MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bo to się zwykle tak zaczyna. Sala JCK otwarta!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 22 maja 2011, 22:10
Aktualizacja: Środa, 25 maja 2011, 21:36
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Był brud, kurz, zaduch i niewygodne fotele i odrapane ściany. Jest czystość, świeżość, wygoda w każdym calu. Gdzie? W zmodernizowanej po gruntownym remoncie sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury, którą otwarto dziś podczas uroczystej ceremonii okraszonej koncertem.

Po kilku miesiącach wyłączenia z eksploatacji popularna sala przy ulicy Bankowej ponownie jest czynna. Zmieniła się nie do poznania. – Zawsze miałem mieszane uczucia, kiedy witałem państwa na różnych imprezach, bo poprzedni „wystrój” sali daleki był od zapewnienia widzom wygód – powiedział Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK, witając gości oficjalnego otwarcia. – Teraz tego „rozdwojenia jaźni” już nie mam i nie mam powodu do wstydu – dodał.

Mówił do licznej publiczności, wśród której zasiedli Grażyna Malczuk, zastępczyni przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego, prezydent Marcin Zawiła, przewodniczący rady miasta Jerzy Lenard, radni, a także goście z Budziszyna (Bautzen), partnerskiego miasta Jeleniej Góry, dzięki któremu udało się pozyskać źródła finansowania całego programu „Od fundamentów aż po szczyty” realizowanego przez JCK oraz Socjokulturalne Centrum Steinhaus.e.V. Bautzen. To w jego ramy wpisano także modernizację obiektu przy ulicy Bankowej.

A modernizować było co. Różnicę zobrazował film wyświetlony na początku, który przedstawiał budynek JCK i jego wnętrze „wczoraj”, podczas remontu i w stanie aktualnym. Teraz sala pachnie nowością, a w fotelach siedzi się bardzo wygodnie. Miejsc jest wprawdzie nieco mniej niż w poprzedniej „wersji”, ale dzięki temu pozostawiono więcej przestrzeni między rzędami. Do tego klimatyzacja i światowej klasy sprzęt nagłaśniający oraz oświetlenie „nowej generacji”. Niestety: nie udało się zwiększyć sceny, której niewielkie "okno" znacznie ogranicza możliwości dla dużych form teatralnych.

Jarosław Gromadzki długo dziękował inicjatorom przebudowy oraz tym którzy w różny sposób wspierali inwestycję. Szef JCK zapowiedział, że w odnowionej sali będzie się bardzo dużo działo. Już w nadchodzącą środę zaczyna się Festiwal Teatralny Pestka. W tym roku – z większych imprez – będzie jeszcze Barejada oraz Krokus Jazz Festiwal. J. Gromadzki żartując przywołał radziecką bajkę o Kiwaczku i Krokodylu, w której – po udanej budowie – padają słowa: „Budowaliśmy, budowaliśmy, aż zbudowaliśmy! Niech żyjemy my Hurra!”

Po przemowach Marcina Zawiły (prezydent miasta zwrócił uwagę na istotę partnerstwa z zagranicznymi ośrodkami, dzięki któremu można ubiegać się o unijne środki, a Bautzen był też partnerem przy wznoszeniu Książnicy Karkonoskiej) oraz Hubertusa Kratfa z zarządu Bautzen, uroczyście przecięto wstęgę. Nastąpiło też poświęcenie obiektu przez kapłana z parafii świętych Erazma i Pankracego, aby - jak powiedział J. Gromadzki - przepłoszyć "diabełki".

