MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Bogate „żniwo” akcji ekologicznej

Wiadomości: Janowice Wielkie
Poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 6:33
Aktualizacja: 20:45
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Około 100 wolontariuszy przez pięć dni sprzątało brzegi i koryto Bobru na terenie gminy Janowice Wielkie w ramach akcji „Ratujmy Bóbr”. Organizatorem akcji, która w tym roku odchodziła dziewiąte urodziny jest Chrześcijański Ośrodek Leczenia Uzależnień „Nowa Nadzieja”.

Poza pensjonariuszami ośrodka w tegorocznej edycji „Ratujmy Bóbr” brali udział też: uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich, członkowie Młodzieżowej Sekcji Wędkarskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej Janowice Wielkie, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Janowice Wielkie, dzieci i młodzież ze Świetlicy Wiejskiej "Rudawy" w Janowicach Wielkich.

Inicjatywę wsparli: Dolnośląski Zarząd Parków Krajobrazowych Koło Jeleniogórskie, Urząd Gminy Janowice Wielkie, Polski Związek Wędkarski Koło Grodzkie Jelenia Góra, Nadleśnictwo "Śnieżka”, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Jelenia Góra i Dr. Schneider Automotive Polska.

W tym roku wolontariusze uzbierali na 10 kilometrowym odcinku rzeki… 23 tysiące litrów odpadów. Najwięcej było butelek plastikowych i szklanych, puszek, worków i reklamówek. Przez 9 lat, czyli od początku akcji uzbierano w sumie 243 tysiące litrów śmieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Remont hali sportowej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ 9-04-2018 6:54
Wczoraj byłem w Kowarach, spacer od sztolni wzdłuż rzeki do parku miniatur dostarczył niezapomnianych wrażeń....Takiego syfu w korycie rzeki dawno nie widziałem... Chyba że władze miasta traktują to jako atrakcje, podobno Kowary stawiają na rozwój turystyki....
~Jan 9-04-2018 7:15
To taki nasz standard, przy wejściu do urzędu kwiaty z tyłu rzeka pełna nieczystości.
~ 9-04-2018 8:12
urząd wyrzuca ?
~Nie wiadomo kto? 9-04-2018 8:46
do: ~ (8:12)
Może urzędnicy?
~przem 9-04-2018 10:06
Jakiś czas temu, będąc w Trutnov, szedłem parę km wzdłuż rz. Upy - ani jednego paproszka, zarówno na brzegach jak i w wodzie! Wyrobiłem wówczas o Czechach dobrą opinię, którą na chwilę utraciłem miesiąc później w Harrachovie. Oto spacerowała sobie rodzinka z synem (ok. 10 lat), który pewnym momencie wrzucił do rzeki butelkę. A że szczyl trochę się ociągał w tyle, mamuśka przywołała go natychmiast. W polskim, ojczystym języku. Oczywiście zero upomnienia za syfienie
~sajmon 9-04-2018 14:39
do: ~przem (10:06)
Hmmm... Zapewne jak przystało na porządnego człowieka zwróciłeś uwagę ? Nie ściemniaj bo na odległość śmierdzi ściemą :) Ale z ciekawości się zapytam co powiedzieli jak zwróciłeś im uwagę ?
~p9y877y87t 9-04-2018 10:10
zapraszam nad zbiornik do pilchowic - WYSYPISKO!! może ci od smogu to zobaczą i połączą akcje - stop zaśmiecaniu polski!!
~Mania 9-04-2018 10:14
Czytam, czytam i oczom nie wierze....Czemu w Polsce tak jest? czym to wytlumaczyc? Nie mieszkam w PL. Takich akcji nie ma tu, gdzie obecnie zyje. Nie ma sprzatania po rowach, bo one nie sa zasmiecane.
~turysta 9-04-2018 10:22
Co to da.Za rok będzie dwa razy tyle śmieci.Wejdźcie do pierwszego lepszego lasu-znajdziecie tam cuda typu zderzaki,gruz,tony butelek a nawet lodówki.Ten naród jest niereformowalny,oczywiście poza wyjątkami.
SZYSZKA 9-04-2018 10:58
