MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Budowa parkingu podzieliła mieszkańców Osiedla Orle

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 2 sierpnia 2012, 10:23
Aktualizacja: Piątek, 3 sierpnia 2012, 6:53
Autor: Jakub Thauer
Fot. Jakub Thauer
Nowo powstający parking na cieplickim Osiedlu Orle między budynkami przy ulicy Wita Stwosza 24 i 26 budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Według wielu z nich zagraża on bezpieczeństwu dzieci bawiących się na pobliskim placu zabaw oraz jest usytuowany zbyt blisko budynków mieszkalnych. Są jednak i jego zwolennicy.

- Mieszkam na tym osiedlu 10 lat i odkąd pamiętam na miejscu nowo powstającego parkingu stały kontenery na śmieci, obok nich stał trzepak i pomiędzy nimi był trawnik. Później zostały zlikwidowane te kontenery, gdyż latem zapach powstały ze śmieci przeszkadzał mieszkańcom. Zaczęły tam parkować samochody, ponieważ było to wybetonowane miejsce. Teraz chcą nam zrobić tu legalny parking, pod samymi oknami i nieopodal placu zabaw dla dzieci. Czy ktoś, kto to planował pomyślał o mieszkańcach? - pyta pani Krystyna, mieszkanka osiedla.

W zaciekłej dyskusji nie brakuje jednak zwolenników tego przedsięwzięcia.
- Według mnie parking powinien tutaj być, ponieważ na osiedlu brakuje już miejsc parkingowych dla samochodów. Przez kilka lat parkowały w tym miejscu samochody i nikomu to nie przeszkadzało, a gdy zaczęły się prace budowlane, to nagle zaczęło to zagrażać bezpieczeństwu - komentuje pan Rafał.

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ostoja", która podjęła decyzję o budowie parkingu zapewnia, że inwestycja powstaje na wyraźną prośbę i za zgodą mieszkańców Osiedla.
- Lokalizacja została uzgodniona z mieszkańcami oraz z radą nieruchomości. Parking nie będzie zagrażał w żaden sposób znajdującemu się w pobliżu placowi zabaw, ponieważ parkowanie samochodów będzie się odbywać w ograniczonym polu działania. Wydaje mi się, że samochody i tak od dłuższego czasu parkowały w tym miejscu - dodaje Jan Gabryś, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Ostoja".

