MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Boskie marzenia w dzieciach ukryte

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 marca 2011, 8:03
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 8:15
Autor: Coolazooch
Fot. Coolazooch
Choć uważane za niepełnosprawne, nie różnią się niczym od tych zdrowych. Mają większą energię, aktywniejszą chęć życia i poznawania świata a przede wszystkim są do bólu szczere. Mowa o dzieciach z zespołem Downa.

16 marca w sobieszowskim Miejskim Domu Kultury „Muflon” odbyła się wystawa fotograficzna Alicji Plewni pt: „W każdym dziecku ukryte jest marzenie Boga.” zorganizowana z okazji VI Światowego Dnia Zespołu Downa.

W Galerii „Muflon” zgromadziła się liczna grupa osób przybyłych na wernisaż wystawy autorstwa Alicji Plewy. Wprowadzeniem był krótki występ muzyków z Filharmonii Dolnośląskiej w strojach z epoki, którzy nastroili wszystkich pozytywnie dworską muzyką. Nie obyło się bez pokazu tańca.

Gości otwarcia przywitała Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK „Muflon” oraz Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta miasta, która w imieniu swoim i prezydenta Marcina Zawiły oferowała pomoc w realizacji pomysłów Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, którego szef Janusz Wielocha także był obecny na wczorajszym wernisażu.

Prace zgromadzone na ekspozycji poruszają. Uwiecznione na fotografiach dzieci, choć uważane za niepełnosprawne, nie różnią się niczym od tych zdrowych. Czasami nawet widać było w ich oczach większą energię, chęć życia i poznawania świata a przede wszystkim szczerość. Raz jeszcze potwierdziły się słowa poruszającego się na wózku posła Sławomira Piechoty, który powiedział, że w podejściu do tak zwanej niepełnosprawności największą barierą nie są przeszkody architektoniczne, czy inne tego typu, ale umysł człowieka, który niepotrzebnie wyrzuca poza nawias normalności ludzi „pięknych inaczej”.

Alicja Plewnia, autorka ekspozycji, członkini Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, na stałe mieszka w Tychach. Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia fotograficzne. Została wyróżniona w trzech edycjach ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Dziecko niepełnosprawne kochane takie jakie jest, dlatego, że jest!” a cztery lata temu założyła forum internetowe „Zakątek 21” – przeznaczone dla rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Do fotografowania zainspirowała ją córka Jagoda, która urodziła się z zespołem Downa. Zdjęcia wykonuje głownie na turnusach rehabilitacyjnych, na które jeździ ze swoją córką.

Wystawę będzie można oglądać w MDK „Muflon” do 16 kwietnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wizyta w Bambergu

Piknik Kasztelański

Bezpłatne warsztaty i animacje dla rodzin w sobotę

Komentarze (2) Dodaj komentarz

jankes 17-03-2011 19:06
Piękne zdjęcia ,wspaniała atmosfera. Alunia ,dziękujemy !!
~rencista 17-03-2011 19:08
Podziękowania nalezą się Dyrekcji i pracownikom MDK Muflon za zorganizowanie tak wspaniałej i ciekawej wystawy również wielkie brawa dla autorki ekspozycji - Dziękuję.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jasna strona gier – w BWA

Klawesyn w mieście

Zaczytaj się z Jelonką.com

Wizyta gości z Chin i... wpadka

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
689
Tak
80%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%