MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Budowa centrum kształcenia idzie pełną parą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 27 lipca 2010, 9:00
Aktualizacja: 9:01
Autor: Angela
Fot. Angela
Z końcem czerwca rozpoczęła się przebudowa i adaptacja budynku dawnego internatu Mechanika na nowoczesne centrum kształcenia zawodowego. Po zakończeniu inwestycji powstanie dziewięć nowoczesnych sal wraz z profesjonalnym wyposażeniem za 2 miliony 120 tys. zł.

Prace prowadzi generalny wykonawca, firma RBM, Tadeusz Nowak z Brzegu Dolnego z podwykonawczą firmą remontowo-budowlaną Lisbud z Jeleniej Góry.

– Zakończyliśmy wszelkiego rodzaju prace rozbiórkowe istniejących stropów, zbite zostały tynki i zdjęliśmy dach. Obecnie weszliśmy w etap wzmacniania i izolacji istniejący fundamentów. W następnym etapie rozpoczynamy prace żelbetowe związane z konstrukcjami nowych stropów i szybu windowego – mówi Marcin Lis z podwykonawczej firmy Lisbud z Jeleniej Góry.

Na najwyższym piętrze będzie znajdowała się pracownia informatyczna z najnowocześniejszym oprogramowaniem i urządzeniami do nauczania informatyki. Piętro niżej będzie pracowania kosztorysowania mechatroniki i projektowania w budownictwie, pod nią będzie pracownia automatyki i robotyki, a najniżej będzie znajdowała się pracowania obróbki skrawania metali, gdzie będzie ustawiony robot przemysłowy i spawalnia.

W obiekcie będzie zamontowana winda, a sale będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie przebudowana instalacja wodno – kanalizacyjna, elektryczna i centralnego ogrzewania. Wymienione zostaną stropy. Powstaną też nowe sanitariaty.

Na budynku zostanie wykonana termomodernizacja: wymiana okien i drzwi, ściany z zewnątrz będą ocieplone, a w przyszłym roku budynek zyska też nową elewację i ocieplenie stropodachu.
Centrum posłuży uczniom z całego miasta. Kształcić się w nim będą uczniowie nie tylko z „Mechanika”, ale również z innych szkół. Według pierwotnych placów prace miały się zakończyć 22 września br., ale już wiadomo, że opóźniona procedura przetargowa spowoduje przesuniecie tego terminu. Koszt tego zadania to 2 mln 120 tys. zł, z czego 1mln 400 tys. zł będzie stanowiło dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wespół dla promocji