Ogłoszenia

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przygoda w górach  

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~xyz 2-08-2012 10:52
Pewnie, najwięcej wypowiadają się Ci, którzy samochodów i problemu z parkowaniem nie mają. Kiedy bloki były budowane samochodów było kilka, więc większe parkingi nie były potrzebne, ale teraz gdy aut przybywa z każdym dniem wiadomo, że nowe parkingi są potrzebne. Jak niby zagrażają bezpieczeństwu? Mam wrażenie, że jest to wyszukiwanie argumentów na siłę. Na Zabobrzu też jest ten problem- stawać nie ma gdzie a babcie wykłócają się o kawałek trawnika na który wychodzą ze swoimi pieskami, aby załatwiły tam swoje potrzeby. Tylko po to te trawniki. Oczywiście nie mówię, żeby całkiem je zlikwidować.
~ 2-08-2012 11:00
zawsze znajdzie się jakiś moher lub inny emeryt bez auta, za to z psem, którego trzeba gdzieś wyprowadzić. Mieszkam na Zabobrzu i widzę to codziennie pod swoim blokiem. Pan z pieskiem 8 razy dziennie przed klatką na trawniku, zas...ym tak, że nie odważyłbym się na trzeźwo tamtędy przejść... Za to jak się stanie choćby kołem na ten trawnik to już po straż miejską dzwonią, bo przecież to trawnik i gdzie on ma psa wyprowadzić? W nowobudowanych blokach i domach problem jest mniejszy bo już odpowiednia ilość miejsc parkingowych jest przewidziana projektem, albo znajduje się od pod budynkiem. Ale przy budowaniu parkingów na osiedlach z lat 70 i 80tych powinno się patrzeć raczej jak wygospodarować każde miejsce a nie na to by było gdzie psa wyprowadzić, bo temu na blokowiskach służą trawniki....
~ 2-08-2012 11:02
Osiedle Orle Wita!...Wita Stwosza!
~ 2-08-2012 11:02
poza tym jaki problem? postawią 20 metrów parkanu z siatki pomiędzy parkingiem a placem zabaw i już problem bezpieczeństwa rozwiązany...
Nοstradamus 2-08-2012 11:33
Ludziom ciężko zrozumieć. Masz mieszkanko na Osiedlu, nie masz swojej ziemi ... to nie kupuj samochodu bo Cię na to nie stać.
Nοstradamus 2-08-2012 11:39
Masz mieszkanko na osiedlu? ... nie masz kosmodromu? To nie kupuj rakiety bo Cię na nią nie stać.
Nοstradamus 2-08-2012 11:43
Masz mieszkanko na osiedlu? ... nie masz swojej ziemi? To nie kupuj KONIA bo Cię na to nie stać.
~---;; 2-08-2012 11:57
może czas najwyższy wprowadzić zakaz wjazdu dla E-lek których na orlim nie brakuje
~all 2-08-2012 12:26
Po co im tam parking jak parkuja tam same gęstym typu golf2 skody i inne zabytki które mogą stać równie dobrze za kontenerami
~all 2-08-2012 12:27
same graty
~chipo 2-08-2012 12:37
najpierw przydałoby się nauczyć tych wszystkich narzekaczy od braku miejsc, prawidłowego parkowania. czasem człowieka szlag trafia, gdy takie sieroty parkują swoje limuzyny zajmując po 4 metry parkingu. gdzie normalny kierowca zaparkowałby równolegle swój samochód, taki as parkuje prostopadle i to tak, że nic więcej już się tam nie wciśnie, pozostawiając metrowe odstępy od aut w pobliżu. Może spółdzielnie wzięłyby sobie do serca ten temat i zamiast budować nowe parkingi, po prostu z sensem powyznaczałyby miejsca do parkowania zwykłą farbą, a okaże się, jestem o tym przekonany, że miejsc zacznie starczać dla wszystkich.
~cd 2-08-2012 14:19
Dlaczego u nas panuje socjalizm samochodowy? Parking powinien być PŁATNY !!! W ogóle dla ludzi auto to religia, a nie środek komunikacji. To się nazywa autoholizm. Przecież z Orlego bez problemu można się wydostać rower, czy MZK.
~~haku 2-08-2012 16:16
parkingi GROZY atakują!!!! Nie śpię, bo się boję. Ten parking może stwarzać zagrożenie w ruchu lotniczym. CBA powinno się tym zając.
~ha ha 34 2-08-2012 16:35
mohery juz nie maja sie czego czepic ale ten narud glupi i msciwy faktycznie trzeba bomby niech rozwali pul swiata moze cos sie zmieni
~JELENI_OGÓR 2-08-2012 17:10
głupie polaczki kłóćcie się dalej o pierdoły a tymczasem tusk robi wam 4-ty rozbiór (zapoczątkowany przez wałęse) Polski na rzecz jankesów i euro * z zachodu tylko patrzeć jak nas niemcory z domów będą wyganiać bo niby 2 wojnę wywołaliśmy albo żydzi z usa za Gomułkę itd i będziecie płacić pierdyliony zł za żarcie gmo z chemią no ale parking najważniejszy
~do14:19 2-08-2012 17:19
płacić za parking pod własnym domem ??? ty kapitalistyczna *!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~DZIECI ! 2-08-2012 17:49
A KOGO OBCHODZĄ DZIECI ?
~teo 2-08-2012 18:03
na osiedlu Orle mieszkam od poczatku nareszcie po ponad 30 latach właśnie z tego bloku mają gdzie zaparkować nie mówiąc o gościach
~ala 2-08-2012 18:23
Kto będzie chciał parkować jak dzieciaki zaczną grać w piłkę? :)
~do nostradam 2-08-2012 19:20
Masz mieszkanko na osiedlu? ... nie masz swojej ziemi? To nie rób dziecka bo Cię na to nie stać. dzieci mają się uczyć a nie rozrabiać pod blokiem można im ewentualnie postawić powiększoną wersję kołowrotka dla chomika, a po za tym komu po mimo tuskowej polityki chce się jeszcze mieć dzieci ?
~bolo61 2-08-2012 19:32
