MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Bój z barbarzyńcami

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 17 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 26 lipca 2007, 6:20
Autor: anzol
Fot. Dudyński
Będzie powtórka z Rospudy w Przesiece? Ekolodzy bronią dziewiczych krajobrazów Karkonoszy.

To świadome i obrzydliwe niszczenie natury – grzmią ludzie, którzy są oburzeni decyzją starosty jeleniogórskiego zezwalającą na powstanie elektrowni wodnej nad kaskadą Podgórnej. – Chyba ich diabeł opętał. Zabiję enklawę natury i turystykę – twierdzą.

Chwalący się piękną przyrodą podgórza Karkonoszy powiat jeleniogórski strzela gola do własnej bramki. Chce unicestwić wodospad Podgórnej w Przesiece. A to prawdziwy magnes dla turystów i miłośników środowiska naturalnego. Co roku gromadzą się przed nim tłumy z okazji różnych imprez. Nie ma dnia, aby nie przyszła tu wycieczka i wczasowicze. Urzędnicy wolą jednak turbiny elektrowni i pieniądze, które wpłyną od inwestora z Poznania, który zamierza rozpocząć budowę.
Będzie powtórka z głośnego protestu w sprawie augustowskiej doliny Rospudy?

Pioruny nad potokiem
Burza wokół Podgórnej rozpętała się, kiedy okoliczni mieszkańcy poznali plany, jakie do tego miejsca ma starostwo. Okazało się, że w urzędzie już jest decyzja zezwalająca na budowę elektrowni wodnej.
– To ten wodospad zabije! Pozbawi go 70 procent wody i atrakcja zniknie! – denerwują się przesieczanie i ludzie, którzy bronią naturalnego środowiska Karkonoszy. – Dlaczego nie wiedzieliśmy o tym wcześniej? – pytają oburzeni.

– Tryb podejmowania decyzji, a w szczególności niespotykany pośpiech w ich podejmowaniu nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Informacja o wszczęciu postępowania wodnoprawnego z dnia 21 czerwca dotarła do części zainteresowanych na trzy dni przed terminem składania uwag i wniosków, czyli dniem 12 lipca. Tylko jedna z osób stanowiących stronę w tym postępowaniu zdążyła zaprotestować – zauważa Maciej Popkiewicz, który wspiera w proteście rozgoryczonych mieszkańców.

Dodaje, że 17 lipca urzędnicy w gminie nie przyznawali się nie tylko do posiadania dokumentacji w tej sprawie. Podkreślali także, że o niczym nie wiedzą. Potwierdza to również sołtys Przesieki i radna, do których nie dotarły żadne informacje w tej sprawie do tego dnia.

Jeszcze bardziej kuriozalny jest termin wydania pozwolenia na budowę elektrowni. Starosta wydał zgodę 13 lipca, czyli w następnym dniu po upływie terminu na składania uwag i wniosków. Nie pozostawiono czasu ani na dotarcie ewentualnej poczty w tej sprawie, ani na rozważne rozpatrzenie odwołań i protestów, których niewątpliwie się spodziewano.
– Nasuwa się uzasadnione przypuszczenie, że zgoda była przygotowana wcześniej i jedynie czekano na upłyniecie terminu składania wniosków – argumentuje Maciej Popkiewicz.

Prawo bez sprawiedliwości
Urzędnicy, przesyłając zainteresowanym informacje o planowanej budowie, pisma skierowali na adresy, których w rzeczywistości nie ma. Do trzech stron w sprawie na kopertach podano umiejscowienie ich niezagospodarowanych działek, a nie adres zamieszkania zainteresowanych właścicieli.

– Osoba, będąca stroną w postępowaniu, do której zawiadomienie skierowano na nieistniejący adres w Zgorzelcu, złożyła pismo do starosty z żądaniem unieważnienia toczącego się postępowania administracyjnego i rozpoczęciem go od nowa, już bez uchybień prawnych i proceduralnych – poinformował M. Popkiewicz.

Decyzję wydał – z upoważnienia starosty Jacka Włodygi – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego Piotr Włodarkiewicz. Tłumaczy, że jest urzędnikiem, który musi przestrzegać prawa. Plan zagospodarowania gminy Podgórzyn znany jest już od sześciu lat, więc zdaniem urzędu ludzi nic nie powinno dziwić. Kiedy plan ogłaszano, nikt nie protestował.

