MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Budowa obwodnicy pod Śnieżką w cieniu referendum

Wiadomości: KARPACZ
Czwartek, 12 maja 2011, 13:43
Aktualizacja: 14:01
Autor: D. Górski
Fot. D. Górski
Dziś w centrum Karpacza rozpoczęto prace przygotowawcze przed budową obwodnicy centrum kurortu pod Śnieżką. Wczoraj nastąpiło przekazanie placu budowy, której nie chcą niektórzy mieszkańcy wnoszący o rozpisanie referendum w tej sprawie.

Do robót przystąpiono niezwłocznie po decyzji przekazania placu budowy, choć dopiero w jutro (piątek, 13 maja), odbędzie się VII Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której zostanie powołana komisja do sprawdzenia, czy wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sprawie realizacji inwestycji odpowiada przepisom ustawy.

Jeżeli w trakcie prac komisji powyższy wniosek zostanie pozytywnie zweryfikowany do realizacji, czego efektem będzie rozpisanie referendum, to ewentualny wynik będzie można poznać po długim czasie koniecznym do przeprowadzenia wszystkich procedur. Wówczas inwestycja w terenie będzie już w poważnym stopniu zaawansowania.

Gdyby referendum doszło jednak do skutku i zakończyło się negatywną opinią wobec prowadzonej inwestycji, to plac budowy trzeba będzie doprowadzić do stanu sprzed rozpoczęcia prowadzenia robót budowlanych.
Póki co prace zaczęły się na terenie placu zabaw usytuowanym za Domem Wypoczynkowym Bachus, gdzie są demontowane urządzenia. Pierwszy etap zadania jest realizowany w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011.

Obejmuje on odcinek o długości 435 metrów bieżących i przewiduje przebudowę ulicy Parkowej, wykonanie nowego odcinka od włączenia w ulicę Konstytucji 3 Maja na wysokości DW Bachus, a także budowę parkingów dla samochodów osobowych. Termin zakończenia pierwszego etapu: 30 listopada 2011 r. Drugi etap obejmuje dalszy odcinek ulicy Parkowej, prowadzony tunelem pod stokiem „Kolorowa” i kończący się na włączeniu do ul. Konstytucji 3 Maja powyżej DW „Królowa Karkonoszy”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

SiaDkarska Integracja  

Rozstrzygnięto konkurs „zDolne NGO”  

