MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Błogosławiony między niewiastami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 16 grudnia 2009, 19:39
Aktualizacja: Czwartek, 17 grudnia 2009, 8:30
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilkadziesiąt pań w różnym wieku i różnej profesji odczuło dziś klimat świąt Bożego Narodzenia podczas opłatkowego spotkania dla kobiet. Jeleniogórzanki zaprosiła już po raz drugi do ratusza zastępczyni przewodniczącego rady miejskiej Anna Ragiel.

Sala konferencyjna rady miejskiej była po południu pełna gości. Dostawiono krzesła, bo zabrakło miejsc przy stole, przy którym zazwyczaj obradują radni. Dziś jednak o polityce nie było mowy: w pomieszczeniu zapanował świąteczny nastrój wzmocniony przez brzmienie kolęd oraz zapachy wigilijnej kapusty z grzybami, barszczyku i śledzika.

Trwającą ponad półtorej godziny część artystyczną wypełniły występy kwartetów: fortepianowego oraz saksofonowego złożonych z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Moniuszki. Młodzi muzycy zagrali kolędy, niektóre w śmiałej, jazzowej aranżacji. Wysłuchano też znanych przebojów bożonarodzeniowych. Znacznie dłuższy był występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieci śpiewały świetnie, jednak – jak na porę i duchotę panującą w sali – za długo. Jedna z dziewczynek poczuła się pod koniec występu słabo.

Anna Ragiel powitała wszystkie zaproszone panie. Podkreśliła, że chętnie zaprosiłaby więcej jeleniogórzanek, ale sala ma ograniczoną powierzchnię. Wśród gości nie było jednak jedynie dyrektorek i urzędniczek, lecz także „zwyczajne” panie. – Ten opłatek jest po to, aby docenić wasz codzienny trud i dać wam chwilę relaksu i refleksji – powiedziała gospodyni spotkania.

W bardzo ciepłych słowach wyraziła się o misji matki. – To dzięki wspaniałym mamom są na sali tak cudowni panowie: Hubert Papaj i ksiądz dziekan Bogdan Żygadło – chwaliła Anna Ragiel. Witała też niektóre panie z osobna, w tym emerytowaną dziennikarkę, nauczycielkę, poetkę Marię Suchecką.

Życzenia świąteczne złożył też zebranym szef rady miejskiej Hubert Papaj, rodzynek przy wigilijnym stole. Podkreślił, że cieszy się, bo jest w wyjątkowej sytuacji, której mogą zazdrościć mu jego koledzy. Dodał też, iż w mijającym roku skład rady miejskiej uległ zmianie: dwóch panów zastąpiły dwie panie. - Parytet! - zażartowała Alina Obidniak, wieloletnia dyrektorka Teatru im. Norwida, obecna wśród gości.

– Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, kiedy pani Anna Ragiel zaprasza do ratusza kobiety na ten szczególny opłatek – mówił ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego. Duchowny nawiązał do przeżywania podczas świąt miłości a także do przyjęcia Dzieciątka do swojego serca, aby tam znalazło się dla Niego miejsce.

– A dzisiaj czemu wśród ludzi tyle łez, lęków, katuszy? Bo nie ma miejsca dla Ciebie w niejednej człowieczej duszy. Tak zaśpiewały nam dzieci w kolędzie. A tam gdzie jest pan Bóg, wszystko jest w porządku – mówił ksiądz Żygadło. – Dzielcie się tym opłatkiem tak, jakbyście dzielili się tym, co macie najlepsze – podkreślił.

Po wysłuchaniu Słowa Bożego zebrani długo składali sobie życzenia dzieląc się opłatkiem wigilijnym. W holu ratusza czekała wieczerza, której zapach napełnił magistrat smacznym ciepłem zbliżających się świąt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Maseczki... pamiątką?