Starostwo argumentuje, że można pogodzić budowę elektrowni wodnej, ekologicznego źródła energii, z istnieniem wodospadu. – Są inne potoki dopływy, które zasilają wody Podgórnej poniżej planowanego ujęcia wody z rzeki – usłyszeli protestujący.

Wyraźnego sprzeciwu nie ma też ze strony urzędu gminy w Podgórzynie. Wójt Anna Latto podkreśla, że wszystkie decyzje dotyczące zagospodarowania okolic Podgórnej miały miejsce w czasie, kiedy stanowisko włodarza gminy sprawował jej poprzednik.
Podkreśla jednak, że inwestycji nie poprze, jeśli w jakikolwiek sposób zaszkodzi środowisku naturalnemu.

Mydlenie oczu
– Starosta nie rozumie, że zabranie w niekorzystnych warunkach ponad 90 procent wody z koryta potoku będzie zawsze zabraniem tej wody, niezależnie od tego czy są tam jakieś boczne dopływy, czy nie! – wyjaśnia M. Popkiewicz. Dodaje, że to, co urząd nazywa dopływami, to stróżki wody, które ledwo co widoczne są na mapie.

Mieszkańcy Przesieki zaznaczają, że podczas suszy korytem Podgórnej płynie ledwie bardzo mało wody i budowa elektrowni będzie zupełnie nieopłacalna. – Tylko zeszpeci środowisko rurami i turbinami. Prądu z tego będzie jak na lekarstwo.

Nad Podgórną wciąż wrze. – Wodospad Szklarka to rezerwat, Kamieńczyk jest w Karkonoskim Parku Narodowym. Niech i nam zrobią tu jakąś chronioną przestrzeń – żądają.

Obrońcy wodospadu zebrali już ponad sto podpisów wspartych komentarzami internautów. Grupa mieszkańców Przesieki złożyła w starostwie wniosek o uznanie jej jako strony w postępowaniu administracyjnym.

Bój do upadłego
Determinacja uczestników protestu jest tak duża, że wykluczają skierowania sprawy na drogę sądową, a w ostateczności poinformowania odpowiednich agend Unii Europejskiej. – Każdy głos protestu będzie niczym wiadro wody wlewane do zagrożonego wyschnięciem wodospadu Podgórnej – podkreślają obrońcy kaskady. Mówią, że powtórki z Rospudy nie będzie. Ale będą walczyć do upadłego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Plaża nad Bobrem otwarta

Czyżby Andrzej Duda?

