Dlaczego na takie wydarzenie wybrano nasze miasto? – Jelenia Góra zawdzięcza swój szczególny urok połączeniu politycznej rzeczywistości bycia „centrum migracji” z mitami i legendami pobliskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz sztuką licznych osiadłych tu artystów i pisarzy, inspirowanych rozdrożnym duchem wolności i zmian – tłumaczą organizatorzy festiwalu z Fundacji Nemo. Z kolei Holandia kojarzona jest jako symbol otwartości. Poprzez częste wizyty Holendrów w regionie jeleniogórskim, Jelenia Góra i okolice zyskały wiele dobrego w oczach mieszkańców Niderlandów.
Uroczyste otwarcie Tygodnia Kultury Holenderskiej zaplanowano 19 X (poniedziałek) w klubie Kwadrat Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej na godz. 18. Z okazji festiwalu „Rozdroża”, do stolicy Karkonoszy zaproszono holenderskich pisarzy migrantów. Yasmine Allas (Somalia), Vamba Sherif (Liberia), Rodaan Al Galidi (Irak) będą rozmawiali z z polskimi pisarzami: Olgą Tokarczuk, Nataszą Goerke, Ignacym Karpowiczem o literaturze, korzeniach i wykorzenieniu problematyce przesiedleń i migracji.
W Kolegium Karkonoskim odbędzie się też okolicznościowa konferencja „Holenderscy i polscy pisarze transgraniczni”. Jednym z punktów programu będzie prezentacja Petra Spruijta z Fundacji Nemo, który przedstawi lokalną legendę o demonach rozdroża (aula KK, wtorek 20 X). Po południu - otwarte spotkanie z twórcami w Książnicy Karkonoskiej (w godz. 17 - 19. 30).
Będzie można zapoznać się z twórczością zaproszonych literatów oraz zobaczyć filmy nakręconych wg ich twórczości. 19 października o godz. 19 w JCK przy ulicy Bankowej odbędzie się projekcja obrazu pt. „Bliźniaczki“ (Tessa de Loo), a w czwartek (22 X) o tej samej porze – „Minoes“ (Annie M.G.Schmidt.
Muzycznym akcentem festiwalu będą koncerty chóru holenderskiego „Vocaal Ensemble Groningen“, który w dniach od 21 do 24 października wystąpi kolejno w kościołach w Kopańcu i w Wojcieszycach, w Hali Spacerowej w Świeradowie-Zdroju oraz w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa w Jeleniej Górze.
Szczegółowy program na www.nemoland.org
Imprezę zorganizowała Fundacja Nemo przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów, Fundacji dla Produkcji i Tłumaczenia Literatury Holenderskiej oraz Jeleniogórskiego Centrum Kultury.
Barbórkowa feta
Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?
Wielka Paka dla Dzieciaka po raz 11!
Rozrywki tu nie będzie, powstanie market
Młodzi przeciw zmianom klimatycznym
W piątek "odpalą" choinkę
Nowa dyrektor w Starostwie
Dzieją się cuda