Komentarze (33) Dodaj komentarz

ebee 12-05-2011 14:31
Zadziwia niechęć mieszkańców, do wszystkich tych działań, które mogą ściągnąć turystów inwestorów i pieniądze do Karpacza. Gołębiewski be, nowy wyciąg be, promenada be, no i obwodnica też be. Żenada EBEE
~beeebeee 12-05-2011 14:33
dokładnie wszysko na beee, co z wami ludzie ?
~karpaczanka 12-05-2011 15:49
Nie jesteśmy na bee :) Wielu mieszkańców Karpacza w ciągu minionych 20 lat, wielokrotnie, na odbywających się co jakiś czas w kilku dzielnicach Karpacza, spotkaniach z Burmistrzem (tak się składa że najczęściej z p.Malinowskim) prosiło o profesjonalne zajęcie się sprawą zbyt dużego ruchu samochodów i autokarów na wąskiej ulicy w centrum. Naprawdę mieszkańcy Karpacza chcą mieć w centrum deptak czy spokojną uliczkę jak w innych miejscowościach wypoczynkowych. Ale raczej nikt nie widział w swojej wyobraźni, że te spaliny zostaną usunięte a ruch rozładowany przez przesunięcie go dosłownie o 15 do 50 metrów w lewo równolegle do obecnego. Że samochody poruszać się będą nieco powyżej obecnego poziomu jezdni (a spaliny spływają czy ulatują w górę ?).
~karpaczanka 12-05-2011 15:55
Że "obwodnica" nic nie będzie miała wspólnego z tą nazwą, bo nadal do samego centrum samochody będą jechać wąską ulicą ok.1 km od wysokości PKP, a następnie po 435 metrach powrócą na wąski odcinek od Straży Pożarnej w kierunku ronda w Białym Jarze i dalej do Karpacza Górnego. Taka "obwodniczka-równoległouliczka" niczego nie rozwiązuje za to kosztuje 22.218.337,71 zł. Miasto na długie lata będzie obciążone tą sumą (planowane jest spłacanie przez 10 lat). Największe zdziwienie budzi we mnie determinacja z jaką zwolennicy "obwodnicy" optują za tunelem, którego drążenie w stoku gdzie występuje lity granit generuje potężne koszty niewspółmierne do jego długości. Ale ten tunel będzie musiał spełniać wszystkie normy, by mogły poruszać się nim, jak sądzę na dwóch nitkach jezdni, wysokie autokary czy w przypadku jakiejś nowej inwestycji -ciężarówki i tiry jak te , które jeżdżą obecnie do Gołębiewskiego.
~karpacznka 12-05-2011 16:00
Za te pieniądze można by podzielić ruch na dwie części : - jedną skierować już z dołu Karpacza np. z zakrętu na wjeździe gdzie powstaje raczej niepotrzebne TESCO (mamy NETTO, Biedronkę i za moment Galerię Handlową w samym centrum) w prawo w górę po wybudowanym wiadukcie wychodzącym na ul. Myśliwską i dalej do Hotelu Gołębiewski. Jeździ się tak w podobnych miejscowościach w Austrii czy Szwajcarii. I to byłaby prawdziwa "obwodnica" prowadząca do Karpacza Górnego omijająca centrum a równocześnie mająca połączenie dochodzącymi ulicami z mijaną częścią miasta. Druga nitka "obwodnicy",
~karpaczanka 12-05-2011 16:05
Druga nitka "obwodnicy", nieco mniejszej i raczej przeznaczonej tylko dla ruchu samochodów osobowych mogłaby powstać, po odpowiedniej przebudowie ulic, od strony Białego Jaru, Liceum przez teren w pobliżu cmentarza do ulicy prowadzącej do Hotelu Sandra. Spaliny, szum i sznur samochodów zostałby w znaczący sposób usunięty z centrum miasta. Koszty porównywalne --tylko dużo więcej załatwiania spraw zawiązanych z dostępem i przejęciem (np. od Lasów Państwowych) terenów pod rozbudowę istniejących tam ulic.
~karpaczanin 12-05-2011 16:26
Nie pisz "karpaczanka", że budowa dwóch długich, co najmniej kilkukilometrowych dróg w stromym, górskim terenie to koszt porównywalny z poszerzeniem 400 metrów istniejącej ulicy i budową kilkudziesięciometrowego tunelu. Weź sobie mapę i popatrz, na jakie góry musiałaby się piąć twoja obwodnica. A wiadukty to co, za friko? Obecny projekt jest bardzo dobry - tanim kosztem można wyprowadzić ruch ze ścisłego centrum, a przy tym stworzyć ciekawy deptak w sercu miasta i interesuącą atrakcję (tunel drogowy). Takim jak ty nigdy nic się nie podoba i zawsze będą sabotować dobre pomysły, ze szkodą dla naszego miasta i mieszkańców.
~karpaczanka 12-05-2011 17:11
