MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Bliżej porozumienia ws. karkonoskich pociągów

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 8:55
Aktualizacja: Piątek, 7 sierpnia 2015, 12:47
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (31.07) w bibliotece na dawnym dworcu kolejowym w Karpaczu odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli samorządów, władz wojewódzkich oraz PKP. Celem była debata o powrocie pociągów do Karpacza i Kowar.

- Trudno powiedzieć, czy jest szansa na powrót pociągów do Karpacza. We własnym imieniu – na podstawie badań, które prowadziłem, porównań – mogę stwierdzić, że przywrócenie ruchu na tej linii byłoby uzasadnione - stwierdził prof. Jacek Potocki z jeleniogórskiego wydziału Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Linia z Jeleniej Góry do Karpacza i Kowar powinna być jedną z ostatnich, które należałoby na naszym terenie likwidować – dodał odnosząc się do zamiaru likwidacji torowisk przez PKP PLK S.A.

Uczestnicy spotkania zgodnie przypominali, że linię zawieszono w momencie, gdy w „rozsypce” była trasa z Jeleniej Góry do Wrocławia. PKP „wpompowały” w ostatnich latach w rewitalizację połączenia Karkonoszy ze stolicą Dolnego Śląska blisko 400 mln zł, co znacznie skróciło czas przejazdu. Dzięki temu, uzasadnione ma być wzbogacenie możliwości podróży pociągiem również do Karpacza i Kowar. Aby tak się stało przedstawiciele przewoźnika zapowiadają, że głównym wymaganiem z ich strony ma być zapewnienie dzierżawy linii kolejowej przez samorządy na okres minimum 10 lat z ośmioma parami składów dziennie.

- W Czechach również próbowano wycinać lokalne linie kolejowe, ale samorządy zawsze opowiadały się zdecydowanie przeciwko tego rodzaju działaniom i tam widać, że da się – przyrównał prof. Jacek Potocki.

Pełnomocnikiem samorządów (wszystkich oprócz Jeleniej Góry) jest Rafał Gersten, który jako jeden z nielicznych od samego początku (wygaszenia połączeń) działał na rzecz przywrócenia ruchu pociągów do Karpacza. - Jesteśmy coraz bliżej rewitalizacji, rośnie świadomość społeczności lokalnej, zmienili się włodarze okolicznych miejscowości, w czym upatrujemy szansę na sukces – powiedział Rafał Gersten. Jak twierdzi jeden z prelegentów spotkania, ideałem byłoby przejęcie tej linii na własność, ale liczy chociaż na czasowe uzyskanie tytułu prawnego, by samorząd województwa mógł zrobić szacunki kosztów rewitalizacji. - Moim zdaniem te 30 milionów jest przesadzone. Linia była remontowana w latach 80. i wymaga uzupełnień. Uzyskanie przejezdności szlaków moim zdaniem można uzyskać za kilka milionów złotych – mówił R. Gersten z Karpacza.

Co o możliwości wskrzeszenia ruchu pociągów na tej linii sądzą przedstawiciele decydentów? - Jest taka możliwość, ale musi być zapotrzebowanie na pociągi. Jeśli np. Urząd Marszałkowski „zapotrzebuje” 8 par pociągów na minimum 10 lat, nie ma sprawy. Podejrzewam, że linia będzie uruchomiona - powiedział przedstawiciel PKP PLK S.A. - naczelnik sekcji eksploatacji w Jeleniej Górze Leszek Ostrowski, który dodaje, że konieczna jest odbudowa linii przyrównując koszty do modernizacji trasy do Szklarskiej Poręby, gdzie potrzebne było ok. 1 – 2 mln zł za 1 km.

Jak mówił Bartosz Mazur (dyrektor regionalny ds. eksploatacji PKP S.A.) jeśli linia do Karpacza i Kowar zostanie uruchomiona, zostaną podjęte prace, aby co najmniej przywrócić blask dworców i przystosować je do obsługi podróżnych.

Zwolenniczką przywrócenia ruchu kolei w Karkonoszach jest m.in. burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska. - Jestem generalnie przeciwnikiem burzenia. W Polsce bardzo szybko decydujemy się na burzenie i są to skutki nieodwracalne – mówiła. W związku z budową stacji sportów zimowych, która powstanie w pobliżu torów kolejowych, widzi szansę na rozwój turystyki w swoim mieście, a budynek dworca w Kowarach przeznaczyłaby np. w prywatne ręce. - Gmina jest zadłużona i nie udźwignie kosztów z utrzymaniem dworca, dlatego według mnie można go przekazać osobie prywatnej, która prężnie go zagospodaruje z warunkiem, że będzie tam miejsce dla obsługi podróżnych – argumentuje.

Na spotkaniu w dworcowej bibliotece byli również obecni radni z Jeleniej Góry: Krzysztof Mróz, Ireneusz Łojek, Józef Kusiak i Piotr Paczóski. Odpowiedzi ws. przywrócenia połączeń mailowo udzielił nam również burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. - Wiadomość odnośnie zamiaru likwidacji linii kolejowych nr 308 i 340 obejmujących swym zasięgiem jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych Polski przyjmujemy z dużym zdziwieniem – czytamy w mailu, który został wysłany również do PKP PLK S.A. jako odpowiedź na niedawne zapytanie spółki o przyszłość kolei w regionie.

- Mając na względzie zarówno poprawę dojazdu do Karpacza, ograniczenie ruchu pojazdów indywidualnych w samym mieście, a tym samym poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ochronę środowiska, liczymy na reaktywację linii kolejowej do naszego miasta, która docelowo zostałaby zintegrowana z systemem transportu miejskiego – kontynuuje. Apelujemy do Państwa o wstrzymanie zamiaru likwidacji linii kolejowych nr 308 i 340. Ze swojej strony zapewniamy podjęcie działań zmierzających do przeprowadzenia rozmów na szczeblu lokalnym, głównie w oparciu o Związek Gmin Karkonoskich, którego członkami są m.in. gminy przez które ww. linie kolejowe przebiegają – czytamy dalej w piśmie do PKP PLK S.A. Ponadto linie nr 308 "Jelenia Góra - Mysłakowice - Kowary" oraz nr 340 "Mysłakowice - Karpacz" zostały określone w "Planie Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 - 2020" jako istotne dla ruchu o charakterze wojewódzkim – przypomina Radosław Jęcek.

