MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Budujący stadion przy ul. Złotniczej nadal nie otrzymali pełnych wypłat

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 kwietnia 2013, 7:39
Aktualizacja: Piątek, 12 kwietnia 2013, 7:41
Autor: Mea
Firmy pracujące przy budowie stadionu przy ul. Złotniczej w Jeleniej Górze nie mogą dojść do porozumienia, kto komu jest winny pieniądze. Cierpią na tym pracownicy, którzy dopiero 4. kwietnia dostali połowę wypłaty za luty i nie wiadomo, kiedy otrzymają drugą połowę oraz pieniądze za marzec.

Pisaliśmy 3. kwietnia o pracownikach budujących stadion przy ul. Złotniczej w Jeleniej Górze, którzy przed świętami wielkanocnymi nie mieli za co zrobić zakupów, gdyż nie otrzymali zapłaty za pracę w lutym. Firma Tamex Obiekty Sportowe SA z Warszawy jest wykonawcą stadionu. Podwykonawcą, który zatrudniał bezpośrednio poszkodowanych pracowników jest firma Iskra Zakład Budowlano Montażowy sp. z o. o., która brak wypłat w terminie tłumaczyła wcześniej tym, że nie dostała pieniędzy od wykonawcy.

– Mówiono nam ciągle, że te pieniądze dostaniemy, ale tak przesuwano terminy wypłat, że za luty dostaliśmy dopiero połowę pieniędzy 4. kwietnia. Zapłatę za marzec i pozostałą część zaległej wypłaty mamy niby dostać do 25 kwietnia. Tak nam przynajmniej mówią pracodawcy, czyli firma Iskra, która z placu budowy zeszła pod koniec marca. Wcześniej mówiono nam, że pracować będziemy również w kwietniu. Czujemy się oszukani tym, że nie otrzymaliśmy zapłaty za naszą ciężką pracę, tak się po prostu nie traktuje człowieka – powiedział mężczyzna pracujący na budowie stadionu przy ul. Złotniczej.

Asystentka prezesa firmy Iskra Zakład Budowlano Montażowy Sp. z o.o. Zofia Jakubczyk w odpowiedzi na informacje zamieszczone w poprzednim artykule na ten temat poinformowała, że istnieją wymagalne zobowiązania Tamex Obiekty Sportowe S.A. z Warszawy wobec Iskra Zakład Budowlano Montażowy sp. z o.o. Kielce, które nie zostały zapłacone. Bez związku z powyższym pozostaje fakt złożenia przez Iskra ZBM Sp.z o.o. Kielce wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu.

– Obecnie zapłaciliśmy 50% zaległych wypłat. Staramy się jak najszybciej spłacić należności pracownikom, jednak nie potrafię powiedzieć dokładnie, kiedy wypłacimy kolejną część zaległych pieniędzy oraz wypłaty za marzec – powiedziała Zofia Jakubczyk.

Natomiast spółka Tamex twierdzi zupełnie odwrotnie, że to firma Iskra jest winna im pieniądze. Robert Burzycki, dyrektor zarządzający spółką Tamex Obiekty Sportowe S.A. poinformował, że na skutek zwłoki ZBM Iskra w wykonywaniu prac oraz braku możliwości dokończenia tychże prac przez ZBM Iskra, spółka Tamex Obiekty Sportowe S.A. oświadczeniem zawartym w piśmie z dnia 26 marca 2013 r. odstąpiła od umowy z ZBM Iskra. Z uwagi na odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie ZBM Iskra, spółka Tamex Obiekty Sportowe S.A. wystąpiła do s-ki Iskra z żądaniem zapłaty kary umownej w kwocie 155.395 złotych. Mimo przedłożonego żądanie ZBM Iskra nie dokonała wpłaty kary umownej ani też wcześniej nie nadrobiła zaległości w wykonywaniu powierzonych robót. Spółka Tamex Obiekty Sportowe S.A. stara się wszelkimi siłami nadrobić zaległości w realizacji stadionu w Jeleniej Górze wywołane zwłoką ZBM ISKRA w realizacji powierzonych prac i niefrasobliwością ze strony zarządu tej spółki. Już wcześniej, na etapie realizacji umowy, spółka Tamex Obiekty Sportowe S.A. wspomagała ZBM Iskra, między innymi poprzez zakup i dostawę materiałów, za które „Iskra” nie zapłaciła. Spółka Tamex Obiekty Sportowe S.A. wyraża przekonanie, że dzięki staraniom zarządu i pracowników spółki, uda się nadrobić zaległości w postępie robót wywołane przez ZBM Iskra i mieszkańcy Jeleniej Góry będę mogli wkrótce korzystać ze zmodernizowanego stadionu.

