MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Bliżej Holandii: festiwal „Rozdroża”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 12 października 2009, 9:58
Aktualizacja: 14:36
Autor: TEJO
Fot. Organizator
Niezwykle bogaty program mają tegoroczne Dni Holandii, które rozpoczynają się w 19 października. Będą spotkania z pisarzami, konferencja, koncerty i projekcje filmowe.

Dlaczego na takie wydarzenie wybrano nasze miasto? – Jelenia Góra zawdzięcza swój szczególny urok połączeniu politycznej rzeczywistości bycia „centrum migracji” z mitami i legendami pobliskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz sztuką licznych osiadłych tu artystów i pisarzy, inspirowanych rozdrożnym duchem wolności i zmian – tłumaczą organizatorzy festiwalu z Fundacji Nemo. Z kolei Holandia kojarzona jest jako symbol otwartości. Poprzez częste wizyty Holendrów w regionie jeleniogórskim, Jelenia Góra i okolice zyskały wiele dobrego w oczach mieszkańców Niderlandów.

Uroczyste otwarcie Tygodnia Kultury Holenderskiej zaplanowano 19 X (poniedziałek) w klubie Kwadrat Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej na godz. 18. Z okazji festiwalu „Rozdroża”, do stolicy Karkonoszy zaproszono holenderskich pisarzy migrantów. Yasmine Allas (Somalia), Vamba Sherif (Liberia), Rodaan Al Galidi (Irak) będą rozmawiali z z polskimi pisarzami: Olgą Tokarczuk, Nataszą Goerke, Ignacym Karpowiczem o literaturze, korzeniach i wykorzenieniu problematyce przesiedleń i migracji.

W Kolegium Karkonoskim odbędzie się też okolicznościowa konferencja „Holenderscy i polscy pisarze transgraniczni”. Jednym z punktów programu będzie prezentacja Petra Spruijta z Fundacji Nemo, który przedstawi lokalną legendę o demonach rozdroża (aula KK, wtorek 20 X). Po południu - otwarte spotkanie z twórcami w Książnicy Karkonoskiej (w godz. 17 - 19. 30).

Będzie można zapoznać się z twórczością zaproszonych literatów oraz zobaczyć filmy nakręconych wg ich twórczości. 19 października o godz. 19 w JCK przy ulicy Bankowej odbędzie się projekcja obrazu pt. „Bliźniaczki“ (Tessa de Loo), a w czwartek (22 X) o tej samej porze – „Minoes“ (Annie M.G.Schmidt.

Muzycznym akcentem festiwalu będą koncerty chóru holenderskiego „Vocaal Ensemble Groningen“, który w dniach od 21 do 24 października wystąpi kolejno w kościołach w Kopańcu i w Wojcieszycach, w Hali Spacerowej w Świeradowie-Zdroju oraz w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa w Jeleniej Górze.

Szczegółowy program na www.nemoland.org
Imprezę zorganizowała Fundacja Nemo przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów, Fundacji dla Produkcji i Tłumaczenia Literatury Holenderskiej oraz Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaśpiewali powstańcom

Dachowanie w Radomierzu

Śmierć na żwirowni

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~jajadzia 12-10-2009 11:23
a legalne blanciki będą?
kwakwa 12-10-2009 21:18
jajadziu, jak nie zapodasz luza samodzielnie, to nikt ci w tym kraju go nie zapewni...no chyba że w "wariatkowie"...
~Cień do Kwakwa 12-10-2009 23:46
Co jest chłopie? Wypłaty jeszcze nie dostałeś, że tak jeździsz po ludziach, czy żona do ciebie wróciła?
kwakwa 13-10-2009 7:40
nic z tych rzeczy, cieniu...spotkałem ciebie na forum...
Cień 13-10-2009 8:58
To masz pecha, bo zawsze mnie tu spotkasz.
kwakwa 13-10-2009 9:09
cieniu, raczej szczęście, czerpać z takiej jak ty, encyklopedii...pwn powinien wycofać przy twoim istnieniu cały swój nakład

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Odpust Krzeszowski

Stalowe rumaki w Karpaczu

Miastu na urodziny

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1066
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%