie. Przy tej szybkości załatwiania, niektórzy wprowadzą się na jesień. Przecież KTOŚ odpowiada za tą opieszałość. POgratulować sprawnych urzędników.
~ 9-03-2011 20:22
bardzo prosze tych,ktorzy pisza wiadomosci aby je rowniez czytali
~Nieznajoma 9-03-2011 21:10
Ja nie wiem czy zdajecie sobie sprawe co WY WGL PISZECIE? Nie uważam się za nieroba ani patologię, pracuję tak samo jak i każdy jeden człowiek i wbrew Waszemu przekonaniu z MOPS-U NIE KORZYSTAM, a o mieszkanie spod igły nie prosiłam tylko mieszkam w jednym pokoju z 2 dzieci i z tego własnie powodu dostałam to mieszkanie.
~do smutna pr 9-03-2011 22:00
no cóż to prawda że wiele nierobów korzysta z opieki i dostaje mieszkanie mnie odmówiono mieszkania bo mieszkam u ojca z żona i dzieckiem na 39 metrach a odmówiono mi dlatego że mamy więcej niż 5 metrów na osobę ja też właściwie pracuje sam na swoją rodzinę bo 400 zł żony niewiele wskóram ale nie proszę o nic bo opieka jest tylko po to by powiedzieć że pomoc się nie należy
~T-tryk 9-03-2011 23:20
Gdzie ZGL (czytaj Januszewska) , tam nigdy nic dobrego dla ludzi.
~ 9-03-2011 23:37
To lokalowy załatwia tak opieszale sprawy , za ogrzewanie pustego budynku zapłaci wiadomo kto ... podatnicy,potem jest brak środków w budżecie na inne cele .
kwakwa 10-03-2011 8:20
rozumiem zaplecze socjalno-mieszkaniowe dla najuboższych ale co z mieszkaniami komunalnymi na które latami czekają rodziny klasy średniej, w jelonce jest dużo pustostanów i chętnych na nie do samodzielnego remontu lub wykończenia na pewno nie zabraknie, jednak nie są nikomu przydzielane, jak znajdzie się chętny na wykup od gminy to nie wolno, bo to na przydział...i krąg się zamyka, co do samych socjalnych to patologia również się załapie bo gdzieś mieszkać musi i jest to nie do przeskoczenia ale nad rozdawaniem takich przydziałów i pomocy społecznej winna być zaostrzona piecza władz miasta żeby nie było (takich jak dziś) niedomówień i wolnej interpretacji kryteriów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Bezpieczne place zabaw

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
709
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%