Do P.Krystyny z artykułu ;w ostatnich 10 latach na pewno w tym miejscu nie było śmietnika, trzepak owszem.Jeżeli o mnie chodzi to wolę aby samochody parkowały w tym miejscu(co robią to od kilku lat)niż na trawniku lub w przejściach .Mieszkaniec nr 28
~DJ 2-08-2012 19:37
No cóż moherowcom tak jak i kaczorowcom wszystko na nie. Jeżeli plac zabaw dla dzieci: to nie bo będzie hałas, parking - będzie zagrożenie dla dzieci,puste miejsce :rząd nie zajmuje się i nic nie robi itd.itp. Im nigdy nikt nie dogodził oprócz "księdza":
~DJ 2-08-2012 19:43
No cóż moherowcom tak jak i kaczorowcom wszystko na nie. Jeżeli plac zabaw dla dzieci: to nie bo będzie hałas, parking - będzie zagrożenie dla dzieci,puste miejsce :rząd nie zajmuje się i nic nie robi itd.itp. Im nigdy nikt nie dogodził oprócz "księdza":
~gg 2-08-2012 20:40
Dac durniom hasło i juz atakują to jest porąbana Polska
~ 2-08-2012 21:03
to wina TUSKA - HAŃBA !
~uśmiechnięta 2-08-2012 21:55
Popieram osobę piszącą o samochodach nauki jazdy, często służbowo muszę przemies...ć się po osiedlu (masakra ile czasu trzeba poświęcić za lub przed tymi autami). Nie jeżdżę dla przyjemności, często zakłóca to mój rytm pracy. Nie jestem złośliwa (gdzieś trzeba nauczyć się parkowania), może zmienić godziny?, a może nie wszystkie L - ki jednocześnie.
~D. 2-08-2012 21:57
Mieszkam na Orlim od ponad 30 lat i widzę, ze w końcu się coś dzieje!! Czy to źle, że spółdzielnia postanowiła zrobić coś dla mieszkańców? Dzieciom to nie zagraża no chyba ze wbiegną pod parkujące auto ale tak samo może dziecko wybiec na ulicę albo wbiec na tory ( też są na orlim). Jak zwykle malkontenci muszą ponarzekać bo cóż innego im zostało?
~D. 2-08-2012 21:59
" może czas najwyższy wprowadzić zakaz wjazdu dla E-lek których na orlim nie brakuje " i z tym też się zgadzam!! Wczoraj jedna z instruktorek wyskoczyła z takiej elki i zaczęła mi ubliżać i grozić tylko dlatego że podjechałam o parę centymetrów za blisko jej wehikułu. Ludzie!! Nie dość, ze na Orlim ciężko przejechać autem bo elka za elką elkę gonią to jeszcze opętańcy się zdarzają.
~do ~D. 3-08-2012 0:41
Do ~D. jak ci pani ~uśmiechnięta przejedzie dziecko bo nie zna się na przepisach, bo jej się spieszy i ma wsztystkich gdzieś to zrobisz tragedię jak jeżdżą inni kierowcy oprócz E-lek po twoim osiedlu.
~osiedlowy 3-08-2012 7:57
E-lki poruszają się po parkingu MIEJSKIM, który to należy do miasta, a nie do Spółdzielni - mowa o parkingu przy Stwosza 26 i 28 od strony balkonów oraz Orla 10 i 12 od strony torów. Po drogach wewnętrznych E-ki się nie poruszają, to samo dotyczy nowo budowanego parkingu. Owszem, nauka jazdy jest upierdliwa, ale w końcu kiedyś każdy się uczył i gdzieś musiał to robić !! W tej kwestii może interweniować tylko prezydent miasta, a nie sądzę, żeby chciało mu się zajmować podobnymi ( dla niego ) pierdołami. :)
~@sandra 3-08-2012 9:11
Parkingi muszą być,właśnie po to by móc bezpiecznie parkować i to właśnie dla bezpieczeństwa dzieci,dorosłych oraz innych pojazdów.Na zabobrzu(I) nie ma takich luksusów ,tam każdy parkuje jak się da i jak się nie da też parkuje, bo nie ma innego wyjścia.Nikt na środku ulicy auta nie zostawi , a i do domu nie ma jak zabrać : ) U nas na osiedlu,to nawet piaskownice dla dzieci zlikwidowali,a tablice z zakazem gry w piłkę wiszą już od dawna, nie wspomnę o tym że betonowe kręgi postawili,aby komuś do głowy nie przyszło w akcie rozpaczy samochód pod domem zaparkować.Na "górkę"zjeżdżają się klienci sklepów,rodzice do przedszkola,petenci do zakładów usługowych,pracownicy centrali tps,dostawcy z towarem ,ale o parkingu nikt nie pomyśli już nie dla wygody, ale chociaż dla bezpieczeństwa!!!!!!!!!
~Tusk 3-08-2012 10:20
jestem nie winny !!!!
~usmiechnięta 3-08-2012 17:50
Czytajcie uważniej, ( przepisy znam doskonale i nikogo nie traktuję tak jak mnie oceniłeś) może tak na kurs logicznego myślenia. Pozdrawiam.
~do " Do ~D." 3-08-2012 21:00
do "Do ~D." jakbyś kilka razy został zwyzywany przez natchnionego instruktora bo masz czelność iść po chodniku gdy on akurat uczy kursanta parkować tyłem albo za to, że nie zachowałeś 20-metrowej odległości od jego auta też zaczęłaby Ci się krew gotować z tej radości. Właśnie z myślą o dzieciach chcemy napisać petycję jako mieszkańcy tego osiedla aby zakazać wjazdu tych "elek" w takiej ilości jak teraz. W godzinach porannych i popołudniami ruch jest tu taki jak na jednej z głownych dróg miasta. Więc nie dziw się, że ludzie mają już dość i chcą spokoju
~RADEK4351 6-08-2012 16:07
JA MIESZKAM W JEDNYM Z TYCH BUDYNKÓW I NIKT MNIE O ZGODE NIE PYTAŁ.A SWOJĄ DROGĄ ZABIERACIE DZIECIOM DOJŚCIE NA PLAC ZABAW A JA MAM 4 LETNIE DZIECKO.POZDRAWIAM SŁABO MYŚLĄCYCH NA TYM OSIEDLU.NIEDŁUGO DZIECI BĘDĄ NA RÓWNO TRAKTOWANE Z PSAMI.PSOM I DZIECIOM WSTĘP WZBRONIONY

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trzeba posprzątać

Siódma ofiara śmiertelna w powiecie jeleniogórskim

Ruszyła procedura ws. referendum

Fundusze dla powiatu lubańskiego

Nadbrzeżna gotowa

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1451
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%