Ten argument przytoczył również przedstawiciel władz województwa dolnośląskiego. - Jest plan transportowy, który był konsultowany ze wszystkimi samorządami. Linia do Kowar i Karpacza jest przewidziana w planie transportowym i jeżeli będzie decyzja, że samorządy są zainteresowane uruchomieniem linii, to jesteśmy skłonni według planu transportowego finansować przejazdy par pociągów – oświadczył Artur Gulczyński, dyrektor ds. transportu w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu podkreślając potencjał regionu. - Jest to pierwsze lub drugie miejsce w Sudetach pod względem potencjału – Karpacz daje potencjał turystyczny, a Kowary również gospodarczy – mówił. - Co niektórych musimy jeszcze przekonywać, dlatego jeździmy na różne spotkania z samorządami i wspieramy ich, żeby te linie przejmowali. Musi być najpierw decyzja samorządów – podkreślił na zakończenie Artur Gulczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Dla komfortu pasażerów

Kolejowe inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej

Komentarze (97) Dodaj komentarz

~Amon 3-08-2015 9:10
Coraz bardziej widać że wybory się zbliżają...
~kabanix 3-08-2015 9:27
Żadnych pociągów!. Nikt tym nie jeździ. Przywrócenie torowisk kosztować będzie krocie aby paru pasjonatów raz w roku przejechało się pociągiem (przykład linii do Szklarskiej P.)
~see 3-08-2015 9:38
http://drezynyrowerowe.pl/ A może coś takiego by się sprawdziło, bo tam się sprawdza ?
~anonim777 3-08-2015 9:42
Za PRLu ktoś tam powiedział że dla robola wystarczy paczka sportów,pół litra i grubo baba, dziś taniec z gwiazdami, komórka ,tablet ,galerie z badziewiem. I pasjonaci za cudze pieniądze.
~ktosik 3-08-2015 9:47
To sie moze udac, gdy wprowadzicie ograniczenie w ruchu samochodow w Karpaczu. Zakaz wjazdy ponizej normy Euro V i po sprawie ... a i jeszcze bryczki konne bo z dworca do pensjonatow jakos trzeba dojechac
~par... 3-08-2015 9:50
Jezdzę na trasie Jelenia Góra - Karpacz przymajmniej raz w tygodniu (wyprawy turystyczno-sportowe). Połączenie autobusowe jest fatalne ( zwłaszcza w niedziele). Dlatego przeważnie jadę swoim samochodem. Podpisałam wyłożoną na dworcu w Karpaczu petycję o przywrócenie płączenia kolejowego i żyję nadzieją na realizację tematu.
~turystka 3-08-2015 11:08
Linia relacji Wrocław-Szklarska Poręba jest idealna. Samo wejście do pociągu robi wrażenie. Przestronnie, czyściutko, wygodne miejsca, kulturalni i mili konduktorzy. Dodatkowo przydatna jest np. informacja jaka będzie następna stacja. Bardzo duży komfort jazdy, a jakie widoki za oknem. Co ważne całe rodziny podróżują , zabierając jeszcze rowery, kijki. Super fajna sprawa. A dla dzieci jaka radość.
~wer 3-08-2015 11:23
Więc niech osoby, które tak naciskają na odbudowę tych linii kolejowych założą spółkę, odbudują tory, wypożyczą pociągi i robią kasiorę... Ktoś kulczyka musi zastąpić... I jeszcze tylko taka myśl: najłatwiej wydaje się czyjeś pieniądze...
~Taka Prawda 3-08-2015 11:37
Widać że tutaj się udziela banda dzięki której w Polsce mamy co mamy. Czyli nic bo nic się nie opłaca po za okradaniem dla własnego EGO. Takich ludzi powinno się wysłać do Afryki nie mieli by tyle problemów po za zdobyciem bananów z palm. Wiedza ich nie przekracza tyle i by wśród małp dużo nie odbiegali. Wracając do tematu. Te 8 par pociągów do Karpacza zupełnie by wystarczyło. Ale na odcinku z Jeleniej przez Mysłakowice do Kowar Średnich powinien pociąg jeździć w godzinach szczytu co pół godziny i dalej do Sobieszowa. Przystanki powinno się znajdować co 500-700 metrów lub 1km bo na całym ciągu linii kolejowej to 90% teren zabudowy. Tak się składa że chcą zlikwidować autobus linii 3 to taki pociąg byłby sam w raz i przynosił duże korzyści.
~SARA 3-08-2015 11:38
gersten to nie jest z karpacza tylko przybłeda ,szukający przytuliska ,kąta gdzie za darmochę można przezyc ,a te tory i pociągi to tak potrzebne tu jak ....WIE DZIECKO ZLIKWIDOWAĆ POWINNITO DAWNO
~Seba 3-08-2015 11:39
Też jestem za przywróceniem połączenia. Do Karpacza faktycznie jest kiepskie połączenie autobusowe (przez Kowary). a jadąc autem prywatnym trzeba je gdzieś zostawić na drooogim parkingu. Zgodzę się jeszcze w kwestii, że musi być transport ze stacji do górnej partii Karpacza...
~Taka Prawda 3-08-2015 11:47
Dla tych co nie rozumieją korzyści z kolei niech pojadą dla przykładu do Czech. Tam pociągi na przykład jadąc ok. 8 km mając na tej całej linii tylko ok. 5 tyś mieszkańców Pociąg jeździ w jedną stronę dwadzieścia dwa razy na dobę na linii drugorzędnej. U nas na linii z Jeleniej przez Mysłakowic do Kowar nie licząc Jeleniej Góry mieszka 20 tysięcy ludzi a wy jak widać macie idiotyczne problemy. U nich się opłaca i więcej ludzi jeździ pociągami bo jeżdżą o wiele częściej a u nas nic się nie opłaca po za głupim stękaniem. Niestety u nas nie było tego dane bo od komuny pociągi jeżdżą dwa razy na krzyż i do pracy szkoły naszymi pociągami nie dojedziemy dlatego nikt prawie nimi nie jeździ przykład Jelenia Piechowice. Dlatego zamiast narzekać to pogonić tych darmozjadów co okradają kolej.
~!!! 3-08-2015 11:48
@sara Jeśli się wypowiadasz, to używaj argumentów. Nie poniżaj ludzi, jak prostaczka. I naucz się pisać po polsku.
~marex 3-08-2015 11:52
Mieszkam w jednej z tych miejscowości i również jestem za przywróceniem pociągów
~Do Kabanix 3-08-2015 12:19