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin 17-07-2007 11:39
Wiadomo, o co chodzi. Chodzi o kasę. Inwestor wystawił ładną pulę kasy, a o reszcie nie trzeba pisać...
~archi 17-07-2007 11:45
A Pan Jacek Włodyga wydaje się taki wiarygodny kiedy w telewizji mówi jaka to turystyka i przyroda są ważne w naszym regionie. Jak chce stawiać na jego rozwój... Wstyd Panie Jacku, wsytd!
~przemek 17-07-2007 12:12
nigdy w zyciu!!!!!!!!!!! co to ma znaczyc dobrze napisane ze elektrownia i tak ni eprzyniesie duzo energii a zmiany w wodospadzie oszpecą krajobraz karkonoszy!!! wodospad w przesiece jest jednym z pięknieszych miejsc w karkonoszach!! i ni epowinno w ogole naruszac sie jego dziewiczego krajobrazu!!! gratuluje pomysłu...:/ jak ktos mieszkający w miescie nie docenia prawdziwej przyrody tylko jest zafascynowany parkiem w srodku centrum to niech tam sobie zbuduje elektrownie!!! chorzy ludzie;/
~nlg 17-07-2007 12:16
jeśli to prawda, to wydanie pozwolenia wodnoprawnego przez starostwo było by tak piramialną głupotą, że aż trudną do uwierzenia. należałoby poprosić starostę o wypowiedź w tej bulwersującej sprawie. może poza podpisami pod sprzeciwem wysyłać maile do starostwa pts@starostwo.jgora.pl ? ktoś zna maila do p. włodygi – starosty jeleniogórskiego?
~wind 17-07-2007 12:17
Przecież są dziesiątki innych dogodnych miejsc do budowy elektrowni wodnych.Dlaczego znowu polacka głupota musi być górą ?
~cr@zy 17-07-2007 12:39
Czy chodzi o energetyke poznanska, ktora nieopodal ma swoj dom wczasowy?
~ja 17-07-2007 12:41
TAK!!!!!!! zlikwidujmy wszystkie atrakcje turystyczne w regionie!!!!!! super będzie!!!! niech ktoś władze w łeb palnie wreszcie!!!
~jelinek 17-07-2007 12:54
To trudno porównać z wydarzeniem typu Rozpuda. Polski pomysł budowy elektrowni wodnej w obszarze wodospadu przesieckiego świadczy o całkowitej głupocie "osób" podejmujących taką decyzję. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale jedno z niewielu miejsc w Karkonoszach, gdzie można spokojnie regenerować siły do walki z decydentami, którzy widzą tylko swój kawałek nosa. Przykładem nieodwracalnych decyzji które przynoszą szkodę żyjącym na tym terenie mieszkańcom jest wysypisko śmieci w Cieplicach niedaleko przedwojennego kompleksu rekreacyjnego basenu i stadionu. Po latach okazało się, że woda zasilająca basen przepływając przez wysypisko bezpowrotnie skażiła basen. Mineło trzydzieści lat. Basen nie nadaje się do użytkowania. Wysypisko śmieci pokryto asfaltem na którym organizuje się w niedzielę handel. Proponuję odszukać urzędników którzy wydali zgodę na lokalizację wysypiska śmieci w Cieplicach i nakazać im na ich koszt wywóz tych śmieci i przywrócenie terenu do sytuacji przedwojennej. Było to jedno z przyjemniejszych miejsc rekreacyjnych w regionie. Obyśmy nie musieli szukać po latach urzędników którzy wydali zgodę na zagładę wodospadu w Przesiece.
~irek 17-07-2007 13:10
nigdy w życiu mało zniszczyliśmy przyrodę ?
~Noisy 17-07-2007 13:19
Człowiek jedzie w góry by obcować sobie z przyrodą a nie popatrzeć na rury elektrowni, która i tak nie przyniesie większych rezultatów ;/
~modrak 17-07-2007 13:37
W starostwie powiatowym siedzą tacy sami idioci jak w urzędzie miasta KARPACZ. Wydano zezwolenie na wybudowanie elektrowni na Łomnicy. Na odcinku od zapory do końca Karpacza rzeka prawie wyschła.Jeśli w Przesiece ma być zabrane 70 procent wody z wodospadu to spowoduje degradację środowiska, a przedewszystkim zniszczy cudowny fragment Karkonoszy.Panie Włodyga pomśl o przyszłych pokoleniach.
~PK89 17-07-2007 13:52
A gdzie będą sie pluskać morsy ??
~europejczyk 17-07-2007 14:21
walizeczka z forsą załatwiła sprawę! to normalne w naszym kraju. mamy najgłębsze kieszenie na świecie.
~!!!! 17-07-2007 14:26
