Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 11700
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Blokada jeziora

Piątek, 21 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 21 kwietnia 2006, 11:40
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Blokada jeziora
Fot. goral
Lepsza woda w kranach jeleniogórzan, ale i turystyczny paraliż jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc w kotlinie, czyli zalewu w Sosnówce. Ludzie w gminie Podgórzyn są wściekli, ponieważ sądzą, że można by połączyć skutecznie jedno z drugim.

Zbiornik w Sosnówce jest akwenem wody pitnej. Przepisy wymagają, aby był on ściśle chroniony. Nie ma dostępu na brzeg, a zalewu strzeże ogrodzenie oraz ochroniarze. Nie cieszy to okolicznych mieszkańców, którzy sądzą, że na zbiorniku można by zarabiać. – Chodzi o dopuszczenie możliwości uprawiania tam sportów żeglarskich, lub innej działalności turystycznej nieszkodliwej dla środowiska – argumentują.

O takie wykorzystanie zbiornika ze swoimi mieszkańcami walczy wójt gminy Podgórzyn Robert Tarsa.
– Byłem w zaprzyjaźnionym z Jelenią Górą mieście Aachen w Niemczech. Tam po zbiorniku wody pitnej można pływać gondolą. Dlaczego nie jest to możliwe u nas? – pyta wójt. Zbiornik w Sosnówce aż się sam prosi o takie wykorzystanie.

Jednak władze Jeleniej Góry oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, gospodarz akwenu, pozostają nieugięte. Ryzyko zanieczyszczenia wody pitnej jest zbyt duże, aby pozwolić na turystyczne zagospodarowanie tego miejsca.

Problem wydaje się paradoksalny, bo wody z Sosnówki jeszcze nikt nie pije. Najpierw zbudowano zbiornik, zalewając okoliczne grunty wodą z rzeki Podgórnej, ale nie pomyślano o rurociągu, który doprowadziłby wodę do kranów w Cieplicach i części Jeleniej Góry.

Budowa magistrali wodociągowej ze zbiornika do stolicy Karkonoszy zaczęła się dopiero teraz. Cały projekt, wraz z przebudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w mieście wart jest prawie 200 milionów złotych.
Czy realizacja skończy się szybko? Pretensje mają właściciele okolicznych gruntów, przez które ma przebiegać magistrala. Zdaniem władz miasta żądają wygórowanych opłat. Inwestorzy nie mają prawa przejąć prywatnych gruntów siłą.

Z kolei gmina Podgórzyn wciąż żąda, aby Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zapłacił jej ponad milion złotych zaległości podatkowych.
Samorządowcy znaleźli błędny zapis w ewidencji gruntów. Zalew do niedawna figurował w nim jako "tereny różne". Stawka podatku za takie grunty to 17 zł za m kw. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej płaci jednak dużo mniej - 26 zł za hektar. Taka stawka obowiązuje za nieruchomości zalane przez wodę.

Jak mówi Robert Tarsa, postanowiono wykorzystać nieuwagę urzędników z RZGW, którzy, choć do zakończenia budowy minęło kilka lat, nie wystąpili o zmianę zapisów w ewidencji gruntów.
Zdaniem wójta te pieniądze przydadzą się na remont dróg oraz częściowo zrekompensują brak dochodów okolicznych mieszkańców, których przez kilka lat pozbawiono możliwości zarabiania na zalewie w Sosnówce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
786
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Aktualności
Patryk dziękuje uczestnikom pikniku
 
Aktualności
Diamencikowe stroje są super
 
Polityka
Karpacz: R. Jęcek vs. T. Frytz
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group