No dziwne, że nikt tym nie jeździ. Kiedy był szał na likwidację linii lokalnych, nikt nie pytał pasażerów tych linii o zdanie. Ludzie ze źle skomunikowanych miejscowości protestowali przeciwko usuwaniu tychże linii argumentując, że z tych linii korzystało wielu pasażerów, a to jedyna możliwość dojechania rano do szkół, czy pracy. PKP miała "silny" argument w postaci opłacalności. Nie liczy się za wszelką cenę opłacalność i generowanie dużych zysków. Mamy do czynienia ze spółką, w której państwo ma także swój udział. To nie jest prywatne przedsiębiorstwo, gdzie chodzi wyłącznie o zyski, lecz o świadczenie usług poprzez umożliwienie mieszkańcom, turystom dojazdu z punktu A do punktu B.
~ 3-08-2015 12:30
To byłoby pięknie !!!!!
~Do Kabanix c.d. 3-08-2015 12:31
W Niemczech kursują linie szybkiej kolei, kolei podmiejskiej, metra łącząc ze sobą miasta takich aglomeracji, jak zagłębia Rury, Frankfurtu nad Menem Berlina, Hamburga, Mannheim, okolicznych miast i mniejszych miasteczek i miejscowości.... W Niemczech przypadają średnio 2 samochody na rodzinę i mimo tego nikt nie mówi, że się nie opłaca. U nas tylko ludzie narzekają, zamiast cieszyć się, że ktoś chce uatrakcyjnić region, że firmy u nas inwestują. Budowali galerię, słychać było, a po co to komu, będą pustki... Mimo tej paplaniny pustek nie ma. Ja w każdym razie jestem za :)
~heretyk 3-08-2015 13:51
1231 >>Galerie ,szczyt dobrobytu. Było by tak samo dobrze jak by nie było krwiopijców w sutannach, konkordatu, kapelanow, katechetów ,grabieży majątku Polaków przez episkopat.
~1 3-08-2015 14:28
http://www.petycjeonline.com/stop_likwidacji_kolei_w_karkonoszach PODPISUJCIE SIĘ
~Gówniarz 3-08-2015 16:30
Burmistrz Jęcek wypowiedział się mailowo. Nie było go na spotkaniu? Na zdjęciach go nie widzę. To pokazuje jak poważnie traktuje ten temat. Papier wszystko przyjmie.
~Łukas 3-08-2015 16:37
Bardzo dobry pomysł o przywrócenie pociągów do Karpacza skorzystali by na tym wszyscy.A tym co nie pasuje niech sie nie wypowiadają bo takim to wiecznie źle .
~ujek 3-08-2015 16:38
nikt by nie jezdzil tymi pociagami beda wozic powietrze, zrobic sciezke rowerowa- tak oto ci ktorzy maja monopol na pasazerow jezdzac busami pisza te wiadomosci. coz.jesli bus przestanie zarabiac na siebie zdzierajac z pasazerow to przeksztalci sie w jezdzacy dooner kebab i stojac pod dworcem bedzie pasazerom na sprzedawal kebaby. moze to i lepiej bo do tego nie beda potrzebne uprawnienia do przewozu osob
~do pasjonaty 3-08-2015 16:45
coś mi się wydaje ,ze ta drezyna na zdjęciach ,to do ciebie nie należy p gersten lubisz cudze przywłas...ć. to taka tradycja ,czy pasja ?
~Ad rem 3-08-2015 16:55
Do 14:28. Dzięki za link do petycji :) Już się podpisałam :) Heretyku, galerie, to owszem przejaw dobrobytu, ale także możliwość zrobienia zakupów w jednym miejscu bez chodzenia po mieście, gdzie znajdziesz tam głównie banki i parabanki. Masz rację, co do finansowania kleru. Jestem temu przeciwna, bo to nie moja sprawa, ale póki politycy będą się nisko kłaniali tym pasibrzuchom, w tej kwestii nic się nie zmieni, niestety. Ujek, powietrza nikt nie będzie woził, jeśli oferta będzie dla ludzi korzystna. Gdyby tak zostało rozleklamowane połączenie do Karpacza, do Szklarskiej z atrakcyjną ofertą cenową, ludzie z pewnością by korzystali. Nie widzę połączeń z dworca PKP do Karpacza. Muszą dostać się do Urzędu Miasta lub, gdy mają szczęście trafią na prywatny bus. I co powiesz teraz?
~Gówniarz 3-08-2015 17:24
Burmistrz Jęcek wypowiedział się mailowo. Nie było go na spotkaniu? Na zdjęciach go nie widzę. To pokazuje jak poważnie traktuje ten temat. Papier wszystko przyjmie.
~myk 3-08-2015 17:25
co tak cały czas jelonka o tych pociągach artykuły pisze? Juz raz pisałem niech te osoby co walcza o pociągi kupią sobie kolejke w zabawkowym. Każdy teraz furami lata a nie wywalic miliony w błoto.
~Kris 3-08-2015 17:38
Petycja online. Chciałem zwrócić uwagę, że niewielu mieszkańców Kowar jest świadoma o istnieniu tej petycji. Należy nadać sprawie większy rozgłos, np. zamieścić informację na stronie miasta Kowary, może artykuł w Gazecie Wrocławskiej? Pozdrawiam!
~hah 3-08-2015 17:39
@myk Furą latasz? A ile masz kuni? :)))
~Warszawiak 3-08-2015 17:59
Do myk. Będziesz mi płacił za kopcenie i zaśmierdzenie przyrody mojego wdychania i innych ludzi przez twoje auto. Przez ciebie jest z roku na rok bardziej zatrute środowisko. Przez ciebie umierają ludzie częściej na raka. Ja wiem że ciebie to nie dotyczy bo wszyscy jeżdżą autami i tak najwygodniej. Ale czasami pomyśl zanim cokolwiek głupiego napiszesz. Zapraszam cie do Warszawy gdzie przyroda jest kompletnie przez auta zatruta....
~Bezdomny 3-08-2015 19:56
Panie redaktorze! Nie pisze się, oddziału Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu,tylko wydziału.Kłania się język polski.
~z innejbajki 3-08-2015 20:01
Drogi autorze artykułu -- wszystkie dokładne informacje były na miejscu : - m.in 1. - ta, że remont torowiska był dokładnie w 1989 roku i wtedy do samego Miłkowa wymieniono podkłady na nowe STRUNOBETONOWE. 2. Pan Rafał Gersten sam powiedział na spotkaniu, że pełnomocnictwo o którym mówi uzyskał od samorządów w 2005 roku. 3. Władze Karpacza były reprezentowane przez panią wiceburmistrz Joannę Klagę.
~ 3-08-2015 20:13
myk to pewnie taxi i PKP zabierze mu kursy do Karpacza. Najczęściej taxi walczą o USUWANIE I NIE PRZYWRACANIE połączeń, bo dla nich każdy przewoźnik to konkurencja.
~Arnold 3-08-2015 20:39
Bardzo się cieszę, że sprawa tych dwóch zabytkowych - a jakże- linii kolejowych rusza z miejsa. Bezpiecznie, komfortowo, szybko - czas na kolej i cywilizację w regionie po prostu.