Porządki przy cmentarzu

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~jelgór 16-12-2009 20:50
Dobry pomysł. Ratusz to nie tylko miejsce pracy urzędników i radnych, ale fajne miejsce do spotkań różnych środowisk. Gratulacje dla Pani Przewodniczącej.
~logik 16-12-2009 20:54
Znam panią A.Ragiel w tym co robi jest bardzo wieeellllee obłudy.
~Glos negatywny 16-12-2009 21:20
Przed wyborami nawet Ksiądz zaangażowany.
~4 16-12-2009 21:28
Jedne i te same osoby, od przyjecia na przyjecie.
kazimierzp 16-12-2009 21:33
Jest taki film w którym w krzywym zwierciadle pokazano jak mogą wyglądać rządy jednej, jedynej "słusznej płci"! W filmie tym wielokrotnie wykrzykiwane jest hasło "Liga broni, liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi!" Ten film to "Seksmisja". Wydawało mi się, że naturalnym stanem jest kiedy dwie płcie wspólnie i harmonijnie współdziałają! Dlatego zastanawia mnie organizowanie spotkania opłatkowego wyłącznie dla kobiet! Gdyby tak mężczyźni zrobili spotkanie wyłącznie dla mężczyzn - to jak zostałoby to skomentowane? Z racji różnych funkcji i stanowisk uczestniczyłem przez wiele lat w wielu spotkaniach opłatkowych, w różnych środowiskach. Wszędzie w nich uczestniczyły panie i panowie na równoprawnych warunkach! Co chce się podkreślić, pokazać organizując jednopłciowe spotkanie?!? Dali Bóg nie wiem! Bardzo szanuję kobiety, lubię między nimi przebywać, uważam przy tym wręcz, że płeć ta jest wyjątkowa! Może ktoś mnie oświeci i udowodni mi głębszy sens takiego spotkania!?! Zamieniony w znak zapytania Kazimierz Piotrowski
~Grześ 16-12-2009 21:39
jakto nie było o polityce. a czym jest promocja "polityków" jak nie najlepsza polityka. kampanią wyborczą i to za pieniadze podatników. takie szopki pani ragiel moze robić w opłaconej z diety restauracji, albo w schronisku dla zwierząt bezdomnych, o które opiekunowie sie tak nie troszcza jak o show dla siebie w sali radnych...
~olga 16-12-2009 21:54
Myślę że obecne panie na tym spotkaniu mają swoje zdanie na temat radnej Ragiel. To było tej radnej pożegnalne spotkanie. Za rok będą nowi radni. Nie wolno głosować na cwaniaczków zmieniających barwy i mówiących ja jestem bezpartyjna. Pruderia.
~nieobecna 16-12-2009 21:57
dlaczego JELONKA.com wczoraj nie ogłosiła o takim spotkaniu kobiet. Pani Radna Ragiel wg. jakiego klucza czy sposobu zaprosiła kobiety na to spotkanie tzw.opłatkowe. Mnie nie zaprosiła, nawet na stojaco chętnie zabaczyłabym salę obrad rady i ten cały "teatrzyk opłatkowy" zorganizowany na pokaz i pod publiczkę że coś się robi.
~Wierny tylko Jemu 16-12-2009 22:02
Po prostu bez komentarza. Przedmówca ~logik ma rację.
~Gall Anonim 16-12-2009 22:03
Dzieci się skarżą że im nawet poczęstunku nie przygotowali... A tyle ćwiczyły. Słabo się poczuła bo jeść nie dostała.
~Gość 16-12-2009 22:09
Dla mnie dzieci z chóru ze sp nr. 3 śpiewały wspaniale, i wcale nie za długo. Jeśli chodzi o szkołe muzyczną też ładnie. Występy były zniewalające... Chór spisał się na medal! Gratulacje dla pani Dyrektor Binkowskiej i pani Królikowskiej. Było super!
~... 16-12-2009 22:14
Jeśli chodi o chór zgadzam się z poprzedniczką\ poprzednikiem. Dzieci z sp nr. 3 były ślicznie ubrane i śpiewały jak aniołki. Ślicznie. I ja również gratuluję pani Królikowskiej i pani Dyrektor.
~PANI 16-12-2009 22:16
Gdy usłyszałam chór zrobiło mnie się miło. Dzieci śpiewały oszałamiająco. A i ile musiały się przygotowywać... A oni tu gadają że za długo... Jestem oburzona!
