MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Brudy w przychodni

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 30 czerwca 2007, 0:00
Autor: anzol
Fot. rylit
Lepiej omijać z daleka budynek dawnych poradni PKP.

Stan kamienicy przy ul. Wincentego Pola, w której jeszcze kilka lat temu mieściły się gabinety lekarskie Obwodu Lecznictwa Kolejowego, jest z dnia na dzień coraz gorszy. Pobliscy mieszkańcy boją się, że budynek może runąć.

Kiedy OLK zlikwidowano, PKP zamknęły na cztery spusty należące do niej nieruchomości , w tym wspomnianą kamienicę. Paradoksalnie, w połowie lat 90-tych wydano sporo pieniędzy na remont pomieszczeń w budynku. Położono nowe kafle, wykładziny, zadbano także o wymianę urządzeń sanitarnych.
Środki wyrzucono w błoto, bo kamienica nie służy nikomu, a PKP na próżno szuka kupca nieruchomości, która teraz przypomina ruinę.

– To skandal. Tylu ludzi nie ma mieszkań. Można przecież tę dużą kamienicę jakoś do tego przystosować. A oni zamontowali kraty i tyle – mówi Dariusz Krzyszkowski, jeden z pobliskich mieszkańców.

Z fatalnego stanu budynku niewiele sobie robią przechodnie. Za kratą blokującą dostęp do bramy głównej urządzili sobie wysypisko śmieci, których nikt nie sprząta. Narosła cała góra brudów.
Dla wandali celem są okna niszczejącego budynku. Wieczorem rzucają w nie kamieniami. Kto trafi, ten lepszy. Patrole Straży Ochrony Kolei nieruchomości nie pilnują.

– Budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i ma dość solidną drewnianą konstrukcję, ale bez odpowiednich ekspertyz trudno zagwarantować, że nie została ona nadruszona – mówi Michał Matyjak, specjalista budowlany.

W podobnie opłakanym stanie jest inna kamienica należąca do PKP. To tak zwany dom pod zegarem przy ul. 1 Maja. Mieściły się tam biura przewoźnika. Teraz budynek niszczeje. W coraz gorszym stanie są także inne obiekty kolejowe przy ulicy Krakowskiej.
Spółka Nieruchomości PKP nie zamierza obniżyć cenowej oferty. Zainteresowanych brakuje nie tylko ze względu na cenę. Ewentualnych inwestorów przeraża fatalna kondycja budynków. Po zakupie trzeba dołożyć co najmniej dwa razy tyle, aby doprowadzić je do przyzwoitości.
I kółko się zamyka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Ławki do remontu

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~dsfasdfdss 30-06-2007 9:02
niech prezydent miast wlozy w to kase i niech sie tym zajmie, w koncu cos musi robic
~ktos 30-06-2007 9:24
powinni sie tym zajac a nie zaczeli wszedzie drogi rozkopywac..
~Janek 30-06-2007 9:43
Nie jestem pewien, czy to nie jest już kamienica przejęta przez Starostwo za jakieś zobowiązania PKP. Od strony podwórza jest jerszcze lepszy widok; niedawno wisiała tam na pohybel flaga Polski z napisem "Teraz Polska". W sprawie tej, a zwłasza tej bramy wjazdowej na podwórze kamienicy W. Pola i Złotniczej składał już interpelacje były radny Niedźwiecki. Otrzymał odpowiedź od byłego prezydenta Kusiaka, że Miasto podpisze umowę o służebności drogi z PKP. Do dziś jednak nic w tej sprawie nie zrobiono, a mieszkańcy z bloku kolejowego odgrażają się, że postawią ogrodzenie na swojej posesji, uniemożliwiając parkowanie mieszkańcom bloku Złotnicza 8 i samochodom uprzywilejowanym do ewentualnej akcji ratunkowej, nic nie mówiąc o kontenerach MPGK. Prezydent Obrębalski nic sobie z tego nie robi, może i tu trzeba będzie ściągnąć redaktor Jaworowicz...
~Z rankingu Gazety Powiatowej 30-06-2007 12:03
Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marek Obrębalski Liczba oddanych głosów: 2733 Tak: 991 Nie: 1742 Starosta Powiatu Jeleniogórskiego Jacek Włodyga Liczba oddanych głosów: 2009 Tak: 332 Nie: 1677
~Zibij 30-06-2007 12:41
To był kiedyś hotel. Nawet są zdjęcia w Jelonce w starych widokówkach.
~&7 30-06-2007 14:44
Dlaczego tego nie sprzedac w drodze przetargu?!
~valkyrie 30-06-2007 16:22
ja bym to wyburzył,po co wkładać z ta ruine kase
~Wspólne Miasto 30-06-2007 17:50
Gdyby rządził Miłosz Sajnog wszędzie było by czysto, dobrobyt, darmo MZK, nie było by czynszy za lokale za mieszkania, a tak... sami chcieliście
~Do Wspólne Miasto 30-06-2007 19:55
Kononowicz jest lepszy od pana Milosza Sajnoga
~GOSC2 30-06-2007 21:30
Konon by zrobił że nie było by niczego :P
~Przechodni codz 1-07-2007 0:12
Co Tu Dużo Gadać Brud Syf I Ubóstwo Lepiej Nic Nie Mówić Podziękujmy Naszym Byłym Prezydentom Oraz Markowi Obrębalskiemu Za To Że Nie Dopilnowali Tego. :/ Co Róż Widzę Nowe Szkody Takie Jak Powybijane Szyby ,Coraz To Więcej Śmieci Za Kratą .... A jak Byśmy Popatrzyli W Górę Na Ten Budynek To Przy Większym Wietrze Ludziom Cegłówki Na Głowę Polecą !!!!Ostrzegam!!!! Niech Ktoś Z Tym Coś Zrobi Do Cholery !! :(( Bo Komuś Stanie Się Krzywda !!!!
~paweł 1-07-2007 10:13
za niemca był tam hotel

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Dachowanie w Radomierzu

Stalowe rumaki w Karpaczu

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
95
Tak
45%
Nie
48%
Nie wiem
6%