MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Bo się zawali

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 13 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 13 marca 2007, 12:11
Autor: TEJO
Fot. Archiwum K. Piotrowski
Zagrożony stan jednego z najstarszych zabytków w regionie.

Wkrótce minie rok od zawalenia się części murów pochodzącego z XIII wielu Zamku Lenno obok Wlenia. Dostępu do fortecy nie ma, bo w każdej chwili może runąć. I nie zanosi się, aby w nadchodzącym sezonie przywrócono turystom tę niecodzienną atrakcję.

Gminy Wleń nie stać na przeprowadzenie fachowych prac konserwatorskich w zrujnowanych fortyfikacjach. Wleń traci na wartości, bo to właśnie Lenno było celem dla wielu miłośników starych zamków. Turyści rezygnują z odwiedzenia miasteczka, skoro najważniejszy w bezpośredniej okolicy obiekt jest zagrodzonony i nikt nie może tam wejść.

Pomóc gminnym samorządowcom chce radny Sejmiku Wojewódzkiego Marcin Zawiła. Pragnie przekonać samorządowców we Wrocławiu, że warto przekazać część pieniędzy na przeprowadzenie badań geologicznych i zabezpieczenie zamku, aby bezpiecznie można było go zwiedzać.

Zdaniem radnego nie wystarczy postawić kilka kamieni i uznać problem za rozwiązany. Lenno jest najstarszym zamkiem warownym na całym Dolnym Śląsku. – Cały region powinien zadbać o takie budowle – uważa M. Zawiła
O środki na remont fortecy można zabiegać nie tylko w funduszach unijnych. Pieniądze można by także znaleźć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.

Tymczasem w opinii jeleniogórskich radnych wciąż wygrywa „wrocławiocentryzm” i stolica Dolnego Śląska bardziej dba o siebie niż o ważne, ościenne atrakcje. Znalazły się pieniądze na jubileusz 100-lecia Hali Ludowej we Wrocławiu, ale środków na umocnienie najstarszego, liczącego kilkaset lat.

Na nadchodzący sezon włodarze Lwówka Śląskiego, na którego terenie znajdują się ruiny Lenna, planują promocję swojego regionu. Będą to, między innymi, przejażdżki pociągiem retro na trasie Jelenia Góra – Lwówek – Zebrzydowa. To właśnie przy tym trakcie leży Wleń. Wiele wskazuje na to, że turyści nie będą mieli po co tam wysiadać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Rozmowy o Kowarach

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Madzia 13-03-2007 8:20
a wszystko to bo maja nas gdzies
~co tam... 13-03-2007 12:21
co tam zabytki, lepiej budować kolejne obwodnice i markety
~Wojtek24 13-03-2007 12:21
zawsze tak było ze Wrocław dbał bardziej o siebie!troche szkoda bo tracimy na tym wszyscy!a takich miejsc zapomnianych jest dużo wiecej!!!
~M. 13-03-2007 14:59
W czasie likwidacji pomysłu komunistycznego "49 województw" i wprowadzaniu nowej reformy administracyjnej usłyszałem słowa "dojdzie do tego że Wrocław będzie metropolią a reszta województwa zostanie slamsem" i dzięki naszym "mądrym politykom " zaczyna się "Wrocław bogaty a peryferia biedne" ciekawe jak długo to jeszcze będzie trwało!!!
~Julka 13-03-2007 15:45
Robicie wielki błąd , marnuje się zabytek budowany w pocie czoła przez kilkadziesiąt lat , a teraz szkoda pieniędzy .Ktoś by się w grobie przewrócił słysząc te informacje . Może w niedługim czasie zacznie straszyć w tym zamku .Pozdrowienia dla Ciebie .
~WLENIANKA 13-03-2007 19:29
W ruinach zamku juz straszy :)) ale tak uczciwie to powinno postraszyc nasze władze pseudo kochane !!!
~Jakub 13-03-2007 19:38
Kilka tygodni temu byłem w Sudetach na krótkich rodzinnych wakacjach. Właśnie przejazd pociągiem do Lwówka z Jeleniej Góry miał być jedną z atrakcji - na mapie widać piękną trasę kolejową poprzez park krajobrazowy wzdłuż Bobru. Niestety, z okien pociągu roztacza się w wielu miejscach makabryczny widok - wkrótce po wyjeździe z Jeleniej widać kolosalny syf w nieodległym lesie - drzewa obwieszone foliowymi workami i innymi śmieciami. Oto na granicy Parku Krajobrazowego Doliny Bobru gigantyczne wysypisko smieci, z którego wiatr je rozwiewa... Jezioro Pilchowickie - całe brzegi zawalone niezliczonymi butelkami i innymi śmieciami. W mijanych wioskach liczne walące się chałupy z muru pruskiego, które ostatni raz malowali chyba ich niemieccy własciciele przed 1945. Na trasie są trzy piękne tunele, sam wjazd do Wlenia i stacja kolejowa - bardzo piękne, naprawdę robi wrażenie. Lwówek Śląski - dworzec bardzo zaniedbany, nieczynne przejścia podziemne i ograniczony do minimum ruch pociągów dale wrażenie upadku. Niestety, widać jak na dłoni brak gospodarskiej ręki na tej ziemi, upadek w porówananiu z czasami przed 1945 rokiem jest na każdym niemal kroku namacalny.
~Tryton 13-03-2007 20:41
Ciekawe gdzie jest nasz słynny konserwator zabytków wprawiony w licznych bojach z inwestorami, hmm jakoś nie słychać ani jego głosu ani jego działań w tej kompromitującej go sprawie.
~Janek 13-03-2007 22:22
Prawda jest jednak nieco inna !.Na Wleńskim zamku kilka lat temu archeolodzy z Wrocławia prowadzili poszukiwania . Coś tam odkryli i opisali nawet w Naszych Nowinach . Ale to wszystko rozgrzebane zostawili niezabezpieczając na pastwę losu . I w efekci e po dwóch latach zawaliła się podkopana ściana muru !. A teraz o całą ruinę walczy jakiś Belg ?!.
~Agnieszka 14-03-2007 0:23
Skoro nikt nie zainteresowal sie zabytkiem od dwoch lat,pozwolcie to"zakonserwowac"Belgowi.W koncu niczego to nie zmieni - zamek nadal pozostanie we Wleniu ku uciesze mieszkancow oraz turystow.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

60 okrążeń na 60 lat

Pamięci poległych

Przebudowa chodnika

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Najcenniejsze kurioza w cieplickim muzeum

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
299
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%