---nie piszę o budowie dwóch dróg, tylko o przebudowie-poszerzeniu już istniejących, którymi z powodzeniem jeżdżą samochody osobowe -- a nie jakieś pojazdy na gąsienicach w trudnym terenie. Tylko wjazd na ul. Myśliwską ze względu na autokary musiałby prowadzić po nowo wybudowanym wiadukcie prowadzącym ponad dwoma ostrymi zakrętami na stoku, na początku tej ulicy. Dziękuję za nominowanie mnie do "mojej obwodnicy" ! Rzeczywiście mamy szansę zostać wsią (bo mamy do 5 tys. mieszkańców i w UE jesteśmy traktowani jak wieś i możemy aplikować o środki dla miejscowości wiejskich - akurat to jest bardzo dobre !) - wsią z atrakcją turystyczną : 435-metrową ulicą w centrum równoległą do deptaka nazwaną szumnie OBWODNICĄ i tunelem który będzie obowiązkowym punktem wycieczek autokarowych !! :)
~karpaczanin 12-05-2011 17:41
Więc weź sobie mapę i popatrz jakie jest nachylenie tych istniejących dróg. I teraz zrób z wąskich, stromych lokalnych dróżek obwodnicę miasta bez znaczących nakładów finansowych. Powodzenia! Już widzę te pierdzące autokary wspinające się ul. Myśliwską w żółwim tempie do Wangu albo ciężarówki gnające zimą w dół na złamanie karku, bo nie dały rady wyhamować. A jak przyglądniesz się dokładniej mapie, to zauważysz, że te drogi, ktorymi proponujesz poprowadzić obwodnicę, też prowadzą wśród zabudowań. Tylko kobieta mogła wymysleć takie idiotyzmy. Bredzenia o wsi nie rozumiem, bo jest dużo mniejszych miast. I wbij sobie do głowy, że obwodnica wcale nie musi omijać z daleka autostradą całe miasto, obwodnica centrum też jest obwodnicą, tym bardziej, że w Karpaczu nie za bardzo jest co omijać, skoro wszystkie drogi prowadzą do miasta. Zimny prysznic na ochłodę i może na myślenie tez pomoże.
~karpaczanin 12-05-2011 17:48
PS. A te "dwa ostre zakręty na stoku" to są serpentyny ułatwiające wjazd pod stromą górę i łagodzące nachylenie drogi, więc żaden wiadukt ci tu nie pomoże, co najwyżej sprawi, że droga będzie stromsza niż czarny szlak na Śnieżkę. Trochę pomyślunku, kobieto!
~karpaczanka 12-05-2011 18:07
1. - koszty zatwierdzone do poniesienia 22.218.337,71 zł. plus to co nabije dodatkowo ta inwestycja -- Szanowny Karpaczaninie "moja obwodnica" nie byłaby budowana "bez znaczących nakładów" tylko za podobne. 2. - rzeczywiście męski punkt widzenia jest precyzyjniejszy -- i nie wszystko jedno, z perspektywy męskiego mistrza kierownicy, czy "pierdzące autokary" wspinają się ul. Myśliwską czy główną --równie nachyloną- Karkonoską. 3. - sorry -- ale nie wbijam, niczego, nigdzie :) 4. - CYTAT ROKU : "obwodnica wcale nie musi omijać z daleka autostradą całe miasto, obwodnica centrum też jest obwodnicą, tym bardziej, że w Karpaczu nie za bardzo jest co omijać, skoro wszystkie drogi prowadzą do miasta" ---gdzieś było że do Rzymu ... - ale nie szkodzi :)
~hgw 12-05-2011 18:17
między innymi dlatego że wybudowanie tej drogi było w programie wyborczym malinowskiego, to na niego głosowałem, referendum jest zupełną głupotą - ludzie na wyborach pokazali że są za inwestycjami proponowanymi przez burmistrza. propozycje karpaczanki to zupełna głupota, zgadzam sie w 100% z karpaczaninem
~karpaczanin 12-05-2011 18:18
1. Za podobne to nawet tego swojego wiaduktu nie wybudujesz. 2. Myśliwska jest dużo stromsza, o czym świadczy fakt, że jest dużo krótsza i w zasadzie pozbawiona serpentyn. Jeszcze raz mapa się kłania, o ile potrafisz cokolwiek z niej zrozumieć. A jeśli wszystko jedno, którędy jadą pierdzące autokary, to po co wywalać te 22 miliony? 3. To widać. 4. A jednak ty masz kurzy móżdżek. Błagam, rzuć kobieto przynajmniej okiem na tę mapę Karpacza, please, a dopiero później zabieraj głos, bo sama się tylko ośmieszasz.
~beeebeee 12-05-2011 18:34
no właśnie jak wszyscy są na tak :) co za kraj . Pierniczę jadę do do murzynów tam się cieszą nawet jak białego zobaczą :) .
~też karpaczanka 12-05-2011 18:44
"Karpaczanin" ma rację. Podobne rozwiązanie zastosowano przed kilkunastu laty w Kowarach, gdzie obok głównej obwodnicy (droga nr 367 z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry) powstała odciążająca ścisłe centrum "mała obwodnica" (ul. Sienkiewicza), dzięki której stało się możliwe przebudowanie fragmentu głównej ulicy na malowniczy deptak. Doskonale się to sprawdza, nie słyszałam, żeby ktoś narzekał przy deptaku na spaliny samochodów z sąsiedniej ulicy. Głos "karpaczanki" jest o tyle cenny, że mam nadzieję uzmysłowi wszystkim mieszkańcom Karpacza, jak absurdalne są argumenty przeciwników budowy deptaka.