~obecna tam bylam 16-12-2009 22:23
pedagogiczne sadystki! tu nikt nie pisze, ze dzieci spiewaly zle, tylko ze bylo za goraco na tak dlugi koncert, ktory zreszta byl o wiele bardziej ciekawy od przemowienia przewodniczacego i radnej - tylko ksiadz jedynie madrze mowil
~miss @ do logik 16-12-2009 22:28
NO,NO musisz mieć "dobre bary", że taki szczery post puściła Jelonka.com. Moje błyskotkiwe posty pod w/w nickiem, na w/w Annę Ragiel wrzuca do kosza od ręki. Ale jestem tego samego zdania co Ty - logiku o w/w pani - WREDNOTA pcha się za wszelką cenę do Rady Miasta. KTO SFINANSOWAŁ TO SPOTKANIE ????
~Wykrzyknik 16-12-2009 22:39
Panie KazimierzuP.w Pana wypowiedzi tkwi głęboka myśl.Podpowiadam. O nic innego nie chodzi,jak o przyszłoroczne wybory samorządowe. Tak się zdobywa głosy za niewłasne pieniądze !!!
*piipi* 16-12-2009 23:29
~Biedny ks.Zygadło otrzymał w tej "ciasnocie" miejsce blisko chórku rozśpiewanych dzieci ! ~OJ,*baby,baby ! ..*księdza teraz bolą uszy !~Hi, ..dla niektórych to dobra wiadomość ..*wiadomo,wkrótce spowiedz !
rymcycymcy 16-12-2009 23:32
No dobra ...trzeba jeszcze zadać sobie kluczowe pytanie: ...jakiej płci był ksiądz ? ;)
~n i c o 16-12-2009 23:43
Ciekawe to faktycznie, co pisze w swoim komentarzu kazimierzp. Zgadzam się z nim w 100 %. O co chodzi wogóle, gdzie sens spotkania, takiego spotkania - opłatkowego ? A może tak ma byc, ale zaraz, zaraz, tam był ksiądz i to ten katolicki. A może to już mi się cos miesza. Może to takie przygotowanie do dnia 8 marca ? :) pozdrawiam pomysłodawców
~hm.... 17-12-2009 0:07
A koleżanki z klubu p. Makieły nie zaprosiła?? Nieładnie... a może p.Makieła woli, gdy jest więcej mężczyzn.. ;)
~MMjg 17-12-2009 6:56
Przyjrzyjcie sie zdjęciom. Dzieci jako dekoracja. całą uroczystość stały. Czy to zabaweczki do umilania czasu. Nieładnie, oj nieładnie
~do rymcycymcy 17-12-2009 8:27
Jak sądzisz a jakiej płci był pan Przewodniczący Papaj?
~do 23;32 17-12-2009 8:30
Ale pani Czernow jest prawdziwą kobietą.
jgajewski 17-12-2009 9:01
Drodzy Państwo ! Przez osiem lat, jako czlonek Rady Miejskiej, byłem uczestnikiem różnych spotkań okolicznościowych. Ale nie przypominam sobie, ażebyśmy organizowali takie szopki w Ratuszu !! Wyglada na to, że /niektórzy/ Radni przed swiętami, stają się świętsi od Jana Pawła !! . Zgadzam się z Kazimierzem. Takie spotkania /typowo religijne/, w Ratuszu , wzbudzają wiele kontrowersji ! Winno się tu stosować biblijną zasadę - Co Boskie , Bogu - A co Cesarskie, Cesarzowi !!! Ale cóż, są Radni którzy nie przepuszczą żadnej okazji ażeby się pokazać !!! Dominuje w tym /jak widać/, Pani Radna Ragiel . Na temat której wypowiadać się nie będę, bowiem należałoby tu zastosować znaną zasadę, iż nie powinno sie kopać leżącego .... Pozdrawiam: Józef Gajewski ...
~ja 17-12-2009 9:23
Spotkanie Bylo Piekne i Brawa dla Pani Anny Ragiel.Przynajmniej pani Ragiel zawsze pamieta i organizuje spotkana Kobiet z calej Jeleniej Gory .Byly Panie emerytki nauczyciele gospodynie domowe poprostu Kobiety .Brawa dla Pani ANNY Ragiel .
~mim 17-12-2009 9:26