co za idiotyczny pomysł, za kilka lat ktoś napisze wniosek na rewitalizację tego miejsca ;);) starostwo już chyba raz dało d..... godząc się na budowę Marconi w Piechowicach, więc nie ma wątpliwości jak im zależy na walorach turystycznych i przyrodniczych. faktycznie Pan Włodyga w telewizji chwali się swoją przyjaźnią w stosunku do walorów takich i owakich i pięknie to sprzedaje przy okazji targów turystycznych, festynów, czy spotkań z partnerami z Czech i Niemiec, szkoda tylko, że kończy się na nieszczerych deklaracjach, chociaż mam nadzieję, że tym razem się mylę....
~Który wydział starostwa 17-07-2007 14:34
podejmuje takie d...lne decyzje? Może ci klienci z Kochanowskiego i Podchorążych by się w końcu opamiętali. Przed laty wydano zgodę na uruchomienie małej elektrowni na Bobrze/Młynówce przy ul. różyckiego na Zabobrzu. Efekt taki, że Młynówką przepływa na oko trzy razy mniej wody niż dawniej i kanał zamienił się w cuchnący ściek. oczywiście, że trzeba okolice ka...lizować, ale póki na to nie ma kasy, to większy przepływ wody czynił Młynówkę znośniejszyą dla nosa, a od wybudowania elektrowni ten kanał to masakra. Ale faktyczna LIKWIDACJA wodospadu Podgórnej byłaby skandalem znacznie większym. Mam nadzieję, że w tym przypadku znajdą się odpowiednie paragrafy na bezmyślnych lub głupich urzędników
~podgórzynianin 17-07-2007 14:40
nie wyobrażam sobie zeby miało stać się "zasileniem elektrowni wodnej", jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach orurowane i sprowadzone do kategorii przemysłowych, juz cos takiego zrobili kiedyś nazywa się bodajże celwiskoza, piekny widok na tle gór stado kominów...z taka polityką zyczę powodzenia...
~ciepliczanka 17-07-2007 16:41
To jest poroniony pomysł !!!!!!!! Przesiekę i okolice z atrakcjami turystycznymi proszę zostawić w spokoju!!! Czy wszystko trzeba zniszczyć to co jest piękne i co nam natura dała!!!!
~turysta 17-07-2007 16:53
a elektrowni atomowej nie chche sie komuś budowac? pomysł rewelacja...:/ a moze od razy tarcze antyrakietową? i z wydaniem pozwolenia tez ni ebyłoby problemu....:/ zalosneeeeeeee....!!!
~mm 17-07-2007 17:13
za długo jest się starostą i ma się w głębokim ........!!!!
~fatal 17-07-2007 18:23
turysto, elektrownie atomowe to najczystsza gałęź przemysłu jaką wymyślono, a to że jej nie masz koło domu niczego nie zmiania, bo wokół Polski jest ich jak grzybów po deszczu
~taka tam 17-07-2007 19:06
nigdy w zyciu,to juz przechodzi ludzkie pojecie co ludzie dla kasy sa zdolni zrobic...zostawcie wodospad w spokoju,to jest wspaniale miejsce do odpoczynku i odreagowania od codziennosci...co za chorzy ludzie wymyslaja takie "udogodnienia",brak slow na glupote
~kazimierzp 17-07-2007 19:20
Nie ma sprawiedliwości, jest prawo! Strasznie to brzmi ale jest prawdziwe. Starosta (lub wojewoda) jest w procesie udzielania pozwolenia na budowę ostatnim ogniwem. Jeżeli zgodnie z planem zagospodarowania gminy (tu gminy Podgórzyn) taka inwestycja może powstać to potencjalny inwestor może zacząć dalsze działania. Jezeli takiego planu nie ma to opracowywana jest w gminie (gmina Podgórzyn!;–)Decyzja o warunkach zabudowy. Wtedy inwestor występuje o prawo do gruntu (tu chyba do gminy Podgórzyn) czyli kupno, dzierżawa. Do tego momentu przedstawiciele lokalnego samorzadu, czyli mieszkanców mogą zablokować potencjalną budowę!!! Dla działań na ciekach wodnych: potokach, rzeczkach wymagane jest pozwolenie wodno prawne opracowywane i zatwierdzane przez (o ile się nie mylę) dyrekcję Gospodarki wodnej (urząd państwowy nie podległy samorządom: gminie, czy powiatowi). Jeżeli te działana sa na terenie Parku Narodowego to zgode musi też wyrazić Rada Naukowa Parku. Kiedy inwestor uzyska wszystkie zgody, przygotuje projekt opracowany przez uprawnionych projektantów to Starosta, a w jego imieniu Wydział Architektury Starostwa