Później przyszedł czas na część artystyczną. W koncercie zatytułowanym „Bo to się zwykle tak zaczyna” (w roli konferansjera wystąpił jak zwykle z dużym poczuciem humoru i dystansem Jacek Szreniawa) na estradzie zagrał krótki recital w ramach „prezentu” zespół rockowy z Bautzen. Zaprezentowali się także utalentowani wokalnie młodzi ludzie: uczniowie i studenci. Wśród nich, między innymi, Klaudiusz Leśniak, Marzena Drozdowicz, Diana Jonkisz, Karol Warczak i Karolina Lipska. Była okazja, aby posłuchać i nagrodzić oklaskami zespół wokalny „Głosowanie” z JCK, a także Jacka Szreniawę (gitara i śpie) i Piotra Michalaka (fortepian). Ten duet wykonał hit Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

Projekt, dzięki któremu zmodernizowano salę przy ulicy Bankowej, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007 – 2013. Koszt: (łącznie z odnowieniem i ociepleniem elewacji budynku) to 3 miliony 570 tysięcy złotych, z czego 85 procent pochodzi z funduszy unijnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plener z energią

Będzie bezpieczniej

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Youth 22-05-2011 23:17
zdecydowanie widać dla kogo ten odnowiony dom kultury :) sama młodzież na widowni :)
~Kubicusss 22-05-2011 23:26
Dziękujemy Panie Obrębalski to dzięki Panu ta sala została odnowiona. Ciekawe kiedy Zawiła coś dla naszego miasta zrobi poza gadaniem .......
~............ 23-05-2011 6:59
Co prawda, to prawda, za ten projekt dziękujemy panu Obrębalskiemu, ale i panu Gromadzkiemu, a najbardziej tym, co go wymyślili, opracowywali, a jeśli trzeba było, to poprawiali, zaakceptowali, no i tym którzy go realizowali. Wielkie dzięki!
~ZABOBRZANIN 23-05-2011 7:35
No i dobrze że to już koniec i nowego początek... Choć niektórzy mogli by się bardziej postarać !
~KasiuniaZab 23-05-2011 8:32
Ciekawe co Zawiła zrobi za swojej kadencji :) Może odlicza sam dni do końca kadencji :D
~wszjga 23-05-2011 9:20
kolejna bezsensowna inwestycja, bo kto bedzie tam chodzil? elita burakow, ktorych interesuje balet!!! a gdzie ma spedzac czas mlodziez. w domu przed komputerem, czy w parku na lawce, a moze w nowym pasazu handlowym. heh!!!
~dsfsd 23-05-2011 10:25
Jak to kto będzie tam chodził?! Często ze szkoły chodzi się tam na różne spektakle!
~do wszjga 23-05-2011 10:47
no tak na pewno Zawiła był tam pierwszy raz i ostatni :D bo on nie wygląda na człowieka którego interesuje kultura... dlatego w mieście to się dzieje co się dzieje czyli nic :D Gość nadaje się wyłącznie na bibliotekarza.....
~ 23-05-2011 13:59
Super zrobiona sala i toooo nagłośnienie :) Miło będzie tam chodzić, pozdrawiam.
~WWW 23-05-2011 14:18
DO -wszijga i innych OPTYMISTÓW KRYJĄCYCH SIĘ W SIECI . Spadać do innego miasta jak się wam nie podoba :))))
~............ 23-05-2011 17:19
do 23-05-2011 09:20 | ~wszjga - A kto Ci powiedział, że wszystko w tym mieście ma być wyłącznie dla młodzieży?
~ 23-05-2011 21:02
DO wszjga | chodziłam do JCK będąc nastolatką. Zawsze puszczali tam rewelacyjne filmy, które nie były wyświetlane na masową skalę. Chodziło tam pełno młodych ludzi, którzy też posiadali komputery, tv i inne takie :) i zawsze była pełna sala, teraz mam mniej czasu bo praca itd,itp, ale na Pestkę np zamierzam iść i patrząć na listę osób odbierających bilety to średnia wieku 25 lat- może to nie młodzież, ale emeryci też nie.
~gromadka@1 24-05-2011 6:21
A na zdjęciu nr 6 widać towarzystwo wzajemnej adoracji!!! hip hip hura!
~Kok 1-06-2011 21:07
Abunda da rida daksa?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Sybiraczki i Goście – koncert w "Muflonie"

Bezpłatne warsztaty i animacje dla rodzin w sobotę

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
425
Tak
80%
Nie
16%
Nie mam zdania
4%