MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Błysnęli wiedzą o Jeleniej Górze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 14 marca 2008, 14:00
Aktualizacja: 17:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu gimnazjalistów sprawdziło w piątek, co wie o swoim rodzinnym mieście. Wszystko dzięki pomysłowi nauczycielek historii, które zaproponowały młodzieży konkurs dotyczący znajomości faktów z przeszłości stolicy Karkonoszy.

Kto zaprojektował gmach Teatru Jeleniogórskiego, kiedy powstała pierwsza rafineria cukru, kim był właściciel Jeżowa Sudeckiego, jakie wyznania reprezentowali dawni jeleniogórzanie – z takimi, między innymi, zagadnieniami musieli uporać się młodzi ludzie, którzy interesują się historią.

Wycieczkę w przeszłość Jeleniej Góry połączoną ze współzawodnictwem zafundowały dziewczętom i chłopcom Agnieszka Uruska i Anna Wiśniewski, nauczycielki historii Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. Tłem zmagań jest obchodzony właśnie jubileusz 900-lecia założenia miasta.

Kłopoty z poprawnymi odpowiedziami były, bo i pytania nie należały do łatwych. Opierały się głównie na nazwiskach, faktach i datach, o których na lekcjach historii mówi się rzadko lub wcale. Uczniowie musieli samodzielnie przygotować się do zmagań.

Do finału – po eliminacjach pisemnych – dostało sześć osób. Triumfował Mateusz Mielniczuk z Gimnazjum nr 1. – Lubię historię. W przygotowaniach do konkursu korzystałem z książki o Jeleniej Górze oraz wiadomości z Internetu – powiedział nam laureat nie ukrywając, że z historią nie zamierza jednak wiązać przyszłości. – Wolę przedmioty ścisłe, matematykę i fizykę – dodał.

Drugie miejsce wywalczyła Maja Przybycień z Gimnazjum nr 4, a trzecie – Justyna Oziom z „jedynki”. Na pozostałych miejscach sklasyfikowani zostali Maciej Mysona, Laura Frenczko oraz Kamila Zieleniewicz. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali nagrody i upominki. Na pewno będą też bardzo dobre i celujące oceny z historii. Ważne, że z regionalnej, bo temat ten często w szkołach traktowany jest po macoszemu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Z Mikołajem na pediatrii

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Platix 14-03-2008 14:21
<i> regulamin złamany </i>
~uczestnik finału 14-03-2008 14:35
Konkurs był ciekawy ;) Osobiście bardzo mi się podobał... A w finale były ciężkie pytania... i to nawet bardzo xD
~xenna 14-03-2008 15:23
Cztery lata temu, jako uczennica 3 klasy gimnajuzm, triumfowałam w tym konkursie...:) Teraz mam przed sobą maturę, ale Gimnajum nr 4 będę pamiętała do konca życia, bo tam własnie były 3 najlepsze lata mojego życia-a moja nauczycielka historii, pani Anna Wiśniewska tak mnie historią zaraziła, że teraz zamierzam studiować na UW własnie historię :)
~*Maura* 14-03-2008 18:15
Cieszę się z sukcesu Justyny!
~Paula 14-03-2008 20:45
Brawa,brawa dla uczestników i organizatorów.A jednak można i pozytywnie.Nasze życie nie musi opierać się tylko na utyskiwaniu i biadoleniu.A cieszy to tym bardziej ,że zaangażowana w to jest nasza młodzież. :D
~_rymcycymcy___ 14-03-2008 23:33
No dobra spryciarze ...to zagadka od rymcy__ : jak się nazywa najkrótsza ulica w Jeleniej Górze ? ...ha ? ;)
~Mati 15-03-2008 16:50
Długa :)
piipi 15-03-2008 21:18
...pytanie od ..piipi....kto zna HYMN Jeleniej Gory ?.
piipi 16-03-2008 19:42
.....dawno temu ...o tym miescie ..takie piekne piosenki spiewano !!.. ~ Teraz mamy...HEJNAL.a hymnu nie mamy !!.~Hejnal,a ktory jest codziennie o godz 12-tej z wiezy Ratusza odgrywany.Teraz pytanie spryciarze jelonkowi - Kto jest kopozytorem...tego hejnalu jelonkowego ?.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Motocyklowe Karkonosze dzieciom

Nauczyciele dzieciom

Spotkanie ze Smarzowskim

Droga po remoncie

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
824
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%