Powtórzę wpis sprzed dwóch dnie pod akcją "Uczniowie z Janowic ratuję Bóbr". Sprzątanie doliny rzeki raz w roku i na odcinku jednej gminy to żadne sprzątanie. Równie dobrze można poczekać aż przyjdzie wysoka woda i sama posprząta. Jeżeli akcja sprzątanie, to należy skoordynować ją ze wszystkimi gminami w dorzeczu i posprzątać również całe dorzecze. Zapraszam organizatorów akcji do zorganizowania uczniom szkół wycieczek w dolinę Bobru przed zaporami we Wrzeszczynie i Pilchowicach przy niskim stanie wody. Śmieci jest tyle, że wstyd przed rybami i bobrami, które ostatnio próbują się zadomowić. Proponuję porozmawiać z obsługą tamy ile i jakie śmieci są odcedzane z powierzchni wody. Reszta śmieci płynie do morza. A przecież tereny nad rzekami to nie są tereny niczyje. Mają jakiś właścicieli, którzy z urzędu powinni o nie dbać i sprzątać na bieżąco.
~~~~ 9-04-2018 15:44
do: SZYSZKA (10:58)
Jeżeli pan taki mądry to niech weźmie worki i sam sprząta🙂
~sajmon 9-04-2018 20:52
do: ~~~~ (15:44)
Hmmm... Sam po sobie posprzątaj i nie zapominaj się podetrzeć jak to masz w zwyczaju lumpie :)
~sajmon 9-04-2018 20:50
do: SZYSZKA (10:58)
Szyszeczko drogo :) Twój wpis jest nawet spoko :) Tylko jest on na melodię na na na na i to tą wolniejszą :) Było by spoko jak byś bardziej potrafiła porwać ludzi własną energię :)
komentarz usunięty
~ktoś 9-04-2018 13:00
Administrator : Wody Polskie ma tu w przyszłości wiele do zrobienia. poprzednie instytucje nawet worków nie dawały , aby posprzątać koryto rzeki. Nawet żadnego ich przedstawiciela w tym czasie nie uświadczył - a to był to ich obowiązek - jako posiadacza odpadów. Nigdy nawet zwykłego słowa dziękujemy nie było słychać z b/RZGW. A to właśnie zarządca rzeki winien organizować takie akcje na całej długości rzeki Bóbr. Może Nowy się tym zajmie
~sajmon 9-04-2018 14:51
do: ~ktoś (13:00)
Hmmm... Za głębokiej komuny wolontariat chętnych wyglądał tak jak teraz :) Czyli raz do roku i to przymusowo szkoły sprzątały :) Jak mówić o wolontariuszach sprzątających rzeki to ta rzesza nie miała by co robić na co dzień :( Może po prostu administrator powinien zatrudnić ludzi na co dzień by sprzątali ? Faktem jest też że profilaktyka w edukacji społeczeństwa też jest nie najgorszym rozwiązaniem :)
~Spacerowicz :) 9-04-2018 18:06
Ludzie dajcie sobie spokój z oczernianiem organizatorów i samych uczestników !!! Wspaniała inicjatywa !!! 100% poparcia. Mieszkam blisko tej rzeki. Załuje, że nie mogłem pomóc :( Może za rok. Pozdrawiam Spacerowicz
~sajmon 9-04-2018 20:38
do: ~Spacerowicz :) (18:06)
Hmmm... Drogi Panie nikt nie oczernia celu czy inicjatywy :) Bo że szczytny cel bardzo trudno zaprzeczyć a młodzież niegłupia i zrazić ich do czegoś trudno :) Sam za głębokiej komuny sprzątałem, zbierałem kasztany, żołędzie dla dzików :) Faktem niepodważalnym jest że takie działania powinny być na co dzień :) Administrator takiego terenu powinien kogoś nająć by dbał o czystość i zgłaszał większe problemy :) To wszystko z dbałości o komfort pana spaceru, wypoczynku i wyciszenie :) I nie tylko o panu tu mowa ale i o wielu mieszkańcach naszego miasta :)
~cza cza 9-04-2018 18:31
Nie zdziwiłabym się, gdyby się okazało,że jest człowiek zatrudniony do sprzątania tego terenu, i obserwuje was jak za niego entuzjastycznie pracujecie,Za Peerelu tzw. administracje zatrudniały sprzątaczki,do sprzątania klatek schodowych,a klatki były brudne.
SZYSZKA 10-04-2018 8:20
do Sajmon. Przecież masz możliwość wpisać coś na szybszą melodię i porwać ludzi własną energią. Artykuł jest spóźniony przynajmniej o tydzień. Gdybym wiedział wcześniej prawdopodobnie sam dołączył bym do sprzątających.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sytuacja w spółce Sanikom

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2061
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%