~ 3-08-2015 21:03
Każdy kto ma choć blade pojeci o transporcie szynowym wie że to mrzonki a nie realne działanie. Załóżmy że odbudujemy tory: a homologacje, a system sterowania ruchem, koszty utrzymania taboru i odbudowy infrastruktury.
~ 3-08-2015 21:07
Czy kolej jest tu potrzebna?! Wystarczy pomyśleć "przyszłościowo"! Zlikwidować torowiska to każdy głupi potrafi, ale warto pomyśleć o komunikacji, odpornej na nasze niepogody, w perspektywie następnego co najmniej dziesięciolecia.
~jojo2 3-08-2015 21:34
Kowary jedna z piękniejszych lin kolejowych jak można likwidować
~xx 3-08-2015 22:25
pasjonaci za cudze pieniądze!!!!!.Karpacz ma już pustą kasę
~acha 3-08-2015 22:50
@~xx Sugerujesz, misiu, że będzie to finansowane jedynie z podatków ludności lokalnej? To poczytaj to, a później wypowiadaj się. http://pomorskiewunii.pomorskie.eu/-/komisja-europejska-zatwierdzila-zwiekszenie-dofinansowania-projektu-pomorskiej-kolei-metropolitalnej-do-85-procent- http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dofinansowanie-kolei-ze-srodkow-unii,240,0,1696240.html
~acha 3-08-2015 23:26
@~xx Jeszcze jedno. Co zrobiłeś, by Karpacz miał pełną kasę?
~anonim777 4-08-2015 0:39
A obiecana SKeM w Jeleniej ?
~Do xx 4-08-2015 9:25
Karpacz ma pustą kasę? Chyba, że pieniędzmi upychają własne kieszenie. Podatek od nieruchomości, czy opłata klimatyczna mocno zasilają miejski budżet. Do tego dochodzą dotacje unijne. Z budżetu obywatelskiego burmistrz zakupił koszulki z logo Karpacz, by każdy mieszkaniec miał jedną - tak się trwoni nasze pieniądze! Mamy wzór gospodarności.
~do 22:25 4-08-2015 9:41
a ty i tobie podbni za cudze pieniądze się wykształciłeś za cudze pieniądze się leczysz więc je oddawaj
~thoe 4-08-2015 10:24
kilka osób jeździ do Szklarskiej? skąd się biorą na tym forum te wszystkie oszołomki, które nigdy nie mają na nic żadnych pomysłów, a zawsze są na nie? nie korzystam codziennie, ale jeżdżę sobie od czasu do czasu do i z Szklarskiej i jakoś pociągom na całej trasie daleko do bycia pustymi... być może głąbik jechał w czasie ulew albo uważa, że jak w czasie złej pogody jest niewielkie obsadzenie to że pociąg jest przyzwoicie wypełniony w lepsze dni nie ma znaczenia. W końcu co oszołomków obchodzi turystyka? siedzą tylko na różnych forach i na wszystko narzekają. i nic do nich nie trafią, nawet przykłady z innych krajów o znacznie lepiej rozwiniętej turystyce.... bo przecież to takie łatwe, jak się zlikwiduje tory, za 10 lat zbudować nową linię...
~profesor kalosz 4-08-2015 12:40
Czy to ten sam "profesor" Jacek Potocki z Uniwersytetu Ekonomicznego, który nie tak dawno kompulsywnie wymachiwał spreparowanymi mapkami "udowadniając" wszem i wobec fałszerstwo wyborów jakie się dokonało? Expert PIS od spraw wszelakich. Niech ten pan lepiej liże w spokoju cztery litery Machałkowej zamiast ośmieszać się publicznie w mediach. Tacy experci z politycznego nadania są NIC NIE WARCI !!! Wystarczy przejrzeć publikacje tego pana - głównie nic nie warte artykuliki popularyzatorskie w regionaliach - żeby się zorientować jaki z niego expert. Jak już podpieracie się autorytetami to bierzcie przynajmniej kogoś kto się na tym zna (niekoniecznie z tytułem profesora) a nie kogoś kto całą swoją karierę na uczelni zawdzięcza politycznym koneksjom. Ale to chyba ogólny problem UE z Wrocławia.
~mieszkaniecc 4-08-2015 13:00
Dajcie spokój już z tymi pociągami do Karpacza! Są ważniejsze linie kolejowe dla mieszkańców w regionie. Na przykład linia do Lwówka, która jeszcze jest czynna, ale się sypie i wkrótce będzie zamknięta. Albo do Kowar które są dużo większym miastem niż Karpacz, a stacja tam w przeciwieństwie do KArpacza jest w centrum miasta. Przydało by się też więcej pociągów do Zgorzelca, gdzie w weekendy w środku dnia jest 7-godzinna dziura. Albo bezpośredni pociąg do Liberca (obiecany mieszkańcom jeszcze przed otwarciem Kolei Izerskiej). Popatrzcie gdzie jest stacja kolejowa w Karpacza a gdzie wyciągi. Nikt normalny nie będzie grzał z buta kilka kilometrów pod górę z nartami na ramieniu.
~mieszkaniecc 4-08-2015 13:06
Cd. Do Karpacza nawet w weekendy jeżdżą busy co kilkanaście minut na samą górę. Nikt nie będzie czekał na pociąg jeżdzący 4 razy na dzień, z którego trzeba będzie potem drałować pod górę kawał drogi.Frekwencja będzie jeszcze mniejsza niż w pociągach do Szklarskiej, gdzie prawdą jest że pociągi wożą powietrze. Bilet 2 razy droższy niż na PKS. Na dodatek pociągi wiecznie się spóźniają przez remonty w okolicach Wrocławia (bo jakiś geniusz wpadł na pomysł, że nasze lokalne pociągi muszą rozpoczynać bieg we Wrocławiu a nie tak jak było dawniej -w Jeleniej Górze). Pieniądze na kolej wydać na poprawę stanu linii jeszcze czynnych (np. do Lwówka) zamiast marzyć o fanaberiach. A linię do Karpacza przerobić na ścieżkę rowerową - na pewno skorzystałoby z niej wtedy więcej osób niż z pustych pociągów.
~edi 4-08-2015 14:08
i co z tego że wyremontujemy tory do karpacza jak koleje Dolnosląskie (które de fakto kolejami Dolnosląskimi nie są tylko Wrocławskimi, bo dbają tylko o połączenia wokół Wrocławia) zrobią rozkład jazdy taki żeby nikomu nie pasował, wymyslą zaporowe ceny biletów i nikt tymi pociągami nie będzie jeździł ? już to przecież było przerabiane na linii do szklarskiej - najpierw miliony wywalone na remonty a teraz pies z kulawą nogą tam nie wsiada do pociągów. lepiej wydać te pieniądze na remont torów tam gdzie nic nie jeździ (spróbujcie np. dojechać do Lwówka czy nad jezioro Pilchowickie w weekend) a nie gdzie jeździ mnóstwo busów które za dużo niższą cenę dowiozą cię pod sam wyciąg.