Tymczasem Zofia Jakubczyk z firmy Iskra twierdzi: – Daliśmy spółce Tamex ubezpieczeniową gwarancję dobrego wykonania, a nie gotówkową. Wykonaliśmy nawet więcej pracy niż było w umowie. Mieliśmy problemy finansowe, dlatego wykonawca kupował materiały, ale łącznie użyliśmy ich więcej niż zakładał początkowy projekt, który został później zmieniony. Problemy rozpoczęły się dopiero, gdy przedłużyliśmy umowę ze spółką Tamex i podpisaliśmy aneks, wtedy też kwota gwarancji uległa zmianie. Sprawę analizują jeszcze nasi prawnicy, ale najprawdopodobniej zakończy się ona w sądzie – podkreśliła asystentka prezesa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Odpust na Śnieżce

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~palipies 11-04-2013 8:03
Jednak jest mały plusik w całej tej grandzie - nasze miasto ma wielkie szczęście, że nikt nie zdecydował się na organizację bazy pobytowej w czasie EURO 2012. Wtedy byłby dopiero bylibyśmy sławni nie tylko w Europie.
~ZLODZIEJE 11-04-2013 8:33
To nie jest jedyne msc, gdzie nie płącą kasy i zatrudniają na czarno. Ten rejon jest tym zainfekowany, ale nikomu nic nie chce się w tej sprawie zrobić. Gdzie jest Inspekcja Pracy?Czemu nie reaguję? Ile trwa to czasu? Z czego Ci ludzie mają żyć? CZY KOGOŚ TO K* OBCHODZI?
~18 sqandal 11-04-2013 8:58
a miało być tak dobrze druga Japonia , Zielona Wyspa a co jest , no bagno jest i tyle.TAM OJCZYZNA GDZIE JEST CHLEB i nie mówcie mi tu o patriotyzmie bo to już w naszej ojczyznie < Przemineło z Wiatrem >
~ 11-04-2013 9:20
Bo powinno sie zabronic wynajmowanie podwykonawcow i sprawa zalatwiona,a nie cwaniaczki z warszawki wygrali przetarg kase wzieli i nic nikogo nie obchodzi,a firmy upadaja,ludzie traca prace.Ja na ich miejscu bym to wszystko rozdupczyl,pocial i na zlom sprzedal kase wzial i tyle!
~ 11-04-2013 9:43
do 09:20 , masz rację powinno sie zabronić wynajmowania podwykonawców. Ja bym poszedł jeszcze dalej w tych zakazach i zabronił pisania bzdur w komentarzach.
~ 11-04-2013 9:51
kiedy do ch... skonczą remont tego stadionu
~jakitaki 11-04-2013 9:55
ot klasyczny polski biznes, wyciulac kogo się da i sprawę latami przeciągać w sądzie... kto tam ma rację nie wiadomo, wiadomo jednak, że cierpią na tym zwykli pracownicy.
~zenek blus 11-04-2013 10:14
Jakie władze miasta takie inwestycje. Opóżnienia , przekręty, malwersacje niepłacenie za pracę, niski poziom prac. Niestety jeśli prezydentem jest bibliotekarz a zastępcą nauczycielka to wszyscy robią ich w konia. O termach w Cieplicach nie wspomnę. Załosne. Jelenia z tymi władzami cofa się do tyłu i niedługo padnie na plecy. Całe szczęście że do wyborów tylko rok.
~marcinek 11-04-2013 10:56
Gratulujemy Panu Prezydentowi wyników przetargu . Ale ma rękę . Idę oddać swój głos za jego odwołaniem w referendum
~ 11-04-2013 11:21
Ot i zawiła sprawa.
~mieszk 11-04-2013 12:28
Miasto jeszcze nie spłaciło podwykonawców Term Cieplickich a tu już szykuje się następna grupka podwykonawców którzy przyjdą po swoje do Inwestora. Czy na tej budowie nie było żadnego nadzoru ze strony Urzędu Miasta ???
~Wild men 11-04-2013 13:05
Oj tam, oj tam! Za komuny ludzie budowali rakownicę w czynie społecznym i byli szczęśliwi a dziś płaczą bo stadion budują za darmo, czyżby żyło nam się gorzej, niż za czasów komuny?
~ 11-04-2013 13:08
A RUDY DONEK pojechał do Nigerii sprawdzić ile lat jesteśmy za murzynami.....
~gość II 11-04-2013 14:03
Zawiła musi odejść.
~ 11-04-2013 15:14
Do 13:08:Nie przepadam za Tuskiem,ale Nigeria to jedno z najbogatszych, najzasobniejszych i najszybciej rozwijających się państw Afryki, więc uwaga jest do bani.
~misia kasia 11-04-2013 15:33
no i bardzo dobrze, władze miasta JG nie chciały firm z własnego regionu (pref...) itp... to niech się teraz kulają...
