MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Bogdan Koca: bez publiczności nie ma teatru

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 2 kwietnia 2009, 12:36
Aktualizacja: Piątek, 3 kwietnia 2009, 7:14
Autor: mar/tejo
Fot. TEJO
Odbudowa zaufania widzów Teatru im. Norwida to jedno z ważniejszych założeń Bogdana Kocy, nowego dyrektora naczelnego placówki. – Chcę się spotkać i porozmawiać szczerze z zespołem. Nie może być kilku księstw w tak małym imperium – powiedział nam B. Koca.

W pracy jest zaledwie od wczoraj. Już widzi ogrom wyzwań. – Nie przeraża mnie to, choć wiem, że czeka mnie mnóstwo wysiłku – mówi Bogdan Koca w wywiadzie, który opublikujemy w całości w poniedziałkowym wydaniu Jelonki com.

– Podstawą każdego teatru jest publiczność. Bez niej teatr nie istnieje – podkreśla Bogdan Koca. – Dlatego będę robił wszystko, aby widzowie nabrali zaufania do sceny jeleniogórskiej. Widzowie nie tylko stąd, ale i spoza miasta – dodaje. Nowy dyrektor podkreśla, że chce postawić na młodzież. – Zamierzam spotkać się ze wszystkimi dyrektorami szkół, aby omówić formy współpracy. Zaprosimy młodzież na próby. Od czytanych poprzez całą pracę nad produkcją spektaklu – planuje B. Koca.

Co do planów repertuarowych na razie na konkrety za wcześniej. – Dobrze by było, aby do końca sezonu wystawić dwie premiery: jedną na dużej, drugą na studyjnej scenie. Musimy zaprezentować sztukę, która przyciągnie tu widza i zapewni teatrowi dochód, dzięki któremu będziemy mogli poeksperymentować – wyjaśnia Bogdan Koca. Podkreśla, że nie wyobraża sobie eksperymentów na kredyt. Jednym z jego założeń jest szeroka współpraca z teatrami alternatywnymi oraz zagranicznymi. Będą też wspólne przedsięwzięcia.

Dyrektor Koca nie ukrywa, że kondycja finansowa teatru jest kiepska. Fatalnie jest też z widownią. – Gdybym wczoraj z osobą towarzyszącą nie przyszedł na sztukę „We are the camera”, najpewniej nie odbyłaby się. Było tylko czterech zainteresowanych. Nie mamy publiczności na najnowszą realizację teatru „Trzy siostry”. Przedstawienie trzeba będzie chyba odwołać – usłyszeliśmy od Bogdana Kocy.

Nowy szef zamierza obejrzeć wszystkie ostatnie przedstawienia zespołu Teatru Norwida, aby zapoznać się z możliwościami aktorów. – To bardzo dobry zespół – zaznacza. – Porozmawiam z aktorami w grupach o tym, co będziemy dalej robili. Jestem optymistą z natury i wierzę, że nam się uda – przyznaje dyrektor Koca.

– Czy zakłada pan współpracę z zastępcą dyrektora ds. artystycznych? – pytamy. – Nie odpowiem na to pytanie – mówi Bogdan Koca. W statucie teatru nie ma stanowiska zastępcy do spraw artystycznych. – Jeśli mam pracować w atmosferze kłótni, to wolę się sam z sobą pokłócić przed lustrem – usłyszeliśmy.

Zaznacza też, że nie jest zachwycony jedynie 15-miesięcznym okresem, na który prezydent Jeleniej Góry podpisał z nim umowę. – Ale założyłem, że wypiję dużą kawę, i tak będę postępował. Nie zamierzam rezygnować z mojego programu, którego realizację założyłem na pięć lat, czyli nie chcę prosić teraz o małą kawę – mówi obrazowo nowy szef Teatru im. C. K. Norwida.