Powiatu Jeleniogórskiego (obecna siedziba przy Podchorążych – teraz chyba już inna nazwa) przyjmuje wniosek i sprawdza zgodność wniosku z Prawem Budowlanym. Jeżeli inwestor ma wszystkie wymienione na wstępie uzgodnienia, projekt został opracowany przez projektantów posiadających wszystkie uprawnienia, został opracowany zgodnie z przepisami to STAROSTA MUSI WYDAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ!!! I to w ciągu 65 dni od złożenia wniosku. Jeżeli nie to Powiat będzie płacił za każdy dzień zwłoki 500 zł do budżetu wojewódzkiego!!! Dlatego zanim obrzucicie kogokolwiek inwektywami to zobaczcie kto tu jest rzeczywiście winny! Najczęściej wiele instytucji, osób dla świętego spokoju daje różne uzgodnienia, zgody licząc na to, że cos jest tak niedorzeczne, że nie da się na to pozwolenia. A tu nie! Prawo Budowlane jest takie, ze nie daje zadnej dowolności w działaniu! To dobrze, zwłaszcza dla dobrych inwestycji. Szkoda, że inni uczestnicy tego procesu nie wykazują się myśleniem, asertywnością, rozsądkiem! Gdyby oni zaczęli być rozsądni i asertywni, to wtedy wiele bzdurnych, nietrafionych inwestycji by nie było! Na koniec! Do autora artykułu! Sprawdź czy czasami z racji inwestycji na potoku bedącym w zarządzie ODGW (Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej) pozwolenia na tę inwestycję nie będzie wydawał Wojewoda jako organ II stopnia administracji architektoniczno budowlanej (Starosta to I stopień organu administracji architektonicznej). Na elektrownię przy wlocie Młynówki pozwolenie na budowę wydał Wojewoda, a nie Prezydent Miasta jako starosta grodzki w Jeleniej Górze
~SIwy 17-07-2007 19:40
Nie zabirajcie nam Przesieki p...ne urzedasy!!! Tylko sie dla was łapówa liczy i nic wiecej. To jest wstyd i hanba. Jak mozna wlasniej gminie odbirac cos najcenniejszego (bo w tej Przesice nic innego nie ma poza wdodospadem) Ja kocham ten wodospad i bede robil wszystko aby go nie strecic!!!
~matka natura 17-07-2007 20:19
Widze,ze sprawe trzeba naglosnic...Tak sie akurat sklada,ze obecnie mieszkam w Niemczech i poznalam duzo ludzi,ktorzy sie urodzili i wychowali na naszych pieknych okolicach.Oni dusza i sercem sa z tymi terenami(bywaja tam co roku:).Chyba przetlumacze ten artykul i porozsylam go,zeby ci,ktorzy szanowali przyrode i dbali o nia zobaczyli jak polscy bezduszni i bezmyslni urzednicy zabijaja to,co jest niezastapione i zdarza sie tylko raz,bo szkody jakie robi glupota ludzka bywaja nieodwracalne i mszcza sie na dalszych pokoleniach.Za taka inwestycje wlasciciel powinien placic 3 razy wieksze podaki,w tym najwiekszy na ochrone srodowiska!!!!!!!!!!!!!!!!
~z autopsji 17-07-2007 22:19
To będzie tak samo jak z elektrownią wodną na Zabobrzu. Zasila chyba tylko siebie i żarówkę na zewnątrz. Przez kanał Młynówka przepływaa około 80% wody mniej i dzięki temu jest on śmierdzącym ściekiem. Dalszym efektem tego przedsięwzięcia jest celowe rozbicie stopnia wodnego przy ul.Obrońców Pokoju. Mały przepływ wody powodował spiętrzanie się fekalnych dodatków.
~bob 17-07-2007 22:26
Do Wojta Gminy Podgorzyn ! Pani Anno Lato,niech Pani broni te przepiekne miejsca i ten piekny zakatek z wodospadem Podgornej ! Bo wydaje mi sie,ze Pani jest tym najwazniejszym decydentem./bo przyde do Pani z pokrzywami, hej ! /
~www.modlinski.pl 17-07-2007 23:22
Szok.... to jakas PARANOJA z ta elektrownia. Moze jeszcze jakies 100 wiatrakow na Szrenicy??? No wieje... a jak ladnie wyglada.... d...le... Zostana tylko stare pocztowki.. Ta Polak potrafi... nie myslec...
~Ronda w cenie 17-07-2007 23:54
A ja jestem za elektrownią. Koryto Podgórnej trzeba raz na zawsze wysuszyć, wyasfaltować i zamienić na ścieżkę rowerową. Drzewa po bokach wyciąć, zeby nie przeszkadzały rowerzystom, postawić siatki, żeby jelenie nie wskakiwały pod koła, grunt zrównać, postawić parę małych hoteli po kilka pięter i osiedle domków dla bogatych. Oczywiście trzeba znaleźć inwestora, który– jak się go przyciśnie– wybuduje małe rondo w bonusie.