~diabeł boruta 4-08-2015 16:04
~profesor kalosz, ~mieszkaniecc, ~edi. Witamy trolla. Podpisz się koteczku, zanim zaczniesz pluć jadem wokół siebie.
~edi 4-08-2015 16:38
@diabeł boruta: A ty co sensownego napisałeś trollu pod wszystkimi swoimi kolejnymi nickami ("anonim777", "Taka Prawda", "heretyk", "Warszawiak", "diabeł boruta" i inne)? Dobrze, że przynajmniej tym razem podpisałeś się właściwie. Chyba nie tylko ja mam wrażenie, że za pociągami do Karpacza ciągle spamuje jedna i ta sama osoba. I chyba nawet domyślam się kto.
~~diabeł boruta 4-08-2015 17:51
@edi: Domyślasz się, no to napisz (może być na priva). Sama jestem ciekawa. ;-)
~edi 4-08-2015 18:11
To podaj priva to ci napiszę. Gdzie się pojawi artykuł o pociągach do Karpacza zawsze ktoś stale atakuje i obraża przeciwników tego pomysłu. Przypadek? Komu na tym zależy?
~~diabeł boruta 4-08-2015 18:21
Stary, skoro nie ujawniłeś się kim jesteś, to możesz pisać na: kolej@berdyczów.pl ;-)
~edi 4-08-2015 18:45
Cha, cha! Szkoda, że mocny w gębie jesteś... tylko anonimowo. Ten e-mail to jest właśnie mail trolli :-D Spadaj diable... do diabła.
~myk 4-08-2015 21:58
Precz z pociągami! Stop rozwijaniu koleji. I tyle temacie. Nie było nie ma i nie bedzie zadnej koleji! i Koniec Stop i po problemie. Szkoda Czasu i kasy
~:D 5-08-2015 0:56
http://www.petycjeonline.com/stop_likwidacji_kolei_w_karkonoszach
~inżynier 5-08-2015 1:32
A jakież to badania prowadził ten profesor Potocki, które pozwoliły mu stwierdzić, że przywrócenie pociągów do Karpacza byłoby uzasadnione? Pytał się ludzi na dworcach? Najgorzej gdy ktoś wygłasza różne poglądy poprawne politycznie (w tym wypadku gość ewidentnie sterowany przez PIS) i podpiera je tytułami naukowymi. Takim ludziom powinno się zabierać tytuły naukowe. Przykład Czech też jest mocno tendencyjny, bo już np. w sąsiednich Niemczech zlikwidowano wiele lokalnych linii kolejowych, a zostawiono tylko magistralne. Czechy są ewenementem na mapie kolejowej Europy, a nie regułą. Jeśli w ten sposób dobiera argumenty profesor to można tylko pokiwać ze smutkiem głową, że takich mamy naukowców.
~Chłopek roztropek 5-08-2015 13:23
Przesiądźmy się na furmanki. U mnie we wewsi nie ma i nie było żadnych pociągów, co to tylko smrodzom i chałasujom.
~Jarek z Cieplic 5-08-2015 15:20
@inżynier - masz 100% racji. Przywrócenie tej linii to zwykła mrzonka nie poparta żadnymi konkretnymi argumentami. Też jestem bardzo ciekawy, gdzie i jak on robił te swoje badania. Ta cała banda zapaleńców za publiczne pieniądze coraz bardziej się ośmiesza. Brakuje im własnych racjonalnych argumentów, to biorą z kądś jakiegoś profesorka, żeby przekonał że te ich "argumenty" były bardziej racjonalne. A takie nie są i nie będą, linia na Karpacz jak nie była rentowna, tak i nie będzie. A jak chcą, niech założą spółkę, kupią tory wynajmą składy i wiśta wio.
~emeryt 5-08-2015 15:25
Ciekawe ilu pasażerów skorzysta z tych pociągów jadących 4 razy na dobę (bo taki jest standard w Kolejach Dolnosląskich). znacznie więcej osób skorzystało by , gdyby wyasfaltować całą trasę i zrobić elegancką ściezkę rowerową taka jak jest choćby z Jeleniej do Mysłakowic. Byłaby to duża atrakcja dla mieszkańców i turystów, a póki co mamy zdezelowane torowisko porośnięte chaszczami. Nawet jak coś uda się wyremontować to kto będzie płacił za te muchowozy? Rower jest ekologiczny i dobry dla zdrowia a jak ktoś wszędzie musi wozić d..pę w blachosmrodzie to niech przesiądzie się do prywatnego auta i sam płaci za swoje fanaberie. Promujmy ekologię i zdrowy tryb życia, pociągi na tej trasie już były i zlikwidowano je z powodu braku zainteresowania.
~Jarek z Cieplic 5-08-2015 16:07
"Moim zdaniem te 30 milionów jest przesadzone. Linia była remontowana w latach 80. i wymaga uzupełnień. Uzyskanie przejezdności szlaków moim zdaniem można uzyskać za kilka milionów złotych – mówił R. Gersten z Karpacza." Panie Gersten - a utrzymanie linii to za darmo???? Myśli pan, że ze sprzedaży biletów zostaną pokryte wszelkie koszta i jeszcze zysk zostanie wypracowany??? Proponuję zapoznać się bliżej z podstawowymi zasadami ekonomii i przypomnieć sobie dlaczego trasa ta została zlikwidowana. Z braku rentowności. Proszę bardzo niech wyłoży pan swoją kasę i wtedy może pan sobie tą linię utrzymywać. Ale nie marnowanie publicznych pieniędzy.
~kolejofan 5-08-2015 16:37
Potocki tak się zna na kolei jak moja ciotka na faunie Madagaskaru. Facet jest z wykształcenia geomorfologiem, więc co to ma do kolei? Żadnych badań oczywiście nie przeprowadził - żeby określić potencjał przewozy danej linii po remoncie to zaawansowane zespoły ekspertów robią skomplikowane a...lizy kosztujące krocie, na które ogłasza się przetargi, a i tak jest to zwykle wróżenie z fusów. Jak ktoś twierdzi inaczej to niech wskaże choćby jedną publikację pana "profesora" na ten temat. Gość ledwo zdobył stanowisko profesora na uczelni i już robi z siebie eksperta od wszystkiego. Zresztą PIS ma wyjątkowe szczęście do takich "ekspertów". Wcześniej podobni "eksperci" (też profesorowie) wypowiadali się o katastrofie smoleńskiej, bo jeden sklejał modele samolotów a drugi widział wybuch w szopie...
~z innejbajki 5-08-2015 18:04
