MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Bogdan Koca zagrał Bogdana

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Wtorek, 29 grudnia 2009, 8:40
Aktualizacja: 8:41
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Polsko–niemiecki film w reżyserii Roberta Glińskiego „Świnki” z udziałem obecnego dyrektora Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze wciąż zbiera bardzo dobre recenzje i nagrody na festiwalach filmowych. Premiera w polskich kinach przewidziana jest na 26 lutego 2010 roku.

W zrealizowanym latem 2008 dramacie „Świnki” Bogdan Koca wcielił się w postać…Bogdana, który wraz z żoną Marią (Dorota Wierzbicka-Matarelli), córką Agatą (Katarzyna Pyszyńska) i 16-letnim synem Tomkiem (w tej roli Filip Garbacz) mieszka w małym miasteczku przy granicy polsko-niemieckiej, gdzie doskwiera bezrobocie i ubóstwo. Po drugiej stronie rzeki leżą bogate Niemcy.

Tomek jest dobrym uczniem, zainteresowanym astronomią i zafascynowanym grą w piłkę nożną (jego trenerem jest ojciec). Któregoś dnia wraz z kilkoma innymi rówieśnikami zaczyna zarabiać i sprzedaje się niemieckim pedofilom. Chłopak nie ma pojęcia o brutalnych kolejach losu, które go czekają.

Bardzo głęboko poruszający obraz „Świnki” (Piggies), którego tytuł alternatywny brzmi „Do widzenia, Tomku” (Ich, Tomek), został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury pod przewodnictwem Istvána Szabó na Festiwalu Kina Europejskiego w Les Arcs we Francji. Film otrzymał także Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino" w Poznaniu.

Młody odtwórca głównej roli Tomka - Filip Garbacz odebrał nagrodę za debiut aktorski na XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 2009 w Gdyni oraz Wyróżnienie Specjalne na prestiżowym 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

"Zrobie co zechce" – spektakl w Wolimierzu

Muzyka u Schnabla

Komentarze (2) Dodaj komentarz

Samuel 29-12-2009 14:28
Idąc za słowami Andrzeja Bucka z miesięcznika "Puls", Bogdan Koca wie, co robi. Wydaje się nie mieć kompleksu prowincji.
_Dag 29-12-2009 16:05
No! Już zacieram łapki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Warsztaty z aniołami

Silesia Sonans: Agnieszka Rehlis zachwyciła

Wandale kontra naukowcy

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Sen to czy jawa...?

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
588
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%