MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Broń wystawiona na pokaz

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 30 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 20:54
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Największa w Polsce plenerowa ekspozycja uzbrojenia zostanie wkrótce otwarta u stóp Karkonoszy. Ofiarowane przez armię uzbrojenie, wkrótce stanie się atrakcją turystyczną.

Jeleniogórskie muzeum otrzymało sprzęt wycofany z armii. Niepotrzebne już wojsku stacje radiolokacyjne będą atrakcją turystyczną. Muzeum Karkonoskie dostało wyrzutnie rakiet ziemia – powietrze oraz kilkanaście anten radarowych i stacji wykrywających samoloty.

Jest to sprzęt wyprodukowany w latach 60. i 70. w polskich i radzieckich zakładach zbrojeniowych. Przejmując go i tworząc ekspozycję, staramy się kultywować tradycje zlikwidowanych jeleniogórskich jednostek wojskowych – Centrum Szkolenia Radioelektronicznego i Karkonoskiego Pułku Przeciwlotniczego – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Radary i inny sprzęt wykorzystywany przez wojska radiotechniczne zostanie wyeksponowany obok stacji benzynowej przy drodze do Karpacza. Tuż za Jelenią Górą, na terenie gminy Mysłakowice.
– W istniejącym już skansenie uzbrojenia przy ul. Sudeckiej nie pomieścilibyśmy takiej ilości sprzętu. Dlatego cieszymy się, że na zorganizowanie ekspozycji zgodził się właściciel stacji benzynowej. Już utwardził teren i będzie go grodził – tłumaczy dyrektor Firszt.

Muzealnicy czynią też starania, by ustawić przy nich kilka wycofanych z uzbrojenia samolotów bojowych i śmigłowców. Istniejący już skansen przy ul. Sudeckiej także powiększy się o kilka eksponatów. Wkrótce do Jeleniej Góry ma przyjechać kilka armat.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

E–projekt w Kowarach już wkrótce

Potrącenie pieszej

Kończy się referendum strajkowe

To potrwa, ale warto

Żeromalia na filmowo

Nowa atrakcja za południową granicą

Ekodopłaty pod Szrenicą

Wiosna w „ósemce”

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
181
Tak
63%
Jest dobrze, jak jest
13%
Nie
23%
Nie ma zdania
2%