Uporządkuję trochę wypowiedzi : 1. --- do „Do xx” – budżet obywatelski polega na tym, że burmistrz przeznacza pewną sumę (śmieszną w porównaniu do tej, którą dają w Jeleniej) ; w tym roku 250 tys zł podzielone na 4 dzielnice Karpacza; a mieszkańcy SAMI GŁOSUJA NA CO JE WYDADZĄ !! 2. --- do „mieszkamiecc” – bilety w pociągach absolutnie nie są „dwa razy droższe niż w autobusie”; na linii do Karpacza czy Kowar będą tańsze ( tu nie jest 36 km jak J. Góra- Szklarska Por.) 3. --- do „-edi” linia do Lwówka jest piękna turystycznie, w weekendy jeździ tam pociąg „Dolina Bobru”, jak najbardziej trzeba o nią walczyć !! 4. --- do „inżynier” w Niemczech WSZYSTKIE MIASTA UTRZYMAŁY POŁĄCZENIA; zlikwidowano boczne linie do wsi.
~do "mondrali" 5-08-2015 18:52
"na linii do Karpacza czy Kowar będą tańsze" - będą tańsze, bo ty dopłacisz z własnej kieszeni? wiadomo przecież że koszt uruchomienia pociągu jest wyższy niż autobusu. "w weekendy jeździ tam pociąg „Dolina Bobru”" - ten pociąg został zrobiony dla mieszkańców Wrocławia a wszystkie pociągi z Jeleniej Góry zlikwidowano. I teraz pociąg wozi powietrze. Podziekuj wrocławskim urzędasom za kolejne rozwalenie rozkładu na naszej linii. "WSZYSTKIE MIASTA UTRZYMAŁY POŁĄCZENIA; zlikwidowano boczne linie do wsi." - BZDURA, BZDURA, BZDURA, BZDURA, BZDURA!!! Napisz to sobie 5 razy na czole i powtarzaj każdego dnia po obudzeniu. wystarczy popatrzeć choćby na Łużyce po niemieckie stronie - praktycznie wszystkie linie kolejowe zlikwidowano a zostały tylko główne linie do Goerlitz i zittau.
~do "kolejofan" 5-08-2015 18:57
no tak, panu Potockiemu bardzo po drodze do PIS-owskich "ekspertów" pokroju Macierewicza. Niech opowiada większe bzdury to szybko awansuje na największego "eksperta" PIs-u. ale najpierw niech odda tytuł profesora,który zrobił za nasze pieniądze a teraz wykorzystuje do robienia ludziom wody z mózgu.
~czytelnik z Karpacza 6-08-2015 1:18
Z torowiska do Karpacza można jedynie zrobić ścieżkę rowerowo-pieszą będzie większą atrakcją i skorzysta z niej więcej osób niż z pociągu . Poza tym jeśli chcecie mieć turystów to trzeba z lasów zrobić stoki narciarskie trasy piesze i rowerowe . Pozwolić na uprawianie sportów takich jak np. paralotniarstwo . Teraz mamy las , leśniczego , dziki i każdy turysta ucieka za górę do Czech . W Polsce od zawsze pociągi mają się dobrze tyle że są to pociąg do władzy , pieniędzy i koryta .
~degrengolada 6-08-2015 1:37
Gdzie byliście, gdy budowano najdroższe w Europie autostrady, Stadion Narodowy za 2 miliardy, który przyniósł już prawie 10 miliardów strat. Ot, lemingi, fachowcy od siedmiu boleści.
~z innejbajki 6-08-2015 10:25
--- piszącemu do "mondrali" - tak wyglądają linie po niemieckiej stronie tuż za naszą zachodnia granicą : www.zvon.de/pl/dnl/rvzvon_141214.2076.pdf --- trochę tego więcej niż tylko Görlitz i Zittau. Nie zamierzam pokornie schylać głowy i "dziękować wrocławskim urzędasom" !!! Nie zgadzam się na zaściankowość wizji naszego życia którą kształtują władze na Dolnym Śląsku !!! Zabiegam o to, by po naszej stronie, tuż za linią graniczną, nie zaczynały się stepy pozbawione infrastruktury. To że żyję w Polsce nie znaczy że nie żyję w Europie. I nie zgadzam się na defraudację majątku, który trafił w nasze ręce po wojnie. To jest majątek, który dostało społeczeństwo a nie urzędnicza banda, która go rozkrada od lat. O tą infrastrukturę należy dbać, remontować i rewitalizować ją !!! TU NIE TALIBOSTAN !
~nie z bajki, tylko z realu 6-08-2015 12:58
Na tej mapce masz tylko linie czynne, trollu. Więc nie siej zamętu. Sprawdź sobie ile linii kolejowych Niemcy zao...li po wojnie. Zasadniczo gęstość linii kolejowych wcale nie jest wyższa w Niemczech niż w Polsce. Jeśli cała twoja "wiedza" o kolei w Niemczech sprowadza się do tego co znajdziesz na mapkach ZVON-u to współczuję. A jak marzą ci się puste pociągi - to sam do nich dopłacaj. Skoro to jest taki wielki "majątek", który jest "rozgrabiany", to wyremontuj tory, kup szynobusy i jeździj. Kasa leży na torach. Pociągi do Karpacza są akurat najmniej potrzebne. Walczą o nie nie mieszkańcy, tylko turyści i mikole z sieczką w głowie zamiast mózgów. Bo linia jest medialna. Kowary, Lwówek Śląski, Zgorzelec, lepsze połączenia do Czech - to są linie potrzebne mieszkańcom a nie jakiś Karpacz.
~Bicykl 6-08-2015 13:49
Gdy czytam o tych ścieżkach rowerowych dochodzę do wniosku, że Karpacz leży w kręgu oddziaływań Bolesławca a autorów tego pomysłu i jego zwolenników niezbyt skutecznie leczono w tamtejszym psychiatryku.
~Kolejarz 6-08-2015 14:04
Gdy czytam o tych liniach kolejowych dochodzę do wniosku, że Karpacz leży w kręgu oddziaływań Bolesławca a autorów tego pomysłu i jego zwolenników niezbyt skutecznie leczono w tamtejszym psychiatryku.
~Kolejarz 6-08-2015 14:08
Gdy czytam o tych liniach kolejowych dochodzę do wniosku, że Karpacz leży w kręgu oddziaływań Bolesławca a autorów tego pomysłu i jego zwolenników niezbyt skutecznie leczono w tamtejszym psychiatryku.
~przem 6-08-2015 15:05
Najważniejsze to ZAGOSPODAROWAĆ ten popas dla zbieraczy złomu. Kompozycja rdzawych szyn i krzaczorów to żadna ozdoba naszej okolicy, podobnie jak sterczące kominy po Celwiskozie. Jeśli z tego ma być trasa dla rowerów, bardzo dobrze, sam chętnie skorzystam nie raz i nie dwa. Jak ma powrócić ruch kolei, to czy ktoś rozważał: 1) koszt i czas trwania jazdy z J. Góry do Karpacza (czy Kowar); 2) możliwości transportu z samego dworca do wyżej (i dużo wyżej) położonych ośrodków sport.-tur. To są chyba najważniejsze argumenty mające skłonić podróznych do zmiany samochodu lub autobusu na pociąg
~dorosły 6-08-2015 15:47
