MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Brzydki świat na pięknych zdjęciach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 3 października 2008, 20:26
Aktualizacja: 21:32
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Marcin Oliva Soto, fotoreporter Polski Gazety Wrocławskiej, opowiedział o swojej pracy i pokazał dorobek podczas kolejnej odsłony cyklicznych zdarzeń zwanych Fotoruszenie. Jego zdjęcia poruszają, ale czy ktoś chciałby powiesić je w pokoju jako przedmiot sztuki?

Na prezentację M. Olivy Soto przyszedł tłumek zainteresowanych do ciasnych, ale przyjaznych wnętrz Galerii Czekoladowej. Wszystkich powitał gospodarz tego miejsca, Dariusz Goetz oraz pomysłodawczyni Fotoruszenia Agnieszka Romanowska. Autor prezentacji pochwalił się, między innymi, pokazywanym już rok temu na wystawie w Galerii Korytarz cyklem fotografii przedstawiających jeleniogórskich narkomanów.

Zdjęcia mocne, wymagające ze strony autora odwagi i pewnego przełamania obyczajów, ale też mogące budzić odrazę u odbiorcy. Na pewno nie mające nic wspólnego z pięknem, poruszają ludzką „brzydotę” i tragizm sytuacji człowieka uzależnionego pokazując to wszystko w pewnym kanonie sztuki fotografii. Nie są to jednak obrazki do oglądania i kontemplowania. Na tyle silnie przemawiają, że raczej trudno mieć ochotę do wracania do nich.

M. Oliva Soto przypomniał, jak zdjęcia powstawały. Mówił o swojej „integracji” ze środowiskiem heroinistów, o wspólnych wieczorach i rozmowach. Cykl – wykonany jeszcze na materiałach analogowych – powstawał przez dziewięć miesięcy. O sile wyrazu świadczy fakt, że choć są to prace unikalne, nie wydrukowało ich jeszcze żadne pismo. – Są za mocne – mówił autor.

Świat heroinistów ukształtował fotograficznie Marcina, który pokazał także inne prace osadzone w podobnym klimacie. Dzieci uzależnione od kleju i żebrzące, aby móc kupić puszkę butaprenu konieczną do odurzenia. Autor spotkał „bohaterów” swoich zdjęć również w Jeleniej Górze.
Wśród pozostałych fotografii – obrazy przedstawiające „Ediego”, postać zbieracza makulatury, którego autor poznał w swojej dzielnicy. Edi to mężczyzna z mizerną renciną, który dorabia „profesjonalną” zbiórką surowców wtórnych.

Świat w obiektywie Marcina Olivy Soto nie jest piękny. Jego obiektyw sięga tam, gdzie piękno pojęte klasycznie, kończy się. Obrazy, z których zionie turpizmem, grozą, a wręcz apoteozą brzydoty, poruszają. Henri Cartier Bresson, dla wielu fotografujących wzór do naśladowania, mawiał: pokaż świat tak, aby ktoś mógł dojrzeć to, czego sam nie jest w stanie zobaczyć. Choć fotografie obydwu twórców różnią się diametralnie, Oliva Soto świetnie tę maksymę realizuje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Piątki i soboty wakacji z imprezami przy Ratuszu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Działka nad zabytek?

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Sabath 3-10-2008 21:11
Moim zdaniem narkomanów nie powinno się malować ...
~HermannBrunner 3-10-2008 21:32
Sztuka jest nie tylko od tego, aby pokazywać piękno, lecz przede wszystkim po to, by wzbudzać emocje, czasem nawet bez względu na to, jakie one są. Cieszę się, że w Jeleniej Górze mieszka człowiek, który mimo młodego wieku potrafi nie tylko zobić świetną fotę reportażową, ale też prawdziwe dzieła fotograficznej sztuki! Marcin, pozdrowienia od starej atrapowej ekipy!
~k-ka 3-10-2008 21:53
a czy bedzie moze jeszcze okazja zobaczenia tych zdjec?
piipi 3-10-2008 22:07
..NIE ma brzydkiego swiata..,gdy ludzie przezywaja tragedie i moze tez podswiadomie licza na to,ze te zdjecia zmienia cos w ich zyciu..moze POMOCY szukaja !.~Fotograf..zdjecie wykonal,ale oni zostali sami w tym "brzydkim swiecie".~Fotograf prace wykonal,..a my widzimy !.
~semi 4-10-2008 0:28
Moim skromnym zdaniem fotografie te są średniego poziomu i nie mają mocnego przekazu.W prasie ukazują się o wiele bardziej drastyczne w wymowie zdjęcia.I mówienie ze nikt ich nie publikuje bo są za mocne jest przesadą. Nie jest to fotografia , która zapada w pamięć. Oglądasz wychodzisz i zapominasz. Fotografia powinna miec w swoim przkazie emocje a tutaj niestety ja tego nie widzę.
~proxi 4-10-2008 0:44
skad pipi taakie glebokie mysli ??
~proxi 4-10-2008 0:45
zamiast gadac sama im pomoz !!
~proxi 4-10-2008 0:46
stac cie na to ??
~narkoman 4-10-2008 0:58
ja bym powiedzial ladny swiat na brzydkich zdjeciach. Co punkt widzenia to inna opinia.
~Rally79S. 4-10-2008 9:29
Taki jest świat... narkotyków, to fakt! Tylko jak sobie z tym poradzić, jak uleczyć? Ilu ludzi na świecie wciąż by żyło...:( Narkotyki to totalne gów... Zdjęcia wstrząsające!
HankaOdRumcajsa 4-10-2008 9:36
do piipi - ...my widzimy i pomóc możemy...
~zak 4-10-2008 10:13
Co do pomocy narkomanom, moim zdaniem fotoreporter, nie jest od pomagania ludziom. JEst od tego aby ukazać nam ich swiat. Marcin świetnie to zrobil. Zatkał mnie ten film wczoraj, ktory mozna zobaczyc na Youtube tez. 1 cent kompotu sie nazywa. POlecam serdecznie. Swoją drogą ja jako fotograf amator, byłem pod ogromnym wrazeniem zdjęć M.O.S. Wiem ile pracy, cierpienia i łez musiał w nie włozyc. Szacunek ^^
~kolobolo 4-10-2008 11:41
Oliva Rulez
~do Wiesi-piipi 4-10-2008 12:10
Wiesiu fotograf nie tylko swoja prace wykonal. On pokazał nam te zdjecia, teraz my mozemy pomoc !
~marilyn 4-10-2008 21:52
Mi się spotkanie bardzo podobało, a zdjęcia Pana Marcina zapisały się w mojej pamięci, myślę, że na długo. Jak dla mnie poruszające i prawdziwe. i z chęcią pójdę na każdą następną wystawę
~"..." 5-10-2008 7:37
Do Pana Marcina. Troszkę już przyblakły i przepaliły się te fotografie.Widziałem już je więcej niż rok temu na kilku prezentacjach.A może by tak coś nowego pokazać, robi Pan przecież setki zdjęć, a w prasie ukazuje się jedno, czasami dwa?
lili 18-10-2008 14:42
hmmm mi zabraklo na tym...wykladzie slow autora, to byl raczej pokaz ale hm...Marcin nie ukrywam mial co pokazywac...tylko nadal nurtuje mnie pytanie...jak daleko moze sie fotoreporter posunac... czy jest cos takiego jak etyka fotografii???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kajakiem do Bałtyku – dla karkonoskich domów dziecka

Kuma kumie pomóc umie!

Zawody wędkarskie

Nadbrzeżna gotowa

Trwa rozbudowa SOSW

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%