MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Budujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 22 października 2008, 8:54
Aktualizacja: 15:10
Autor: TEJO
Rozkopane miejsce, w którym niebawem wyrośnie kamienica przy pl. Wyszyńskiego.
Fot. TEJO
Fundamenty kamienicy mieszkalno usługowej przy placu Wyszyńskiego i ulicach Grodzkiej oraz Drucianej niebawem zostaną wylane na dnie głębokiego wykopu pozostawionego po przeprowadzeniu prac archeologicznych. Nowe budynki powstają też w innych miejscach śródmieścia.

O ile na wykopaliskach przy ulicy Jasnej i Grodzkiej wyrósł już gęsty „las” chwastów, o tyle na sąsiednim placu budowy coraz więcej ruchu. Ekipy budowlane już wykonały część wylewek. Niebawem staną tam fundamenty kamienicy, która od północnej strony ozdobi plac kard. Wyszyńskiego.

Na parterze będą sklepy i zakłady usługowe, wyżej – mieszkania, które zresztą już można kupić. Nie powstanie tu galeria handlowa, ani żaden inny wielkopowierzchniowy obiekt o takim przeznaczeniu, więc dodatkowe formalności są zbędne. Architektonicznie nowy budynek będzie nawiązywał stylistyką do dawnej zabudowy jeleniogórskiej starówki, ale nie będzie wierną rekonstrukcją wcześniej istniejących tu obiektów, wyburzonych w ramach „unowocześniania” jeleniogórskiego starego miasta.

Inną ulicą, która zmienia wygląd dzięki budowie nowego obiektu, jest Jelenia. Tu trwają prace wykończeniowe przy kamienicy dobudowanej do istniejącego już niedoszłego hotelu „Złoty Lew”, przekształconego w apartamentowiec. Jego powstanie zmieniło także wygląd północnej ściany ulicy Kopernika. Barokowa zabudowa tych traktów została bezpowrotnie zniszczona na początku lat 60. minionego stulecia.

Z kolei kamieniczka przy ul. Krótkiej róg Mrocznej już ma parter! Tu prace są prowadzone w godnym pochwały, ekspresowym tempie, a budynek rośnie w oczach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmiana na skrzyżowaniu

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~wert 22-10-2008 9:58
no to super, ciekawe tylko co za desperaci chcą mieszkać przy najbardziej ruchliwej i zakorkowanej ulicy w mieście, ja sobie tego nie wyobrażam no ale może komuś to nie przeszkadza.
piipi 22-10-2008 10:42
..~Budujemy nowy dom !!.Fajnie !!.Cena za m² jest tez "przystepna".
~? 22-10-2008 12:54
gdzie jest ulica Jelenia?
~wudu 22-10-2008 15:17
dom na wizualizacji pasuje do otoczenia jak pies do jeża... moim skromnym zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie wymujszenie odtworzenia (na zewnątrz) starej zabudowy - wewnątrz niech inwestor robi co chce. Jeżeli będziemy zezwalać na szklane domy, to niewykluczone że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będziemy się z nich śmiać, tak jak teraz z \\\\\\\"unowocześniania\\\\\\\" miasta z lat 60-tych ubiegłego wieku.
~kkk 22-10-2008 17:24
Nawet niezły ten na Wyszyńskiego. -wudu, tak jak w np. XVIIi w budowano w... XVIII-wiecznym stylu, tak w XXI w. powinno się budować budynki XXI-wieczne, a nie odtwarzać bez końca udawane 'historyczne' kamienice waląc na elewację pseudostylowe detale ze styropianu... bo idąc tym tropem dalej należałoby stawiać drewniane średniowieczne chaty w centrum, w końcu byłyby jeszcze bardziej stare, stylowe i historyczne ;).....Co innego renowacja obiektów zabytkowych, które się zachowały - one faktycznie powinny być remontowane z detalami. A lata 60-te i 70 to inna para kaloszy, nie ma sensu porównywać budowanych na masową skalę prymitywnych socjalistycznych pudeł z obecnymi budynkami projektowanym na indywidualne zamówienia.
~A FUJJJ 22-10-2008 17:59
A gdzie by l architekt + konserwator zabytków.Przecież to nie pasuje do reszty zabudowy
~gość1 22-10-2008 20:58
Do piipi - jaka jest ta cena za metr kw na opisanych budowach? W artykule nie znalazłam...
~mis 23-10-2008 16:25
~adi 23-10-2008 17:42
cena za m2 to 3600zł
~ 29-10-2008 10:14
moim zdanie nowa budynek pasuje do otoczenie .I ciesze sie ,ze powstaja coraz ciekawsze obiekty arch w jeleniej gorze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Forex trading od podstaw. Czym jest i jak zacząć inwestować?

Dla turystów

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Powstanie plac zabaw

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
878
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%