O powrocie pociągów do Karpacza krzyczą jedynie pyskate "mikole" ("mikol" - od "MK" - Miłośnik Kolei, taka subkultura), mieszkańcy mają to gdzieś. "Mikole" to są zwykle gimbusy, nie mający żadnego pojęcia o realiach ekonomicznych, utrzymywani jeszcze przez rodziców i lubiący tzw. "kółeczkować" (nazwa od tego, że mamusia kupuje im połowę biletu, za drugą połowę płaci państwo i jadą "zwiedzać" Polskę siedząc cały dzień w pociągu i jeżdżąc po kółeczku dla samej jazdy). Mają dostęp do internetu i czas (teraz są wakacje) to mnożą się na rozmaitych portalach gdzie tylko pojawi się słowo "kolej" i podnoszą wrzask. Jak będziecie płacić podatki i samemu płacić za swoje bilety to wtedy pogadamy, ja nie mam zamiaru płacić ze swoich pieniędzy za rozrywki smarkatych, rozwrzeszczanych szczeniaków.
~Orzeł Mysłakowicki 6-08-2015 16:02
Opublikowanie danych dotyczących własności gruntów po obu stronach torów powinna wyjaśnić ten jazgot pseudo-miłośników rowerów. Żaden szanujący się cyklista nie zaakceptuje pomysłu destrukcji linii kolejowych pod pretekstem ich przebudowy na ścieżki rowerowe. To bajka polityków, deweloperów, złomiarzy i innych cwaniaków dla naiwnych.
~Kolej Karkonoska 6-08-2015 17:13
@ "Bicykl", vel "Orzeł Mysłakowicki" vel inne nicki: Przestań już ujadać człowieku na tych rowerzystów pod różnymi nickami. Nie wypowiadaj się za szanujących się rowerzystów, skoro sam na rower pewnie nigdy nie wsiadłeś. Akurat pomysł ze zrobieniem ścieżki rowerowej jest bardzo dobry. Tak zrobiono np. z linią kolejową z Pławnej do Lwówka Śląskiego i teraz trasa się cieszy niesamowitym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów. A z zardzewiałych torów i krzaków skorzystaliby jedynie złomiarze. Typowa mentalność psa ogrodnika - sam nie zje i innym nie da. Otrzeźwiej człowieku! Pociąg do Karpacza nie jeździ już od 20 lat i z pewnością nie pojedzie. A rower jest dobry dla zdrowia, przejedź się sam od czasu do czasu zamiast spamować fora to może ci trochę przewietrzy mózg i nabierzesz rozumu.
~ 7-08-2015 11:05
A propos "mikoli", to jeszcze będą domagać się, na te cudownie odzyskane linie, powrotu parowozów, bo przecież tylko one mają "duszę" (cokolwiek to ma znaczyć - chyba: jak one kopcą, to ja się duszę)
~Jerzy 7-08-2015 12:31
Szkoda, że nikt z tych domagających się pociągów do Karpacza nie zastanowił się co tam wjedzie. Przecież to linia o największym spadku w Polsce, z nachyleniem przekraczającym 40 procent. W grę wchodzą tylko szynobusy (bo takim taborem dysponują Koleje Dolnosląskie), a one tam nie podjadą. Wynajęcie wagonu i lokomotywy spalinowej nie wchodzi w rachubę ze względu na ogromne koszty. Jeszcze jedno wyjście - zelektryfikować całą linię i puścić EZT-y z Wrocławia ze zmianą czoła w Jeleniej Górze, ale wtedy też koszt reaktywacji dramatycznie rośnie. A frekwencja pod wielkim znakiem zapytania (stacja daleko od centrum, liczne busy). Jak widać sam zapał to za mało, trzeba mieć jeszcze trochę wiedzy. Walczmy lepiej o sensowne reaktywacje: Kowary, Lwówek Śląski, Kamienna Góra, może Świeradów.
~Człowiek z Karpacza 7-08-2015 15:03
W Czechach i Niemczech lokalne linie kolejowe są eksploatowane szczególnie linie do kurortów. Jeśli jest linia kolejowa to należy wznowić ruch. Polacy powinni uczyć się od Niemca i Czecha.
~Maszynista 7-08-2015 15:06
Do Jerzy. Kolego gwarantuje ci że szynobus SA 135 spokojnie wiedzie bez żadnej zadyszki i bez rolowania.
~elek 7-08-2015 16:33
@"Człowiek z Karpacza" podpisujący się też jako "Maszynista" (chyba kolejki piko): Nie masz racji, bo szynobusy mają nawet problem w dojeździe do Kudowy czy wcześniej jak jeździły do Szklarskiej Poręby w upały albo w zimie. A tam jest mniejsze nachylenie niż do Karpacza. SA 135 czy nawet 134 to cienizna, nie można porównywać ich z niemieckimi szynobusami czy nawet czeskimi, które jeżdżą na trasie do Harrahowa.
~ 7-08-2015 16:35
Jak dasz na kolej tyle ile dają Niemcy albo Czesi to pociągi będą jeździć do Karpacza. Póki co, jeździć powinny tam gdzie jest zapotrzebowanie, a nie "że kurort". Jeździłem pociągami do Karpacza przed zawieszeniem ruchu i pociągi woziły powietrze.
~Rübezahl 10-08-2015 8:05
Patrzcie Państwo, ponad 100 lat pociągi do Karpacza jakoś wjeżdżały. I elektryczne, i parowe, i spalinowe...i dworzec był w tym samym, co teraz, miejscu. Aż tu nagle zrobiło się za stromo i z dworca do centrum za daleko. :D
~Rübezahl 10-08-2015 10:21
Patrzcie Państwo, ponad 100 lat pociągi do Karpacza jakoś wjeżdżały. I elektryczne, i parowe, i spalinowe...i dworzec był w tym samym, co teraz, miejscu. Aż tu nagle zrobiło się za stromo i z dworca do centrum za daleko. :D
~mysłakowiczanin 10-08-2015 13:46
Jak nie masz wiedzy Rübezahl na dany temat to przynajmniej nie spamuj wklejając po kilka razy swoje posty. Robisz tylko śmietnik z dyskusji. Mieszkam w Mysłakowicach i pamiętam doskonale, jak często pociągi do Karpacza kończyły bieg w zimie na stacji w Mysłakowicach albo Miłkowie, bo dalej nie były w stanie podjechać. Poza tym zmieniły się realia kolejowe. Dawniej nie liczono się z pieniędzmi i jeździła ciężka lokomotywa z jednym wagonem. Dzisiaj nikt nie będzie fundował kilkakrotnie droższych pociągów dla garstki pasażerów, pojedzie lekki szynobus albo nic. A szynobusy na pewno będą miały kłopoty w podjeździe do Karpacza. Już lepiej skierować je do Kowar, gdzie nie ma dużego nachylenia i można też liczyć na ruch całoroczny (większe miasto i stacja blisko centrum), a nie tylko turystyczny.
~ed 10-08-2015 15:45
