MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bo dobro potrzebuje wsparcia. Akcja „Warto być dobrym” w Piechowicach

Wiadomości: Piechowice
Wtorek, 28 lutego 2012, 10:36
Aktualizacja: 10:40
Autor: Agrafka
Fot. organizator
Zespół Szkól Technicznych i Licealnych w Piechowicach razem z 1500 innymi placówkami z całej Polski, w których uczy się blisko 0,5 mln dzieci bierze udział w akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Jest to innowacyjne przedsięwzięcie, które promuje wśród dzieci dobre postawy i ciekawe podejście do fundraisingu na rzecz projektów edukacyjnych w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu.

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem akcji jest konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS.

Od początku semestru dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy będą wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie rozlosowany rower.

Akcję, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy realizuje ją w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji wraz z rowerem do powieszenia na szkolnym korytarzu.

Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek jednak tylko jedną na szkołę. Oczywiście szkoła to miejsce w którym uczą się dzieci, więc to co może się znaleźć na takiej naklejce dokładnie określa regulamin sponsora. Cała akcja jest koordynowana przez infolinie, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. 10 najlepszych szkół, które będą miały najwyższy współczynnik dzieci, które wywiązały się z deklarowanych zadań do wszystkich uczniów, otrzyma po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej który, wybiorą dzieci.

- Cieszymy się, że tym razem to naszą szkołę wylosowano do udziału w akcji ,,Warto być dobrym” i jeden z naszych uczniów otrzyma rower za dobre uczynki na rzecz innych ludzi. Od czterech lat współpracujemy ze stowarzyszeniem ,,Przyjazna Szkoła” zachęcając ludzi dobrego serca do przekazywania 1% podatku na naszą szkołę, a za uzyskane pieniądze kupujemy pomoce dydaktyczne np. sprzęt nagłaśniający - powiedziała Dyrektor szkoły Dorota Sobczyńska.

Koordynatorem akcji jest pani Beata Mikiciuk- Murzyn pedagog szkolny, która organizuje również inne akcje charytatywne w szkole.

- Dobro potrzebuje wsparcia i promocji w świecie konsumpcji i pogoni za sensacją. Taka akcja to bardzo wiele pozytywnej energii i pomocy w jego krzewieniu wśród dzieci. Dzięki niej młodzież uświadamia sobie, że pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcję i czyni nas szczęśliwymi. Nie zrobilibyśmy jej bez wsparcia sponsorów. Wierzymy, że skoro dzieci stać na takie poświęcenie to inni też będą chcieli wesprzeć tak dobrą akcję by za rok objąć nią coraz więcej szkół. Wyszliśmy jednak z założenia, że zamiast zdobywać od kilku dużych firm po kilka milionów złotych, lepiej będzie dać szanse każdemu do przyłożenia ręki do czynienia dobra, a w szczególności osobom fizycznym i firmom lokalnym, gdzie to dobro jest czynione – mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”.

Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 10 lat jest największą organizacją pozarządowa działającą w sektorze edukacji w Polsce. Swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i 7600 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im całe środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z folklorem w Kowarach

Hit Toyoty! Wielki powrót Camry po 15 latach!  

Konferencja PiS: Wybory i lokalne połączenia

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 28-02-2012 15:59
Do tej akcji przyłączyło się bardzo wiele szkół i niestety mają obowiązek poinformować o tym fakcie lokalne media, więc obawiam się, że jeszcze nie raz tu przeczytamy artykuły podobnej treści. A tymczasem konkurs ten ma dość niejasne zasady i bardzo- bardzo trudno będzie wyłonić ucznia, który zrobił "najlepszy" uczynek z całej klasy. Jak niby można to zmierzyć i czy wszyscy uczciwie napiszą, co faktycznie zrobili? Jak to sprawdzić? Czy ten, który przyniósł raz staruszce 10 kg zakupów jest lepszy od tego, który przyniósł 10 razy po kilogramie? Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie konkursu będą odwiedzać rzeczone staruszki i robić im przesłuchanie?WSPÓŁCZUJĘ . A poza tym- rower w nagrodę za dobre uczynki?Czy dobrym nie należy być bezinteresownie? Czego ta akcja ma nauczyć dzieciaki?
~:) 28-02-2012 22:23
bądź dobry, to dostaniesz dobry rower:) a czy złe uczynki niwelują wcześniejsze dobre? czy można zgłaszać gdzieś złe uczynki konkurentów do roweru?
~:) 28-02-2012 22:41
bądź dobry, to dostaniesz dobry rower:) a czy złe uczynki niwelują wcześniejsze dobre? czy można zgłaszać gdzieś złe uczynki konkurentów do roweru?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyjątkowy spektakl, wyjątkowi aktorzy

Powiat się promował

„Dzień otwary” na sportowo  

Mali przedsiębiorcy

Klasyki w Kowarach

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
196
Tak
36%
Nie
60%
Nie mam zdania
5%