~do karpaczan 12-05-2011 20:12
Rusz lala tyłeczek do Niemiec i nie tylko i zobacz jak ryją tunele w litej skale.
~ 12-05-2011 20:55
karpaczanin to taki kierowca ze umie jezdzic tylko po łagodnych drogach. na widok stromizny dostaje zawału
~do 20:55 12-05-2011 21:20
Za to ty pewnie jedyne, co potrafisz obsługiwać, to deskorolka. Dobranocka już się skończyła, więc biegusiem do łóżka, bo powiem mamie i znowu da ci klapsa w tyłek!
~ 12-05-2011 21:44
no własnie ebee i beebee,gówno wiecie ,a najwięcej trujecie pierdoły!!!
~GłosRozsądku 12-05-2011 22:17
Jako współmieszkaniec tej mieściny uważam, że wszyscy macie rację. To miasteczko potrzebuje bowiem WIĘCEJ, niż jednej obwodnicy. Potrzebna jest tak samo mała obwodnica centrum, jak i jakaś droga (podkreślam DROGA - nie osiedlowa uliczka) prowadząca bezpośrednio do Karpacza Górnego, czy na Osiedle Skalne. Pojedyncza droga nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów komunikacyjnych. Obwodnica prowadząca po śladzie ulicy Myśliwskiej jest jak najbardziej niezłym pomysłem, ale równie ważna i potrzebna jest ulica omijająca ścisłe centrum, która obecnie powstaje. Wszystkich ulic na raz nie wybudujemy z wiadomych względów. Od czegoś trzeba zacząć. Amen.
~kajetosław 12-05-2011 22:17
Gówno to wie ta lala karpaczanka, co to nawet mapy własnego miasta w ręku nie miała!
~do 21:20 12-05-2011 22:21
to co ja umiem, to taki nieudacznik jak ty nigdy nie bedzie umiał
~@GłosRozsądku 12-05-2011 22:31
Pełna zgoda, tylko nie obwodnica w wydaniu tej lali karpaczanki, co to nawet mapy własnego miasta w ręku nie miała...
~do Was 12-05-2011 22:33
Dlaczego "jelonka" usuwa komentarze ?!!!!!! Przecież jest wolność słowa !!!! Nikomu nie ubliżamy, nie używamy wulgarnych słów, więc dlaczego usuwacie wpisy czytelników ?!!!!!!!!
~do 22:21 12-05-2011 22:35
Umiesz tylko pluć cuchnącą plwociną przez dziurawe zęby w monitor komputera.
~Usuwają 12-05-2011 23:26
bo kreują rzeczywistość na zmówienie.
Ryba 13-05-2011 6:54
Najlepiej to Karpacz przystawic do jakiejsc dobrej istniejacej obwodnicy w stylu "jazioro damy tutaj" ;)
~ciasny 13-05-2011 7:24
Haha, sami eksperci od budowania dróg na forum. Jak tacy jesteście spece, to trzeba było zgłaszać propozycje w trakcie planowania projektu. Tym krzykaczom pewnie obwodnica w jakiś sposób zaszkodzi, może finansowo, może są po prostu psami ogrodnika.... ja tylko czekam kiedy zacznie się budowa i nagle pojawią sie ekolodzy z jakimiś chorymi pretensjami.
~beeebeee 13-05-2011 7:38
ja akurat jestem specem od budowy dróg i pomysł mi się podoba . Koniec marudzenia cieszyć się że będziecie mieli tunel :D
~bzyk 13-05-2011 11:16
A ta pusta lala "karpaczanka" niech w końcu weźmie mapę Karpacza do ręki, bo za Chiny nie zna własnego miasta.
~ 13-05-2011 14:55
-do -bzyk/a : --szukasz lali a tu bez mapy ani rusz :) - do (prawie) wszystkich na forum : - no proszę, niemalże każdy za obwodnicą deptaka w centrum a tyle zajadłości jakby dyskusja była "przegrana ?". Niezłe kłębowisko żmij ten Karpacz, jak pozytywne decyzje i akceptująca postawa wywołują nawzajem tyle jadu. Szacun dla władzy lokalnej - lekko nie ma.
~ 13-05-2011 19:28
Powiem tak mieszkam w karpaczu od 21 lat i to co się tu dzieje to parodia ;) bo żeby przejechać centrum w weekend majowy potrzebowałem 40 min taki był ruch. Nie dalej jak 2 lata temu na jelonce pokazał się artykuł o zadymionym centrum bo w wakacje nie dość że ludzi się zjechało to jeszcze gołąb się budował. Jestem za obwodnicą i nie ważne ile ma kosztować.
~mieszk.karpa 13-05-2011 19:39
Pani "karpaczanko", proszę wypowiadać się we własnym imieniu, a nie wszystkich mieszkańców Karpacza! Tak się składa, że to pani ma odosobnione, a przy tym zupełnie oderwane od rzeczywistości poglądy. Proszę lepiej uczciwie napisać, co chce pani zyskać na zmianie projektu, zamiast robić zamieszanie na forum!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

zDolne NGO nagrodzone – wśród nich jest KSON

Maroko w Casparze jeszcze do 15 grudnia  

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Nauczyciele dzieciom

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
831
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%