Cały wywiad zamieścimy w poniedziałkowym wydaniu Jelonki com

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Kapitalna wiadomość w sprawie linii kolejowej do Karpacza i Kowar!

Drastyczne billboardy

Komentarze (32) Dodaj komentarz

_Dag 2-04-2009 13:08
Brzmi to bardzo optymistycznie. Mam nadzieję, że nie skończy się tylko na słowach i mój niegdyś ulubiony teatr wróci do formy, a ja będę mogła oglądać spektakle z satyafakcją, a nie zażenowaniem. Powodzenia :)
~czechna 2-04-2009 15:04
No to znowu zaczniemy z rodzinką chodzić do jeleniogórskiego teatru. Panu B.Kocy życzę dużo wytrwałości i pogody ducha.
~ago od kosmosu 2-04-2009 15:10
Tego dzisiejszego spektaklu to proszę aby jeszcze Pan Dyrektor nie odwoływał, trochę ludzi przyjdzie... Niby się ludzie oburzają, ale IDĄ NA TEN SPEKTAKL, potem opisują z wielkim wdziękiem swoje wrażenia związane (i nie związane) z samą sztuką, np. nt. wdzięków-dźwięków aktorek (także PP. RED na TYCH ŁAMACH). A niektórzy jelonkowi czytelnicy, nawet w bardzo zaawansowanym wieku, wybierają się nawet PONOWNIE na to przedstawienie, chociażby po to, aby trochę poprzyglądać się z wielkim upodobaniem reakcjom młodszej widowni (albo co młodszym widzkom).
~minivan 2-04-2009 15:54
brzmi to bardzo optymistycznie, wygląda na to, że niedługo wróci Klemm
~maxivan 2-04-2009 16:26
do ~minivan- wróci, wróci, ale tam , skąd przyszedł.
~annamaria 2-04-2009 17:04
Brzmi to bardzo optymistycznie, Koca naczelnym, artystycznym zastępcą Klemm, ale żeby się tylko nie kłócił, to posadę zachowa. Wichowska kierownikiem literackim.Bomba. Koca wszystko zrobi, żebysię bawić w dyrektora.Nawet Klemma zachowa.
~aristo 2-04-2009 17:07
Wreszcie wiadomo dlaczego van jest mini. Odwołanie spektaklu to rzeczywiście nie najlepszy pomysł. Jeżeli nie będzie publiczności - nic to nie zmieni, jedno przedstawienie nie zawali budżetu teatru. Natomiast zaraz podniosą się głosy wielbicieli klemszczyzny, że poszliby masowo, ale nowa dyrekcja mści się na nich i Wojtku, odwołując produkcję.
~ago od kosmosu 2-04-2009 17:57
Aristo, nie jestem wielbicielką Klemma, ale nawet Pan Redaktor Jelonki się OBEJRZAŁ i OPISAŁ ten spektakl, a mógł pominąć go milczeniem, co również byłoby bardzo wymowne, więc ja z ciekawości też pójdę, a potem ... co ma być, to będzie.
~elvo 2-04-2009 18:53
Katkus mi wyrośnie na dłoni jak Pan Koca przyciągnie młodzież! Pięknie mówić to umieją wszyscy. Klemm nie mówił , tylko robił. Ale kogo to obchodzi... Myślicie że po co był protest młodzieży? Wydaje się Wam, że to był nacisk z góry? Nie! Sami się zorganizowaliśmy i postanowiliśmy wesprzeć aktorów. Tyle.
~malwina 2-04-2009 18:57
~do elvo 2-04-2009 20:09
identycznie brzmiace slowa byly w gazecie-byla to wypowiedz jednej z aktorek.A co do tego "robienia" pana klemma to juz wystarczy,juz za duzo dlugow,juz niech nic tu nie robi.A faktycznie nie mowil rowniez,unikal tego jak ognia... POWODZENIA panie dyrektorze Koca-uda sie pod warunkiem,ze nie da sie pan zastraszac ani dawac manipulowac niektorym zrecznym aktorom.