~myślący 11-04-2013 15:40
A ja tam jestem za Tuskiem ( tylko co Tusk ma z tym wspólnego ? ). Miasto uczciwie wypłaciło kasę za wykonane roboty i już . A co mnie obchodzą spory i wzajemne wałki wykonawcy z podwykonawcą , co ma z tymi Panami wspólnego inwestor, który jest uczciwy ( Miasto ) ? A od czego są sądy ? Czy inwestor zawsze ma wycierać tyłek nieudacznikom Staszkom, co chcieli sprawdzić się w biznesie ?????
~myślący 11-04-2013 15:50
do mieszk . Inwestor zawsze płaci Wykonawcy , a nie podwykonawcom . Jacy podwykonawcy przyjdą do Miasta ??? Czy Inwestor ma swoją wtyczkę w księgowości Wykonawcy ??? Co za brednie .
~/-/ 11-04-2013 16:03
Jelenia Góra ma także takich pracodawców, którzy wykonują np. 3 roboty w różnych miejscowościach a mają oficjalnie zatrudnionych 3 pracowników, reszta na czarno. Co robi Inspekcja Pracy? nic nie robi. To jest Urząd podobny do Straży Miejskiej bo i tu i tu nie robią nic.
~ 11-04-2013 16:54
prokuraturo do rooty tam jest szwindel i to duzy
~ 11-04-2013 18:57
Ludzie bezrobocie makabrycznie spada w Jeleniej Górze!! Ciekawe czemu wyłączyli komentarze po wystapieniu complexa w artykule :D
~ 11-04-2013 19:05
Sukcesy Prezydenta Zawiły Stadjon i Termy.Odwołajcie tego człowieka z zajmowanego stanowiska oraz jego świtę.
~ 11-04-2013 22:13
Nowym (ósmym) wiceministrem finansów została właśnie Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej, z wykształcenia polonistka. W ministerstwie będzie zajmowała się między innymi identyfikacją ryzyk w sektorze finansów publicznych, a także szeroko pojętą edukacją ekonomiczną. W swoim blogu na Onecie nowa wiceminister promuje logiczne myślenie oraz myśli przewodnie liderów Platformy Obywatelskiej. Na gruncie tej logiki możemy dowiedzieć się na przykład, że Edward Gierek zadłużył Polskę i doprowadził kraj do bankructwa, bo pożyczał pieniądze na wysoki procent i dlatego zasługuje na naganę, zaś rząd Platformy Obywatelskiej zadłuża Polskę na niski procent i dzięki temu zasługuje na pochwałę. Takimi drobiazgami, jak sensem i celowością zadłużania, sympatyczna posłanka PO nie przejm
~ 11-04-2013 22:43
dosyc juz bandy nieudacznikow z Tuskiem na czele pogonic platformersow oni nie sa nawet kompetentni prowadzic kiosk z gazetami a rzadza tym krajem i mamy ta swoja zielona wyspe oj mamy.
~[[ L O L ] ] 11-04-2013 23:05
miało być pięknie , a jest jak zawsze )) ile takich historii nasłuchaliśmy się w programach typu Uwaga!, czy Sprawa dla reportera... można dojść do wniosku , że cała budowlanka tak działa - mały jest w doopie, cwaniak bierze wszystko ;)
rymcycymcy 11-04-2013 23:48
Drogie oburzone dzieci ! :) ...wytłumaczę Wam coś na przykładzie. Jest sobie wykształcony, w miarę majętny i przedsiębiorczy facet, który wymyślił, że będzie prowadził działalność budowlaną :) Zatrudnia więc ludzi, kupuje maszyny i rejestruje firmę. Me jednak jedną wadę ...jest uczciwy ! :) ..płaci więc podatki, ZUS, ufa swoim pracownikom, dba o BHP, nie daje łapówek, podnosi pensje :) Dość szybko wszyscy się na nim poznają ...urząd go rżnie jak potrafi, robotnicy wynoszą narzędzia i materiał, kiwają na godzinach i metrach, kierowcy sprzedają "oszczędności" paliwa ...itp itd. Gość jest niekonkurencyjny i szybko znika z rynku :) Jaki wniosek ? kto zostanie i da sobie radę ? ten co i urząd i Was wykiwa ! :) ...sami hodujecie s....synów i cwaniaków ! :) ...gratulować sobie i nie narzekać !
~ 12-04-2013 10:03
NAM CHODZI KIEDY WYKONAWCA WYKONA REMONT STADIONU A NIE O TUSKA I KATASTROFĘ SMOLENSKĄ

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Czytelniczka: drogo i brudno

Chodnik na Krośnieńskiej  

Rozbiórka „Kuźnicy”

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%