MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Blokada jeziora

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Piątek, 21 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 21 kwietnia 2006, 11:40
Autor: TEJO
Fot. goral
Lepsza woda w kranach jeleniogórzan, ale i turystyczny paraliż jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc w kotlinie, czyli zalewu w Sosnówce. Ludzie w gminie Podgórzyn są wściekli, ponieważ sądzą, że można by połączyć skutecznie jedno z drugim.

Zbiornik w Sosnówce jest akwenem wody pitnej. Przepisy wymagają, aby był on ściśle chroniony. Nie ma dostępu na brzeg, a zalewu strzeże ogrodzenie oraz ochroniarze. Nie cieszy to okolicznych mieszkańców, którzy sądzą, że na zbiorniku można by zarabiać. – Chodzi o dopuszczenie możliwości uprawiania tam sportów żeglarskich, lub innej działalności turystycznej nieszkodliwej dla środowiska – argumentują.

O takie wykorzystanie zbiornika ze swoimi mieszkańcami walczy wójt gminy Podgórzyn Robert Tarsa.
– Byłem w zaprzyjaźnionym z Jelenią Górą mieście Aachen w Niemczech. Tam po zbiorniku wody pitnej można pływać gondolą. Dlaczego nie jest to możliwe u nas? – pyta wójt. Zbiornik w Sosnówce aż się sam prosi o takie wykorzystanie.

Jednak władze Jeleniej Góry oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, gospodarz akwenu, pozostają nieugięte. Ryzyko zanieczyszczenia wody pitnej jest zbyt duże, aby pozwolić na turystyczne zagospodarowanie tego miejsca.

Problem wydaje się paradoksalny, bo wody z Sosnówki jeszcze nikt nie pije. Najpierw zbudowano zbiornik, zalewając okoliczne grunty wodą z rzeki Podgórnej, ale nie pomyślano o rurociągu, który doprowadziłby wodę do kranów w Cieplicach i części Jeleniej Góry.

Budowa magistrali wodociągowej ze zbiornika do stolicy Karkonoszy zaczęła się dopiero teraz. Cały projekt, wraz z przebudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w mieście wart jest prawie 200 milionów złotych.
Czy realizacja skończy się szybko? Pretensje mają właściciele okolicznych gruntów, przez które ma przebiegać magistrala. Zdaniem władz miasta żądają wygórowanych opłat. Inwestorzy nie mają prawa przejąć prywatnych gruntów siłą.

Z kolei gmina Podgórzyn wciąż żąda, aby Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zapłacił jej ponad milion złotych zaległości podatkowych.
Samorządowcy znaleźli błędny zapis w ewidencji gruntów. Zalew do niedawna figurował w nim jako "tereny różne". Stawka podatku za takie grunty to 17 zł za m kw. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej płaci jednak dużo mniej - 26 zł za hektar. Taka stawka obowiązuje za nieruchomości zalane przez wodę.

Jak mówi Robert Tarsa, postanowiono wykorzystać nieuwagę urzędników z RZGW, którzy, choć do zakończenia budowy minęło kilka lat, nie wystąpili o zmianę zapisów w ewidencji gruntów.
Zdaniem wójta te pieniądze przydadzą się na remont dróg oraz częściowo zrekompensują brak dochodów okolicznych mieszkańców, których przez kilka lat pozbawiono możliwości zarabiania na zalewie w Sosnówce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolorowe wakacje w MDK

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Gentelman 21-04-2006 15:24
Ludzie nie rozumieją ze ten zbiornik nie był budowany po to, zeby ktos sie w nim taplał albo pływał łódką, tylko po to, żebysmy mieli co pic.Jak chcecie jezioro to jedzcie na mazury!Co za kraj!
~lol 21-04-2006 16:00
Chyba największe pretensje mają własciciele okolicznych działek. Nabyli je oni niewiedząc że zbiornik bedzie tylko zbiornikiem wody pitnej. I tak pozostali z działkami mającymi bardzo niewielką wartość.
~Marcin J 21-04-2006 17:15
wg mnie pan wojt Tarsa ma racje - mozna pozwolic amatorom zeglarstwa na zeglowanie po sosnowce - ale nie mozna pozwolic na budowanie tam osrodkow wypoczynkowych lub kampingow - mozna pozwolic wedkarzom na lowienie ryb a za smiecenie sciagac spore mandaty
~paula 21-04-2006 17:50
i zaczna robic ta ka...lizacje. Po jakims czasie przestana i zostanie wszystko rozkopane.Czy to ma sens??
~patek 21-04-2006 18:08
Przeciez woda z niego nie jest puszczana do kranow bo pod dnem wykryli zloza jakich pierwiaskow promieniotworczych!! Przynajmniej tak slyszalem od znajomej mieszkanki Sosnówki. Jeśli się mylę, proszę mnie oświecić:)
~Janek 21-04-2006 19:11
Trzeba wpuscic tam dużo kałpia
~rys 21-04-2006 19:31
Ha,ha,ha,ha - chory kraj.
~rak 21-04-2006 22:59
i bardzo dobrze jak ochrona to ochrona akwenu ,tylko dopuscic ludzi a zrobia z tego grajdol brudnej wody...
~Popieram wójta 22-04-2006 9:00
Chyba ta woda bedzie jakos wczesniej filtrowana nim trafi do nas do kranow ? Jesli mnie pamiec nie myli mial byc to zbiornik rekracyjny oraz wody pitnej. Czemu zmieniono projetk ? Ludzie wykupili sobie dzialki w kolo zbiornika z mysla ze sobei zbuduja nawet altane a tu takiego . Przepisy zabraniaja podobno budowac domow przy zbiornikach wody.hmmm... O co w tym wszystkim chodzi ?? Panie Robercie Jestem z Panem !
~mieszkaniec jelonki 22-04-2006 9:29
Pan Tarsa opowiada o Aachen ,o gondolach pływających po zbiorniku wody pitnej i zadaje pytanie DLACZEGO NIE JEST TO MOŻLIWE U NAS,w ramach odpowiedzi zapraszam pana Tarsę na wycieczkę w okolice Cerrfura,do lasu koło krzyża jednego i drugiego ,na obwodnicę obok działek,na ścieżkę rowerową do Karpacza i na Perłę Zachodu,polecam Kanał Młynówki,nasze ulice i trawniki itd.TONY ,SETKI TON ŚMIECI,panie Robercie Tarsa zacznijmy szanować to co jest a nie domagajmy się kolejnych obiektów do destrukcji
~wedkarz 22-04-2006 10:25
pierwsze slysze o tych pierwiastkach tam serio woda jest czysta i jest duzo ryb i wiedza o tym klusownicy....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Dotacja na usuwanie azbestu

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
399
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%