_Dag 2-04-2009 20:19
Do Elvo - nie, nacisku nie było. Po prostu na klemmowych spektaklach wyrosło pokolenie młodych widzów bez gustu, którym się wydaje, że rzyganie na scenie jest sztuką. Po krótce mówiąc, poszli sami wesprzeć "artystów", bo głupiutcy są i pierwszemu lepszemu "buntownikowi" dają się omamić :)
~Widz 2-04-2009 20:20
No nie. Ile tu goryczy, nienawiści, żalu i mściwości. Facet jeszcze nic nie uczynił, nikt go nie zna, a już rzucają w niego kamieniami. Młodzież związana z jednowymiarową pełną agresji wizją pana Klemma, nie jest wyrocznią w tym mieście. Bez przesady. Oprócz patologii społecznych (ze słowami typu k...ch...), są jeszcze ci, którzy wywodzą się z rodzin, gdzie królują inne wartości. Nie można tak uogólniać. To krzywdzi innych.
~_lelo 2-04-2009 20:30
Wytrwałości Panie Koca. Dla tej społeczności nie warto nic robić... i tak nie docenią.
~aristo 2-04-2009 20:50
Powodzenia ago, to jeszcze jeden powód do nieodwoływania spektaklu, a takich osób może być więcej, choć nie na tyle, aby to nie musiał być ostatni.
~minivan 2-04-2009 21:28
wytrwałości społeczeństwo, trzeba będzie wyrzucić kolejnego dyrektora a i tak nikt tego nie doceni
~ago od kosmosu 2-04-2009 22:15
Aristo, dzisiaj było 25 osób na widowni. To smutne, że nasi aktorzy (za wyjątkiem pana Krzaczkowskiego, pana Roberta Dudzika i pani grającej służącą) grają bardzo słabo, a tak drewnianej "aktorki" jak pani Ludwicka to ja dawno nie widziałam, chociaż ... zaraz, zaraz, coś podobnego sobie przypominam - ale to były recytacje uczniów na szkolnych akademiach ku czci. Gdzie te czasy, gdy na scenie była pani Łącka, pan Grondowy i pan Wnuk, a czasem pojawiał się pan Włodek Dyła, który wg mnie lśnił tam najjaśniej. A teraz słyszę, że nawet pana Konieczyńskiego nie będzie (bo odchodzi do serialu), który też jest niezłym aktorem (a przynajmniej ma świetną dykcję).
~Widz 2-04-2009 23:04
Do ~ago od kosmosu; Spokojnie, pan Konieczyński, podobnie jak inni nasi aktorzy, tylko eksperymentuje przed kamerą. Zagra i wraca na scenę.
~aristo 3-04-2009 0:34
Aktorzy ago zapewne przeżywają traumę z powodu zmiany dyrekcji, a być może jeszcze nie doszli do siebie po spektaklu przed teatrem, wszak reżyser miał ich cały czas na oku. Choć chyba nie powinno to dotyczyć Piotra Konieczyńskiego. Szkoda tylko, że aby się przekonać o poziomie artystycznym tego towarzystwa trzeba wydać kasę na cały bilet. Ale mam pomysł na mobilizację aktorów. Za zły towar, czy usługę należy się zwrot zapłaconej należności. W wypadku miernego spektaklu teatr powinien zwrócić za bilet tym widzom, którzy wyjdą w połowie przedstawienia. To byłoby uczciwe. I paradoksalnie mogłoby wyjść teatrowi tylko na dobre.
~mirus 3-04-2009 4:38
ciekawe kto zagra w najblizszych premierach kocy: pewnie tylko pan wnuk, pan grondowy i pani lecka... to bedzie niezly cyrk, pedikur... Pan wnuk zagra pana kangura, pani lecka pania kangurzyce a pan grondowy zagra wujka kangura, a cala akcja bedzie sie toczyc w australi to dopiero bedzie hit!! nie moge sie doczekac.. ;)) a na kiedy przywidywana bd pierwsza premiera pana kocy?
