MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Bliżej po kasę

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 9 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 9 października 2007, 15:31
Autor: ROB
Fot. ROB
Marek Obrębalski wpłynie na podział unijnej fortuny.

Prezydent Jeleniej Góry został członkiem komitetu, który ma wpływ na podział gigantycznej unijnej dotacji.
To znacznie zwiększa nasze szanse na otrzymanie pieniędzy z Unii Europejskiej.

Komitet m.in. ustala kryteria, jakie będą musieli spełnić ubiegający się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nasze władze będą znały wszystkie kruczki programu. A Jelenia Góra chce złożyć aż 30 wniosków, m.in. na rewitalizację parków, remont wież widokowych i ścieżek rowerowych, obchody 900-lecia miasta, itp.
– Kryteria nie zostały jeszcze zatwierdzone. Do 15 października będziemy musieli zgłosić swoje uwagi – wyjaśnia Marek Obrębalski.

Niestety, przedłużają się formalności związane z realizacją programu. Najpewniej dopiero pod koniec roku zostaną ogłoszone konkursy, ale tylko na niektóre zadania. W pierwszej kolejności mają to być transport i ochrona środowiska. Jelenia Góra w tym zakresie liczy przede wszystkim na dofinansowanie budowy obwodnicy południowej miasta.

Regionalny Program Operacyjny to jeden z największych unijnych programów pomocowych, przeznaczonych na lata 2007-2013. Dolny Śląsk ma do rozdysponowania na inwestycje prawie 1,2 mld euro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~Zenek 9-10-2007 15:46
Myślałem że przy ubieganiu się o dotacje obowiązują czyste i przejrzyste kryteria. A tu czytam o kruczkach prawnych. Czy ktoś zna maila do CBA?
~seeee 9-10-2007 16:30
już widze wielką rzeke pieniędzy jak płynie do jelonki !!!!!!!
~sergio 9-10-2007 16:34
niech on lepiej wraca na uczelnię tak marnego prezydenta jeszcze chyba Jelenia Góra nie miała jedynie pani Czernow dorównuje panu Obrębalskiemu w nijakości
~podrozny 9-10-2007 17:17
Dofinansujecie linie koleja do Wrocka, bo pociagi jezdza w slimaczym tempie
~czas zmarnowanych szans 9-10-2007 17:21
Ciekawe, czy znów skisi szansę, czy może czegoś się nauczył przez prawie rok samorzadowania. 30 wniosków ciekawe kto mu to wymyśli i napisze, jak wszystkich łebskich zwolnił, za co my podatnicy zapłaciliśmy.
~Obserwator 9-10-2007 17:34
Czy będzie wniosek o pieniądze unijne na modernizację obiektów zabytkowych w Jeleniej Górze i okolicach?.
~Z notatnika Jelenia 9-10-2007 18:19
Byłem niedawno przypadkiem w pięknej Legnicy. Gdzie Jeleniej Górze mierzyć się z tą „metropolią”. Tam są i przejścia naziemne i podziemne, tam buduje się Galerię Focus bodajże (jedna Galeria PIASTÓW już funkcjonuje), tam jest w samym centrum Media Markt nie dla idiotów, a u nas filozofia praktyczna lokalnych włodarzy jest na poziomie Kodłutowa (wioska w Ciechanowskiem). Przy okazji spotkałem tam senatora Tadeusza Lewandowskiego na „gościnnych występach”...
~lx 9-10-2007 19:30
Trochę nieścisłości wkradło się do tekstu: Po pierwsze: Prezydent (ani żaden z 47 członków Komitetu Monitorującego RPO dla WD) nie ma bezpośredniego wpływu na wybór projektów. Jednym z zadań komitetu jest rzeczywiście zatwierdzenie kryteriów wyboru projektów, ale kryteria te są identyczne dla wszystkich potencjalnych wnioskodawców w ramach danego priorytetu lub działania. Tak więc wcale to nie zwiększa (ale i nie zmniejsza) szans Jeleniej Góry na „otrzymanie” środków UE. Po drugie: „nasze władze” nie będą znały żadnych „kruczków” programu. Kryteria wyboru są bowiem jawne dla wszystkich potencjalnych beneficjentów. Po trzecie: kryteria zostały już zatwierdzone na pierwszym posiedzeniu Komitetu Monitorującego, który zebrał się 4 października. W związku z tym, że kryteria, w opinii wielu członków komitetu (i nie tylko), wymagają poprawek, na najbliższym posiedzeniu Komitetu mają być one zmienione, a do 15 bm każdy z członków Komitetu może zgłaszać propozycje tych zmian. Niemniej jednak, na dzień dzisiejszy obowiązują te, które zostały przyjęte przez Komitet w ubiegłym tygodniu. Po czwarte: w pierwszej kolejności mają być uruchomione zadania dotyczące transportu i edukacji. Konkursy niekoniecznie będą w tym roku ogłoszone. W przypadku transportu drogowego nie przewiduje się np. trybu konkursowego (tylko tzw. systemowy – tu mamy szansę – i indywidualny – tu nie mamy szans, bo żadnego projektu dotyczącego Jeleniej Góry nie ma na w tzw. Indykatywnym Planie Inwestycyjnym). Po piąte: Regionalny Program Operacyjny jako taki nie istnieje. Występuje 16 Regionalnych Programów Operacyjnych – odrębny program w każdym województwie. Regionalne programy nie są największe – wręcz przeciwnie. Największy jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (ponad 36 mld EUR). Alokacja RPO dla WD wynosi trochę ponad 1,2 mld EUR. Pozdrowienia dla wszystkich zainteresowanych funduszami pomocowymi.
