MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Brygada do zadań specjalnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 września 2016, 8:07
Autor: Z–R/Wodnik
Fot. Użyczone/Wodnik
W „Wodniku” powstała specjalna brygada, której celem jest między innymi szukanie powodów strat wody oraz ich ograniczanie. W krótkim czasie zlokalizowała i usunęła 15 źródeł niewielkich, nieujawniających się na zewnątrz, awarii.

Od początku tego roku straty wody spadły w firmie o 5 proc. Powołanie brygady to efekt wprowadzania w firmie tak zwanego modelu hydraulicznego. W jego ramach jeleniogórska sieć dzieli się obecnie na 9 stref, do końca września będzie ich 16.

Obliczenia hydrauliczne całego układu wodociągowego Jeleniej Góry wykonano za pomocą programu komputerowego EPANET 2 PL. W programie została szczegółowo „zamodelowana" praca obecnie funkcjonującego systemu wodociągowego oraz praca systemu po wdrożeniu działań modernizacyjnych według przyjętej wcześniej koncepcji.

Do modelu matematycznego sieci zostały wprowadzone takie dane, jak: przebieg sieci wodociągowej z podziałem na średnice, materiały, długość, stan zużycia; wszystkie węzły wodociągowe z podaniem dokładnej rzędnej ich posadowienia; wszelkiego rodzaju stacje redukcyjne na sieci z podaniem średnicy, typu, nastawy ciśnienia; urządzenia pompowe na sieci z podaniem charakterystyki ich pracy, charakterystyki strat hydraulicznych oraz algorytmów sterowania; pracujące w układzie zbiorniki wody z wszelkimi parametrami (objętość, nastawy zwierciadeł, średnica…); pozostałe urządzenia i rozbiory wody.

Przed przystąpieniem do modelowania sieci opracowano mapę sieci wodociągowej Jeleniej Góry w skali 1: 10 000 na podstawie posiadanej w przedsiębiorstwie mapy cyfrowej GIS oraz map geodezyjnych.

Dzięki modelowi hydraulicznemu, gdy na przykład zdarzą się awarie, pracownicy szukają ich już w zawężonym obszarze. Precyzyjne zlokalizowanie usterki w znaczny sposób ułatwia szybką na nią reakcję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

Podgórna zarośnięta

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Fegres 12-09-2016 8:29
Dlaczego jest taka ustawa ze budynki wielolokalowe choc maja wszyscy mieszkancy wodomierze to i tak wodnik rozlicza z glownego licznika ??? Zawsze bedzie roznica bo wodomierze maja duza tolerancje błędu a wodnik zarabia. Nawet dalem kiedys dwa takie same wodomierze jeden za drugim. Po 2 miesiacach roznica była 0.7 m3 wody !!!! Dlaczego nie ma głównych licznikow gazu , prądu itp. ???? Dlaczego wodnik zakłada swoje wodomierze główne a nie wspólnot ?????
~zaboberek 12-09-2016 9:30
Na potwierdzenie tez zawartych w powyższym wpisie o nieuzasadnionym zarabianiu na mieszkańcach,jest to,że Wodnik nigdy nie zabrał głosu w tej sprawie.Przecież wszystkie wodomierze w mieszkaniach są legalizowane,więc skąd jest ta różnica?Kto legalizuje i sprawdza wodomierze główne?Przecież chyba nie Wodnik,bo nie można być sędzią w swojej sprawie. Nieuzasadnionym jest podejrzewanie,że różnica w odczytach wynika z nieuczciwości lokatorów.Ciekawi mnie co do powiedzenia w tej sprawie ma prezes tej szacownej Sp-ki.
~II sort 12-09-2016 10:06
Każdy wytwórca (dostawca) traktuje swój "towar" za szczególnie cenny, o wartości znacznie nie doszacowanej, zatem zakłada niecne poczynania odbiorców w celu nielegalnego zaboru swojego dobra. I stad te "uzasadnione" wybiegi w zakresie liczników głównych, naliczania abonamentów i Bóg wie jeszcze czego( ja np. nie wiem o co tu konkretnie chodzi)! Wodniku, więcej zaufania do klienta!
~3698 12-09-2016 12:13
Na ul. Wróblewskiego na wysokości nowo budowanych domów jednorodzinnych woda lała się do studzienki ściekopwej całą niedzielę. Ciekawe komu Wodnik naliczy?
~III sort 12-09-2016 12:30
Pytanie;;Co Wodnik,pracownicy techniczni robili przez tyle lat że jeszcze nie mają aktualnej dokumentacji ? Teraz gwałt bo stanowiska zagrożone. Dlaczego prezydent nie wyciągnie konsekwencji wobec Spółki? Co miesiąc dostawali wypłatę ,za co ,za fałszowanie raportów .
~akurat 12-09-2016 20:54
Akurat ,pojazd na focie jest dla ekipy usuwającej awarie.Ciekawe jakie?
~Karol 13-09-2016 8:51
Czy ktoś wie gdzie można oddać licznik (główny) wody do sprawdzenia poprawności mierzenia? Nie chodzi mi o oddanie do Wodnika bo to oni zakładali ten licznik. Po wymianie licznika głównego znacznie zwiększyła nam się różnica pomiędzy głównym a sumą małych liczników.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W KSON–ie dzieje się

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
639
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%