~kmam 18-07-2007 9:58
Już jedna elektrownia na Bobrze na Zabobrzu zabrała wodę z Młynówki. Niekiedy gdy brakuje wody w Bobrze nie cieknie nawet mała strużka.
~Pszeszczepik 18-07-2007 10:13
Ja osobiście wole grać Rycezem hociarz Barbażynca też dobry ale mało bije z axa
~do Kazimierza P 18-07-2007 11:02
Zostan ksiedzem , nawijasz , nawijasz a nic w zasadzie z tego nie ma .
~Mija 18-07-2007 11:25
Droga Redakcjo! Rozgłoś zagrożenie dla wodospadu i rzeki Podgórnej oraz sprawców tego zagrożenia.Kilkadziesiąt tysięcy ludzi z determinacją bronić będzie tego pięknego miejsca na Ziemi jeleniogórskiej.
~To Ja 18-07-2007 11:41
Byłem wczoraj przy wodospadzie, było to miejsce, gdzie mogłem sie ochłodzić i zrelaksować. Ktoś pisał o wybetonowaniu koryta a ja byłem zszokowany tym, że jakiś d...l wjechał tam trabantem. Takim ludziom nie zależy na pięknie tego miejsca. FE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~hugo 18-07-2007 18:33
bylem tam w piatek i czesto jezdze oraz duzo moich znajomych jest fajny klimat chociaz woda zimna jak w kieleckim tam jest super i zniszczenie tego byloby porazka zas....rani urzedasy moze koperte za to chcecie deb...ile
~maniek 19-07-2007 0:02
mieszkam w Przesiece i swierdze a raczej zaproponuje lepszy pomysł WYBUDUJMY SOBIE ELEKTROWNIE ATOMOWA DO TEGO TARCZE ANTYRAKIETOWA I OBWODNICE 8 PASMOWA A JAK BEDZIE MAŁO TO DRAPACZ CHMUR a tak na powaznie to mysle ze jezli ta elektrownia powstanie to proponuje po jej wybudowaniu wpuscic w ta turbine tych urzedasów jak ich tam pokreci 1000 obrotów na minute to szybko to sami rozbira pozdrawiam
~JoGuRt 19-07-2007 9:51
Kolega Maniek Dobrze Mówi:)Napiszmy Do Kaczyńskich i Wybudujemy Sobie Tarcze AntyRakietową :) Pod Sklepem Możemy Postawic Elektrownie Atomową:) w Ogóle Jakiż To Durny Pomysł:) Jak Juz Stawiać To Rozlewnie Piwa Ale Nie w Lesie :P a TAk Na Poważnie To WODOSPAD Jest Jedną Wiekszych Atrakcji Ludzi z Całej Polski Tutaj Przyjeżdzają ... Wiem Bo Tu Mieszkam i Widze Jak Ludzią Sie Tu Podoba i Jak Co Roku Chociaz Na Chwile Przyjezdzają :) ZOSTAWICIE NASZ WODOSPAD!!!!! To Jest Wlasnie Polska...Ktos Sypnie Kasą i Wszystko Mozna :((
~Michal 19-07-2007 19:10
Taka uwaga dla autora artykułu – podpis pod zdjęciem, że "ekolodzy chcą, żeby tak zostało" jest mylący. Protest nie jest związany z żadną organizacją ekologiczną – bierą w nim udział setki (dzisiaj, to już pewnie tysiące) osób o różnych zawodach – zapewne są wśród nich też ekolodzy. Myślę, że warto nazwać protestujących jakoś inaczej niż "ekologami"... może np. społecznością Karkonoszy.
~Mici 19-07-2007 19:17
jelinek, nie trzeba nikogo szukać – dezycję w imieniu Starosty wydał Pan Piotr Włodarkiewicz – dyrektor Wydziału Ochorny Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego.
~Mici 19-07-2007 19:40
Dużo informacji o tym skandalu znajduje się na forum karkonoskim... http://forum.przesieka.pl/viewtopic.php?t=295&postdays=0&postorder=asc&start=0
~Ytaka 19-07-2007 23:48
ekstra, spietrzą wode ponad wodospadem, rurami o nikłej, 4m srednicy odprowadzą 0.07m3/s wody kilometr za wodospadem, siurkającą resztkę zostawiajac do płakania nad chciwoscią ludzką., Wloty i wyloty wody obuduja pięknie betonem, 3 turbiny o łącznej, porażającej mocy 0,7MW będą napędzć parę żaówek więcej, ktoś unijne pieniązki zakasuje a zycie będzie się toczyć dalej, tylko już bez trzeciego co do wielkości wodospadu Karkonoszy, co z tego, to gdzieś gdzieś tam daleko, w jakiejś wiosce Przesieka, na końcu świata, za 30 zakrętami... Bosz, a mnie już o zgagę doprowadzała rura przy rzece Kamienna w Szklarskiej Porębie!!!!!
