Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 5614
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Ból barku: diagnoza za pomocą rezonansu magnetycznego

Piątek, 20 października 2023, 7:49
Aktualizacja: 10:49
Autor: ts
Polska: Ból barku: diagnoza za pomocą rezonansu magnetycznego
Fot. ts
Ból barku może świadczyć o stłuczeniu, stanie zapalnym lub innych dolegliwościach. To częsta przypadłość wśród sportowców i osób, które pracują za biurkiem. Jeśli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, warto sprawdzić, co jest ich przyczyną. Pomoże Ci w tym rezonans magnetyczny barku.

Rezonans magnetyczny barku – co to za badanie?
Rezonans magnetyczny barku to specjalistyczne badanie obrazowe. Wykonuje się je w celach diagnostycznych lub aby monitorować efekty leczenia. Metoda wykorzystuje fale radiowe i działanie pola elektromagnetycznego. Pozwala to na zobrazowanie wszystkich struktur tworzących bark, a więc układu kostnego, tkanek miękkich i stawów. Badanie pozwala zdiagnozować m.in. stany zapalne, stany przeciążeniowe, urazy lub obecność zmian nowotworowych i innych schorzeń. Jest to w pełni bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która może być stosowana u większości pacjentów. Badanie można wykonać bezpłatnie na podstawie skierowania lub prywatnie, umawiając wizytę u specjalisty.

Co wykrywa rezonans magnetyczny barku?
Dzięki rezonansowi magnetycznemu lekarz jest w stanie ocenić stan chrząstek, więzadeł, mięśni, ścięgien i kaletek. Specjalista może także zobaczyć przebieg nerwów i naczyń krwionośnych oraz określić ilość płynu stawowego. Badanie pozwala określić i zlokalizować rozległość i stopień zaawansowania zmian pourazowych, zmian zapalnych lub nowotworowych. Ma zastosowanie, gdy pacjent odczuwa długotrwały ból w barku lub jest wykonywane w przypadku podejrzenia występowania zmian urazowych.
Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego barku są takie schorzenia jak:
• reumatoidalne zapalenie stawów,
• łuszczycowe zapalenie stawów,
• bakteryjne zapalenie stawów,
• uszkodzenia ścięgien,
• uszkodzenia więzadeł,
• zwyrodnienia stawów,
• wady rozwojowe,
• osteoporoza,
• choroba Duplaya,
• zapalenie torebki stawu ramiennego,
• zespół nerwu nadłopatkowego,
• martwica aseptyczna głowy kości ramiennej.
Na badanie powinni zgłosić się także pacjenci, którzy odczuwają intensywny ból i postępujące ograniczenie mobilności w stawie barkowym lub niestabilność stawu barkowo-obojczykowego. Rezonans magnetyczny barku ma także zastosowanie w trakcie planowania zabiegów operacyjnych w tej części ciała.

Jak przebiega badanie?
Rezonans magnetyczny barku odbywa się w pracowni RM. W trakcie badania pacjent kładzie się na stole aparatu, a następnie jest wsuwany do kanału urządzenia elektromagnetycznego. Na czas badania musi pozostać w pozycji leżącej bez ruchu lub wykonywać polecenia lekarza. Badanie trwa zwykle od 30 do 60 minut. Może być wykonywane bez lub z podaniem środka kontrastującego. W przypadku podania kontrastu pacjent musi pozostać w placówce dodatkowe 30 minut, aby wykluczyć powstawanie reakcji alergicznych.

Czy do rezonansu magnetycznego barku trzeba się przygotować?
Badanie rezonansem magnetycznym barku nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Wystarczy, że przyniesie on ze sobą posiadane wyniki badań oraz przedstawi je lekarzowi przed wykonaniem badania. Powinien także poinformować go o przyjmowanych lekach oraz przebytych operacjach. W przypadku badania wykonywanego z użyciem środka kontrastującego należy być na czczo. Maksymalnie 7 dni przed terminem badania należy wykonać także badanie poziomu kreatyniny we krwi, aby wykluczyć reakcję alergiczną.
Na badanie warto przyjść w luźnej i niekrępującej ruchów odzieży. Ważne, aby ubrania były pozbawione metalowych elementów jak sprzączki, suwaki czy metaliczne nadruki. Przed wejściem do gabinetu należy także pozostawić wszelkie metalowe przedmioty, takie jak biżuteria, zegarek, pasek czy klucze. Mogą one zaburzyć oddziaływanie pola magnetycznego i zafałszować wynik badania.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego barku
Podobny wpływ mogą mieć obecne w ciele protezy i rozruszniki. Przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetyczne są m.in. takie urządzenia jak neurostymulator, rozrusznik serca, sztuczna zastawka i implanty stomatologiczne oraz antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
443
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group