~ja 3-04-2009 8:21
Do ~mirus : widzę rzeczywiście poczucie humoru równe poziomowi tego teatru : dno dna ...
~Jan 3-04-2009 10:34
oj mirus " szmirus" musisz być głęboko dotknięty pogrzebem Teatru jaki zgotował widowni P. Klemm Pewien wstydliwy etap tego teatru został zamknięty, co obwieścili publicznie pogrzebnicy 27.03. chowajac w trumnie te " Kariery " " Camery " Gogi Magogi" , i co by tylko głęboko w ziemi zakopali . I po co się strzępić i kangury przywoływać , a swoją drogą to wolę w roli kangura oglądać Wnuka , Grondowego , czy ŁACKĄ ( BO PRZEZ PONUJACY W OSTATNICJ LATACH SZOWINIZM masz prawo zppomnieć nazwisko P. Łackiej ) niz raczkujaca młodzież aktorską .
~kano 3-04-2009 11:24
Do Dag. A jakiż to teatr tak ciepło Pani wspomina młoda damo? Wszak o swoich rówieśnikach Pisze Pani "głupiutcy", którzy to mieliście w przedklemmowskich czasach po 16 lat..... i zapewne mocno wyrobiony gust i zgłębioną wiedzę o teatrze jako takim. No cóż smutne... Proszę nie wybierać na maturze tematu związanego z teatrem, sceną, dramatem...
~mirus 3-04-2009 12:39
pani lacka chyba przez przypadek skonczyla szkole teatrlana- o ile skonczyla. takiego dna aktorskiego jaki reprezentuje ona nie widzialam nigdy!
~Mania 3-04-2009 16:42
zawod aktora jest wredny.No bo np taki/taka?/ Mirus siadzie sobie przed klawiatura i dawaj wylewac swoje frustracje,obwieszczac swoj gust teatralny i przy okazji raniac/TAK!!!/ aktora czy aktorke piszac jakie to z niego dno.I nic zadnych reflesji? Aktor moze sie podobac lub nie,szacunek do czlowieka-aktora czy szewca to oceniac merytorycznie a obrazac to co innego.Wyznawcy klemmizmu/ladne okreslenie,szkoda ze nie moje/robia szkode swojemu guru broniac go w tak prymitywny sposob.Ale widac tylko takich guru zgromadzil wokol siebie.POZDROWIENIA dla pani Lackiej - uwazam pania za dobra niewykorzystana aktorke.Pani czas jeszcze przyjdzie.prosze nie dac sie zawistnikom,oni sa wszedzie.
~ar 3-04-2009 22:02
przesadzacie, Lacka nie jest taka zła
~Trzy grosze... 4-04-2009 3:17
...nie odrazu Krakow zbudowano, dajmy moze szanse nowemu dyrektorowi, ~elvo, to rowniez prosba do Ciebie , zostaw kaktusy w spokoju i nie wypowiadaj sie w imieniu wszystkich, kiedys Ty tez moze bedziesz chcial dostac swoja szanse ...moze nowemu dyretorowi uda sie stworzyc teatr, ktory usatysfakcjonuje i pogodzi wszystkich obecnie zwasnionionych...napewno niewielu z nas odwazyloby sie, w chwili obecnej, byc na jego miejscu, wezmy to pod rozwage...zycze nowemu dyrektorowi cierpliwosci, dyplomacji,wytrwalosci i oczywiscie wielu udanych spektakli...
~Praktyk 4-04-2009 18:08
Nie jest to dobry wybór ten Koca, choć prawie na pewno lepszy niż Klemm. Koca w pierwszym wywiadzie dla Jelonki używa bardzo nietrafionych metafor o księstwach w małym imperium. Jeżeli ktoś chciałby pobawić się w psychoa...lizę, szybko zorientuje się, jakie mechanizmy rządzą, he, Kocą. To że nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy będzie współpracował z Klemmem, bardzo o nim źle świadczy. Facet nie ma zdolności przywódczych, ma zdaje się tylko intryganckie. Nie jest to dobry wybór ten Koca. Ale na pewno lepszy niż Klemm.