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Budowa łącznika rozpoczęta

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~LSD 27-07-2010 10:15
Ciekawe kto znajdzie tam pracę, Kusiak, Gałka, Pleskot, Bira, Malczuk...
~Obywatel 27-07-2010 10:27
Dobrze że dostosowują Mechanika do standardów unijnych, tylko szkoda że tak późno.
dolnoślązak 27-07-2010 13:03
ad. ~ LSD. W Rejonowym Biurze Pracy w Jeleniej Górze w/w nie figurują w rejestrze osób poszukujących pracy.
~Jan 27-07-2010 13:29
Centrum Kształcenia Praktycznego nie ma nić wspólnego z "Mechanikiem". Owszem jest wykorzystany budynek po byłym internacie, który od dłuższego czasu stał pusty i niewykorzystany dlatego też władze miejskie zdecydowały o lokalizacji CKP w tym miejscu. To nie jest inwestycja mechanika a miasta. Tak samo ma się sprawa Hali sportowej, której lokalizacja jest usytuowana przy Mechaniku ale to nie inwestycja szkoły tylko miasta i władz miejskich i tu brawa dla władzy.
~K. 27-07-2010 14:21
Moskiewski profesor już wykłada w jednej "wyższej" choć jak wiadomo kaski nigdy za wiele :)
dolnoślązak 27-07-2010 18:37
ad. ~K. Wiem, że K.Zanussi -wybitny reżyser -wykładał na moskiewskich i petersburskich uczelniach. Natomiast Kusiak się tam tylko kształcił, uzyskując tytuł doktora. Tytuly tam nadawane są akceptowane przez Polskę. Kusiak nigdy nie był wykładowcą jakiejkolwiek radzieckio-sowieckiej, a tym bardziej rosyjskiej uczelni. Dlaczego zatem"moskiewski profesor" ? Polscy - wysocy rangą - oficerowie, dowodzący armią u progu lat 90-tych nie mieli ukończonej West Point. I nikt im tego nie wypominał.
~kocikwik 27-07-2010 21:24
Powyciągajcie jeszcze wszystkie belki stropowe i bardziej obkopcie budynek dookoła wewnątrz i na zewnątrz ....... widać dawno nie mieliśmy katastrofy budowlanej w Jeleniej Górze.
teessi 27-07-2010 22:07
Dolnoślązaku, wiesz dobrze, że moskiewskie wykształcenie w Polsce zawsze źle się kojarzyło, zwłaszcza jeśli było zdobywane za czasów poprzedniego ustroju. Antologie z seriami dowcipów o zdobyczach naukowców radzieckich są do kupienia w EMPIKU. Zanussi zdobywał wykształcenie w Polsce, a nie w Moskwie. Dowodzący armią u progu lat 90-ych nie mogli zdobywać wykształcenia w West Point, nie dlatego, że nie mieli takiej możliwości, ale dlatego, że nie byliby awansowani na wysokie stopnie w polskiej armii. Nawet w obecnych czasach ludzie, którzy mają wojskowe wykształcenie zdobyte na zachodnich uczelniach, nie są zbytnio faworyzowani w naszym wojsku. Ogólnopolskie gazety swego czasu o tym pisały.
~;-) 27-07-2010 22:37
Coś bym powiedział na temat Kusiaka, ale mam jeszcze czas
~Kubuś 27-07-2010 22:55
Z treści wynika, że pracownie będą usytuowane na czterech kondygnacjach. Jak znam ten budynek to chyba te pracownie z robotem przemysłowym będą się znajdowały w piwnicy, zapewne będą zamknięte i trzeba będzie wierzyć na słowo,że ten robot się tam znajduje. A tak nawiasem to osoba pisząca nie wie co to jest robot przemysłowy i gdzie znajduje zastosowanie (na 100% nie w centrum kształcenia zawodowego). Na forum tez widzę wypowiedzi samych znawców tematu.
~@@@@ 27-07-2010 23:04
To jest zasługa pana Obrębalskiego. Cieszę się ze rusza ten remont. Będę na pana głosował jak pan wystartujesz.
~Anette 28-07-2010 7:16
Kolejna inwestycja i kolejne zmarnowane pieniądze. Już raz CKU było remontowane przy ulicy Leśnej. Zrobiono piękne sale, wyremontowano budynek i co - i nic. Pieniądze wyrzucone w błoto. Teraz tutaj. A nie lepiej było zostawić wszystko tam, gdzie to miało ręce i nogi?. Działania naszych władz dotyczące oświaty w Jeleniej Górze są uwłaczające.
~K. 28-07-2010 11:49
@ dolnoślązak : To miał być taki skrót myślowy dla inteligentnych ludzi - zamiast np. "absolwent moskiewskiego uniwerku wykładający w ... " Jako inteligenty osobnik na pewno ten skrót zrozumiałeś. Generalnie zaś miałem na myśli fakt (znowu skrót) że absolwenci innych naszych "renomowanych" uczelni poza Polibudą wywołują u ludzi szukających fachowca co najwyżej pobłażliwy uśmiech. @ ~Kubuś : "Kubusiu drogi" - imaginuj sobie że nawet przez ładnych kilka lat takie automaty serwisowałem i wprowadzałem swoje autorskie modernizacje. I co? I nic. Dokładnie tak samo jak NIC nie wniosły do tematu twoje wypociny. Mógłbym tu książkę o robotyce napisać tylko po co? Kim ty jesteś że uważasz się za znawcę? Robot może być zainstalowany chociażby po to aby nauczyć przyszłego fachowca programowania i aby na bieżąco mógł obserwować " co nawywijał". To znacznie bardziej przemawia do wyobraźni niż suche wklepywanie cyferek. Robot wcale nie musi od razu np. spawać drzwi. I tego życzę naszym uczel
~K. 28-07-2010 11:51
Za długi tasiemiec - przepraszam i dziękuję jeśli ktoś dał radę przeczytac ;) I tego życzę naszym uczelniom- gonienia i dogonienia obecnego stanu techniki -żeby praktykant nie musiał mi mówić że przez 15 dni spędzonych u mnie nauczył się więcej niż przez całe studia.