Panowie! Kobiety coraz śmielej i podstępnie ograniczają nam pole działania. Kazimierz ma rację, więc musimy się zacząć organizować tworząc Męskie Bataliony Samoobrony. Niechaj baby nas nie wypychają z życia politycznego !!! Niech nie zapychają do: świątecznych zakupów,trzepania dywanów, odkurzania,ścierania, przybijania tego co źle wisi lub ledwo co się trzyma ,wyganiania na spacery z psem a same oglądają w tym czasie seriale- tak naprawdę wolę spacery z psem, niż nudne seriale. I tak to Szanowny Kazimierzu wszystko spada na nasze głowy, a panie tylko z biesiady na biesiadę. A ksiądz to już wstąpil do Ligi Kobiet, że tylko on była a nas nie było ??.
~do ja 17-12-2009 10:13
co ty pleciesz człowiecze. Zostaw tą kobietę w spokoju.
~do jgajewski. 17-12-2009 11:07
Na następne spotkanie w Ratuszu Pani Ania powinna zaprosić JGajewskiego i KPiotrowskiego, bo tak naprawdę obydwaj zachowują się jak przysłowiowe "Baby". Facetem czy Mężczyzną to trzeba być, a nie pisać bzdury jak zramolały d....pek. Ważne dzisiaj kto kim jest i co robi, a nie kim był i co by zrobił gdyby babcia miała wąsy. Wesołych Świąt wszystkim Pięknym,Mądrym i Wspaniałym Kobietom z Jelenie Góry.
~Wiciu 17-12-2009 15:46
A ja mam pytanie. Jak nazywa się pani na 54 zdjęciu.
~do wiciu-ni 17-12-2009 18:51
Otóż odpowiadam Tobie na TWE niezbyt zawiłe pytaniw. ŁOTO...... Maria, Anna Ragiel nawołująca.......
~ateista-aktywista 17-12-2009 19:13
Mama pytanie: ksiądz to z jakiego kościoła ? Jeśli - katolik to p. rsadnej Ragiel nie po drodze. Jam Ateista.
kazimierzp 18-12-2009 20:27
@j.gajewski! Józiu, ja nie zawsze, wręcz dosyć często się z tobą nie zgadzam. W tej twojej wypowiedzi przy tej dyskusji niektóre elementy są dla mnie obce! Może nie zawsze nawiązuj do mych wypowiedzi! Kazimierz Piotrowski
~Wiciu 19-12-2009 11:12
Dzięki za TWĄ niezbyt zawiłą odpowiedź. Chodzi mi o zdjęcie nr 54 i tą blond panią w zielonym...
kazimierzp 19-12-2009 13:19
@Wiciu! Ta "blond pani w zielonym" to pracownica Urzędu Miasta Biura Rady i stanowiła obsługę tego spotkania. Więcej pracowników Urzędu na zdjęciach nie widać
~Fikus 19-12-2009 13:23
Ludzie, co Was tak wpieniło? Jak mozna zarzucać Annie Ragiel kampanię wyborczą, skoro w swoim okręgu w ostatnich wyborach zagłosowało na tę kandydatkę bardzo dużo osób, a na wiceprzewodniczącą wybrana została jednogłośnie? A ludowe porzekadło mówi, że koń, jaki jest, każdy widzi. Widać ludzie znają p. Ragiel od lat, zaufali Jej i wybrali, bo mieli powody. A kto komu bronił wystarować i zdobyć taki wynik? Panowie, czego się czepiacie damskiej obecności? Chodziliście dziewięć miesięcy z brzuchem choć raz? Broczyliście mlekiem, żeby miesiącami w w nocy i dzień karmić niemowlę? Zapytajacie własnych matek, co to być kobietą i wtedy może zrozumiecie, że od czasu do czasu ta z pokolenia na pokolenie zaharowana w większości płeć powinna też przeżyć trochę radości, a co z tego, że w ratuszu? to ich miasto, ich władza, ich ratusz w takim stopniu, jak i wasz, panowie. Obruszyliście się na opłatek i religijny akcent. A znacie świecki rytuał, z wielowiekową tradycją, uznany przez biednych i bogatych, który w równym stopniu sprzyja bliskości ludzi, serdeczności, wybaczeniu? Znam ateistów, którzy też w swoich domach łamią się opłatkiem i nie przynosi to ujmy ich wyznawanemu materializmowi. Panowie, czy naprawdę nigdy nie zasiedliście do wyżerki za pieniądze podatników? Nie bywaliście na "salonach" wysprzątanych i ogrzanych za pieniądze podatników? Nie woziliście się służbowym samochodem za pieniądze podatników? U nas najlepiej trzymać gębę w kubeł, nie wychylać się, nic nie robić, siedzieć na czterech literach, to nikt nie będzie miał się o co przyczepić. Smutne