~Do Zenek 9-10-2007 19:44
Centralne Biuro Antykorupcyjne Al. Ujazdowskie 9 00–583 Warszawa bip@cba.gov.pl
~Do "z notatnika Jelenia" 9-10-2007 19:53
Urodziłem się w Legnicy i długo tam mieszkałem. Od kilku lat mieszkam w Jeleniej i uważam ,że jest o wiele piękniejsza od Legnicy, która dopiero w ostatnich latach zmienia swe oblicze. Galerie o niczym nie swiadcza. Nie przeprowadziłbym sie z powrotem do Legnicy. Jelenia jest the best!
~jeleniogórzanka 9-10-2007 19:56
Panie Prezydencie gratuluję! Uważam, że dobrze pełni Pan swoją funkcję i życzę Panu powodzenia w dalszej pracy. Liczymy na Pana.
~ja 9-10-2007 20:11
wie ktoś co ze stypendiami unijnymi dla uczniów szkół średnich ???
~TaGo 9-10-2007 21:11
Faktycznie szkoda, ze w Jeleniej nie ma MediaMarktu w cenrum pfff... boom na powierzchnie handlowa wiosny nie czyni, zwlaszcza jak patrze na legnicka Galerie Ferio...zadnemu miastu nie zycze tak 'pieknego' obiektu. Focusa tam tez sie nie buduje.
~AJOT 9-10-2007 21:33
Ale się zaangazował to dlatego nawet dla mieszkańców nie zrobił zakończenia września Jeleniogórskiego z fajerwerkami ! Oszczędności szuka....
~do jeleniogórzanki 9-10-2007 21:35
może jesteś jego szwagierką ?? Ja też liczę że po roku nauki, ten gość coś dla miasta zrobi, bo do tej pory to tylko wpadki.Ma przed nazwiskiem dr a b. długo się uczy.Panie Obrębalski do roboty trza się zabrać to nie uczelnia .
~Zabobrzanin 9-10-2007 21:41
Co do tej kasy to mam pewne wątpliwości... to dla tego bo pewnie największą dole zagarnie sam prezydent
~nicpoń 9-10-2007 22:08
Czy mam przez to rozumieć że teraz Prezydent NASZEGO MIASTA już wogóle nie będzie miał czasu dla Jeleniogózan i pracy w urzędzie. Mało było dotychczasowych obowiązków.....
~J27 9-10-2007 22:50
Już widzę jak Obrębalski goni Kusiaka.Koń by się uśmiał?Panie Obrębalski niech pan coś załatwi, bo do tej pory Jelenia Góra realizuje projekty Pana Kusiaka.
~Wyborca 9-10-2007 22:54
Mniej mówić więcej robić panie Obrębalski!
~Oszczędności szuka 9-10-2007 23:08
bo Miasto przegrywa sprawy pracownicze w SĄDACH.
~HAVA NAGILA 10-10-2007 1:11
Pieniedzy jeszce nie ma a WY juz sie cieszycie jak je wydacie . Miejcie pieniadze w rece to pogadamy , teraz to jest bzdet przedwyborczy .Polak potrafi –Teraz Polska !
~Ile wyrwiemy pazernemu Wrocławiowi? 10-10-2007 8:55
1,2 mld EUR to duże pieniądze, bardzo duże. Pogdybajmy sobie przy tej okazji. To, że p. Obrębalski jest członkiem komitetu daje Jeleniej Górze nadzieję na zmianę sposobu rozdzielania pieniędzy przez Platformę Obywatelską, która rządzi tym nieszczęsnym województwem. To tylko nadzieja i nic więcej. W wyniku niechętnej wręcz postawy marszałka sejmiku wobec Jeleniej Góry narosły w naszym mieście dosyć niebezpieczne zaległości. Cały region jeleniogórski wyraźnie odstaje od Wrocławia jeśli chodzi o tempo rozwoju. Wrocław sprytnie wykorzystuje kompleksy radnych wojewódzkich i realizuje swoje plany kosztem całego województwa. Na pewno ta bardzo niebezpieczna dla rozwoju regionu tendencja nie ulegnie zmianie. Potrzeby naszej Kotliny to około 400–500mln złotych. Jest to tylko szacunek. 1,2 mld EUR to około 4,15 mld złotych. Czy w tej sytuacji nasze potrzeby są wygórowane. Absolutnie nie! Jakie są szanse na wyrwanie pazernemu Wrocławiowi chociaż drobnej części tych pieniedzy. Niewielkie. Przy takim rozbiciu radnych wojewódzkich chyba nawet żadne.
~zoja 10-10-2007 9:14
zastanawiam się czy osoby piszaące te bradnie mieszkają w Jeleniej Górze, jeżeli tak to powinne stąd wyjechać jak najszybciej bo tacy patrioci są tu zbyteczni,ciągle narzekają ,krytykują a może pokażecie co sami potraficie.Najłatwiej jest krytykować ,spójrzmy wpierw na siebie co możemy zrobić żeby było lepiej.
~Apel do Zoji 11-10-2007 8:49
Pani Zoju sądzę,ż pomyliły się pani artykuły. Ten artykuł akurat nie był apelem o aktywność obywatelską. To był typowy, informacyjny przekaz i nic więcej. Mam nadzieję, że pani szybko poinformuje czytelników Jelonki o swoich sukcesach. Zamiast natrząsać się z bierności innych niech pani pochwali się co pani ciekawego zrobiła dla Jeleniej Góry.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zebrali 3 tony odpadów

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Bobry na Zabobrzu

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2196
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%