~endi 28-07-2010 12:09
Jestem tegorocznym maturzystą i złożyłem papiery na KK. Mam prośbę - do fachowca - podaj swoje namiary i w sierpniu przyjmij mnie na dwa tygodnie praktyki. Obiecuj,że jak zostanę prymusem i dostanę stypendium to będę połowę odpalał.
~do K. 28-07-2010 13:04
Jak jesteś taki inteligentny osobnik to pisz z imienia i nazwiska, będziesz bardziej akceptowany.To co piszesz mi się podoba.S.B.
~Kubuś 28-07-2010 14:48
do~K. Przy takim specu jak ty to jestem nikim - no może cienkim bolkiem i to tak cienkim, że z małych liter. Pozwolę sobie jednak zauważyć, że: 1. CKP - nie ma nic wspólnego z uczelniami. Tylko człowiek z obsesją może w każdej sytuacji nawiązywać do tematu . Dlaczego ktoś szasta nazwiskami. Według mnie zarządzać CKPem będzie dyrektor Mechanika. 2. To czy coś serwisowałeś czy nie to twój problem a nie społeczny. Jeżeli chcesz porozmawiać z kimś o swoich problemach to musisz sobie poszukać innego miejsca. 3. Nie jestem takim uczonym jak ty ale wiem, że istniej różnica pomiędzy automatem a robotem przemysłowym ( ty jak można zauważyć nie ). 4. Poczekajmy - będzie uroczyste otwarcie i jelonka zapewne opisze zarówno uroczystość jak i wyposażenie.
~K. do ~endi 28-07-2010 21:09
15 dni to 3 tygodnie nie 2. Chyba że chcesz pracować w soboty i niedziele. Cały cykl to 20 dni rob. po co najmniej 6 h (praktycznie np. po 8 h minus ze 2 dni u promotora). To właśnie głównie KK podsyła do mnie na praktyki ale nie w sierpniu i nie przed I rokiem ;) A ja sam nie jestem za bardzo zainteresowany. Od tego są w firmie kadry. Zresztą narybek "wyższych" jest często po liceum więc tak naprawdę bez niczego. Obiecanki cacanki- na waciki już dawno zarobiłem tak że dzięki. Ale kto wie - może akurat do mnie kiedyś trafisz. Prymusem zostaniesz jeśli będziesz tego chciał- niestety często jest tak że inż. i "prawie magister" po kierunku elektrycznym czy pokrewnym ma problem z zastosowaniem w praktyce prawa Ohma. Uczyć się będziesz całe życie i głupi umrzesz (ja też).Jeśli chcesz być prymusem w KK wystarczy być dobrym kujonem i ładnie robić laborki. Wiedza praktyczna nie ma z tym nic wspólnego.
~K. do ~do K. 28-07-2010 21:13
Nie narzekam na brak akceptacji i nie czuję takiej potrzeby. Moje nazwisko jest już w tylu miejscach że Jelonce mogę go oszczędzić. A czemu sam podpisujesz się inicjałami ?
~K. do ~Kubuś 28-07-2010 21:27
1. CKP może być i często jest lepsze od uczelni chociaż jest "na dokładkę".Chciałbym jedynie żeby wykształcenie coś u nas znaczyło. Kiedyś "technik" to był ktoś. Dziś mgr inż. to tylko literki przy nazwisku. Nigdzie nie szastałem nazwiskami! Nie wiem kto będzie zarządzał i mało mnie to obchodzi bo nie mam obsesji nazwisk. Dobrze by było gdyby był to po prostu profesjonalista 2. Poprosiłem tylko żebyś wniósł coś konkretnego do tematu aby oświecić nie-znawców tematu. I dalej j.w. 3. Robot czy automat to praktycznie kwestia nazewnictwa- w teorii robot "potrafi" więcej, praktycznie bywa odwrotnie.Jedna firma np. K... nazywa ten sam sprzęt raz automatem raz robotem zależnie od katalogu. Użytkownik i tak zazwyczaj nada mu swoje imię i wtedy to będzie np. Jasiek lub Stasiek 4. Zgoda- sam chętnie zobaczę.
dolnoślązak 29-07-2010 11:04
Zatem słowa "wykładowca" i "kształcić się" są tożsame. Sorki ale jestem po podstawówce i wymodził mi się taki głupi tekst. Znałem kilka naukowych prawd Miczurina i Pietiagorasa, ale zawsze wydawalo mi się, że sa to twierdzenia naukowe. Jednak błądziłem. Dzięki za korektę.
~K. 30-07-2010 8:17
Cieszę się że mogłem pomóc ;) Zresztą tak naprawdę jeden i drugi nie potrafi wykorzystać wiedzy której naucza/jest nauczany. Jesteś najlepszym przykładem na to że komunistyczny system edukacji potrafi być skuteczny. Pietiagoras wiecznie żywy. Przy takiej skuteczności kto by się tam przejmował zgodnością z prawdą. Skoro wspominasz Miczurina to nie zapomnij o miczurinizmie. Przy takiej edukacji gruszki na wierzbie same ci wyrosną. Nie będą miały innej możliwości.
~ 31-07-2010 14:14
Mój post adresowałem także do 27.07, godz.22:07. Dzięki za odzew. Ubiegłowieczny system edukacji wyprał mi mózg. Pełna sterylność. Masz dla mnie jakąś radę bym mógł normalnie funkcjonować? Młodsi twiedzą, że w moim przypadku - tylko eutanazja.
~K. 31-07-2010 19:34
Jeżeli tylko wyprał to nie widzę problemu. Gorzej by było gdyby również wyprasował.
dolnoślązak 31-07-2010 20:23
Żelazka były na kartki - nie wyprasował.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Odkryj Dolny Śląsk

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Bezpieczniej nad Kaczawą

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
961
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%