~Bodekk 4-04-2009 20:40
Praktyk może mieć rację, że Koca to zły wybór. Na pewno ma rację w tym, że jednak lepszy niż Klemm. Koca to przeciętny, raczej zły reżyser, bardzo kiepski autor dramatów i wierszy, niezły, może nawet dobry aktor. Zdolności przywódczych, ktrych w tej chwili przede wszystkim teatr potrzebuje Koca nie ma za grosz. Ze jest intrygantem to nie ulega wątpliwości. Powtórze mimotego za Praktykiem; zawsze lepszy zły Koca niż nakjlepszy Klem. Ale miasto po bredni z Klemem zafundowało sobie farse z Kocą, trochę lepiej, ale znowu kiepsko.
~[...] 4-04-2009 22:38
Ot, i mamy tanią psychologię dla ubogich. Sądzę, że Praktyk ma duże zdolności przywódcze i z pewnością byłby znacznie lepszy w dowodzeniu, niż Koca ...
~Koca na tak 5-04-2009 0:39
sz.p.Koca był w australii, to człowiek obyty i światowiec pełną gębą, takiego dyrektora nam w Jeleniej Górze brakuje, wniesie on świeży powiew oddechu. Należy mu zapewnić wszelkie udogodności, ażeby wyprowadził wreszcie teatr na prostą po niedawnych zajściach
~ago od kosmosu 5-04-2009 15:11
Aristo, piszesz, że (cyt.) "Za zły towar, czy usługę należy się zwrot zapłaconej należności. W wypadku miernego spektaklu teatr powinien zwrócić za bilet tym widzom, którzy wyjdą w połowie przedstawienia." Dwóch widzów wyszło w trakcie TEGO przedstawienia, a ze sceny wtedy padły słowa o tym, że oni wychodzą, a reszta śpi. To było trochę agresywne wyrażanie uczuć wobec pozostałych widzów, który pozostali na widowni do końca i nic aktorom nie zawinili, a nawet na końcu bili brawo na stojąco (sic!). Nie podzielam Twojego zdania o zwrocie pieniędzy za bilet. Dla mnie sztuka teatralna nie jest "towarem" i nie może podlegać "reklamacji". Każdy SAM decyduje o tym, na co się wybiera do teatru. Czy - gdy kupisz złą książkę - to reklamujesz ją w księgarni, bo nie podobała się Tobie jej treść? No i dziwne są Twoje słowa o cenie za bilet. Za bilety do teatru powinno się płacić. Niepłacenie za bilety rozpuściło tzw. VIP-ów jeleniogórskich, którzy, nie dość, że mają je za darmo, to jeszcze potrafią nie przyjść, bo im zwisa jakakolwiek kultura. Zwisa bez cudzysłowu, bo naprawdę zwisa, a nie na niby. Dowód: większość radnych nie przychodzi na imprezy kulturalne. A co do reklamacji - to ja nie cierpię czegokolwiek reklamować, bo nie znoszę chandryczenia się. No i nigdy nie wiadomo, KTO tak naprawdę jest właścicielem jakiegoś sklepu... Czasem można być nieźle zaskoczonym, bo okazuje się, że to jest VIP, który na dodatek akurat często bywa w bardzo szacownej instytucji kulturalnej... A potem - a po co mi to było...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci zaleją gminę Podgórzyn?

Plaża nad Bobrem otwarta

Powstanie obwodnica Kaczorowa

Pociągi wrócą na linię Gryfów–Mirsk–Świeradów

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%