@mysłakowiczanin: Niestety, to jest znana cecha wszystkich pryszczatych fanów kolei do Karpacza. Nie mają sensownych argumentów, to robią śmietnik z każdej dyskusji gdzie się pojawi ten temat, wklejając n-tą ilość razy te same posty albo mnożąc się pod różnymi nickami i obrażając tych, co mają inne zdanie. Jak chcą mieć kolejkę do "słit foci", to niech ją zasponsorują z własnych pieniędzy a nie naszych podatków.
~Bicykl 11-08-2015 13:51
O tym, co organizacje rowerowe sądzą na temat zamiany torowisk na ścieżki rowerowe. Cykliści przeciw ścieżkom po torach. http://www.zm.org.pl/?a=drezyny_i_kolejki-07
~cyklista 11-08-2015 14:25
@Bicykl: Nie organizacje rowerowe, tylko trzech autorów, którzy napisali artykuł, wypowiadający się w imieniu wszystkich. Na dodatek artykuł jest sprzed prawie 10 lat, a od tej pory wiele się zmieniło. Przeciętny rowerzysta nie pisze artykułów, tylko albo korzysta z takich ścieżek, albo nie. O tym, co rowerzyści sądzą na temat zamiany torowisk na ścieżki rowerowe, najlepiej świadczą dziesiątki a może nawet setki osób korzystających każdego dnia ze ścieżki rowerowej koło Lwówka Śląskiego, poprowadzonej po torowisku. Także proszę nie uprawiać demagogi, panie Leszek vel "Bicykl", rowerzyści i tak zagłosują nogami.
~maszynista karpacz 11-08-2015 17:48
Elek piszemy pismo w sprawie natychmiastowej likwidacji PKP Cargo ponieważ każdy ciężki pociag towarowy 2500 Ton na haku mA problem na wzniesieniach a na mokrych torach różnicowy wywala.
~Do wyżej 11-08-2015 20:38
Taki z ciebie maszynista jak z krowy baletnica. Po pierwsze: w przypadku Karpacza nie chodzi o każde wzniesienie, tylko o największe wzniesienie w Polsce, a po drugie: do Karpacza nie będą jeździć pociągi towarowe. Wreszcie: po co remontować tory, skoro i tak pociąg tam nie podjedzie?
~krowa bletnica 11-08-2015 22:17
Ojej ale obużenie, co cie tak boli specjalisto od techniki prowadzenia pojazdu trakcyjnego? wyobrażaj Terz sobie że ty w tej sprawie masz tyle Do powiedzenia co nic. Te twoje straszne wzniesienie, ktorego St 44 nie da rade Pokonać . Skoro z twojej wypowiedzi wynika że pociąg mA problem z podjadem to należy je likwidować, potem zlikiwdować PKS Bo Autobus wolno jedzie na wzniesienia przed jasnie Panem. To że szynobus ma czasem w określonych warunkach problem np. Trawa czy mokra szyna to nie jest twój problem tylko drużyny trakcyjnej i gwarantuje że ona sobie poradzi no chyba że ktoś tak jak ty jest nastawiony zawsze na nie, pesymista i jeszcze mimo braku wiedzy tematycznej kłamie a raczej bredzi.
~uśmiałem się 12-08-2015 16:34
Jaka St44??? Buhahaha! St44 służy do prowadzenia pociągów towarowych a nie pasażerskich, maszynisto bez piątej klepki. Najpierw zorientuj się o co chodzi a potem pisz. To że szynobus miałby problem z podjazdem do Karpacza to nie jest problem drużyny trakcyjnej, tylko kwestii technicznych: nachylenia torów, mocy pojazdu i ewentualnie jeszcze warunków pogodowych. Chyba że drużyna miałaby go pchać pod górę :-D Aha, i kup sobie słownik ortograficzny, pryszczaty fanie puciongóff.
~Bicykl 16-08-2015 16:37
Trasę Jelenia Góra - Karpacz przemierzam rowerem niemal codziennie, na liczniku mam ponad 50 000km, kilkakrotnie wjeżdżałem na Śnieżkę więc gdy słyszę te bzdury o zamianie torowisk na ścieżki rowerowe nóż mi się w kieszeni otwiera. Takie brednie może głosić tylko kompletny ignorant albo skończony k...n. Jako użytkownik roweru chcę mieć możliwość przyjazdu do Karpacza pociągiem. Wrócić mogę rowerem. Ścieżek nie brakuje.
~Biker 17-08-2015 1:27
@ Bicykl - a wiesz, że na Śnieżkę jest zakaz wjazdu na rowerze? Ale u ciebie łamanie prawa to przecież norma, prawda? Chwaląc się tym bez skrupułów w internecie nawet nie widzisz, że coś jest nie tak. Może jakbyś miał porządne, legalne ścieżki rowerowe to byś się nie pchał w góry tam gdzie cię nie chcą, jak ostatni palant. Wielki rowerzysta się znalazł, co na Śnieżkę wjedzie, ale do Karpacza już go musi pociąg wieźć, bo potrafi tylko zjechać z górki z Karpacza. Leszek, nie rób z siebie znowu kompletnego idioty i nieudacznika! Najpierw sam naucz się odpowiedzialnie jeździć na rowerze a nie jak szczyl bez piątej klepki, a dopiero potem możesz się wypowiadać gdzie rowerzyści powinni jeździć, a gdzie nie.
~Amon 3-09-2015 18:34
Dlaczego większość uważa że kolej będzie wozić powietrze? Spójrzcie na frekwencje sezonowego połączenia Jelenia Góra - Trutnov. Jechałem kilka razy i zainteresowanie jest... Dlaczego zatem Karpacz ma nie wypalić?
~yuan 3-09-2015 19:02
Gdzie jest stacja w Trutnovie a gdzie w Karpaczu? W Trutnovie w centrum miasta, w Karpaczu - 3 kilometry od centrum. Poza tym ile tych pociągów jeździ do Trutnova? Trzy w weekendy i tylko w wakacje. Gdyby miały jeździć codziennie to też woziłyby powietrze. Wydawać w tym celu miliony na remont torów??? Przecież to wywalanie pieniędzy w błoto!
~1! 29-09-2015 9:19
03-09-2015 19:02 | ~yuan |: Dla Twoich informacji ponowne uruchomienie połączenia kolejowego do Karpacza nie jest wywalaniem pieniędzy w błoto. Polska na lata 2014-2020 ma przeznaczone 40 mld zł z UE na inwestycje w infrastrukturze kolejowej. Mało tego, istnieje coś takiego jak Krajowy Program Kolejowy, do którego wystarczy wpisać remont linii kolejowej nr 340 Mysłakowice - Karpacz. Jednak tutaj potrzeba chęci oraz zaangażowania odpowiednich osób.
~ 23-01-2016 10:18
KOWARY

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

To było podpalenie

Strażacy przeszli szkolenie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
254
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%