~marta 21-07-2007 19:54
mieszkam tu od urodzenia, nasz wodpspad jest największą atrakcja okolicy a te cholerne urzendasy wszystko zawsze potrafia popsuc!!!! bardzo czesto gdy jest goraco chodze nad wodpspad ochlonac a teraz co... po prostu plakac mi sie chce ze wodpspadu nie bedzie, ale zrobie wszystko zeby przyczynic sie do jego uratownia!!!!!!!!! to jest piekny pomnik przyrody a te p...ne urzedasy chca to zniszczyc... a ciekawe jakby sie czuli gdyby ktos im chciał wybudowa elektrownie tam gdzie chodza z rodzina odpoczywac i zrelaksowac sie? przesieka to miejscowosc TURYSTYCZNA a bez wodospadu – golwnej atrakcji... co bedzie...:–( , nie bedzie ani wody,ani turystów ani niczego!!!!!! :–(((((((( a co do urzedasow to podobno były wojt Tarsa juz mieszał w tym paluchy... byłam za nim w wyborach a teraz zaluje ze na tego zdrajce oddałam głos!! wstyd!! pewnie dali $$$ i urzedas sie połakomił !! SKANDAL!!!!!!!!!!!!!
~pesel 22-07-2007 7:26
Jestem za rozwojem małych elektrowni wodnych. Potencjalnych miejsc w Karkonoszach jest sporo. Podgórna w górnym biegu jest dla inwestorów atrakcyjna bo ma spory spadek ale żeby to robic kosztem wodospadu? Do niego przychodzi kilkaset osób dziennie, jest sporą atrakcja okolicy i nawet gdyby miało ubyć tylko 10% wody a nie 70% to i tak NIE WOLNO!!!!! A swoja drogą to trzeba mieć nierówno.... aby na taki pomysł wpaść, i że też ktoś z urzędników w procesie przygotowawczym inwestycji nie wyprostował tego szaleńczego pomysłu. Bezgłowy czy też lokalny wróg?
~hugo 22-07-2007 10:43
urzedniki to czu...by i tyle mysla tylko o swoich kontach deb...ile
~to biznes!!! 22-07-2007 11:39
Większość osób reaguje emocjonalnie. I nic dziwnego, zagrożone jest piękne miejsce w otulinie Karkonoskiego Parku, trzeci pod względem wielkości wodospad w Karkonoszach, niewątpliwie największa atrakcja turystyczna Przesieki. Ale spójrzmy na to z innej strony: pan Bekas nie jest „małym człowiekiem”! Jest osobą robiącą świetny biznes! Niewiele osób wie, że zakład energetyczny ma obowiązek przyjąć każdą ilość tzw. ZIELONEJ ENERGII, czyli pochodzącej ze źródeł ekologicznych. Pan Bekas zamierza to bardzo sprytnie wykorzystać! Energia z elektrowni wodnej nie będzie produkowana z myślą o lokalnych potrzebach mieszkańców Przesieki, będzie ona sprzedawana do odbiorcy – zakładu energetycznego, który MA OBOWIĄZEK JĄ PRZYJĄĆ BEZ WZGLĘDU NA CENĘ!!!. Więc cena kilowata będzie tak wywindowana, aby pokryć nie tylko koszty wytworzenia i dostarczenia energii, ale również, aby złamać opór bądź zlikwidować wyrzuty sumienia urzędników odpowiedzialnych za wszelkie decyzje w tej sprawie. Z reakcji urzędników, o czym pisze powyżej m.in. pan Popkiewicz, zarówno w gminie Podgórzyn, jak i w starostwie wynika, że są oni ZAINTERESOWANI powstaniem elektrowni. Pan Bekas, mając nadzieję na całkiem godziwe dochody, inwestuje w tej chwili w „środowisko ludzkie” tak, aby sprawa została jak najszybciej przepchnięta przez procedury formalne i zaczęła funkcjonować, dzięki wykorzystaniu środków unijnych. To oznacza, że ktoś, kosztem uroku, piękna, ciszy, atrakcji turystycznej próbuje załatwić swój własny, osobisty biznes. Niewiele też osób orientuje się, że obok „zagrożonej” inwestycją działki w Przesiece znajduje się dom wypoczynkowy Energetyki Poznańskiej, do którego przyjeżdżają (sądząc po markach aut) członkowie zarządu i ich wysoko postawieni goście. Pan Bekas ponoć też pochodzi z Poznania. Mylę, że jest on świetnie zorientowany w branży, w procedurach dotyczących pozyskania wszelkich pozwoleń oraz świetnie rozpoznaje brać urzędniczą, która z racji pełnionych funkcji może wesprzeć jego działania. Pomyślcie o tym, a puzzle zaczną się same układać... EBE też zareagował emocjonalnie, najwyraźniej ma jakiś związek rodzinny lub przyjacielski z kimś z gminy lub