jest to wszystko. Czemu nie potraficie podzielić radości tych kilkudziesieciu kobiet, wśród których oczywiście były prezeski, dyrektorki itp, ale przeważały panie, które pierwszy raz znalazły się w tej paradnej sali ratusza? A co, pominąć prezeski i dyrektorki, bo trzeba je ukarać, że się odważyły w życiu coś osiągnąć? Wesołych Świąt życzę, a jak olewacie święta, bo nic dla Was nie znaczą, to życzę szampańskiego Sylwestra i wszelkiej pomyślności w Nowym 2010 roku. I radzę: lepiej się uśmiechnąć, niż szczerzyć zęby i tryskać jadem. Jeszczo słówko na koniec: a kto pochwali i doceni tego niesamowicie zdolnego i ogromnie pracowitego człowieka, red. Konrada Przeździęka, który jest obecny na imprezach, fotografuje, obserwuje i jeszcze tego samego dnia dzięki jego niesamowitej pasji i lotności warsztatu reporterskiego internauci mogą zobaczyć, co się w mieście dzieje i wyrazić swoje opinie?. Dobre czy złe, mniejsza z tym, maja prawo korzystać z wolności słowa. Tylko niech cenzura redakcyjna tego nie wyrzuci, bo się strasznie zezłoszczę. Fikus.
~SARBLE 19-12-2009 13:41
Każdy sądzi według siebie,dlatego dla obłudnika- każdy jest obłudnikiem,dla karierowicza -każdy jest karierowiczem,a dla tego kto widzi tylko czubek własnego nosa i nie poda bezinteresownie drugiemu ręki-trudno jest uwierzy,że są jeszcze ludzie,którzy potrafią poświęcac się dla innych. A jak mówi przysłowie,że jeszcze się taki nie narodził,aby wszystkim dogodził. Duże brawa i podziękowania dla radnej pani ANNY RAGIEL,że jest,działa i pomaga.
~Omnibusik 19-12-2009 18:02
Brawa dla Pana Redaktora Konrada TEJO Przezdzięka!!! Gwizdy dla pani Anny Ragiel!!! Jak ta osoba mogła pominąć m.in. ludzi, którzy najbardziej zaangażowani byli w pracę na rzecz bezdomnych zwierząt i z nią współpracowali najszczerzej. Nie wiem, czym się kierowała ta kobieta i nic mnie to nie obchodzi, ale organizacja tego opłatka w kłamliwym duchu Izebel nie była bynajmniej od Boga. Bo jak coś złego może być dobre, a coś przeklętego może być czyste.
~dabras 21-12-2009 22:30
Brawa dla pani Anny Ragiel,to bardzo dobry człowiek.
~Wierzący pedagog 22-12-2009 20:00
Do ~dabrasa; Człowiek o człowieku może sobie rzec, że jest dobry. Jednak szczerość, która dla Boga jest najważniejsza, bo Bóg patrzy na serce, inaczej niż człowiek, który wiele rzeczy albo nawet większość robi „dla oka”. A wszelkie ciało jest trawą, a cały jego wdzięk jak kwiat polny (Księga Izajasza 40:6). I znam ludzi, którzy o tej kobiecie mają zupełnie inne zdanie. Chciałbym jednak wiedzieć minę pani Anny Ragiel po jej śmierci cielesnej na Sądzie Ostatecznym, gdy odpowie za pełnienie funkcji radnej w naszym mieście. Jej czyny osądzą ją samą. Bo pycha wyżej się wynosi niż miłość i szacunek do drugiego człowieka. Poza tym czytam wyraźnie w Biblii w Księdze Izajasz 64, 6 - "Wszyscy staliśmy się podobni do tego co nieczyste, a wszystkie nasze cnoty sa jak szata splugawiona", dalej w Księdze Kaznodziei Salomona 7, 20 "Zaiste, nie ma na ziemi człowieka sprawiedliwego, który by tylko dobrze czynił i nie grzeszył", a potem w Liście do Rzymian 3,23, że "wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co z szubienicą?

Rozbudowa szpitala  

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Maraton zumby w Siedlęcinie

Docenili grupę wieńcową

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
972
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%