starostwa. To prawo natury – chronić najbliższych. Ale wiem, że plan zagospodarowania, opracowany w gminie Podgórzyn w 2002 roku, wskazywał, że na przedmiotowej działce, gdzie ma powstać inwestycja, znajduje się symbol „Z”, co oznacza zakaz inwestycji tego rodzaju. A obecnie na mapie zaprezentowanej przez urzędników z gminy znajduje się symbol „U”, co oznacza dopuszczenie usług, w tym jak rozumiem mieści się usługa typu wytwarzanie energii. Więc w międzyczasie nastąpiła „cudowna” aktualizacja planu. Ale uwaga: to nie jest usługa dla okolicznych mieszkańców, turystów itd. To źródło pieniędzy dla inwestora i potencjalne podrożenie energii dostarczanej przez ZE (w końcu ktoś musi zapłacić te podwyższone koszty pozyskania „zielonej energii”) mieszkańcom okolicznych wsi. I w tym wymiarze temat nie dotyczy tylko Przesieki! Na szczęście, rynek energetyczny się uwalnia i można będzie zawrzeć umowę z dowolnym dostawcą energii w Polsce, czyli wybrać sobie taki ZE, gdzie można kupić energię elektryczną najtaniej. Przy okazji pozdrawiam pana Popkiewicza, którego studentką byłam na początku lat 80–tych na Politechnice Wr. Kocham Przesiekę i mam zamiar w niej zamieszkać, może dlatego, że mieszkam w tej chwili w największym mieście Polski i potrafię docenić urok Przesieki, która według mnie jest wyjątkowym miejscem w Karkonoszach. Jestem przekonana, że tej batalii nie wygrają emocje. Potrzebny jest zdrowy rozsądek i spokojne rozpoznanie sytuacji „w realu” , zidentyfikowanie, o co naprawdę tu chodzi. Bo emocje – prędzej czy później – odbiją się od bezdusznych procedur urzędniczych, paragrafów, wytycznych itd. A pan Bekas – ze względu na rozmiar i skomplikowany charakter „przedsięwzięcia”, jakiego się podjął, zasługuje na „szacunek”. Nie trzeba obrzucać go inwektywami, lecz rozpoznać jego sposób myślenia i drogę realizacji zamierzeń. Tylko wtedy można być skutecznym: mając dobre rozpoznanie motywów i sposobu działania przeciwnika! Wspieram Was całym sercem z centrum wielkiego miasta. Dorota.
~Jerzy 23-07-2007 3:42
Wyrazam swoj sprzeciw, list wysylam.
~tommy 23-07-2007 11:09
Wyślij protest http://www.przesieka.pl/wodospad/index.html
~Doktor (rab) 27-07-2007 23:38
Jestem lekarzem, pozytywnie nastawionym do ludzi i jednocześnie entuzjastą wodospadu w Przesiece (m.in. chodzę się tam kąpać tak często jak tylko możliwe i zalecam to wielu pacjentom). Na podstawie swoich obserwacji poczynionych w ostatnim okresie pragnę wyraźnie ostrzec: istnieje co najmniej kilka osób, które wg. mojej oceny mogą porwać się na desperacki czyn okaleczenia osób decydujących o budowie elektrowni wodnej. Z podobnymi przypadkami miałem już do czynienia w swojej praktyce lekarskiej i doprowadziły do wielkiej osobistej tragedii obydwu stron. Jest to coraz częściej występujący objaw reakcji ludzi, którzy za wszelką cenę chcą przestać być bezradni wobec otaczającej ją władzy, ryzykują nawet pobytem w więzieniu i szpitalu psychiatrycznym, z których szybko wychodzą. Satysfakcja z trwałego kalectwa decydenta jest dla nich całkowitą rekompensatą pewnych przejściowych niedogodności życiowych i ich misją życiową. Powyższe zachowania są atawistyczne, ale w przeszłości w rozwoju ludzkości odegrały wielką rolę przy eliminowaniu nieuczciwych przywódców. Głęboko wierzę w pozytywne rozwiązanie sprawy wodospadu i apeluję o rezygnacje z budowy elektrowni na wodospadzie.
~fan 11-09-2007 15:24
Wygraliśmy – Wodospad górą !!!!!!
~fan 11-09-2007 15:24
Wygraliśmy – Wodospad górą !!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przetarg na Szklarską Porebę Średnią

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Wsparcie leczenia po zawale

Cieplickie place

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
510
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%